Stało się: Google kupił Motorolę i podobnie jak Apple będzie teraz kontrolował zarówno sprzęt jak i oprogramowanie swoich smartfonów.
Już w 2008 roku Motorola miała kłopoty – podzieliła się na dwie firmy, jedną zajmującą się infrastrukturą sieciową i drugą, poświęconą urządzeniom mobilnym. W tym samym roku firma też postawiła w całości na Androida jako system operacyjny dla swoich telefonów, porzucając Windows Phone.
Google od dłuższego czasu doświadczał problemów w związku z tym, że jego oprogramowanie, jak Android, przeglądarka Chrome, czy wkrótce Chrome OS, działają zwykle na sprzęcie, którego nie może kontrolować. Przejęcie Motoroli, producenta smartfonów i tabletów, ma zmienić ten stan rzeczy i postawić Google na równej stopie z Apple, które od lat kontroluje zarówno sprzęt jak i oprogramowanie, które wydaje.
Google w notce prasowej powołuje się na niedawny układ Microsoftu z Apple w sprawie przejęcia patentów Novella, które mogą uderzyć w Androida. Tego rodzaju powiązania również wpłynęły zapewne na decyzję firmy z Mountain View o zakupie Motorola Mobility.
Firma zapewnia, że Android pozostanie otwartą platformą i będzie dostępny dla innych producentów sprzętu, jak do tej pory. Nikt jednak nie ma wątpliwości, który z producentów stać będzie teraz na uprzywilejowanej pozycji…
Aktualizacja: Larry Page opublikował na Google+ oświadczenia jakie otrzymał od Samsunga, Sony-Ericsson i LG, z których wynika, że firmy te są zachwycone przejęciem. Cóż mają jednak robić, jeśli alternatywą jest inwestycja w Windows Phone…
Dodaj komentarz