Haiku weźmie udział w tegorocznym turnieju Google Code-In 2011, jako jedna z osiemnastu wybranych organizacji!
Haiku to otwartoźródłowa reimplementacja systemu operacyjnego BeOS. Kompatybilna z nim binarnie i nastawiona całkowicie na desktop i multimedia, a także jest dystrybuowana na licencji MIT. Projektem zarządza organizacja non-profit Haiku Inc.
Po raz kolejny Haiku zostało wybrane, aby zobaczyć oficjalne oświadczenie i to jakie inne organizacje wezmą udział, należy kliknąć w ten link. Oto kilka podstawowych informacji na temat konkursu:
Konkurs Google jest skierowany do młodych programistów i pasjonatów w wieku licealnym i gimnazjalnym, tak jak Google Summer of Code jest przeznaczone dla studentów. Całość polega na pomocy w rozwoju otwartego oprogramowania. Google ma przyjemność zaprosić uczniów z całego świata, do pomocy przy powstawaniu kodów źródłowych, dokumentacji, materiałów promocyjnych i szkoleniowych, także przy testowaniu oprogramowania, z uwzględnieniem jego wygody użytkowania, w projektach które zostały w tym roku zaakceptowane. Zadania te obejmują:
1. Kod: Zadania polegają na programowaniu, pisaniu nowego kodu, restrukturyzacji obecnego i naprawie błędów, etc.
2. Dokumentacja: Zadania są związane z tworzeniem dokumentacji, np. napisanie jakiejś instrukcji do danej funkcjonalności czy aplikacji, albo okomentowanie kodu źródłowego.
3. Popularyzacja: Zadania polegają na zwiększeniu świadomości produktu wśród potencjalnych konsumentów. Także tworzenie prezentacji i treści w celach marketingowych.
4. Zapewnienie jakości: Zadania polegają na testowaniu kodu i użytych rozwiązań, by mieć pewność, że jest to to wysokiej jakości.
5. Dociekanie: Zadania polegają na poszukiwaniu potencjalnych problemów i szukaniu ich rozwiązań. I na sprawdzeniu czy zgłoszone już błędy, są nadal aktualne.
6. Szkolenia: W skrócie dotyczy to np. robienia filmików i innych tutoriali związanych z projektem.
7. Tłumaczenia: Zadania związane z tłumaczeniem treści na inne języki.
8. Interfejs użytkownika: Zadania polegają na sprawdzaniu prostoty i przyjazności obsługi interfejsu. Na przykład wielkość czcionek, układ okien, prostota ustawień, etc.
Pod tym linkiem znajdziemy oficjalną stronę Google Code-In i obowiązujące zasady w 2011 roku.
Przez następnych kilka tygodni ludzie z projektu Haiku będą zajęci wybieraniem zadań i wyznaczaniem mentorów do nich. Wiele zadań będzie związanych z tłumaczeniami, więc brakuje do nich kilku osób. Jeżeli ktoś jest zainteresowany byciem mentorem, to może się zgłosić – wystarczy poinformować o tym na liście dyskusyjnej. By zobaczyć część z proponowanych zadań, wystarczy wejść na tę stronę.
Uczniowie będą mogli rozpocząć wybieranie sobie zadań 21 listopada 2011 roku. Całość zakończy się 16 stycznia 2012 roku. Deweloperzy Haiku zamieszczą tak wiele zadań ilu znajdą mentorów do nich. Dużą różnicą w porównaniu z poprzednimi konkursami jest to, że 16 grudnia zaakceptowane projekty będą zamieszczać drugą falę zadań do wykonania.
Z oficjalnymi zasadami możemy zapoznać się na stronie głównej Google Code-In.
Dodaj komentarz