W indyjskim stanie Tamil Nadu, 100 tysięcy uczniów otrzyma laptopy z zainstalowanym Linuksem. To kolejna część planu informatyzacji stanu i wyrównywania szans.
Electronics Corporation of Tamil Nadu (ELCOT), firma która posiada licencję na dostarczanie komputerów do szkół, od jakiegoś czasu bez sukcesu bezowocnie negocjuje z Microsoftem w sprawie pre-instalacji systemu Windows na laptopach jako alternatywy dla Linuksa. Warunki cenowe proponowane przez Redmond są jednak na razie nieakceptowalne. Microsoft zaoferował sprzedaż pakietu Windows + Office w cenie $57 za licencję. ELCOT woli jednak instalować wolny pakiet biurowy i zainteresowany jest tylko Windowsem, w cenie $12 USD za licencję, na co Microsoft nie chce się zgodzić.
Na całej sytuacji korzysta Linux, a konkretnie Novell, którego system SUSE instalowany jest na większości laptopów i desktopów szkolnych. Nie ma zresztą innego wyjścia. ELCOT oferuje obecnie jedynie komputery z Linuksem, szkoły mogą więc zamawiać takie komputery albo wcale.
ELCOT wydaje się zresztą nie przejmować tym faktem. Na swojej stronie internetowej pisze, że po dwóch latach korzystania z SUSE i Ubuntu, nie widzi sensu instalacji systemu Microsoft Windows, ponieważ nie dorównuje on Linuksowi. ELCOT (prawdopodobnie nie chcąc być posądzonym o sprzyjanie jednej tylko firmie) instaluje jednak na linuksowych komputerach oprogramowanie VirtualBox, umożliwiające uruchomienie innych systemów operacyjnych, w tym Windows, bez wychodzenia z Linuksa, w środowisku wirtualnym.
Brak wsparcia dla Windows nie jest decyzją ostateczną, negocjacje są w toku i w każdej chwili może dojść do zawarcia kompromisowej umowy.
Dodaj komentarz