Odwiecznym problemem towarzyszącym deweloperom aplikacji sieciowych, jest ich złożoność. Stworzenie nawet najprostszej z nich, wymaga znajomości kilku języków i technologii. Nowy język programistyczny – Opa – ma być rozwiązaniem tego problemu.
Opa jest językiem kompletnym. Za jego pomocą możesz stworzyć UI, zaprogramować logikę biznesową, nawiązać połączenia z bazą danych itp. Łączy on w sobie zalety m.in. HTML i CSS (UI), JavaScript (client-side), języków z rodziny SQL (bazy danych), a nawet PHP, Java czy .Net (server-side). Kod języka Opa, działający po stronie klienta, jest automatycznie konwertowany do JavaScript.
Pozostałe części naszego kodu działają po stronie serwera. Również i tutaj, Opa okazuje się zaskakującym rozwiązaniem. Platforma Opa zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy do prawidłowego działania naszych aplikacji, zaczynając od serwera sieci WWW, poprzez serwer baz danych, aż po odpowiednie biblioteki.
Jak każdy język programowania, Opa posiada pewne wady. Jest to całkowicie nowa technologia, której największym minusem jest brak wsparcia ze strony programistycznej społeczności. Opa łączy w sobie zalety wielu technologii, sprowadzając je do jednego modelu bazowego. Jednak nie zwalnia to programisty z obowiązku zapoznania się ze sposobem ich działania. Ponadto, należy wspomnieć, że generowany automatycznie client-side kod, nie jest tak uniwersalny jak kod pisany ręcznie. Korzystający z tego rozwiązania programiści tracą możliwość „odręcznej” optymalizacji kodu.
Język Opa jest open-source’owym projektem, rozpowszechnianym na zasadach GNU Affero Genereal Public Licence, a jego kod źródłowy dostępny jest na serwerach Github. Nad rozwojem języka może pracować każdy z nas. Jednakże pewnym problemem może być fakt, że silnik Opa został napisany przy użyciu języka OCaml. Chcąc rozwijać projekt, programiści muszą nauczyć się zatem nie jednego, lecz dwóch mało znanych języków programowania.
Mimo wszystko uważamy, że Opa jest wartym uwagi rozwiązaniem. Nawet jeśli język nie zyska popularności wśród doświadczonych programistów, to jest on wręcz idealnym narzędziem do szkolenia nowych pokoleń specjalistów.
Dodaj komentarz