Fundacja Aegis – polska fundacja parasolowa dla otwartych projektów

Z przyjemnością informujemy, iż dnia 09.01.2012 roku, z inicjatywy dwóch członków Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa- Rafała Malujdy i Michała Smereczyńskiego – powołana została do życia Fundacja Aegis.

Stowarzyszenie Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa, zgodnie z założeniem swoich działań statutowych, partycypowała w kosztach powołania Fundacji Aegis, pokrywając 1/3 kosztów tego procesu. Tym samym, Stowarzyszenie Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa, głosem jego zarządu, udziela poparcia inicjatywie powstania Fundacji Aegis i planom jej działalności.

Aegis (Egida) to mityczna tarcza Zeusa, wykuta przez Hefajstosa. Według mitologii greckiej, miała ona chronić młodego boga. Zgodnie z frazeologią języka polskiego egida, a właściwie związek frazeologiczny „pod egidą”, oznacza roztaczanie opieki, przewodnictwo, patronat, czy protektorat. Aegis to też element nazwy kodowej systemu ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej obszaru działań floty lub wspieranego przez Marynarkę Wojenną USA lądowego teatru działań.

Fundacja Aegis, wzorem Apache Foundation, wpisuje się w ten kontekst i przyjmuje kształt fundacji parasolowej.

Pod parasolem fundacji przygotowane jest miejsce dla projektów związanych nie tylko z wolnym i otwartym oprogramowaniem, ale także dla projektów z dziedziny otwartych standardów, otwartych danych i interoperacyjności.

Fundacja Aegis zajmować się będzie wsparciem technologicznym, prawnym, społecznościowym i biznesowym dla projektów, które znajdą się pod jej
egidą. Fundacja zajmować się będzie także działalnością wydawniczą i stymulacją społeczności zgromadzonej wokół wolnego i otwartego oprogramowania, a także będzie pełnić rolę węzła komunikacyjnego pomiędzy deweloperami i innymi osobami zaangażowanymi w projekty związane z otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami, otwartymi danymi i interoperacyjnością, a światem biznesu i rynkiem zatrudnienia.

Dla członków Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa, którzy znają jej statut, związek Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa i Fundacji Aegis powinien być oczywisty. Na wielu płaszczyznach cele statutowe Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa oraz Fundacji Aegis pokrywają się, zaś w wielu innych miejscach uzupełniają się nawzajem.

Fundacja Aegis będzie starała się zapraszać istniejące już projekty związane z wolnym i otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami, otwartymi danymi i interoperacyjnością pod swoją opiekę, ale także zachęcać będzie do tworzenia nowych projektów, formalizowania społecznych inicjatyw oraz do pielęgnacji inicjatyw, które mają na celu ochronę dóbr społeczności.

Ochrona dóbr społeczności według Fundacji Aegis, to stworzenie w Polsce „zbrojnego ramienia” ruchu wolnego i otwartego oprogramowania, ruchu otwartych standardów, inicjatywy otwartości danych i przyrzeczenia interoparcyjności. Fundacja ma zamiar stać na straży licencji chroniących otwartości i walczyć z wszelkimi przejawami naruszania tych licencji.

Projekty znajdujące się pod parasolem Fundacji Aegis będą mogły liczyć na doradztwo w kwestiach związanych inżynierią programowania, projektowaniem aplikacji i usług, biznesem, zarządzaniem projektami i rozwojem osobistym.

Fundacja Aegis starać się będzie działać w sposób merytokratyczny.
Decyzyjność w sprawach związanych z projektami jest trójstronna i dzieli się między fundatorów i stowarzyszenie Szczecińska Grupa Użytkowników
Uniksa i Linuksa, które reprezentowane jest przez jego władze. Oznacza to, iż Stowarzyszenie Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa ma jeden z trzech głosów decyzyjnych w sprawach związanych z projektami.

Poza głosami decydującymi, które konieczne są ze względów formalnych, w fundacji powołane zostało ciało nazwane mianem Zgromadzenia Fundatorów.
W zgromadzeniu tym zasiadają fundatorzy oraz osoby, które jako specjaliści w dziedzinach związanych z działalnością fundacji, zostają zaproszone do niego przez zarząd fundacji.

Wszystkie osoby, które są zainteresowane wsparciem Fundacji Aegis w jakikolwiek sposób, zapraszamy i zachęcamy do kontaktu. Fundacja to przede wszystkim ludzie i inicjatywy, ale zapraszamy do współpracy także firmy i organizacje, które w Fundacji Aegis widzą partnera do współpracy na polach swojej działalności.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „Fundacja Aegis – polska fundacja parasolowa dla otwartych projektów”
  1. Awatar Maciek
    Maciek

    To może wyglądać na trollowanie, ale po prostu jestem bezpośredni 🙂

    Z przyjemnością informujemy, iż dnia 09.01.2012 roku, z inicjatywy dwóch członków Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa- Rafała Malujdy i Michała Smereczyńskiego – powołana została do życia Fundacja Aegis.

    Nazwa jest problematyczna. Popatrzmy na nazwy innych organizacji:
    – "Business Software Alliance";
    – "Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej";
    – "Związek Producentów Audio Video ZPAV";
    – "Stowarzyszenie Ochrony Własności Przemysłowej";
    – "Stowarzyszenie Autorów ZAiKS";
    – "Związek Artystów Scen Polskich ZASP";

    Z innego podwórka:
    – "Free Software Foundation";
    – "Electronic Frontier Foundation";
    – "Open Source Initiative";
    – "American Civil Liberties Union";
    – "United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization";
    – "Urban Homesteading Assistance Board";

    Wszystkie te nazwy jasno wskazują czym organizacje się zajmują.
    Wszystkie te nazwy brzmią poważnie.
    Wszystkie te nazwy brzmią profesjonalnie.

    Nazwy organizacji na pierwszej liście kopiowałem z listy organizacji, z którymi rząd konsultował ACTA.
    Jak na tej liście wyglądałoby "Fundacja Aegis"? A jak na tej liście wyglądałoby np. "Inicjatywa Na Rzecz Otwartego Społeczeństwa"?

    Aegis (Egida) to mityczna tarcza Zeusa, wykuta przez Hefajstosa. Według mitologii greckiej, miała ona chronić młodego boga. Zgodnie z frazeologią języka polskiego egida, a właściwie związek frazeologiczny „pod egidą”, oznacza roztaczanie opieki, przewodnictwo, patronat, czy protektorat. Aegis to też element nazwy kodowej systemu ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej obszaru działań floty lub wspieranego przez Marynarkę Wojenną USA lądowego teatru działań.

    1. jeśli musicie wyjaśniać ludziom co znaczą słowa użyte w samej nazwie stowarzyszenia, to już na wstępie macie minus.
    2. wystarczyłby link do Wikipedii.
    3. naprawdę chcecie w tym miejscu i w tym czasie wspominać o armii USA? Nie macie lepszych przykładów na temat "wolności i otwartości"?
    4. I czy musicie używać 'doublespeaku' w stylu "lądowego teatru działań"?
    Poszukajcie lepiej innych wzorców, serio.

    Fundacja Aegis, wzorem Apache Foundation, wpisuje się w ten kontekst i przyjmuje kształt fundacji parasolowej.

    Wpisuje się w kontekst "systemu ochrony przeciwlotniczej"?

    Ten tekst jest umieszczony w Internecie. Na szczęście podzieliliście go na paragrafy, ale gdzie są śródtytuły? Gdzie są wypunktowane listy? Gdzie są wyróżnienia? Przeczytanie tego tekstu trwałoby kilka minut, internauci nie mają tyle czasu. Nie mają czasu na czytanie – już w trzecim paragrafie – o Hefajstosie i ochronie przeciwrakietowej.
    Jeśli chcecie dotrzeć do kogoś więcej niż N geeków w Polsce, jeśli chcecie dotrzeć wyżej niż rektor wydziału informatyki na lokalnej politechnice, to (IMHO) musicie być profesjonalni w każdym calu, i musicie zadbać o każdy szczegół.

    Pozdrawiam,
    Maciek

  2. Awatar Rafał Malujda
    Rafał Malujda

    Witam, tak, jest to trollowanie. Nazwa może się nie podobać. Tekst może się nie podobać. Inicjatywa może się nie podobać. Jak nie masz czasu czytać tekstu to go nie komentuj. Jednak musiał Ciebie zaciekawić, skoro zadałeś sobie trud komentowania. Nie martw się o profesjonalizm. Tego w Aegis nie zabraknie. Nie zastanawiamy się nad tym, jak będziemy wyglądali na liście wśród innych organizacji. Chcemy robić swoje, tj. to czego nikt inny w Polsce nie robi. Nazwa "Apache Foundation" też nie wskazuje czym się ta organizacja zajmuje, a jest to praktycznie najsilniejsza organizacja technologiczna. Nie mamy minusa, mamy bardzo pozytywny oddźwięk w społeczności, z czego bardzo się cieszymy i na pewno będziemy pozytywnie działali. Uwierz lub nie, ale już dotarliśmy tam gdzie trzeba, komunikat jest praktycznie ostatnim aktem tworzenia, teraz będziemy odpalali po kolei projekty. Pozdrawiam i nie przeszkadzam – zakładam, że czytasz teraz każdy tekst w internecie i go poprawiasz, bo jeszcze na pewno kilka nie spełni Twoich kryteriów (przecież: something is wrong in the Internet…), a my idziemy robić swoje…

    1. Awatar mikolajs
      mikolajs

      "Nazwa "Apache Foundation" też nie wskazuje czym się ta organizacja zajmuje, a jest to praktycznie najsilniejsza organizacja technologiczna. "
      Przecież od razu po nazwie wiadomo, że walczy o prawa amerykańskich Indian do ziemi 🙂

      1. Awatar Rafał Malujda
        Rafał Malujda

        🙂

  3. Awatar Maciek
    Maciek

    Witam, tak, jest to trollowanie. Nazwa może się nie podobać. Tekst może się nie podobać. Inicjatywa może się nie podobać. Jak nie masz czasu czytać tekstu to go nie komentuj.

    Sam wybiorę sobie teksty do komentowania, dziękuję bardzo 🙂 Chciałem tylko zauważyć, że do wczoraj ten tekst miał zero komentarzy. Spójrz na liczbę komentarzy do innych artykułów: 20, 48, 156, 6, 32, 20, 99, 11, 9.
    Nazwa mi się nie podoba – napisałem dokładnie czemu, podałem argumentację przeciw.
    Niektóre rzeczy odnośnie tekstu mi się nie podobają – podałem dokładnie co mi się nie podoba.
    Może i jestem trollem, ale jestem trollem z argumentami.

    Nie martw się o profesjonalizm. Tego w Aegis nie zabraknie.

    Trzymam za to kciuki, naprawdę.

    Nie zastanawiamy się nad tym, jak będziemy wyglądali na liście wśród innych organizacji. Chcemy robić swoje, tj. to czego nikt inny w Polsce nie robi.

    Powiedz mi proszę czy będziecie to robić sobie a muzom? Czy chcecie ograniczać się do małego kółka ludzi czytających osnews.pl? Czy może chcecie zaistnieć w szerszej świadomości? Jeśli celujecie w szerszą publiczność to wasz przekaz musi być jasny i natychmiastowy. Zaczynając od nazwy.
    Nikt by nie zagłosował na Partię Złodziei.
    Mało ludzi głosuje na Partię Piratów.
    Ilu ludzi zagłosowałoby na Partię Aktywnych Użytkowników Kultury?

    Nazwa "Apache Foundation" też nie wskazuje czym się ta organizacja zajmuje, a jest to praktycznie najsilniejsza organizacja technologiczna.

    "Apache Software Foundation", nie "Apache Foundation". Fundacja powstała w 1999 roku, gdy "Apache" było już marką bardzo dobrze znaną w środowisku ( <a href="http://www.e-gineer.com,” target=”_blank”>www.e-gineer.com, <a href="http://www.securityspace.com,” target=”_blank”>www.securityspace.com, bytes.com, en.wikipedia.org). Apache był wtedy znany inżynierom, programistom, administratorom, szefom działów technicznych, hobbystom, amatorom. Z całym szacunkiem, ale "Aegis" nie jest tak popularne.

    Nie mamy minusa, mamy bardzo pozytywny oddźwięk w społeczności, z czego bardzo się cieszymy i na pewno będziemy pozytywnie działali. Uwierz lub nie, ale już dotarliśmy tam gdzie trzeba, komunikat jest praktycznie ostatnim aktem tworzenia, teraz będziemy odpalali po kolei projekty.

    Jestem pewien że jest tak jak piszesz, ale zwróć uwagę na trzy rzeczy:
    1. ten post do wczoraj miał zero komentarzy (o czym już pisałem),
    2. post na temat Aegis na liście mailingowej SzLUUG ma zero odpowiedzi,
    3. nie pochwaliliście się tym oddźwiękiem na swojej stronie.

    Za kilka dni ten komunikat na osnews.pl zniknie z pierwszej strony. Co po nim pozostanie?

    Pozdrawiam i nie przeszkadzam – zakładam, że czytasz teraz każdy tekst w internecie i go poprawiasz

    Nie, nie czytam każdego posta w internecie. Skupiam się na slashdot.org, lwn.net, news.ycombinator.com i osnews.pl. Od X lat używam GNU/Linuxa. Od Y lat regularnie wysyłam patche do dwóch projektów FOSS. Niedawno byłem na marszu przeciwko ACTA w moim mieście. Może to wszystko pomoże Ci zrozumieć czemu odpowiedziałem na ten konkretny post, i czemu zależy mi na tym żeby się Wam udało. Prosicie o jakiekolwiek wsparcie. Moje krytyczne komentarze (albo – jak wolisz – trollowanie) 🙂 to moje wsparcie. Take it or leave it 😉

    bo jeszcze na pewno kilka nie spełni Twoich kryteriów

    Być może, i rezerwuję sobie prawo do konstruktywnej krytyki (choć zawsze jako Anonymous Coward).

    (przecież: something is wrong in the Internet…)

    http://xkcd.com/386/

    a my idziemy robić swoje…

    Powodzenia. Szczerze. Tylko życzę lepszego PRu/marketingu, bo póki co ludzie po drugiej stronie barykady mają znacznie lepszy.

    Rozumiem że możesz odbierać mój komentarz jako czepianie się nazwy, dlatego zrozumiem jeśli nie będziesz kontynuował tego wątku. Sam już raczej nie mam na ten temat nic do dodania.

    Maciek

    1. Awatar mikolajs
      mikolajs

      @Maciek Po ilości komentarzy można się zorientować na ile kontrowersyjny jest news/artykuł, a popularność powinno sprawdzać się po ilości wyświetleń.
      A oceniać fundację będziemy po owocach ich działania, nie po nazwie, która nota bene wydaje mi się całkiem na miejscu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *