Jak wybrać właściwe studia? Jakie kierunki wybrać, by osiągnąć sukces?

Artykuł sponsorowany

Młode osoby, które chcą kontynuować naukę po ukończeniu szkoły średniej, stają zazwyczaj przed trudnym dylematem – czyli zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Wbrew pozorom tylko nieliczni wiedzą doskonale, w jakim zawodzie chcą pracować. Czym zatem kierować się przy wyborze studiów i o czym warto pamiętać? Czy są kierunki, których ukończenie gwarantuje sukces?

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku studiów?

Bardzo dużo młodych osób, wybierając kierunek studiów, bierze pod uwagę zaledwie jedną lub dwie kwestie. Najczęściej – własną pasję lub średnie wynagrodzenia w danej branży. Tymczasem przy wyborze kierunku studiów warto uwzględnić nieco więcej czynników. Na przykład – własne predyspozycje. Może się bowiem zdarzyć, że przyszłego studenta może i interesuje jakaś branża (w której płaca jest dobrze płatna), ale za to nie ma predyspozycji, które pozwoliłyby mu na zdobycie pracy.

Jeśli na przykład ktoś rozważa karierę prawniczą, musi być przygotowany na to, że jest to zawód, który wymaga przyswajania ogromnej ilości wiedzy i w zasadzie nieustannego kontaktu z klientami. Przez to osoby, które mają problemy z zapamiętywaniem, analizowaniem i przetwarzaniem mnóstwa informacji jednocześnie mogą mieć problem z pracą w tej branży.

Oprócz predyspozycji, własnych zainteresowań i perspektyw finansowych po ukończeniu danego kierunku warto wziąć jeszcze pod uwagę np. sytuację na rynku pracy i prognozy ekspertów na temat tego, kogo będą potrzebować pracodawcy za kilka lub kilkanaście lat.

Czas spędzony na studiach można wykorzystać w różny sposób. Warto o tym pamiętać

Należy jednocześnie mieć świadomość, że wybór nawet najbardziej perspektywicznego kierunku studiów nie oznacza automatycznie, że jego absolwent osiągnie sukces zawodowy. Aby to było możliwe, warto na przykład już podczas studiów szukać pracy. O sposobach na jej znalezienie w trakcie nauki w szkole wyższej można przeczytać np. na https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza – na tej samej stronie znajduje się zresztą również sporo porad dla studentów i osób, które dopiero wybierają się na studia.

Ponadto warto też pamiętać, że studia – również niezależnie od kierunku – pozwalają na zdobycie chociażby tzw. soft skills, czyli kompetencji miękkich, tak bardzo docenianych i pożądanych przez pracodawców. Mowa m.in. o umiejętności pracy w zespole, pod presją czasu, komunikatywności czy autoprezentacji. To kompetencje, które są niezwykle przydatne praktycznie w każdej branży.

Oprócz tego na studiach można działać również w wielu organizacjach studenckich – co pozwala nauczyć się organizacji wydarzeń czy kierowania zespołem. Eksperci ds. rynku pracy potwierdzają, że pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które zdobywały doświadczenie właśnie udzielając się w organizacjach studenckich.

Tym samym istotny jest nie tylko kierunek studiów – ale także to, jak ostatecznie student wykorzysta okres nauki w szkole wyższej.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *