Jabber – Komunikacja przyszłości

Są dwie rzeczy które w miarę możliwości chcę i będę promował do samego końca, swojego bądź ich – Ubuntu i Jabber.Protokół Jabber został opracowany w latach 1998-1999, a standardem komunikacji natychmiastowej (pod nazwą XMPP) stał się w 2004 roku, kiedy to został zarejestrowany przez IETF. Największą zaletą Jabbera jest jego otwartość, która pozwala robić z tym protokołem różne rzeczy, “o których się filozofom nie śniło”, jak powiadamiacze o zdarzeniach (posty na forach, nowy e-mail), blogi przez Jabbera (jogger.pl), microblogging, shell przez jabbera, whiteboarding, pokoje konferencyjne, gry (chesspark.com), osadzanie chata w stronkach (www.meebome.com), komunikator na stronkach (www.meebo.com), EDI (Electronic Data Interchange), RPC (Remote Procedure Call), oraz ulubieniec wszystkich – transporty do innych sieci.

W dużym skrócie ten standard komunikacji pozwala dwóm osobom porozumieć się niezależnie od tego z jakiego klienta czy serwera korzystają, wystarczy tylko że znają swój adres.

Od paru lat korzystam z serwera Chrome.pl, pomijając kilka krótkich awarii, usuwanych po zgłoszeniu na forum, jestem zadowolonym użytkownikiem tego serwera. Dlatego też poprosiłem o wywiad Tomasza Sternę, znanego jako smoku, administratora serwera Chrome.pl.

News Blog: Kiedy został uruchomiony Twój serwer Chrome.pl?
Tomasz Sterna: Serwer Jabbera chrome.pl pojawił się w Sieci pod koniec roku 2000. Krótko po tym, jak Jer udostępnił oprogramowanie jabberd światu. Popularność zyskał jednak dopiero gdy w okolicach serwisu 7thGuard.net zaczęła działać grupa JabberPL i promować protokół Jabber.
NB: Jak wielu użytkowników korzystało z Twojego serwera do 2007 roku, kiedy to zablokowałeś możliwość rejestracji nowych kont, a jak wygląda to na dzień dzisiejszy?
TS: Jako że liczba użytkowników online jest zmienna cyklicznie (ludzie w nocy śpią, a w weekendy wyjeżdżają) będę operował widełkami. W roku 2007 było to ok. 1200-2000 użytkowników online, na dzień dzisiejszy jest to ok. 1300-1700 użytkowników online.
NB: Jaki procent z nich korzysta tylko z samego Jabbera a ilu tylko z transportów?
TS: 18% użytkowników nie jest zarejestrowana w żadnym transporcie na chrome.pl. Ilu z tych użytkowników używa transportów z innych serwerów, oraz ilu jest użytkowników korzystających wyłącznie z transportów – nie wiem. Nie czuje się upoważniony do zaglądania użytkownikom w rostery.
NB: Według oceny wielu użytkowników, protokół XMPP jest doskonałym produktem w komunikacji, zarówno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wymiany informacji jak i wygody użytkowania. Dlaczego nie odniósł takiego sukcesu jak inne formy komunikacji. W Polsce GG, za granicą Live Messenger, Yahoo, czy ICQ?
TS: Przede wszystkim należy rozdzielić technologię od produktu ją wykorzystującego. Parafrazując Twoje pytanie: “Dlaczego mimo że telewizja HD jest dużo lepsza, ludzie nadal oglądają Polsat?” Jest kilka komunikatorów (produktów) wykorzystujących technologie Jabberowe, które odniosły sukces – Tlen.pl, Google Talk. Sieci które wymieniłeś mają po prostu przewagę pierwszego na danym rynku (GG – Polska, Live Messenger – Windows, ICQ – wynalazca). Druga strona medalu jest taka, że dostawcom sieci komunikatorów jest na rękę zamykanie swoich użytkowników w “silosach” (tzw. vendor lock-in), a w tym otwarty protokół nie pomaga.
NB: Potencjalnymi użytkownikami Jabbera są użytkownicy GG, jak do nich dotrzeć?
TS: Nie jestem zwolennikiem tzw. “wojowniczej ewangelizacji”. Jeśli ktoś dokonał wyboru i jest mu z nim dobrze, to nie ma sensu go zmieniać. Bardziej interesującym celem są ludzie nieświadomi – ci którzy jeszcze nie wiedzą, że chcą używać jakiegoś komunikatora. Sęk w tym, że ci wybiorą GG albo Skype, bo tam są już wszyscy ich znajomi – wspomniane już uzależnienie od dostawcy.
NB: Czy to nie jest tak iż to co miało być głównym atutem Jabbera, czyli duże rozproszenie serwerów, stało się jego porażką? To mi przypomina trochę analogiczną sytuację z dystrybucjami Linuksa. Konieczność dokonywania wyborów odstraszyła potencjalnych użytkowników. Nawet dla własnego dobra, wygody, niewielu decyduje się z tym zmierzyć, dlaczego?
TS: Tu jest właśnie miejsce dla dostawców produktów jabberowych. To oni mają dokonać wyborów za zwykłego śmiertelnika i zaoferować mu produkt skrojony na jego miarę i potrzeby. To właśnie zrobiło O2 z Tlen.pl (szkoda, że bez komunikacji międzyserwerowej), Sympatia.pl, Fotka.pl, Google Talk i wielu innych. Pamiętajmy, że zwykłego śmiertelnika nie interesuje jakim przełomem technicznym był niebieski laser – jego interesują filmy w jakości HD na nośniku wielkości płyty CD. Tak samo jest z komunikatorem – ma się dać pogadać z Jolką i już.
NB: Czy Chrome.pl planuje wprowadzenie pewnej automatyzacji w dostępie do konta? Mam na myśli dedykowany komunikator, skonfigurowany już do obsługi serwera. Wiem że serwer Chrome.pl nie działa pod Linuksem, na najnowszej wersji Pidgina (domyślnie instalowany w wielu dystrybucjach opartych na Gnome) za to Gajim już tak, podobnie pod MacOSX, Adiumx rozłącza serwer, iChat działa znakomicie, pod Windowsem działa bez problemu Miranda IM. Jak rozwiązać problem wielu platform, programów, systemów z myślą o zwykłym użytkowniku internetu? Na dzień dzisiejszy ja nie znam programu który działał by bezproblemowo z Chrome.pl na wszystkich systemach.
TS: Mam dość szczegółowe plany na najbliższą przyszłość, ale nie chcę o nich dyskutować dopóki nie staną się bardziej rzeczywiste.
NB: 1 maja zeszłego roku, serwer Chrome.pl otworzył się po roku przerwy na nowych użytkowników, w dość niepokojącej formie, zapowiadającej wprowadzenie opłat za korzystanie z usług Twojego serwera. Możesz przybliżyć zasadność planowanego wprowadzenia opłat, jak mają one wpłynąć na zainteresowanie nowych użytkowników taką formą komunikacji?
TS: Najważniejszym bodźcem do wprowadzenia opłat za korzystanie z usług serwera, jest chęć utrzymania ich stabilności. Z jednej strony pieniądze dają środki na ich utrzymanie, a z drugiej (i jak się okazuje ważniejszej) utrzymują przyrost użytkowników w ryzach. Niestety nie mamy środków Google dla obsługi użytkowników całego świata, więc musimy ograniczyć ich liczbę.
NB: Jak według Ciebie rysuje się przyszłość dla komunikacji za pomocą protokołu XMPP?
TS: Uważam, że XMPP podąży drogą e-maila. Podobnie jak SMTP początkowo używane do łączenia zamkniętych systemów pocztowych, powoli wyparło własnościowe protokoły pocztowe i stało się protokołem dominującym, tak XMPP stopniowo wyprze inne protokoły IM. AOL poczynił już pierwsze kroki w tę stronę, mapując konta AIM/ICQ na JID i udostępniając dostęp za pomocą klientów Jabbera. Naturalnym kolejnym krokiem wydaje się być otwarcie bramki dla połączeń międzyserwerowych. Używając techniki mapowania oryginalnych identyfikatorów danej sieci, na identyfikatory Jabbera, po uruchomieniu u siebie odpowiednich bramek komunikacji międzyserwerowej operatorzy zamkniętych sieci mogliby doprowadzić do sytuacji, gdzie użytkownik Gadu-Gadu 12345@gadu-gadu.pl mógłby tak samo swobodnie porozumiewać się z np. ktosiek@tlen.pl jak ktos@jabber.wp.pl. Tylko czy wolność i wygoda użytkowników jest w interesie operatorów sieci komunikatorów?
NB: Dziękuję za rozmowę.
TS: Ja również dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadzony przez News Blog, opublikowany na stronie:
http://www.newsblog.pl/jabber-komunikacja-przyszlosci

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar czepol
    czepol

    Nie zgodzę się, jabber to dla mnie komunikacja teraźniejszości 🙂

    1. Awatar marsjaninzmarsa
      marsjaninzmarsa

      dokładnie, ja już teraz używam go chyba jakieś 10 razy częściej niż gg 😉

      tylko niestety jest to spowodowane tylko i wyłącznie środowiskiem, z którym najczęściej się komunikuję – webmasterzy, blogerzy i inni bardziej świadomi użytkownicy internetu – chociaż ostatnio udało mi się "nawrócić" ciocię, i coraz więcej znajomych migruje na pocztę od Google, stając się przy tym nieświadomie również użytkownikami tego protokołu 🙂

  2. Awatar szatox
    szatox

    "będę promował do samego końca, swojego bądź ich"
    Jak by to ładnie ujął mój mroczny kolega (pozdrawiam mrocznego kolegę):"lepiej od razu idź się powiesić"
    Sorry, to brzmi po prostu śmiesznie – wiem, umiem podnosić na duchu.

    ciąg dalszy:
    "Dlatego też poprosiłem o wywiad Tomasza Sterna"
    "Tomasz Sterna: Serwer Jabbera chrome.pl (…)"
    to jak on się właściwie nazywa?

    Odnośnie wywiadu – ogólnie – mam raczej mieszane uczucia. Z pewnością coś miało być przekazane, ale w tej chwili nie potrafię powiedzieć co. Mam wrażenie, że wywiad trochę ślizga się po tematach.

    1. Awatar royhawk
      royhawk

      Sorry, to brzmi po prostu śmiesznie – wiem, umiem podnosić na duchu.

      Jeżeli nie zauważyłeś miało być trochę śmiesznie, zacytowałem fragment z filmu, jak nie kojarzysz filmu, nie będę tłumaczył.

      to jak on się właściwie nazywa?

      Tomasz Sterna

      Z pewnością coś miało być przekazane, ale w tej chwili nie potrafię powiedzieć co

      Jabber jest przyszłością w komunikacji, lub jak zauważył czepol, jest już teraz wzorcową formą komunikacji.

      1. Awatar stilgar
        stilgar

        czyli o wywiad powinno sie prosić pana Tomasza Sternę.

    2. Awatar karakar
      karakar

      "Do samego końca swojego lub jej" to akurat tekst z początku pierwszej części psów.

  3. Awatar groszek
    groszek

    >> oraz ulubieniec wszystkich – transporty do innych sieci.
    Transporty to syf, lepiej mieć natywnie. Szczególnie gdy tak stabilny inaczej serwer jak chrome.pl sobie padnie. Albo w ramach protestu serwer jabberpl się wyłączy.

    Długa drogę przeszedłem – jabber.org, jabberpl.org, chrome.pl i kilka innych… jak nie badziewna domena to ciągłe cyrki z serwerem i ciągłe pady, szczególnie przy chrome (kilka razy częściej niz gg).

    Dobrze że teraz mam serwer jabber w normalnej firmie, raz w roku płacę za domenę i mam gratis serwer www, emaile, jabber, voip, vpn, bazy danych i całą resztę. Dopiero od tego momentu jabber stał się używalny…
    (a gmail odpada na starcie – dziwny model autoryzacji).

    1. Awatar groszek
      groszek

      Ps. XMPP nie jest taki znowu doskonały, to jest straszny xml-bloat, co jest ważne np. przy połączeniu gprs. Logowanie się do sieci jest kilka razy wolniejsze niż do protokołu typu gg.

      1. Awatar kocio
        kocio

        Pierwsze tak, ale jest propozycja jak nie ssać tyle rostera za każdym razem:

        http://xmpp.org/extensions/xep-0237.html

    2. Awatar iria
      iria

      Gmail (gtalk), ma trochę dziwny model autoryzacji – wpierw "uściśnięcie dłoni" i dopiero rozmowa, ale mi to jak najbardziej pasuje. Sądzę, że to dobry sposób na spim.

      1. Awatar Emdé
        Emdé

        A da się to jakoś naprawić, zmienić?

  4. Awatar mkkot
    mkkot

    Gadu pozbyłem się chyba 3 lata temu. Powód? Wszyscy mają gg w związku z czym wszyscy próbują Cię przekonać do napisania do nich (powód jakikolwiek, coś do szkoły, coś do roboty, jakiś interes). Po jakimś czasie kończysz z listą zawaloną ludźmi których nie lubisz (mnie dobijały wulgaryzmy przy połowie kontaków), a usunąć ich też nie możesz bo się poobrażają, a musisz się codziennie z nimi spotykać "w realu". Może mało asertywny jestem, nie wiem. Pewnie, w kadu są grupy i inne cuda żeby ich odseparować w ich własnym sosie, ale i tak się co jakiś czas odzywają ;). Ciekawe jakie Wy macie na to sposoby.

    Ja mam sposób prosty acz radykalny, pozbyłem się gg na rzecz jabbera i zostały mi 4 kontakty + 7 z gmaila (boroki pojęcia nie mają, że jabbera używają 😉 ). Wreszcie spokój. A jak komuś zależy na chacie ze mną, to jemu zależy, nie mnie.

    1. Awatar cutugno
      cutugno

      "Gadu pozbyłem się chyba 3 lata temu. Powód? Wszyscy mają gg "

      Patrz pan, elita. A nawet eliciarstwo.

      "Po jakimś czasie kończysz z listą zawaloną ludźmi których nie lubisz (mnie dobijały wulgaryzmy przy połowie kontaków), a usunąć ich też nie możesz bo się poobrażają"

      Skoro nie lubisz to co za problem. Ja tam nie narzekam jak ktoś, kogo nie lubię się na mnie obrazi, raczej bym się cieszył.

      "Wreszcie spokój. A jak komuś zależy na chacie ze mną, to jemu zależy, nie mnie."

      Zupełnie sobie nie wyobrażam jak komukolwiek inteligentnemu może zależeć na rozmowie z dupkiem o takim podejściu.

      1. Awatar iria
        iria

        @cutugno

        Może coś bardziej merytorycznie, niż wycieczki osobiste? Fakt, że kolega mkkot ma dziwne podejście i przykład z usuwaniem nielubianych znajomych jest średnio trafiony, gdyż w jabberze druga strona szybciej się zorientuje o utraconej autoryzacji, jak jej wyskoczy komunikat. 😉

        Sam zrezygnowałem z gg, gdyż sądzę, że tylko odpływ użytkowników od tego protokołu może spowodować w nim jakieś zmiany na lepsze.

        1. Awatar cutugno
          cutugno

          "Może coś bardziej merytorycznie, niż wycieczki osobiste? "

          Ej, ale po co? Przecież ten pajac nie napisał nic czy GG jest kiepskie czy nie tylko że używają go wszyscy więc on nie będzie bo ci, których nie lubi się obrażają a jak komuś zależy to ma do jaśnie pana przyjść. To się tylko do wyśmiania nadaje.

        2. Awatar iria
          iria

          Może i do wyśmiania, ale nie do nazywania "dupkiem". Wyśmiać, to trzeba umieć.

        3. Awatar cutugno
          cutugno

          "Może i do wyśmiania, ale nie do nazywania “dupkiem”."

          Dlaczego mam nie nazywać dupka dupkiem? Jakieś sensowne powody?

      2. Awatar michuk
        michuk

        Zupełnie sobie nie wyobrażam jak komukolwiek inteligentnemu może zależeć na rozmowie z dupkiem o takim podejściu.

        Szczerze? Mam identyczne podejście. Tym na których mi zależy (rodzina, etc) po prostu zainstalowałem Jabbera. Reszta zainstaluje jak chce się ze mną skontaktować. Działa. Aż za dobrze.
        Jedyna różnica, że ja nie zrezygnowałem z GG z powodu strachu przed nielubianymi znajomymi, ale z powodów w połowie praktycznych, a połowie ideologicznych.

        1. Awatar cutugno
          cutugno

          "Mam identyczne podejście."

          Jakoś mnie to wcale nie dziwi…

          "Reszta zainstaluje jak chce się ze mną skontaktować. Działa. Aż za dobrze."

          Nie wątpię, że aż za dobrze. Twoi byli znajomi też na pewno się cieszą.

    2. Awatar sadi
      sadi

      Też do mnie czasem piszą ludzie w sprawach, o których kompletnie nie chce mi się gadać (ale nie zdarza się to aż tak często). Zazwyczaj piszę wtedy, że akurat wychodzę, albo oglądam film i mógłby się łaskawie streszczać (czasem to nawet prawda). Sprawa się komplikuje, gdy ktoś chce czegoś ode mnie, np. żebym mu napisał jakiś program (w pewnych kręgach uchodzę za specjalistę, choć sam dobrze wiem, że do prawdziwego programisty mi daleko). Wtedy staram się o asertywność – najpierw oświecam taką osobę, że wbrew pozorom mam inne zajęcia i nie mam czasu jej pomóc. Problem w tym, że mało kto się wtedy poddaje. Wtedy zaczyna się kombinowanie, jak powiedzieć, że nie chcę mu pomóc, żeby się nie obraził. Czasem uda się przekonać go, że nie jestem zbyt mocny w tym o co mnie prosi, innym razem zadowoli się kilkoma radami, czy linkami ze wskazówkami, jak to zrobić. Gdy wszystko inne zawiedzie, mówię "sorki, ale to o co mnie prosisz to gówniana robota i nie zrobiłbym tego nawet, jak byś mi zapłacił".

      Cenię i szanuję ludzi, którzy od samego początku tylko o coś pytają, czy proszą o jakieś wskazówki (oczywiście, dopóki nie są to rzeczy, które można w parę sekund znaleźć w Google) i nawet lubię tak pomagać. Natomiast bardzo irytują mnie osoby, które od początku, do końca chcą żebym odwalił za nie całą pracę i nie interesuje ich nic innego. Raz, czy dwa, dałem się nabrać na coś takiego i to się już nie powtórzy.

      1. Awatar el.pescado
        el.pescado

        Ale co ma Jabber do tego? Jakoś mam wrażenie że wszystkie podane tu argumenty mające przemawiać na korzyść Jabbera sprowadzają się do "mam głupich znajomych, więc uciekłem od nich tak, by nie mogli mnie znaleźć". To nie jest rozwiązanie problemów, tylko ucieczka od nich.

  5. Awatar Rsh
    Rsh

    Ewangelizować to trzeba jakościa – teraz wróćmy do rzeczywistości – czemu używamy Skype?
    -Rozmowy głosowe działające przez NAT.
    -Rozmowy wideo działające przez NAT.
    -Wysyłanie plików działające przez NAT.
    -Wszystko powyższe Linux/Windows/Mac.
    -Włączam i działa. (wszystko stabilne, żadnej kompilacji bibliotek dodatkowych i innych dupereli)

    Używam także PSI na gmail.com, o ironio jedyny serwer Jabber działający stabilnie. To jest taki komunikator biednego człowieka – czysty tekst. Ja już wolę IRC. 🙂 No cóż … ale podejrzewam, że i tak lepsze od GG.

    1. Awatar iria
      iria

      W PSI trwają pracę nad implementacją libjingle, co da Ci pierwszy i trzeci punkt. Nie wiem co z wideo, ale może z czasem. Kompilować, raczej też nie będziesz musiał. 😉

      1. Awatar Rsh
        Rsh

        Prace trwały od dawna – aż chyba w końcu twórca PSI stwierdził, że napisze coś od zera, bo z libjingle coś jest nie tak. 🙂

        1. Awatar iria
          iria

          Poczytałem forum i podobno Jingle ma być najwcześniej w 0.14. 🙁

          Na szczęcie są inne komunikatory. 😉 Chociażby Gtalx (odpowiednik Gtalka dla Linuksa), niestety nadal w wersji alfa, ale rozmowy głosowe już testowałem i działa. Do Kopete, też wrzucają właśnie obsługę libjingle, oraz próbują zintegrować Telepathy.

          Fakt, przydało by się wreszcie zobaczyć coś w pełni działającego. 😉

    2. Awatar Nowy_nick
      Nowy_nick

      Mi tam jabbim działa bardzo stabilnie. Nie warto uzależniać się od Google.

      1. Awatar M
        M

        Dlaczego nie warto uzależniać się od Google? A uzależniać się od Jabbima warto?

  6. Awatar wolny
    wolny

    to ja się zgłaszam z pytaniem egzystencjalnym: który serwer wybrać?

    1. Awatar koko
      koko

      Własny.

      1. Awatar michuk
        michuk

        @koko taka jest niestety smutna prawda. Jabber przestał mnie wkurzać dopiero po postawieniu serwera na @jakilinux.org

        1. Awatar morsik
          morsik

          No i ma się nad własnym serwerem dużą kontrolę i nad dodatkami do niego 😉
          (transporty, moody [nastroje], czy inne udziwienia)

    2. Awatar Rsh
      Rsh

      Serwer Google Talka działa najstabilniej (czyt. 100% uptime). Transportów na serwerach typu Chrome/JabberPL nie polecam – kilka razy się zawiodłem (np. bez ostrzeżenia usunięto transporty, także niestabilne)

      1. Awatar iria
        iria

        Mam paru znajomych z jabberpl.org i nie narzekają, ale fakt Google trudno będzie dogonić. 😉 Niestety w Gtalku, ciężko z transportami. Do listopada zeszłego roku działały, ale teraz nie da się dodać transportu z innego serwera. Ale jak chcesz jedynie jabbera, to serwery Google są nie do pobicia, plus archiwum na serwerze.

        Przydałby się jakiś nacisk społeczności na Google by wydali swój programik dla Linuksa oraz stworzyli wtyczkę do Firefoksa dla rozmów wideo.

        1. Awatar Emdé
          Emdé

          Jak to się nie da? Mam transport GG z uaznia.net…

        2. Awatar iria
          iria

          Jak dodałeś transport do rostera?

        3. Awatar Emdé
          Emdé

          W Jabbim Client: "Dodaj transport do rostera" ;).

        4. Awatar iria
          iria

          Cwaniak 😛 Tylko, że od pewnego czasu ludzie mieli z tym problem 😉 http://google.bajo.pl/1199,gadu,gadu,w,google,tal… – komentarze na dole strony. Transport nie dodawał się do rostera.

    3. Awatar Moarc
      Moarc

      Jabber.ru albo własny.

    4. Awatar RRH
      RRH

      jabber.org 🙂

    5. Awatar Emdé
      Emdé

      GTalk lub jabbim.pl.

  7. Awatar basster
    basster

    Ja mam Gaim, a z GG skończyłem juz dawno z powodu wielu problemów jakie mi on sprawiał 😀 Jabber jest 100 x lepsze od gadusradu… i jeszcze ta ostatnia afera z blokowaniem linków w opisach przez GG…

  8. Awatar sprae
    sprae

    Warto dodać, że telefon Palm Pre będzie używał protokołu XMPP do wielu ciekawych rzeczy związanych z asynchroniczną komunikacją zwrotną.

    1. Awatar morsik
      morsik

      Mógłbyś trochę przybliżyć o co chodzi? 😉

      1. Awatar sprae
        sprae

        WebOS – system operacyjny w Palm PRE. Jego aplikacje programuje się z użyciem xhtml+js. System ten posiada też Mojo – czyli system komunikacji między procesami podobny do naszego dbus. Tam ten system oczywiście ma swoje interfejsy przez js. Jedną z usług tego systemu jest XMPP. Pozwala to przesyłać i odbierać naszej aplikacji różnorakie wiadomości [jak mówią wielbiciele enterprajs – do chmury]. W odróżnieniu od synchronicznego http, gdzie aby otrzymać informację, najpierw musimy o nią zapytać, w xmpp wszystko odbywa się asynchronicznie.

  9. Awatar skiter
    skiter

    Czyli jednak ktos chce mnie uswiadomic ze Jabber jest super, ale ze z uzywaniem go jest male kuku to ja go nie musze uswiadamiac?
    Dziwne ale prawdziwe, jak sobie postawisz serwer to sobie pogadasz, ba jak sobie jeszcze skonfigurujesz transport to sobie tez pogadasz z innymi sieciami, a do tego jeszcze domena, i pare innych drobiazgow, w sumie co to jest, pani Zosia napewno sobie poradzi 😉

    Osobiscie? Popieram idee OpenSource, jestem duchem i cialem, trzymam za otwarty kod, ale czasami mi sie flaki przewracaja jak czytam wypociny 'typowego geeka', to ze 'mi dziala' nie oznacza ze komus dziala, to ze mi sie podoba Jabber nie koniecznie musi sie podobac innym.

    Uzywam Tlen/GG, i mi w zupelnosci wystarcza, ogladam reklamy? No cuz nic za darmo nie ma, juz wole te reklamy! niz padajacy co 10 min serwer, i wyrywanie wlosow z glowy, czy doszla wiadomosc czy nie …

    1. Awatar iria
      iria

      Tak, bo GG nie pada i nie cenzuruje… :> Co tu sobie radzić? Uruchomiłeś bez problemu Tlena? Przecież, to tylko zmodyfikowany i zamknięty na inne serwery, Jabber. W równie łatwy sposób uruchomisz np. Gtalka (jeśli chcesz, by jakaś firma za tym stała), ale nikt nie zmusza do zaufania jedynie Google, dlatego są inne serwery, by był wybór, mogąc wciąż komunikować się między sobą.

      W GG zastanawiasz się czy Twoje wiadomości przez ich "super nowoczesny" filtr spamu. 😉

      1. Awatar iria
        iria

        …przeszły…

        1. Awatar skiter
          skiter

          Zadko uzywam, a jak uzywam wymaga by dzialalo poprawnie! To jak z systemem, wymagam by po wlaczeniu dzialal tak jak sobie wyobrazam, anie ze za kazdym razem zmieniam 'email' bo cos tam komus sie odwidzialo.

          Cenzura a to jakas jest? bo na sieci GG to jescze wiem ale na Tlen? W sumie dobrze ze 'filtr' dziala, mnie np sie nie podoba wciskanie swojego opisu innym, i sam mam 'nie wyswietlanie opisu innych'.

        2. Awatar iria
          iria

          "Cenzura a to jakas jest? bo na sieci GG to jescze wiem ale na Tlen?"

          Gdzie pisałem o cenzurze w Tlenie? Chcesz dyskutować, a wkładasz mi w palce słowa, których nie napisałem.

          Skoro wiesz o cenzurze w GG, to po co pytasz czy jest? Wiem, że jest ranek, ale Twoja logika pozostawia wiele do życzenia.

          "Zadko uzywam, a jak uzywam wymaga by dzialalo poprawnie!"

          To powiedz mi co nie działa w np. w Gtalku, że nie można go używać?

          "…anie ze za kazdym razem zmieniam ‘email’ bo cos tam komus sie odwidzialo."

          Co sie komu odwidziało? Możesz sprecyzować zarzuty?

          "W sumie dobrze ze ‘filtr’ dziala, mnie np sie nie podoba wciskanie swojego opisu innym, i sam mam ‘nie wyswietlanie opisu innych’."

          Więc skoro masz nie "wyświetlanie opisu innych", to po co Ci działający filtr? 😛 Może pozostawiłbyś tę decyzję, poszczególnym użytkownikom? :>

          Widzę, że cenzurę można narzucić, a niektórzy będa nawet jeszcze klaskać uszami, że to dla ich dobra. 😀

    2. Awatar virago535
      virago535

      Na gadulcu nie musisz oglądać reklam – jest ggbannerkiller…

      1. Awatar Emdé
        Emdé

        …który nie jest zgodny z regulaminem GG, tak samo, jak używanie klienta bez reklam…

      2. Awatar bla
        bla

        Tak, tak. Nie musisz też płacić za oprogramowanie – jest tyyyle pirackich wersji… Ani przestrzegać konstytucji – po coś wynaleziono noże, a że sąsiad Cię wkurza…
        .
        .
        .
        To nie jest metoda.

    3. Awatar Emdé
      Emdé

      Spik, człowieku drogi, rozwiązaniem twoich jabberowych problemów. Coś jak Tlen, jego głównym protokołem jest właśnie Jabber/XMPP (otwarty na inne serwery) obsługuje ICQ i GG bez transportów. Czego chcieć więcej?

      1. Awatar M
        M

        Fakt, Spik jako jeden z nielicznych klientów Jabbera dorównuje konkurencyjnym komunikatorom. Problem w tym, że jego rozwój został wstrzymany: http://spik.wp.pl/forum_viewtopic.html?t=211141&f=197

        1. Awatar Emdé
          Emdé

          Hmm, można też spróbować z Jabbimem (klientem, nie serwerem jabbim.pl). Właśnie go używam, i IMHO z punktu widzenia/siedzenia ZU wydaje się dosyć niezły. Ba, nawet skiny są.

    4. Awatar tadzik_
      tadzik_

      nie karmić trolla

  10. Awatar piczu
    piczu

    Czy wie ktos czy istnieje jakis klient pod Windows obslugujacy libjngle (konkretnie wideo) pomijajac GTalk, ktory jest tylko do kont gmail.

  11. Awatar Bananikus
    Bananikus

    Znacie jakiś dobry komunikator z obsługą jabbera w qt4 na Linuksa? (poza kopete i kadu z svn)

    1. Awatar Rsh
      Rsh

      Podobno PSI jest dobry, ale jak go używam to czasem się zastanawiam skąd ten pogląd. 🙂

    2. Awatar Emdé
      Emdé

      Jabbim. IMHO bardzo wygodny.

  12. Awatar kwahoo
    kwahoo

    A GG sobie leży i nie wstaje (u niektórych już drugi dzień). Może to dobry powód do migracji na Jabbera?

    1. Awatar Aulos
      Aulos

      Ustaw sobie opis na gg 😉

  13. Awatar climbing mount fuji
    climbing mount fuji

    Well this sort of information and facts is basically worth looking for, good info for readers and undoubtedly shows good quality writing. Its cool to have these types of posts about to help keep the facts flow. Helping those who really enjoy this, fantastic function! Thanks once more for taking the time to place this online. I unquestionably liked each element of it.

  14. Awatar minoan
    minoan

    Thanks dude. It is nice hearing

  15. Awatar child of the night by scribe
    child of the night by scribe

    This particular essentially answered my trouble, thank you!

  16. Awatar USA inventions
    USA inventions

    You can find unique things soon enough in this particular writing but I don鈥檛 understand if I see all of them core to heart. You will find some validity but I’ll bring hold opinion unless I check out it all further. Good posting , thank you and we would like even more! Added to FeedBurner as well

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *