Ilość spamu zależy od pierwszych liter maila

Naukowcy przebadali ponad 500 milionów niechcianych wiadomości i doszli do wniosku, że ilość otrzymywanego spamu zależy od litery na jaką rozpoczyna się adres e-mailowy.

Badania zostały przeprowadzone przez doktora Richarda Claytona, naukowca z Uniwersytetu Cambridge. Trwały od 1 lutego do 27 marca 2008 roku. W tym czasie przebadanych zostało około 550 milionów wiadomości trafiających do użytkowników serwisu Demon.
Okazało się, że nie wszystkie adresy e-mailowe są w identyczny sposób zasypywane niechcianymi wiadomościami. Najbardziej popularnymi literami dla spamerów są “A”, “M”, “S”, “R” i “P”. Około 40% wiadomości przychodzących na e-mail rozpoczynający się na tą literę to spam. Mniej popularne są “Q”, “Z” i “Y”. Na takie adresy przychodzi około 20% wiadomości niechcianych.
Być może takie postępowanie wynika z faktu używania przez spamerów ataków sposobem “słownikowym”. Jeżeli istnieje aktywny e-mail w jednej domenie, to atakujący próbują wykorzystać identyczny login w innej domenie. Przykładowo aktywny adres “janek.kowalski@mojserwer.pl” spowoduje wygenerowanie innego: “janek.kowalski@niemojserwer.org”.
Doktor Clayton przyznaje jednak, że w badaniach wystąpiły pewne anomalie, którym trzeba poświęcić więcej czasu na sprawdzenie. Jedną z nich jest fakt, że pomimo małej liczby e-maili rozpoczynających się na literę “U”, ponad 50% wiadomości docierających na taki adres to spam.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Tor
    Tor

    Płacą im za takie pierdoły? o_0 "Dzień dobry Panie Prezesie. Musimy przedłużyć kontrakt tamtym 20 inżynierom, bo w analizach występują jakieś anomalie!". Dobry marketing, nie ma co.

  2. Awatar 1hero2
    1hero2

    To, że między dwoma rzeczami istnieje związek, nie oznacza od razu, że jedna jest od drugiej zależna.

    1. Awatar stilgar
      stilgar

      Oczywiscie, dlatego naukowcy biora mase pieniedzy za wyznaczenie wspolczynnika korelacji, ktory nikogo potem nie obchodzi, ale o ktorym mozna opublikowac artykul w gazecie.

      1. Awatar pilot1123
        pilot1123

        statystycy, nie naukowcy

        1. Awatar zumek
          zumek

          "Statysta to ktos kto jest dobry z liczbami ale ma za male jaja zeby zostac inzynierem" 🙂

        2. Awatar aegis maelstrom
          aegis maelstrom

          Statysta to człowiek odgrywający znikomo ważną rolę w filmie, teatrze albo szerzej życiu.

          Proponuję zaznajomić się z polszczyzną, a dopiero później opowiadać dyrdymały o "statystach i inżynierach".

          Swoją drogą nie wiedziałem, że jacyś studenci/absolwenci politechnik w ten sposób podbudowują własne ego…

  3. Awatar Iwo
    Iwo

    a nikt robiąc te badania nie pomyślał, że imiona i nazwiska zaczynające się na np. "r" (które de facto zaczynają adres e-mail) są częstsze niż te na "q" i dlatego jest mniej spamu na ich konta? Może warto by porównać popularność imion do spamu po prostu?

    1. Awatar Moro
      Moro

      Chyba masz racje bo jak napisali 40% spamu przychodzi na te literki, 20% na inne czyli sam sposob prezentacji wynikow w % swiadczy, ze podzielili literki procentowo czyli moze sie okazac, ze poprostu adresow email zaczynajacych sie na "A", "M", "S", "R" i "P" jest duzo wiecej niz innych. I jak tu nie zacytowac "najpierw sa klamstwa, potem wielkie klamstwa a potem to juz tylko statystyka" 🙂

      1. Awatar miyane
        miyane

        Odwrotnie: 40% poczty na takich adresach to spam, a nie 40% spamu idzie na te adresy.

  4. Awatar pjf
    pjf

    Kurde, muszę kiedyś przetestować ile bym dostawał spamu, gdybym za login wybrał "spam" albo "spamtrap" :>

  5. Awatar much
    much

    Chwila, chwila. Więc o co chodzi z informacjami że 80-98% e-maili to spam? Nagle okazuje się że to do 40%? Coś tu jest nie tak..

    1. Awatar xd
      xd

      Zapewne dlatego, że to są jedynie odebrane wiadomości, czyli docierające do istniejących kont.

      Do serwerów pocztowych dociera też ogromna ilość spamu wysyłana na nieistniejące konta.

      W artykule czytamy o wysyłaniu spamu na znaleziony istniejący login na wielu serwerach, nawet jeżeli takie nie będą istnieć. Zatruwanie baz spambotów fałszywymi mailami jeszcze nasila to zjawisko.

      1. Awatar xd
        xd

        Swoją drogą coś z tym powinno być zrobione. 80%+ maili w Sieci wysyłanych jest przez botnety istniejące tylko dzięki krótkowzroczności użytkowników windows i kiepskiej jakości tego systemu i braku jakiejkolwiek polityki instalacji oprogramowania (setup.exe :|).

      2. Awatar much
        much

        Fakt. Jak mawiają ziomale: thx 4 info;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *