Wikipedia, projekt internetowej encyklopedii, powstałej 15 stycznia 2001 roku z inicjatywy Jimmy’ego Walesa oraz Larrego Sangera, który na obecną chwilę działa w ponad 250 językach, a polska wersja zgromadziła przeszło siedemset tysięcy haseł i niemalże czterysta tysięcy użytkowników.
Wikipedia to kombinacja słowa wiki, oznaczającego mechanizm współtworzenia treści, oraz skróconego słowa encyklopedia. Jest to projekt bazujący na zaufaniu – każdy może wejść i edytować dane hasło, a my ufamy, iż treść zawarta w Wikipedii jest prawdziwa. Łatwo tutaj o chaos, przed którym jednak chroni projekt ogromna grupa, przeszło półtora tysiąca wolontariuszy – administratorów. Mają oni prawo kasować nowe treści, bądź też całe hasła, jeśli nie wpasowują się one do trzech głównych wymogów stawianych przez projekt – treść haseł musi być podana w formie encyklopedycznej, musi być neutralna (obiektywne spojrzenie) oraz zweryfikowana (odnośniki do źródeł).
Najpopularniejsza internetowa encyklopedia to projekt organizacji non-profit. Ciekawostką jest fakt, iż pierwsza uruchomiona wersja strony znajdowała się pod adresem wikipedia.com, a dopiero później, po założeniu niedochodowej fundacji Wikimedia, największa obecnie internetowa encyklopedia zmieniła swoją domenę na tę z końcówką .org (ang. organization – organizacja). Możliwość natychmiastowej edycji przez dowolną osobę została wypunktowana w nazwie mechanizmu – słowo wiki oznacza w języku hawajskim „szybko”, a wiki-wiki – „bardzo szybko”. W Honolulu istnieją nawet ekspresowe autobusy, tzw. wiki-wiki bus.
Polska wersja Wikipedii powstała bardzo szybko – niewiele po połowie roku od startu oryginału – 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. 14 maja 2008 roku osiągnęła natomiast kamień milowy w postaci pół miliona haseł. W sierpniu 2005 roku zostało założone, a 15 listopada tego samego roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest reprezentowanie i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, a także działanie na rzecz rozwoju społeczności skupionej wokół tych projektów. W historii polskiej Wikipedii warty odnotowania jest również fakt, iż wydawnictwo Helion wydało w 2006 roku zawartość tej internetowej encyklopedii na płycie DVD do przeglądania off-line.
Istnieje wiele ciekawych faktów na temat Wikipedii. Jednym z nich jest to, iż najpopularniejszym przeglądanym hasłem we wszystkich językach, za wyjątkiem francuskiego i hiszpańskiego, jest „seks”. Inną ciekawostką jest to, iż zła pogoda na obszarze danego terytorium, np. kraju, wpływa na liczbę aktualizacji Wikipedii. Aż 73% osób edytujących Wikipedię robi to dlatego, iż po prostu podoba im się idea dzielenia się wiedzą. 19% edytorów posiada tytuł magistra, a 4,4% doktorat. Właśnie dlatego artykuły na Wikipedii stoją na bardzo wysokim poziomie nawet pomimo działań wandali, które wzrosły na przełomie lat – w 2002 roku 0,2% artykułów było ofiarami wandalizmu, natomiast w 2009 roku – aż 7,7%.
Wikipedia pełna jest także niepotrzebnych informacji. Wydawnictwo Nicotext wydało nawet książkę pod tytułem „Stupedia: The Most Useless Facts On Wikipedia” zawierającą tego typu niepotrzebne fakty zawarte w danych hasłach. Przykładem może być informacja o tym, iż irlandzki programista komputerowy Gavin Walsh posiada największą na świecie kolekcję nagrań zespołu Sex Pistols. Obecność takich treści z pewnością miała wpływ na oficjalne statystyki – miliard edycji, niemalże 18 milionów artykułów napisanych przez 27 milionów użytkowników. Robi wrażenie.
Wikipedia na stałe wpisała się w kanon nowoczesnego człowieka. Projekt ten liczy ogromną rzeszę użytkowników, dociera do coraz dalszych zakątków kuli ziemskiej dzięki takim projektom jak Humane Reader czy WikiReader.
Szukasz więcej informacji na temat Wikipedii? Poszukaj ich na Wikipedii 🙂 Tylko uważaj na problem, jaki sprawia Wikipedia. A jeśli jednak masz trochę więcej czasu, zapoznaj się także z listą usuniętych haseł z najbardziej pokręconymi tytułami.
Dodaj komentarz