Dzieciaki w Tamil Nadu z linuksowymi laptopami

W indyjskim stanie Tamil Nadu, 100 tysięcy uczniów otrzyma laptopy z zainstalowanym Linuksem. To kolejna część planu informatyzacji stanu i wyrównywania szans.

Electronics Corporation of Tamil Nadu (ELCOT), firma która posiada licencję na dostarczanie komputerów do szkół, od jakiegoś czasu bez sukcesu bezowocnie negocjuje z Microsoftem w sprawie pre-instalacji systemu Windows na laptopach jako alternatywy dla Linuksa. Warunki cenowe proponowane przez Redmond są jednak na razie nieakceptowalne. Microsoft zaoferował sprzedaż pakietu Windows + Office w cenie $57 za licencję. ELCOT woli jednak instalować wolny pakiet biurowy i zainteresowany jest tylko Windowsem, w cenie $12 USD za licencję, na co Microsoft nie chce się zgodzić.

Na całej sytuacji korzysta Linux, a konkretnie Novell, którego system SUSE instalowany jest na większości laptopów i desktopów szkolnych. Nie ma zresztą innego wyjścia. ELCOT oferuje obecnie jedynie komputery z Linuksem, szkoły mogą więc zamawiać takie komputery albo wcale.

ELCOT wydaje się zresztą nie przejmować tym faktem. Na swojej stronie internetowej pisze, że po dwóch latach korzystania z SUSE i Ubuntu, nie widzi sensu instalacji systemu Microsoft Windows, ponieważ nie dorównuje on Linuksowi. ELCOT (prawdopodobnie nie chcąc być posądzonym o sprzyjanie jednej tylko firmie) instaluje jednak na linuksowych komputerach oprogramowanie VirtualBox, umożliwiające uruchomienie innych systemów operacyjnych, w tym Windows, bez wychodzenia z Linuksa, w środowisku wirtualnym.

Brak wsparcia dla Windows nie jest decyzją ostateczną, negocjacje są w toku i w każdej chwili może dojść do zawarcia kompromisowej umowy.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar DeBill
    DeBill

    (..)Windows na laptopach jako alternatywy dla Linuksa

    Hehe, a od zawsze to Linux był alternatywą ;).

  2. Awatar nat
    nat

    wychowuja nerdow i geekow…

    1. Awatar dna
      dna

      zastawiają mnie te minusy wyżej u nat-a. (w tej chwili 6) Czy osoby, które je stawiały wiedzą co to jest nerd lub geek ?

      A jeśli tak to co złego jest w powiedzeniu, że generalnie wychowują ludzi technicznych ?

      1. Awatar kocio
        kocio

        Bo po prostu tak nie jest – samo wykorzystanie dystrybucji linuksowej nie jest w żaden sposób bardziej "techniczne" niż innych popularnych systemów.

      2. Awatar xd
        xd

        Nerd to raczej pejoratywne określenie.

        Dla mnie wydźwięk wypowiedzi nata jest jednoznaczny: dezaprobata z użyciem słów, które zupełnie nie pasują do tematu.

        Niech drogi nat rozwinie swoją jakże głęboką myśl, tak aby dało się w ogóle dyskutować. Bo teraz to to do kosza się nadaje, a nie do zminusowania.

    2. Awatar piteq
      piteq

      Sądząc po minusach, jakie otrzymałeś, poczucie humoru w narodzie spada… 😉 Dobrze, że nie dodałeś czegoś w rodzaju "a ich ulubionym asystentem w OpenOffice będzie krowa"; -100 gwarantowane!

  3. Awatar ddkdk
    ddkdk

    Jak zwykle niedokładne tłumaczenie z własnymi wstawkami które nie znajdują potwierdzenia w oryginale.

    1. Awatar Ło$
      Ło$

      Jak zwykle czepianie sie. Potrafisz lepiej? To zrob i opublikuj a nie narzekaj!

    2. Awatar michuk
      michuk

      Może dlatego, że OSnews.pl != Google Translate?

  4. Awatar BigBen
    BigBen

    Electronics Corporation of Tamil Nadu (ELCOT), firma która posiada licencję na dostarczanie komputerów do szkół, od jakiegoś czasu bez sukcesu bezowocnie negocjuje z Microsoftem w sprawie pre-instalacji systemu Windows na laptopach jako alternatywy dla Linuksa

    A co oni sobie myślą że łaske zrobią pozwalając na instalacje windowsa!

    Po pierwsze każdy normalny producent byłby zadowolony że chcą instalować (legalne) kopie jego softu. Inni producenci by jeszcze reklamowali ten soft żeby się sprzedał.

    Po drugie M$ chyba zapomniał że skończyły się dla niego dobre czasy kiedy to on dyktował warunki i wszyscy musieli się podporządkować bo jak nie to wylatywał z gry. Dziś na każdy ich produkt istnieje alternatywa o podobnej albo takiej samej funkcjonalności.

    Jeśli M$ dalej myśli że jest alfą i omegą informatyki to długo w tym biznesie nie wytrzymają.

    1. Awatar vries
      vries

      Zarabiają rocznie 60mld zielonych. Rozumiem, że to oznaka kiepskich czasów Microsoftu. A informatyka chyba raczej nie ma tu nic do gadania, bo bardziej chodzi tu biznes. Uznali, że im się nie opłaca, więc nie podpisali umowy. Chyba liczyli sie z konsekwencjami.

      1. Awatar xd
        xd

        Nie zaakceptowali umowy, żeby nie pozwolić na instalację OpenOffice zamiast MSO. To dla nich niewygodny precedens i nie chcą, by stał się popularny.

        A tak na prawdę MS robi w portki, że ktoś odważył się z nimi tak twardo grać. Dokładnie tak jak napisał BigBen.

        Co do przychodów MS, to to o niczym nie świadczy. Już więksi upadali z hukiem, a wyglądało, że dobrze im się wiedzie.

        1. Awatar xd
          xd

          @vries

          > Uznali, że im się nie opłaca, więc nie podpisali umowy.

          To ciekawe. 12$ za licencję powinno im się bardzo opłacać w porównaniu do 3$ za które sprzedają windows w Afryce. Jak widać zadecydowały jednak nie względy finansowe, ale obawa przed utratą rynku poprzez danie wolnej ręki przy wyborze dodatkowego oprogramowania.

          Ale niedługo to już będzie normalne. Klienci przestają pozwalać microsoftowi sobą pomiatać. MS albo się dostosuje, albo upadnie.

  5. Awatar anarchokapitalista
    anarchokapitalista

    Ooooo… laptopy spadają z nieba! Ciekawe, czy jak dorosnę spadnie z nieba samochód albo dom? W ramach wyrównywania szans.

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      Oby nie na nasze głowy :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *