Artykuł sponsorowany
Dla większości osób komputer stacjonarny lub laptop to podstawowe narzędzia pracy. Widzimy je w biurach, u lekarza, w domach, a często również w pociągach czy kawiarniach. Zarówno popularność konkretnych modeli, jak i ich funkcjonalność doskonale sprawdzają się w pracy, jak i do grania, oglądania filmów czy też przy innych rozrywkach. Dla wielu osób komputer jest również podstawowym narzędziem komunikacyjnym. Wybierając sprzęt, powinniśmy mocno skupić się na tym, do czego będziemy urządzenia używać. To w istocie generuje konieczność wyboru określonych parametrów, a nawet typu komputera.
Komputer „na wymiar”
Dopasowanie komputera do naszych potrzeb jest najważniejszym zadaniem. Oczywiście najpierw trzeba te oczekiwania określić. Zupełnie innego sprzętu będzie potrzebować osoba, która pracuje jedynie na plikach tekstowych czy też za pomocą arkuszy kalkulacyjnych lub w prostych programach i aplikacjach. Grafik będzie miał zdecydowanie wyższe wymagania co do sprzętu, a miłośnik fotografii czy filmu zwróci uwagę na jeszcze inne parametry. Jeśli zamierzamy z komputerem podróżować lub też przenosić go w różne miejsca poszukiwania zawęzimy oczywiście do laptopów, notebooków czy też popularnych ultrabooków. Już na starcie powinniśmy wziąć jednak pod uwagę, że to nie cena czy też wyjątkowa promocja powinny być dla nas najważniejszym argumentem.
Warto pamiętać, że nie ma komputera idealnego dla wszystkich, a dopiero „złożenie” sprzętu pod kątem swoich wymagań może dopiero dać nam najlepszy z możliwych urządzeń. Oczywiście, im wyższa specyfikacja oraz szereg gadżetów i dodatków, tym wyższa cena. Warto jednak pamiętać, że taka inwestycja się opłaca, a komputera nie kupujemy na rok tylko na dłuższy czas, a przy obecnym postępie technologicznym kolejne gry czy profesjonalne programy będą wymagać od nas po prostu tego, by sprzęt był kompatybilny. Dlatego właśnie niezmiennym powodzeniem cieszą się komputery stacjonarne Dell, które bez problemu można skonfigurować do pracy biurowej, jak i tej wykorzystującej bardzo profesjonalne narzędzia.
Komputer dla młodszego i starszego użytkownika
Choć możemy mieć różne zdanie na temat postępu technologicznego, nie da się udawać, że go nie ma. Nawet jeśli uważamy, że dzieci nie powinny zbyt dużo czasu spędzać przy komputerze, to nie należy ich ze świata cyfrowego wykluczać. Komputer w pokoju dziecka to nie tylko narzędzie rozrywki, ale również doskonały sposób na atrakcyjną naukę wykorzystującą ciekawe formy multimedialne czy też na przykład e-learning oraz różnego rodzaju platformy. Komputer daje również dostęp do szeregu źródeł oraz szansę na ciekawą prezentację wyników. Dedykowane programy do nauki języków czy też służące zdobywaniu często specjalistycznej wiedzy i możliwość kontaktu z ludźmi z całego świata to największe zalety urządzenia. Z drugiej strony to także cała lista zagrożeń oraz konieczność kontroli rodzicielskiej zarówno nad czasem spędzonym przed monitorem, jak i konkretnymi treściami, które do dziecka mogą docierać. Z zasady w pokojach dzieci i młodzieży najlepiej sprawdzają się komputery stacjonarne, które nie wymagają również wysokich parametrów sprzętu. Chyba że mamy w domu zapalonego gracza, to wtedy priorytetem może być wydajność sprzętu czy też jakość karty graficznej.
Domowe biuro
Komputer w domu to narzędzie zabawy, gier, kontaktów towarzyskich, ale również pracy. Wiele osób łączy pracę zawodową z tą wykonywaną w domu, więc przenośne biuro w postaci laptopa staje się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zadbać o to, by służyło nam jak najlepiej i najdłużej warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pamięć RAM. To ona wpływa na bieżące działanie programów. Najnowsza, czwarta generacja oznaczona jest symbolem DDR4. To wydajne i energooszczędne rozwiązanie. Kluczowym oczywiście będzie również wybór pomiędzy pamięcią o pojemności 8 lub 16 GB. W zastosowaniach domowych doskonale sprawdza się również szybki dysk SSD, który zapewnia płynną pracę. Na pewno większość osób będzie przy wyborze komputera zwracać uwagę na design. Nowoczesne ultrabooki czy też cienkie laptopy przykuwają uwagę pięknymi kolorami, ergonomicznymi kształtami i atrakcyjnym wykończeniem. Ciekawie prezentują się również myszki oraz inne gadżety, których mniej lub bardziej na co dzień będziemy potrzebować. Wśród najczęściej wybieranych komputerowych dodatków pojawiają się kamery, głośniki, drukarki czy skanery.
Głównym dylematem będzie jednak wybór między laptopem a komputerem stacjonarnym, ponieważ jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto więc przede wszystkim kierować się własnymi preferencjami. Tradycyjny PC zajmie na zdecydowanie więcej miejsca, ale z drugiej strony można go w ciekawy sposób rozbudowywać i zazwyczaj ma lepsze parametry. Gdybyśmy chcieli, by laptop stał się bardzo profesjonalny, jego cena będzie zdecydowanie wyższa, a sam sprzęt stanie się większy, cięższy i mniej mobilny, a przecież o to chodzi, gdy decydujemy się na komputer przenośny. Oczywiście nowoczesne technologie pozwalają na dopasowanie sprzętu pod indywidualne potrzeby każdego użytkownika.
Dodaj komentarz