Jądro Linux: nowa gałąź linux-staging, wersje 2.6.25.6 oraz 2.6.26-rc6

Nowa gałąź jądra linux-staging ma za zadanie pomóc w gromadzeniu nowych bądź rozwijanych do tej pory poza kernelem sterowników i rozszerzeń. Programiści chcą też pracować nad dostosowaniem tychże modułów do umieszczenia w oficjalnej gałęzi jądra.

W e-mailowej zapowiedzi nowej gałęzi Kroah-Hartman wyjaśnił sens i cele inicjatywy oraz nakreślił kilka zasad. Zgodnie z nimi gałąź rozwojowa nie jest przewidziana do poprawek błędów bądź przeróbek istniejącego kodu – ma ona służyć nowym funkcjom, sterownikom i systemom plików (“this is not a tree for bugfixes or rewrites of existing kernel code, this should be for new features, drivers, and filesystems”). Kroah-Hartman zaznaczył również, że w linux-staging nie ma miejsca na kod, nad którym pracują rzesze deweloperów – tak więc zarządzany niezależnie od jądra system plików Reiser4 nie będzie brany pod uwagę. Nowa gałąź nie może też służyć do wrzucania doń kodu z nadzieją, że inni programiści uczynią go zdatnym do zastosowania w oficjalnym kernelu – choć niektórzy deweloperzy gotowi byliby podejmować się tego rodzaju zadań.

Gałąź linux-staging jest dostępna jako seria łatek quilt za pośrednictwem repozytorium git i zawiera obecnie między innymi patche dla urządzeń VIA, sterowniki USB oraz system plików Novfs Novella. Najbliższe miesiące pokażą, czy linux-staging okaże się pomocną i przydatną inicjatywą. Kroah-Hartman założył, że linux-staging będzie służył także programistom gałęzi linux-next – ta ostatnia jest jednak przewidziana tylko dla nowości.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar rosteck.pl
    rosteck.pl

    Ciekawe ilu z nas, czytających, wie jak pisać moduły do jądra;) Ja przyznam się że nie – nie miałem jeszcze potrzeby ani jakiejś specjalnej chęci.
    Za to z perspektywy obserwatora: mam nadzieję, że mnożenie gałęzi nie wprowadzi bałaganu, o który w programowaniu zbiorowym nie trudno… Nie mówię tu o git-ach itp. ale o strategii.

    1. Awatar Vogel
      Vogel

      Jeden napisalem 😉 Ale sprzet, ktory mial obslugiwac (jedyny egzemplarz na swiecie) zostal uszkodzony, wiec nie wiem, czy dzialal…

  2. Awatar Karl
    Karl

    No wreszcie! Chociaż czemu nie nazwali tego 2.7?

    1. Awatar osiolek
      osiolek

      Bo zupelnie inny workflow jest. Ze -staging latki trafia do -stable. W przypadku rozwidlenia galezi, 2.7 oznaczaloby (tak jak przy 2.3 i 2.5) ze to jest piaskownica i bedzie niekompatybilna, tak wiec nie ma naturalnego ruchu z 2.7 do stable, bo po co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *