Elektroniczny stetoskop z Linuksem

Zespół studentów elektroniki i informatyki uniwersytetu Calvin College opracował elektroniczny stetoskop, pracujący pod kontrolą specjalnej wersji systemu operacyjnego Linux, a mianowicie uClinux.

Urządzenie potrafi zapisywać dane audio otrzymywane przy badaniu pacjenta, które mogą być konwertowane do różnych formatów w wysokiej jakości i przesyłane przy pomocy USB do komputera. Oprócz tego elektroniczny stetoskop potrafi zmniejszać niepotrzebne szumy, które słyszy lekarz przy badaniu pacjenta.

Stetoskop pracuje na 32-bitowym mikroprocesorze Freescale Coldfire MCF5275, który obsługuje Ethernet i szyfrowanie danych. uClinux został wybrany ze względu na swoją wielkość (1 MB). System uruchamia się z pamięci flash. Urządzenie posiada także mały ekranik, na którym wyświetlają się informacje np. o pulsie pacjenta.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

8 odpowiedzi na „Elektroniczny stetoskop z Linuksem”
  1. Awatar Mercer
    Mercer

    Z treści na stronie wynika, że na razie to tylko projekt – fizycznie go jeszcze nie zrealizowano.

    1. Awatar cybermaniek
      cybermaniek

      windows też był kiedyś tylko projektem 🙂

      1. Awatar leafnode
        leafnode

        …co zupełnie nijak ma się do sytuacji tutaj 😉

  2. Awatar wit3k
    wit3k

    uLinux generalnie istnieje. Chciałem kiedyś postawić małą OGGujkę, ale problem tkwi w tym że mikrokontrolery na które został przeportowany są albo drogie albo niedostępne w Polsce. Gdyby tak ktoś zrobił wersję dla AVRów ahh….

    Rozmarzyłem się. Nie widziałem Coldfire na moją kieszeń, a już na pewno nie takie które można by wsadzić do oggujki i sprzedawać jako tańszą alternatywę dla MP3. W ogóle chciałem uprzejmie poinformować że z OGG jest przekichana sytuacja jeśli chodzi o systemy wbudowane. Dekompresory sprzętowa można na palcach jednej ręki policzyć. Jeden jest fajny ale w Peterburgu twierdzą że nie mają na skłądzie i zakończyli produkcję. Reszta jest droga i z MP3, DivX i MPEG-4 na pokładzie.

  3. Awatar wit3k
    wit3k

    Acha i jeszcze dodam od siebie co do stetoskopu. To było by do zrobienia na averze za 3dychy. 32ujka ma przetworniki analog-cyfra i w 2gą stronę. To że stoi to na GNU to tak na prawdę marnotrastwo zasobów – jedyna radość jaka z tego płynie to to że można się przynajmniej pochwalić "patrzcie Linux chodzi nawet na tosterze!"

    1. Awatar psecom
      psecom

      Linux to nie gnu…

    2. Awatar priv
      priv

      Linux to nie gnu…

    3. Awatar Moarc
      Moarc

      Na tosterze odpalili NetBSD, a nie Linuksa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *