e17 na urządzeniach mobilnych

Carsten Haitzler, znany jako Rasterman, oznajmił właśnie, że rozwojowa wersja środowiska graficznego Enlightenment, tzw. e17, świetnie nadaje się na urządzenia mobilne. Na dowód tego przedstawił jak działa na Neo FreeRunnerze (OpenMoko) i na Treo650 (Palm).

Jeszcze kilka lat temu musiał udowadniać, że Enlightenment w ogóle żyje i ma się dobrze, ponieważ całe zainteresowanie przejęły dwa ciężkie środowiska: KDE i GNOME. Stało się to niejako na jego własne życzenie, bo choć Enlightenment miało wielu fanów jeszcze od czasów, kiedy było domyślnym menedżerem okien GNOME, to ile można czekać na kolejną wersję, 0.17? Wkrótce e17 skończy 8 lat…

Haitzler jednak nie spieszył się i niczym nie przejmował. Uznał, że wojna na biurkach została przez Linuksa przegrana, ale nadal robił swoje. Wcale źle na tym nie wyszedł, bo choć przynajmniej Enlightenment przegrało wojnę na wolnych biurkach, to wygląda na to, że załapie się na nadjeżdżający właśnie pociąg z urządzeniami mobilnymi. Prace nad tym środowiskiem skupiały się bowiem na wydajności i modularności.

Ostatnie doniesienie Rastermana potwierdzają, że warto było. Dzięki zestawowi ultralekkich widżetów Elementary (dla urządzeń z ekranem dotykowym) oraz wtyczce Illume (przeznaczonej do obsługi małych ekranów), e17 świetnie radzi sobie na takich urządzeniach. Wystarczy mu 32 MB pamięci i procesor ARMv5te 317 MHz (demonstracja na Treo650), a tym bardziej 128 MB pamięci pod ARMv4t 400 MHz (filmik z FreeRunnera). Podobno nawet moc procesora nie jest aż tak istotna, a liczy się bardziej pełna akceleracja obrazu, dzięki czemu e17 na Treo650 chodzi płynniej niż na FreeRunnerze.

Sam Haitzler pracował do końca sierpnia jako główny grafik w OpenMoko, a po swojej rezygnacji obecnie pracuje w firmie Swisscom, szwajcarskim dostawcy sieci, która ma jakieś — bliżej nieujawnione — plany związane z linuksową platformą dla telefonów.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

29 odpowiedzi na „e17 na urządzeniach mobilnych”
  1. Awatar Rsh
    Rsh

    Te filmiki niczego nie prezentują. Prawie statyczny ekran wczytywania (przez pół filmu!), niepłynnie otwierającą się klawiaturę i później jakieś średnio potrzebne animacje w kalendarzu. Rasterman mógłby wyciągnąć jakiś wniosek z osiągnięć KDE i Gnome. 🙂

    1. Awatar hiciu
      hiciu

      Nie rozumiem. Sam używam* e z modułem illume na freerunnerze chodzi o niebo lepiej niż środowiska na gtk czy qtopia / qtextended. Biorąc pod uwagę płynność animacji w porównaniu do gtk / qt (jakim porównaniu, w gtk i qt ich po prostu nie ma!) to Rasterman zdziałał cuda. A jak animacje wyłączysz to dopiero. Biorąc pod uwagę szybkość działania to z e wygrywa tylko (w moim, subiektywnym odczuciu) icewm na gtk1.

      Wniosek taki że to programiści Gnome i KDE powinni uczyć się od e jeśli chcą zagościć na urządzeniach mobilnych.

      *) od tygodnia walczę z klawiaturą ekranową w illume – nie potrafię zmusić jej do działania na moim debianie.

      1. Awatar Rsh
        Rsh

        Ja wychodzę z założenia, że funkcjonalność jest bardziej istotna od graficznych bajerów. Owszem, fajnie jak obie cechy dopełniają się nawzajem, ale przedstawione w tym newsie Enlightenment nie prezentuje niczego funkcjonalnego, może na PC jest inaczej, nie wiem. Takie KDE np. to przede wszystkim siła aplikacji.

        1. Awatar uhkiooo
          uhkiooo

          Rsh, 'oświecone' biblioteki to nie tylko wspaniały wygląd: to też szybkie działanie i łatwe tworzenie aplikacji. Zerknij tylko na listę bibliotek, a będziesz pod wrażeniem. ETK jest niesamowicie proste i wygodne. A do tego jak wygląda!;)

        2. Awatar hiciu
          hiciu

          Ja biorę E w kategorii managera okien. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie żeby używać aplikacji w qt czy gtk – przecież nie będę dobierał aplikacji pod toolkit w którym jest napisane moje środowisko, będę wybierał te dobre aplikacje.

          E prezentuje coś funkcjonalnego – szybkie, ładne, stabilne i wygodne środowisko dla urządzeń z małym ekranem dotykowym. GTK i QT nie zapewniają tego (znaczy.. niby jest QtExtended, ale ono wyklucza użycie aplikacji dla x11 i nie jest "hackable").

          btw. klawiatura już działa – brakowało libxtst-dev 😛

        3. Awatar riklaunim
          riklaunim

          Qtopia (Qt Extended) dawno temu została sportowana pod X11 😉 Wersja z buforem ramki dotyczy tylko starszych urządzeń i starszych wersji Qtopii.

        4. Awatar hiciu
          hiciu

          o. Poważnie?

          http://trolltech.com/products/device-creation/emb…

          "Qt-based applications write directly to the Linux framebuffer, eliminating the need for the X11 windowing system"

          Jeśli chodzi o port Qtopii na X11 wykonany przez OpenMoko (jako firma w tym wypadku) to mamy tylko część aplikacji. Niewielką i dość wolną.

      2. Awatar riklaunim
        riklaunim

        Ani GNOME ani KDE tego nie chce. Są to środowiska graficzne dla desktopu. A to że biblioteki e17, Qt, GTK+ można wykorzystać na urządzeniach mobilnych nie oznacza że wszystkie aplikacje napisane z ich wykorzystaniem od razu muszą robić się "kompatybilne" z nową platformą urządzeń. Każda aplikacja ma swój target i jego się trzyma.

  2. Awatar nbvcxz
    nbvcxz

    A swoją drogą to nie wiem skąd wniosek, że E przegrało swój 'żywot' na desktopach? (rozumiem, że to taki 'skrót myślowy'). Ponieważ pomijając mniej popularne biblioteki na których jest oparte (etk i ewl – też zresztą autorstwa Rastermana), za którymi nie stoi ani tak wielka społeczność jak za GTK ani wielkie pieniądze jak za QT, to wynik pracy dotąd jest rewelacyjny. Obecna wersja E17 jest CAŁKOWICIE STABILNA (porównuję do Gnome i KDE – drobne 'wpadki zawsze się zdarzają); prezentuje się przepięknie (wraz z widgetami to to gląda jak KDE4 – tylko pamięci potrzebuje 10 razy mniej) i jest niesamowicie szybkie. Nie ma tu uruchamianych dodatkowo (w tle) wielu innych procesów 'obsługujących' właściwe środowisko – wszystko proste i przejrzyste. Zachęcam do spróbowania i oceny samemu (tym bardziej, że nie posiada nadmiernie rozbudowanych zależności).

    1. Awatar kocio
      kocio

      No taki skrót myślowy, że mało kto używa, a nie że jest złe czy coś.

      1. Awatar nbvcxz
        nbvcxz

        kocio – ja się nie czepiam to raczej było takie mrugnięcie z uśmiechem 😉 – bo i ja czuję coś takiego jak dalej napisał zasm, taki "niespełniony ideał" – jednak to niespełnienie to kwestia braku popularyzacji wśród użytkowników, bo samo środowiska jest na prawdę super.

    2. Awatar macias
      macias

      A jakie polecasz aplikacje pod e17? Chodzi mi o takie kategorie:
      * edytor tekstu
      * IDE (programowanie)
      * player audio
      * player video
      * program pocztowy
      * przegladarka www
      * klient RSS
      * konsola
      * nagrywarka plyt
      * file manager
      ?

      1. Awatar Compi
        Compi

        Kiedyś używałem takiego zestawu:
        * edytor tekstu
        vim
        * IDE (programowanie)
        vim
        * player audio
        xmms2
        * player video
        mplayer
        * program pocztowy
        mutt
        * przegladarka www
        iceweasel/elinks
        * klient RSS
        snownews
        * konsola
        Eterm
        * nagrywarka plyt
        k3b (ale żeby nie było, że KDE, to mogę napisać cdrkit)
        * file manager
        evidence (ale jego to akurat nie używałem, starczało mi zsh)

      2. Awatar hiciu
        hiciu

        to ja też, a co:
        edytor tekstu: geany, vi
        ide: eclipse, geany, vi (zależy do czego, jak to coś jest małe i nie chce mi się eclipsa otwierać…)
        audio: mpd + mpc (obecnie firefox + last.fm)
        video: mplayer
        pocztowy: hm.. Nie mam kandydata, używam webmaila.
        przeglądarka www: firefox
        rss: nie wiem, nie mam kandydata, nie używam.
        konsola: xterm
        nagrywarka płyt: k3b
        filemanager: xterm + zsh :>. Tu brakuje mi nautilusa trochę..

      3. Awatar nbvcxz
        nbvcxz

        macias – nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje intencje, ale czy nie miałeś na myśli oprogramowania opartego o biblioteki etk i ewl?
        tu się zgodzę – wszystko w powijakach, ale wiele ciekawych informaji można znaleźć np tutaj:
        http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-623342.html

        1. Awatar krzy2
          krzy2

          No pięknie, ale czy działa w takim środowisku kopiuj-i-wklej na poziomie takim jak w Windows 3.0 czyli np. czy da się skopiować bitmapę z edytora grafiki do edytora tekstu?

          Co by o KDE nie mówić, to przynajmniej wreszcie rozwiązało ono w Linuksie odwieczny (bo wynikający z ograniczeń X) problem schowka.

          Minusujcie sobie, a co.

        2. Awatar michuk
          michuk

          Tu macie przegląda aplikacji w oparciu o biblioteki E17: E17 — Desktop Full Wypas… tylko (jeszcze) nie działa. Nie wiem czy coś się zmieniło od zeszłego roku…

        3. Awatar macias
          macias

          @nbvcxz, generalnie rzecz byla oczywiscie w intencjach 🙂 Chodzilo mi o idee lekkiego biurka — ma to sens, jesli sa gotowe aplikacje dla tegoz. Jesli rzecz sprowadza sie do aplikacji konsolowych, to istnieje jeszcze lzejsze biurko — konsola, a jesli do uzywania ciezkich aplikacji, to po co robic takie akrobacje, lepiej juz osiasc na ciezszym biurku i miec lepsza integracje aplikacji.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @krzy2: Problem schowka nie wynika z ograniczen X11. Wynika z bajzlu i nieumiejetnosci dogadania sie w tej kwestii miedzy poszczegolnymi toolkitami. Mechanizmy udostepniane przez X11 sa wystarczajace, wystarczy ich konsekwentnie uzywac.

      4. Awatar riklaunim
        riklaunim

        * edytor tekstu
        Kate, Kdevelop
        * IDE (programowanie)
        Kdevelop
        * player audio
        Kaffeine
        * player video
        Kaffeine
        * program pocztowy
        KMail
        * przegladarka www
        Konqueror
        * klient RSS
        Akregator
        * konsola
        Konsole
        * nagrywarka plyt
        K3B
        * file manager
        Konqueror

        😉

  3. Awatar yoyo
    yoyo

    Android na FRce chodzi szybciej od tego obrazu z e17.

  4. Awatar zasm
    zasm

    mnie sie naprawde marzy w pelni ukonczone e17. jezu. w pelni funkcjonalne, a przy tym naprawde ladne, srodowisko na slabych kompach, to dla mnie niespelniony ideal.

    1. Awatar hiciu
      hiciu

      a czego E brakuje do bycia w pełni funkcjonalnym środowiskiem? Aplikacji? Przecież jest mnóstwo naprawdę świetnych aplikacji pisanych pod gtk i qt. Tak, będą działać :).

      1. Awatar Thar
        Thar

        Stabilności.

  5. Awatar zasm
    zasm

    jasne, ale spolonizowac, przynajmniej mnie, sie nie udalo w pelni. a chodzi mi to srodowisko po glowie dla siostry, ktora uzywa glownie Firefoksa + flashplugin'a [do gier netowych] na starym pIV (1,7ghz), 512 ramu i jakiejs karcie od intela. Bo wierzcie mi lub nie, ale gnome'y, czy kde [o ile xfce jakos daje rade to nadal troche brakuje] dla mnie nie dzialaja plynnie na tym sprzecie, zwłaszcza z flashem, ktory jak wiadomo ssie;

    1. Awatar thid
      thid

      troche ciezko jest mi to sobie wyobrazic. Swego czasu moja zona pracowała na slackware (PII 333mhz, 128mb ramu) do tego fluxbox i rowniez glownie uzywala do przegladania stron i grania w gry flash (w tym wypadku ciężkiego dofus-a :)) chodzilo lepiej niz na windows o_O

  6. Awatar eee
    eee

    a jak w tym e17 zrobic pasek zadań?
    jest niby jakiś iBar ale zawsze pusty:/

  7. Awatar teodozjan
    teodozjan

    Ibox trzyma aplikacje zminimalizowane ibar. Pasek zadań jak nazwa wskazuje nawywa się taskbar.

  8. Awatar flash memory card
    flash memory card

    Properly this kind of data is basically worth looking for, good info for readers and surely shows excellent writing. Its cool to have these kinds of posts about to help keep the information and facts flow. Assisting these who seriously love this, good function! Thanks once again for taking the time to place this on-line. I unquestionably liked every single part of it.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *