Google Wave dla programistów i ciekawskich

Termin publicznej premiery Google Wave zbliża się nieubłaganie, a wciąż jeszcze niewiele wiadomo o tym produkcie poza kręgami zainteresowanych. Jako że Google Wave umożliwia programistom rozszerzanie klientów, jak i integrowanie serwisów z tą usługą – zająłem się tłumaczeniem opisów i dokumentacji…

Google Wave to nowa aplikacja webowa Google, która ruszy jeszcze w tym roku. Wave to próba zastąpienia wielu używanych dziś aplikacji do komunikacji i pracy grupowej jak: poczta email, komunikatory, wiki, czy dokumenty jednym narzędziem o poręcznym interfejsie i bardzo szerokich możliwościach (zapewnionych elastycznością i prostotą obsługi).

Cała platforma Google Wave będzie (jest) udostępniona na otwartych licencjach. Wraz z obsługą federacji opisaną w technicznej specyfikacji protokołu usługę „Google Wave” będzie można także utrzymywać na własnych serwerach niepowiązanych z Google – zachowując jednak możliwość komunikacji z użytkownikami innych dostawców bez żadnych strat funkcjonalności.

Programiści mogą rozszerzać funkcjonalność fal o roboty (server-side) i gadżety (client-side), a także integrować usługę ze swoimi serwisami. Na prezentacji podczas Google I/O pokazano także koncepcję integracji Google Wave z serwisem społecznościowym Orkut (czy robota pośrednika dla Twittera).

Na chwilę obecną programiści i odważni testerzy mogą zgłaszać się na konta testowe. Dokumentacja i API platformy są uzupełniane, gdy kolejne elementy inżynierowie Google uznają za stabilne i bezpieczne.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar halish
    halish

    to oprogramowanie pozwala na rozszerzanie klientów? czy na ich zwężanie i wydłużanie też?:)

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      całe API (roboty, gadżety, integracyjne) dotyczy rozszerzanie dowolnego klienta Google Wave zgodnego z tym protokołem (domyślnie w rozumieniu tego co zrobiło Google) – choć mogą się pojawić pewne problemy z wyświetlaniem fotek na tym tekstowym kliencie zaprezentowanym także na I/O 🙂

  2. Awatar BigBen1
    BigBen1

    Czy tylko mi ten film chodzi skokami? Jeśli ja mam łącze 1Mb/s i tak mi się rżnie to aż strach pomyśleć co będzie u osób z wolniejszym łączem.

    1. Awatar Cykus
      Cykus

      spokojnie u mnie na 12mb/s też skacze

    2. Awatar riklaunim
      riklaunim

      ja to rozwiązałem youtube-dl 😀

  3. Awatar niedzwiedz
    niedzwiedz

    Na początku się zastanawiałem czemu ich logo to sinusoida a dopiero potem zobaczyłem, że przecież przypomina W… Szkoła niszczy… -.-'

    1. Awatar Aule
      Aule

      Yhm, ale to jest sinusoida. Sygnał zazwyczaj za pomocą transformaty Fouriera rozkłada się na sumę sinusoid, czyli skojarzenie sinusoida -> fala jest jak najbardziej na miejscu. A że przy okazji przypomina w to tym lepiej.

  4. Awatar rkowal
    rkowal

    Czyli dalsze przygotowania pod GoogleOS.

  5. Awatar piczu
    piczu

    ktoś dostał już zaproszenie?

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Trzeba czekać 🙂 Na blogu zaczynali że priorytet mają ci odporni na ciągłe testowanie i chcący robić największe aplikacje 🙂 Napisz że jesteś z UberKorporacji i chcesz robić uber-aplikacje za uber-miliony 😀

    2. Awatar Magnes
      Magnes

      Przydałoby się, ja bym to do grania w RPG (papierowe RPG) wykorzystał. 🙂

    3. Awatar mareeek
      mareeek

      a jak zgłosić się po zaproszenie?

  6. Awatar patpi
    patpi

    Z tego co wiem protokol Google Wave jest oparty o XMPP, jest po prostu wtyczka do XMPP. Zrobili to pewnie po to by oprzec inne wdrozenia Wave na istniejacej juz w necie infrastrukturze xmpp (serwery, uslugi, itp).

    To czego sie nie doczytalem to odpowiedzn a pytanie czy loginy GoogleWave (a w przyszlosci inne implementacje Wave) beda mogly byc wykorzystane w normalnych komunikatorach zgodnych z XMPP? ktos wie?

    1. Awatar mor
      mor

      No to jest oparty na XMPP czy jest jego rozszerzeniem (XEP-em lub zestawem XEP-ów)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *