Karsten Gerloff, Prezes FSFE we wrześniu w Polsce

W dniach 26-27.09.2011 roku Polskę odwiedzi Karsten Gerloff – Prezes Zarządu Free Software Foundation Europe (FSFE). Weźmie on m.in. udział w konferencji naukowej, organizowanej przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

Karsten Gerloff przyjedzie do Polski aby zapoznać się z kondycją świata open source w Polsce. Fundacja podejmie z nim również rozmowy dotyczące możliwej współpracy międzynarodowej FWiOO.

Przy okazji swojej wizyty, Karsten Gerloff nie tylko jako Gość, ale również jako Prelegent, będzie uczestnikiem konferencji pt. „Rola innowacji projektów open source w polskiej gospodarce”, która będzie miała miejsce dnia 27.09.2011 na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, w Auli 133, w godzinach od 10.00- 16.00. Prezes FSFE będzie mówić o „Wolnym i Otwartym Oprogramowaniu a jego roli w procesie budowy innowacyjnej gospodarki”. Wydarzenie to przyciągnęło także inne znakomite postaci sektora nauki i biznesu. Prelegentami są m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak; Rafał Brzychcy – prezes zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania; dr inż. Piotr Gawrysiak – Zastępca Dyrektora ds. Naukowych; Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej; Bartosz Lewandowski – koordynator Centrum Kompetencji Open Source QualiPSO oraz Jacek Łęgiewicz – Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku Unii Europejskiej IBM Corp.

Szczegółowe informacje na temat konferencji wraz z agendą wydarzenia, dostępne są tutaj.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji! Wystarczy zgłosić się za pomocą formularza. Zapraszamy także do zapoznania się z sylwetkami prelegentów.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „Karsten Gerloff, Prezes FSFE we wrześniu w Polsce”
  1. Awatar radziojedi
    radziojedi

    (…)Karsten Gerloff przyjedzie do Polski aby zapoznać się z kondycją świata open source w Polsce. (…) Raczej kondycją świata free software, a nie open source w Polsce. Free Software i Open Source to nie to samo wbrew pozorom. Ot taka uszczypliwość z mojej strony, sorry:)

    1. Awatar lucidmordent
      lucidmordent

      FSF co prawda ma w nazwie "free" ale pamiętaj, że to nie jest "free as in 'free beer'” ale "free as in 'freedom'" i zgodnie z tym zajmuje się nie tylko Wolnym ale też Otwartym Oprogramowaniem. 🙂

      1. Awatar radziojedi
        radziojedi

        FSF nie zajmuje się Otwartym Oprogramowaniem, tylko Wolnym Oprogramowaniem. Otwarte Oprogramowanie nie zawsze jesr Wolnym Oprogramowaniem (as in freedom). Na przykład Firefox nigdy nie zostanie zaakceptowany przez FSF jako Wolne Oprogramowanie. Zawsze pozostanie Otwartym Oprogramowaniem.

        1. Awatar lucidmordent
          lucidmordent

          Nie chciałbym tu prowadzić długich dyskusji akademickich, jednak za: http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

          Another group has started using the term “open source” to mean something close (but not identical) to “free software.” We prefer the term “free software” because, once you have heard that it refers to freedom rather than price, it calls to mind freedom. The word “open” never refers to freedom.

          Strona GNU doprecyzowuje dla czego preferują określenie "Wolne Oprogramowanie" od "Otwarte", chociaż definicja GNU bierze we wspólny mianownik pojęcie wolności i otwartości oprogramowania (zawsze występujące razem). Zatem jest to tylko kwestia dogadania się, którą terminologią posługujemy się przy określaniu Wolnego i Otwartego Oprogramowania (ale już nie Otwartego Oprogramowania). Chociaż IMHO w języku angielskim określenie "free", jest równie nieszczęśliwie wieloznaczne, jak określenie "wolne" w języku polskim. Dla tego osobiście wolę pełne określenie.
          Całe szczęście, terminologia jest na stronie GNU objaśniona i konsekwentnie przez FSF stosowana, choć nie jest narzucona.

    2. Awatar adiblol
      adiblol

      Stallman narzekał na sformuowanie "open source" http://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-… ale moim zdaniem "wolne i otwarte oprogramowanie" [WIOO, F(L)OSS] jest najprecyzyjniejszym pojęciem. "free software" można pomylić z "free-of-charge software" zamiast "free-as-in-freedom software" a "wolne oprogramowanie" można pomylić z "nie-szybkim oprogramowaniem" zamiast "wolne-od-wolności oprogramowanie". Dlatego dodanie "open"/"otwarte" jest dobrym pomysłem.

      Inna sprawa że "prezes FSFE będzie mówił o open source" – nie sądzę żeby FSF użyło tego sformuowania.

  2. Awatar Jan
    Jan

    Brakuje przecinka w tytule.
    Teraz to jest tak, jakby Karsten Gerloff miał być w Polsce prezesem FSFE przez wrzesień.
    Ja napisałbym: Karsten Gerloff, Prezes FSFE, we wrześniu w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *