Hewlett-Packard postanowił sprawdzić, jak dobrze chronione są nasze dane w przechowywane w sprzętach codziennego użytku podpiętych do sieci.
Wraz z upowszechnianiem się inteligentnych urządzenia, które tworzą w domach „Internet Rzeczy” (IoT), wzrosło ryzyko wykradzenia naszych wrażliwych danych osobowych. Według badań przeprowadzonych przez Hewlett-Packard, aż w 7 na 10 sprzętów IoT wykryto poważne błędy w oprogramowaniu zabezpieczającym.
Mike Armistead, Vice President Fortify ostrzega, że wraz z podłączaniem kolejnych inteligentnych urządzeń do sieci, zwiększamy pole do popisu dla hackerów, którzy wykorzystają każdą lukę, by dostać się do prywatnych danych. Z tego powodu niezwykle istotne jest to, by uświadomić zarówno producentów jaki i użytkowników tych urządzeń, jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie nieodpowiednich systemów zabezpieczeń.
Badacze przyjrzeli się najpopularniejszym sprzętom, które w ostatnim coraz częściej podpinamy do routera: telewizorom, kamerom, termostatom, systemom sterowania oświetleniem, sterownikom zraszaczy, kontrolerom systemów inteligentnego domu, elektrycznym drzwiom czy alarmom. Efekt? Odnaleziono średnio 25 słabych punktów w oprogramowaniu każdego z urządzeń. Ponadto z 8 na 10 testowanych sprzętów udało się wydostać informacje o nazwie użytkownika sieci, adresy e-mail, adresy zamieszkania, daty urodzin, numery kart kredytowych a nawet informacje o stanie zdrowia członków rodziny.
Jednym z najczęstszych problemów, jakie zaobserwowano, było stosowanie zbyt łatwego albo systemowego hasła dostępu, a około 70% sprzętów nie szyfrowała połączeń z siecią domową oraz Internetem. Część urządzeń nie miała też żadnego systemu kontroli dostępu. Włamanie się do systemu w takich warunkach nie stanowiło większego problemu.
HP szacuje, że do 2020 roku w skład Internetu Rzeczy wejdzie około 26 miliardów urządzeń codziennego użytku. Do tego czasu zostało jeszcze trochę czasu, ale jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych przechowywanych w sieci, już teraz powinniśmy pomyśleć o tym, jak zniwelować wszystkie potencjalne zagrożenia.
Dodaj komentarz