Rezerwacja domeny internetowej wiąże się najczęściej z symbolicznym wydatkiem, a często nawet możemy korzystać z danego adresu przez pierwszy rok całkowicie za darmo. Wyższe koszty pojawiają się dopiero po pierwszych 12 miesiącach, kiedy domenę chcemy przedłużyć, ale i tak uszczuplamy nasze konto tylko o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, w zależności od rozszerzenia domeny. Trudno uwierzyć, że domena internetowa może kosztować nawet kilkaset milionów złotych!
Domeny internetowe są bardzo tanie
Sama rejestracja dowolnej dostępnej domeny internetowej jest bardzo prosta i tania. Korzystamy z serwisu zapewniającego szybką wyszukiwarkę domen, np. z Az.pl, i rezerwujemy wybrane domeny internetowe. W tej firmie można aktualnie zarezerwować 5 domen PL za 5 zł. W kolejnym roku domenę przedłużamy za oczywiście wyższą sumę – o ile w dalszym ciągu chcemy z niej korzystać. Jaką wartość może osiągnąć domena internetowa? Podane niżej kwoty mogą Was zaskoczyć.
Najdroższe domeny internetowe w historii
Domena za setki milionów? Dla inwestorów to chyba nie problem. Poniżej lista najciekawszych zakupów domen w historii branży:
- LasVegas.com – 90 milionów dolarów! Domena została sprzedana za tak niewiarygodną kwotę w 2005 roku. Po raz pierwszy zarejestrowano ją w 1997 roku. Tyle nigdy jak dotąd nie zapłacono za domenę, przynajmniej w przypadku tych transakcji, o których wyciekły informacje. Co ciekawe, płatność za domenę została rozłożona na raty. Nabywcy regulują co miesiąc kwotę 208 tys. dolarów i tak aż do… 2040 roku!
- CarInsurance.com – 50 milionów dolarów. Firma QuinStreet zapłaciła tyle za tę domenę w 2010 roku. Aktualnie na stronie znajduje się porównywarka ubezpieczeń, a kupującym była jedna z największych agencji marketingu.
- Insurance.com – 36 milionów dolarów. W przybliżeniu taką kwotę za domenę zapłaciła firma… QuinStreet. Tak, dokładnie ta sama, która przejęła CarInsurance.com. Co ciekawe, transakcji również dokonano w 2010 roku, a przejęcie obejmowało również stronę internetową.
Czy powyższe domeny były tyle warte? Tylko ich właściciele mogą ocenić, ile udało im się dzięki nim zarobić.
Polskie rekordy z innej półki
W Polsce również doszło do wielu istotnych przejęć, jednak kwoty były nieporównywalnie mniejsze od zagranicznych rekordów. Przyjrzyjmy się ciekawym transakcjom:
- Play.pl – 2 mln złotych. Zanim domenę przejął jeden z operatorów komórkowych, pod tym adresem działał sklep z grami komputerowymi. Do transakcji doszło w 2011 roku, a kwota jest szacowana. Według niektórych źródeł transakcja mogła opiewać na sumę nawet kilkunastu milionów złotych.
- Co.pl – 1 mln złotych. Domena została przejęta przez właściciela giełdy domen i miała stanowić atrakcyjne, nowe rozszerzenie domeny, pasujące do wielu nazw. Trudno powiedzieć, czy przejęcie okazało się sukcesem.
- Opony.pl – 960 tys. złotych. Domena została przejęta wówczas przez spółkę Oponeo.pl S.A., a miało to miejsce w 2010 roku. Pod adresem tym działa aktualnie sklep z oponami i właśnie w takim celu domena została przejęta.
- Saturn.pl – 600 tysięcy złotych. Domena została sprzedana w 2011 roku w ramach przetargu. Jej poprzednim właścicielem była Kompania Węglowa S.A. Aktualnie pod adresem tym działa sklep z elektroniką popularnej sieci.
Najdroższe domeny 2017 roku
Nie codziennie dochodzi do milionowych przejęć. Oto lista domen przejętych za największe pieniądze w 2017 roku w Polsce:
- Faktura.pl – zapłacono za nią 123 tys. złotych,
- Wolnosc.pl + Wolność.pl – z ceną bliską 50 tys.,
- Peb.pl – około 37 tys. złotych.
Czy domeny są tyle warte?
Opisane domeny internetowe zostały sprzedane za bardzo duże pieniądze, ale w przypadku najpoważniejszych przejęć w Polsce inwestycje te wyglądają na przemyślane. Czy domena LasVegas.com była warta 90 milionów dolarów? Tylko jej nowi właściciele wiedzą, czy spełniła ona oczekiwania i choć nazwa Las Vegas kojarzy się z ogromnymi pieniędzmi, to trudno ocenić, czy przynosi również ogromne zyski.
Dodaj komentarz