IntelliJ Idea 8 wydana

Firma JetBrains wydała nowę wersję doskonałego środowiska deweloperskiego dla Javy — IntelliJ Idea 8. Wśród nowości m.in. nowy debugger JavaScriptu i Fleksa, narzędzia do SQL, UML oraz natywna obsługa FreeMarkera i szablonów Velocity.

Z innych nowości warto zauważyć porządne wsparcie dla XPath/XSLT (w tym ewaluację zapytań XPath), obsługę języka skryptowego Groovy i platformy Grails, czy też wsparcie dla takich technologii jak JBoss Seam, web service-y typu REST oraz mnóstwo narzędzi dla platformy Spring.

Pełną listę nowych funkcjonalności można obejrzeć na stronie producenta. Tam też ściągnąć można 30-dniową wersję demonstracyjną tego programu dla systemów Windows, Mac i Linux.

Ciekawe jak przyjmie się ósma wersje Idei na rynku firm programistycznych i korporacji. Kiedyś wybór był dość oczywisty, gdyż program ten oferował nieporównywalnie lepszą ergonomię pracy niż jakikolwiek wolny odpowiednik (NetBeans czy Eclipse IDE). Teraz darmowe narzędzia coraz bardziej niebezpiecznie zbliżają się funkcjonalnie do produktu JetBrains i często wybór środowiska dyktowany jest osobistymi preferencjami deweloperów, a nie ich właściwą funkcjonalnością, która jest podobna. Czy czeski JetBrains przetrwa tę walkę, czy może będzie musiał znacznie zmienić swój model biznesowy, aby utrzymać się na rynku? Tym wydaniem znów wyskakuje o kilka miesięcy przed konkurencję — pytanie jak długo uda jej się utrzymać tę pozycję…

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „IntelliJ Idea 8 wydana”
  1. Awatar vf
    vf

    Co to jest "ewaluacja zapytań" XPath? Pytam o zwrot "ewaluacja zapytań" jak i o samą "ewaluację" oraz "zapytania XPath". Wydaje mi się, że żadne z tych stwierdzeń nie istnieje.

    1. Awatar michuk
      michuk

      @vf: Niestety nie mam pojęcia jakie są polskie odpowiedniki tych wyrazów. Mały słowniczek:
      – Ewaluacja: chodzi o "rozwiązywanie" zapytań XPath. Czyli: wpisujesz <code>//person[@group='jakilinux' and fn:is_ojciec_dyrektor(./nick)=true()]/nick</code> a on zwraca <code>michuk</code>
      – Zapytanie: po prostu wyrażenie XPath, które ma nam coś zwrócić. Może lepiej byłoby napisać po prostu "wyrażenia XPath", co by odróżnić je od "zapytań XQuery". Ale funkcjonalnie jest to zapytanie.

      1. Awatar vf
        vf

        Dokładnie tak. XPath to tylko (jak sama nazwa wskazuje) mechanizm określania położenia. XQuery (który korzysta z XPath) to język zapytań.

      2. Awatar bies
        bies

        Chwile, czy to oznacza, że ma po prostu wbudowane wyszukiwanie XPath przy edycji XML. Bo jeśli tak to troooochę przesadziłeś z tym wyskakiwaniem przed konkurencję. Pięć lat temu miałem to samo w Vimie.

        Czy może pisałeś o czymś innym?

        1. Awatar vf
          vf

          Czy może pisałeś o czymś innym?

          Pisałem o czymś innym. XPath nie jest językiem zapytań. Dlatego proszę o zmianę "zapytań XPath" np. na "wyrażeń XPath". Tutaj chodzi o coś w stylu "debugger" XSLT znany np z Oxygena.

        2. Awatar bies
          bies

          Eh, nie napisałem wprost. Pytałem Michuka. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *