KDE 4.7 Wydane!

Wydanie

Wczoraj (27.07.11) wydana została nowa wersja środowiska graficznego KDE oznaczona numerkiem 4.7, jak zwykle bywa nowa wersja przynosi wiele zmian, lecz w tym wydaniu twórcy skupili się na usprawnieniu/poprawce dotychczasowych kompilacji.

Zrzut z ekranu z najnowszego KDE (4.7)

Zmiany

Aktualizacji uległy „Obszary Robocze Plasmy” (KDE Plasma Worspaces), „Aplikacje KDE” (KDE Applications), a także sama „Platforma KDE” (KDE Platrform).

Obszary Robocze Plasmy

KWin

  • Dodano wsparcie dla OpenGL ES dla Kwin’a.
  • Kwin teraz posiada nowy system cieniowania przystosowany do starszego sprzętu którego wsparcie dla OpenGL jest ograniczone, co powodowało duże obciążenie procesora przy cieniowaniu.
  • Wiele poprawek zwiększających wydajność menadżera okien KDE.

Network Manager

  • Ulepszona obsługa Network Manager’a 0.9.
  • Możliwość tetheringu Bluetooth.
  • Obsługę sieci 3G, VPN w przypadku Network Manager’a.
  • Wsparcie dla funkcji MAC spoofing i wiele więcej w przypadku NM.

Różne

  • Zwiększenie ergonomii środowiska poprzez modyfikacje wyglądu elementów środowiska.

Aplikacje KDE

Dolphin

  • Nowy, elegancki interfejs, możliwość przeszukiwania plików i metadanych (Nepomuk).

Marble

  • Nawigacja głosowa.
  • Kreator map.
  • Nowe wtyczki.

Różne

  • Aktualizacja wielu aplikacji wchodzących w skład środowiska.

Łącznie do środowiska wprowadzono 12 tysięcy poprawek błędów i ulepszeń.

KDE 4.7 można pobrać z Oficjalnej strony pobierania jako kod źródłowy, w najbliższym czasie powinny być dostępne pakiety binarne dla wielu dystrybucji, obecnie są one jedynie dostępne w przypadku openSUSE.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

137 odpowiedzi na „KDE 4.7 Wydane!”
  1. Awatar lefhopnf
    lefhopnf

    az chcialoby sie napisac ze gnome 3 lepszy 🙂 … ale to bylaby woda na mlyn odwetowcow z Bonn, tfu … z kde. potraktujcie to wiec jako zart, anie lame o flame.

  2. Awatar gbuflef
    gbuflef

    i to dziala na dobre

  3. Awatar vampire
    vampire

    "Możliwość tetgeringu Bluetooth." – to chyba srednio po polsku jest napisane. Zakladam, ze chodzi po prostu o obsluge modemu GSM/UMTS poprzez bluetooth….

    1. Awatar vampire
      vampire

      dodam jeszcze, ze taka funkcjonalnosc w samym systemie byla dostepna od lat – wymagala jedynie recznego uruchomienia pppd (lub uzycia jakegos zewnetrznego GUI).

      1. Awatar zxc
        zxc

        Czy na pewno o to chodzi? Dotąd w ogóle połączenia przez modem nie były obsługiwane, nieważne czy bluetooth czy usb. A sama konfiguracja rfcomm musi być realizowana przez program obsługujący bluetooth. Podobnie, network manager z kde nie obsługuje tworzenia sieci ad-hoc, vpn itd więc używam niestety apletu gnome, który oferuje o niebo większą funkcjonalność.

  4. Awatar ssk
    ssk

    Wreszcie porządne środowisko graficzne wyszło
    a nie takie lamerskie unity jak w ubuntu.

  5. Awatar tomasz kubacki
    tomasz kubacki

    Na pierwszy rzut oka manager plików wygląda jak ten z MacOs

  6. Awatar ssh
    ssh

    wreszcie porządne środowisko graficzne wyszło nie jest takie lamerskie jak unity w ubuntu.

    1. Awatar o_O
      o_O

      Raz się z tobą zgodzę 😉
      Unity może i ma ciekawą koncepcję, ale jest tragicznie niedopracowane. Poza tym totalnie olewa standardy, np. docka.
      A sam pasek po lewej stronie z samymi ikonami to i na KDE4 można uzyskać. Ah ta konfigurowalność 😉

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        To skonfiguruj by jeszcze działał jak w unity, bo z tym będzie trudniej.

        1. Awatar o_O
          o_O

          Czyli jak dokładnie miałby działać?

          Poza tym wystarczy pewnie napisać aplet do plasmy.

          1. Awatar vries
            vries

            Unity ma fajny pasek.
            1. Działa tak jak ten z W7. Czyli da się przypiąć aplikacje i uruchamiana jest w tym miejscu na pasku, gdzie została przypięta.
            2. Pod prawy przycisk łatwo można podpiąć opcje programu.

            I owszem, można napisać coś takiego pod kde… ale jakoś nikt nie ma chęci.

          2. Awatar o_O
            o_O

            1. To kretyńskie rozwiązanie w windows ssiedem i unity, bo nie da się przez to łatwo otworzyć drugiego okna aplikacji, np. Firefoxa. Tragiczny pomysł.

          3. Awatar Zombiak
            Zombiak

            O czym ty mówisz, bez problemu każdą aplikację otworzę kilka razy pod w7, a nawet mogę to szybciej zrobić dzięki temu paskowi, bo wystarczy kliknąć środkowym na ikonę i się otwiera kolejna instancja aplikacji. To klikanie środowym z aplikacji, które mam zainstalowane nie działa tylko z Firefoksem, ale to już wina tej dziwnej przeglądarki. Nadal można otworzyć ją drugi raz normalnie, albo kliknąć na ikonę prawym i wybrać nowe okno. Chyba, że mówisz o przełączaniu się między wieloma oknami. Ustaw po prostu opcję "Never combine" i masz każde osobno wraz z etykietami. W końcu lepiej mieć możliwość wyboru niż jej nie mieć, bo się biedni użytkownicy KDE pogubią.

          4. Awatar o_O
            o_O

            Akurat wybór to masz właśnie w KDE.

            A środkowy klawisz nie działa w ogromnej ilości aplikacji pod windows ssiedem. Zresztą otwieranie nowej instancji nie jest jego przeznaczeniem. Więc nie odwracaj kota ogonem. To rozwiązanie ssie. Fakt jest prosty: w momencie otwarcie aplikacji znika jej aktywator a pojawia się jakieś kulawe niewiadomo-co, które domyślnie nie wyświetla nawet tytułów okien, więc nie da się z tym _pracować_. Ale dla targetu windows to rozwiązanie jest ok: dzieci do lat 10 klikające w obrazki i nie czytające jeszcze za dobrze napisów.

          5. Awatar Druedain
            Druedain

            Jedno z bardziej ergonomicznych rozwiązań jak dla mnie. Tak jak w Firefoksie szerokość karty mam taką, że mieści się tylko ikona strony i krzyżyk do zamykania, tak jak w Gnomie doinstalowywałem naplet Talika, tak sobie teraz z używam podobnego napleta w KDE Smooth Tasks.

          6. Awatar Druedain
            Druedain

            1. Domyślny w PCLinuxOS Smooth Tasks?
            2. ?

          7. Awatar vries
            vries

            Smooth Tasks tylko wyświetla miniaturki. W zasadzie nie jest szczególnie użyteczny. Jedynym rozwiązaniem dla kde, które daje podobna funkcjonalność co Unity, jest DockBarX (który można zintegrować z AWN). Może pojawi się kiedyś coś natywnego, ale tym czasem z tego co wiem nic takiego nie ma.

          8. Awatar Druedain
            Druedain

            Ejże, Smooth Tasks pozwala na przypinanie aplikacji!

          9. Awatar vries
            vries

            W zasadzie tak, ale to nie działa jak należy. Nie wiem dlaczego spora część docków nie potrafi zidentyfikować niektórych aplikacji (dla przykładu Netbeans). Przy czym w takich przypadkach dock i tak może stworzyć launchera (ale aplikacja wyświetli się w innym miejscu), a w kde nie da się takiej aplikacji przypiąć wcale. Jak już kiedyś wspominałem: dla mnie funkcja, która nie działa jak trzeba, to nie jest funkcja.
            Nie wspominam nawet, że mi się to dziadostwo wykrzacza w Archu… (akurat na to nie będę narzekać, bo 4.7 to ciagle wersja testowa).

          10. Awatar Ole
            Ole

            Pod KDE masz aplecik smooth tasks http://kde-look.org/content/show.php/Smooth+Tasks…

          11. Awatar marcinsud
            marcinsud

            Sam nie korzystam, ale ma parę fajnych bajerów np. wyśwuetla na aktywatorze ilośc nieprzeczytanych mejli, paski postępu, pbsługuje drag'n'drop plików np. od razu wyślesz pliki na google docs czy co tam chcesz,
            Pewnie w kde z apletów uskrobiesz proteze, ale zachowywać się nie będzie tak samo, np jeśli sie już panel zapełni te miniprogramiki zachowują się tak samo jak otwarte aplikacje na tym panelu.

    2. Awatar _mc_
      _mc_

      Pewnie się narażę niektórym, ale chciałem zapytać czy KDE 4 już działa? Bo że śliczne jest na screenach to prawda, ale czy do pracy się nadaje?

      Wiecie, praca – np. u mnie to jakiś Eclipse, szybka i przyjemna obsługa plików, w tym remote filesystemów, dobra stabilność (zdarza mi się wyjechać na trochę i używać komputera przez zdalny pulpit (NX), i nie lubię jak mi się coś psuje wtedy), milijon otwartych dokumentów, skype czy coś, w tle jakaś muzyczka…

      Bo już mnie trochę wkurza GNOME 2, ale ładny czas temu zainstalowałem na chwilę KDE 4.3 i to doświadczenie nakazało mi daleko posuniętą ostrożność… Dlatego pytam: czy jest (dużo) lepiej? O GNOME3 i Unity się z litości nie wypowiadam (może za 3 lata).

      1. Awatar morsik
        morsik

        Tak działa. Wreszcie. Mam Nvidia GeForce GT 240 (zamkniete sterowniki) i wreszcie naprawili kwina. Okna chodzą płynnie z efektami OpenGL, plasma też nie muli. Także przy włączonych efektach wiatrak na karcie graf. nie chodzi na full jak to było w poprzednich wersjach (w 4.6 jeszcze po pół godziny już wiatrak huczał…)
        Generalnie – cudo. Poprzednich wersji u mnie nie dało się używać bo kwin zamulał strasznie, a bez włączonych efektów jakoś średnio to wygląda [-;

        Używam na Archu, jeszcze nie dokonfigurowałem więc nie wiem jak z remote filesystemami… W tej chwili, gdy dam sshfs example.pl: ~/sshfs w Nautilusie widzę dodatkowy wolumin, w Dolphinie nie… nie wiem czy to kwestia ustawień KDE czy czego, ale pewnie ustawień. Narazie to jeszcze mi automontowanie nie działa, więc trochę mi zostało do zrobienia 😛

        1. Awatar vampire
          vampire

          a poprawili blad z obsluga czcionek bez antialiasingu ? Na przyklad na konsoli – wybranie jakiejs czcionki nieobslugujacej antialiasing (np. fixed) powodowalo, na zwykle "ls" w duzym katalogu trzeba bylo czekac kilka sekund, a X11 w tym czasie zjadal 100% czasu CPU taktowanego 3GHz 😀

          Dlatego sie przenioslem na XFCE4….

          1. Awatar o_O
            o_O

            U mnie działa bez problemu. LSowałem /usr/lib, czcionka Terminus, KDE 4.6.5, nvidia.

          2. Awatar vampire
            vampire

            a zrob tak:

            ustaw czcionke Console 10, wylacz wygladzanie (to drugie jest wazne, proponuje je wylaczyc zarowno w ustawieniach terminala jak i samego KDE).

            Zapisz zmiany, zrestartuj terminal (bo czasami czcionka sie nie zmienia bez tego) po czym odpal:

            top -d0

            Nastepnie uruchom kolejny terminal (nie zaslaniajac tamego wczesniejszego) i tam uruchom po prostu "top" na jego podstawie powiedz mi ile X czasu zjada.

            Na XFCE4 wyglada to tak:

            top – 99%
            gnome-terminal – 9.3%
            X – 4.7%

            na KDE:
            X – 99%
            top – ok 1-2%

            ponoc blad jest najbardziej widziany na kartach z serii Geforce 8X00/9X00. Widywalem go rowniez w niektorych GTS 2X0.

            Maszyna: staruszek Dell XPS M1330, T9300, GF8400, Twinview: 1920×1880
            Sterowniki: 260.19.44
            KDE: 4.5.5

          3. Awatar vampire
            vampire

            a i z tego co czytalem na forum nvidii to problem nie wystepuje na kartach starszych niz seria GF8x00. W wolnej chwili sprawdze czy tak samo sie dzieje na GTX280 lub GTS450.

      2. Awatar webnull
        webnull

        Oczywiście, że działa – pracuję codziennie używając KDE i jest na prawdę komfortowe i bezawaryjne.

      3. Awatar xarafaxz
        xarafaxz

        Od wersji 4.4 pracuje i nie jest źle. Z wersji na wersję raczej coraz lepiej. Z tym że jako menadżera okien korzystam raczej z compiz-a (z wyjątkiem laptopa z kartą ATI na której się co chwile wywala).

      4. Awatar o_O
        o_O

        Działa od 4.5.

        4.4 miało kilka denerwujących crashy, które łatwo spowodować i są dość powtarzalne. Ale poza tym to też było OK.

  7. Awatar szarpaj
    szarpaj

    Ciekawe czy n(i)epomuk nadal lubi rzeźbić dziury w talerzach twardziela czy już to wyłączyli w cholerę. [:

    1. Awatar merez
      merez

      Zawsze można było łatwo wyłączyć.

      1. Awatar o_O
        o_O

        Co robię od razu po instalacji 😉 Jedna z niewielu rzeczy, jaką trzeba zrobić w ramach konfiguracji środowiska do pracy.

        1. Awatar enkidu
          enkidu

          Ty mówisz że trzeba, a dla wielu ludzi zycie bez pulpitu semantycznego jest bolesne 😉

          1. Awatar o_O
            o_O

            Niech ci będzie 😉 W takim razie oni nic nie muszą ruszać po instalacji.

      2. Awatar vampire
        vampire

        wcale nie tak latwo bylo to wylaczyc…. szczegolnie w sposob centralny aby aby zmiana dot. wielu kont jednoczesnie.

  8. Awatar Einstein
    Einstein

    Kde to świetne środowisko graficzne, które wymaga jednak bardzo dobrych sterowników od grafiki. U mnie na nieszczęsnej karcie ati (HD3470 – ster. otw.) działa to po prostu źle. :/ Muli się, przywiesza. Na tej karcie mogę korzystać w miarę normalnie jedynie z Gnome(3).

    1. Awatar merez
      merez

      Przecież Gnome3 nie działa na Catalystach. Jesli piszesz o otwartych, to w KDE4.7 dla KWin domyślnym jest już OpenGL 2.x. Co daje spore przyśpieszenie. OpenGL 2.x http://blog.martin-graesslin.com/blog/2011/07/run…

      Phoronix zrobił test i akurat GNOME3 wypadło najgorzej – http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&amp…

      Wiesz co? Chyba ściemniasz. 😉

      1. Awatar Ole
        Ole

        Właśnie jestem ciekaw jak będzie się teraz sprawowało KDE. Bo już różne cuda robiłem żeby to działało płynnie (na sprzęcie który ciągnie najnowsze gry na max detalach, karta ATI). Doszedłem do stanu w którym jakieś zamuły kursora się zdarzały (przy ruchu przeskok jak by na chwilę obciążenie 100%) i czasami okna aplikacji zanim się pojawiły musiałem czekać z pół minuty).

        1. Awatar merez
          merez

          Zależy jakie stery. Catalysty chyba wciąż są na etapie OpenGL 1.x. Otwarte ostatnio poprawiły się i bedzie można na nich nawet uzywać KWina z OpenGL ES 2.x Przeczytaj wpis na blogu Martina. Akurat wszyscy sa zachwyceni nowym KWinem. A już niedługo Wayland. 🙂

          1. Awatar Ole
            Ole

            Już oba próbowałem. FGLRX dostawały po jakimś czasie 100% obciążenia procesu Xorg. Wkurzało mnie to z miesiąc aż zacząłem kombinować z otwartymi. Tu z kolei musiałem zaktualizować kernel do 2.3.9 bo wcześniejsze nie obsługiwały mojej karty. Ale i tak występowało to co wyżej. Tylko na KDE 🙂

            PS. Dla Opensuse wczoraj pojawił się też stabilny Kernel 3.0 : http://download.opensuse.org/repositories/Kernel:…

          2. Awatar merez
            merez

            Więc masz ledwo co wspierana kartę przez sterowniki i obwiniasz o to KDE? Oczywiście, że tylko na KDE, bo GNOME3 nawet się nie uruchomiło? 😉

            Chciałbym zauważyc, że wpis traktuje o wydaniu 4.7 i może byście, Panowie narzekacze, do tej wersji się odnosili?;)

          3. Awatar Ole
            Ole

            Mam wyrzucic karte do kosza bo jest zbyt nowa? Niestety ale wczesniej mialem przez 3 lata 9600GT i ostatnio z KDE dzialo sie to samo. Aktualizacje kernela i KDE przyniosly tylko tyle ze nie dalo sie normalnie na tym systemie pracowac. Pod OS 11.3 i wczesniejszych chodzilo jak marzenie. A zglaszanie bugow na nic sie zdalo bo kazdy umywal rece. Jak bym to nazwal regresja w kodzie.

            I co mi piszesz o GNOME 3 jak dziala od razu? http://imageshack.us/photo/my-images/809/screensh…

            Sory za brak polskich liter ale pisze z livecd Ubuntu 11.04 w celu testowym.

          4. Awatar Jakub
            Jakub

            9600GT pracuje z KDE bezproblemowo, od kilku lat u mnie przynajmniej. Moim zdaniem, kolorujesz.

            Kupiłeś ATI to albo zapomnij o Linuksie i zostań przy Windows albo płacz. 😉

          5. Awatar Ole
            Ole

            Takie miałem wtedy wyniki (ze zgłaszanych błędów):
            uptime
            11:56 working 2 days 2:19, 3 users, avg load: 1,19, 1,07, 1,09

            top
            root 20 0 218m 104m 3936 R 99 5.2 253:36.00 Xorg

            x11-video-nvidiaG02-260.19.44-24.1.x86_64
            nvidia-gfxG02-kmp-desktop-260.19.44_k2.6.37.1_1.2-23.1.x86_64

            Aktualnie to z ATI mam mniej problemów. I wydaje się że aktualizacja do 4.7 oraz kernel 3.0 właśnie je usunęły bo system znowu działa super. I dlaczego mam korzystać z Windowsa jak od ponad 6 lat linux jest moim głównym systemem? Mogły to być zawsze błędy w OpenSuse które w innych dystrybucjach nie występowały.

          6. Awatar Jakub
            Jakub

            Skoro jest twoim głównym systemem, to dlaczego kupujesz karty graficzne, które nie działają pod nim?

            Każdy sprzęt jaki kupuję sprawdzam najpierw dokładnie i co by nie mówić, ile by nie sięgać do wiaderka z mitami i legendami, sterowniki nvidii ciągle są na prowadzeniu. Co z tego, że binarne, jeśli doskonale stabilne, z ficzerami i działają? ATI/AMD goni już ich od lat i coś nie może… (naturalnie kibicuję im, bo wybrali trudniejszą drogę udostępnienia specyfikacji…).

            Wracając do tematu, KDE *działa* z kartami typu 9600GT i kartamii NVidii, działa także z Intelami, ogólnie *działa*, *działa z akceleracją*. Jeśli masz z tym problemy przy wersji 4.6/4.7 i nowoczesnej dystrybucji to masz problemy z konfiguracją i wtedy może warto usiąść i zastanowić się, po co Ci ten Linux? Co zyskujesz a co tracisz… może po prostu nie warto i lepiej wrócić tam gdzie sucho i bezpiecznie, za Okna?

          7. Awatar Ole
            Ole

            Ale co Ty mi uparcie z tym Windowsem (który w pracy programisty oraz samego interface'u i funkcjonalności mnie odrzuca)? Napisałem przecież że większość czasu nie miałem problemów, dopiero po aktualizacji systemu (końcówka Opensuse 11.3 i teraz 11.4) i KDE takie się pojawiły. Tobie działa fajnie, ale wiele osób zgłasza problemy z wydajnością, zbytnim obciążeniem. I wiadomym jest też że bugi w sterownikach kart graficznych i Xorga zawsze były problemem zwłaszcza jeśli chodzi o KDE. A od porannej aktualizacji systemu jak dotąd wszystko chodzi doskonale. Uważam że moja konfiguracja była ok.

          8. Awatar Jakub
            Jakub

            No to fantastycznie, że działa. Może warto następnym razem kiedy zaczniesz narzekać, że z KDE są problemy, warto sprawdzić raz jeszcze i ew. przepisać na "sterowniki nie działają". 🙂

            …lub naturalnie wrócić do Windows. 😉 Tam na pewno wszystko będzie działać. 😛

          9. Awatar gargulec
            gargulec

            Zanim zaczniesz pisac komentarz do czyjejs odpowiedzi, to moze go najpierw przeczytaj. Mozesz tez wrocic do pisania komentarzy na onecie…

          10. Awatar NomadDemon
            NomadDemon

            zamknij pysk w koncu… sam mam radeona, uzywam ubuntu [3 kompy z identyczna konfiguracja]. 10.10 to ostatnia wersja ubuntu gdzie catalisty chodziły dosc dobrze, a nawet bardzo dobrze chodziły bym powiedzial. w nowym ubu cos spieprzyli, ze nawet pulpit sie tnie, stawiam ze to problem z ubua nie ze sterownikami, na starszych ubu te same sterowniki chodza o niebo lepiej, mimo ze karty to integry. wiec z łaski swojej odpierdol sie pan od radeonow.

          11. Awatar pow3r_shell
            pow3r_shell

            nom widać filtr działa – pewnie jakieś linuxowe gówno w wersji 0.0.0.3 😛

          12. Awatar Slawek
            Slawek

            No ja ostatnio w pracy na 9600GTO miałem problem ponieważ przy maksymalizacji okna konsoli system się wieszał. Po jakimś miesiącu sytuacji poprawiła się po aktualizacji sterownika na nowszy.
            Nie mówię, że KDE jest przez to złe, ale nie jest tak że wszystko działa w nim świetnie z kartą nvidia.

          13. Awatar o_O
            o_O

            Spowodowane to było serwerem xorg 1.10.x, a wina leżała po stronie błędnego odwoływania się do Xa w sterownikach nvidii: http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-2…
            3. punkt changeloga

          14. Awatar marcinsud
            marcinsud

            Chcę tylko zauważyć, że na screenie nie ma gnome3

          15. Awatar Troligniew
            Troligniew

            Gnome3 nie działa z zamkniętymi sterownikami ATI na dzień dzisiejszy, koniec i kropka. Nie wiem po co linkujesz Ubuntu Unity, przecież to nie gnome3.

          16. Awatar Ole
            Ole

            Coś mi nie dodało posta drugiego wczoraj.
            GNOME3: http://imageshack.us/photo/my-images/707/zrzutekr…

            Generalnie co to za bzdury z niedziałaniem G3 na kartach ATI?

          17. Awatar Druedain
            Druedain

            GTK2 i GTK3 ładnie współgra. Chyba się przerzucę na G3!

          18. Awatar kliput
            kliput

            Mam HD3470 i KDE 4.7 chodzi bardzo dobrze (sterowniki Catalyst) . Polecam poustawiać sobie szybkość działania i ilość efektów KWin, bo te domyślnie włączone są na mój gust nieodpowiednio skonfigurowane (na pewno animacje są zbyt wolne).

            Sterowniki Catalyst 11.7, ArchLinux, jądro 2.6.39.
            Jeśli masz problemy z Catalystami to polecam wyłączyć w nich obsługę ACPI (aticonfig –acpi-services=off).
            U mnie w laptopie bez tego właśnie jeden proces (kded4 chyba) zjadał 100% procesora przy zmianie jasności ekranu. Możliwe, że to samo u Ciebie.

          19. Awatar o_O
            o_O

            > A już niedługo Wayland. 🙂

            Czyli dokładniej kiedy? 😉

        2. Awatar o_O
          o_O

          ATI to kupa. Nie obwiniaj za to KDE.

          1. Awatar NomadDemon
            NomadDemon

            wyzej opisałem problem "kupowatosci" ati.. nie mam nic do Ciebie, ale jebiesz bzdury…

        3. Awatar Omen
          Omen

          Ja korzystam z ostatnich catalystow pod linuxem z EAH4850 1gb i nie mam z nią zadnych problemow

      2. Awatar DooshPastesh
        DooshPastesh

        Ja posiadam HD 5870 i też zauważyłem to samo… KDE w sumie niezależnie od tego czy wolne stery czy nie, to albo się muli albo brzydko wygląda.. Właśnie Gnome 3 okazuje się, że działa najlepiej (Fedora 15 x64).

      3. Awatar Einstein
        Einstein

        Napisałem, że chodzi o sterowniki otwarte (na zamkniętych jest jeszcze gorzej). Czekam na aktualizacje kde do 4.7, może faktycznie wreszcie zacznie to normalnie działać.

    2. Awatar hyj
      hyj

      U mnie na geforce jest to samo, za to środowisko win7 chodzi przy tym jak burza.

      1. Awatar merez
        merez

        Ciekawe inny uzytkownik Geforca ma inne zdanie – http://blog.martin-graesslin.com/blog/2011/07/run…

      2. Awatar o_O
        o_O

        SOA#1 U mnie działa. Z już dość wiekowym geforcem (7600), a pięknie wszytko śmiga.

        1. Awatar herr
          herr

          ja mam 7300 😀

          A na netbooku też działa kde z efektami. Słowem: miazga.

        2. Awatar morsik
          morsik

          Mam GT 240. Potwierdzam, KDE 4.7 chodzi płynnie z efektami OpenGL, czego nie było w poprzednich wersjach (znaczy tej płynności)

    3. Awatar SpeedVin
      SpeedVin

      http://andrzejl.no-ip.org:10101/wordpress/2011/06…

  9. Awatar Garr
    Garr

    Już testowałem, jak było w fazie beta. Wszystkim, którzy kompilują sobie KDE sami, polecam wywalić nepomuka w cholerę (flaga -semantic-desktop) i KDE działa szybko i fajnie. U mnie na Gentoo wersja z overlaya działała trochę wolniej niż 4.6, ale pewnie dlatego, że nie było żadnych łatek od developerów Gentoo. Ale zmiany były, i to fajne, rzeczywiście.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      Ponoć nepomuk odmula po jakimś czasie

      1. Awatar donpabloss
        donpabloss

        Jak zindeksuje to co miał zindeksować to odmula, a do tego czasu obciąża niemiłosiernie procesor.

        1. Awatar jjj
          jjj

          Nepomuk na najniższym priorytecie działa gdy indeksuje w tle, co oznacza, że wykorzystuje nieużywane w danej chwili zasoby.

          1. Awatar wladca_kodu
            wladca_kodu

            To chyba mu to trochę nie wychodzi.

          2. Awatar morsik
            morsik

            Ostatnio priorytety coś nie działają poprawnie w niektórych distrach: http://forum.fedora.pl/index.php?/topic/24468-czy…
            Nie wiadomo czy to przypadłość Fedory, czy może ostatnich bajerów i "patcha 200 lini"

  10. Awatar 123
    123

    "modyfikicaje", "tetgeringu", "tysiecy", "Obsługe sieci"…
    Zabrakło korekty.

    1. Awatar SpeedVin
      SpeedVin

      Dzięki za zwrócenie uwagi, pisałem to dosyć późno, nawet nie zauważyłem że sprawdzanie pisowni w WriteMonkey nie działało, a w Chrome nawaliło

  11. Awatar Przemyslaw Rachwal
    Przemyslaw Rachwal

    nowe KDE jest bardziej podobne do Windows 7 czy może do OSX-a?

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      ani jedno ani drugie.

    2. Awatar marketingowiec
      marketingowiec

      z twarzy to nawet trochę do ciebie

      1. Awatar viola
        viola

        Bez przesady, moim zdaniem KDE jest o wiele ładniejsze.

  12. Awatar Dominik Golba
    Dominik Golba

    KDE to KDE, jeśli się postarasz to skonfigurujesz je nawet by wyglądało jak pulpit sterowniczy marsjańskiego frachtowca międzyplanetarnego 😉

    1. Awatar Karl
      Karl

      …a skąd wiesz, jak wygląda taki pulpit sterowniczy? Masz marsjańskie prawo jazdy czy co?;)

      1. Awatar Dominik Golba
        Dominik Golba

        Oj tam, oj tam, trochę sf się oglądało

  13. Awatar hyj
    hyj

    Jak jakiś czas temu miałem KDE i tworząc w eclipse nowy plik lub folder to w dolphinie był widoczny dopiero po jakimś czasie (odświerzanie nic nie dawało), tak samo jak z plikami ściągniętymi przez firefoxa, ciekawe czy to naprawili ..

    1. Awatar Druedain
      Druedain

      A ja dam plusa, bo u mnie dzieją się podobne rzeczy. Nie wiem od czego to zależy, ale czasem nowe pliki się od razu pojawiają (czyli działa wszystko), a czasem muszę trochę poczekać.

    2. Awatar Sławek
      Sławek

      To chyba jest umyślne, gdyż jądro Linuksa ma ustalony górny limit na liczbę monitorowanych operacji na plikach.

      1. Awatar Sławek
        Sławek

        Jednak ostatnio wprowadzili zupełnie nowy mechanizm monitorowania plików (fnotify?), więc być może za niedługo się to zmieni.

      2. Awatar Druedain
        Druedain

        W Nautilusie podobny problem nie występuje.

  14. Awatar o_O
    o_O

    Czemu w newsie jest miniaturka miniaturki, zamiast linka do porządnego screenshota? http://www.kde.org/announcements/4.7/screenshots/…

  15. Awatar Druedain
    Druedain

    Dla mnie czymś niepojętym jest różnica w wydajności i stabilność KDE w różnych dystrybucjach. Tak jak Kubuntu mógłbym instalować komuś tylko za karę, tak PCLinuxOS, na którym siedzę od paru dni jest chyba najbardziej dopracowaną dystrybucją z jaką miałem do tej pory do czynienia. Ktoś rozumie ten fenomen?

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      Fenomen tkwi w otwartej licencji KDE, przez co deweloperzy danych dystrybucji lubują sie w patchowaniu i backportowaniu, co niektórym wychodzi lepiej, a niektórym gorzej.

      1. Awatar el.pescado
        el.pescado

        Z Gnomeme jest tak samo – W opensuse czy Fedorze (i do niedawna Ubuntu) śmiga aż miło, gdzie indziej (kiedyś tak było w Mandrake) bywa gorzej. Różnica tylko taka, że więcej dystrybucji stawia na Gnome, więc tych z popsutym Gnomem jest mniej niż tych z popsutym Kde.

        1. Awatar Druedain
          Druedain

          Ponieważ Compiz nie jest integralną częścią Gnoma, to na Gnoma narzekać nie będę, jednak z samym Compizem w dystrybucji OpenSUSE mam dość jednoznaczne, złe skojarzenia (mowa jest o świeżych wspomnieniach).

    2. Awatar Gienekr
      Gienekr

      To proste. PCLOS jak wiadomo jest distrem rolling-release, okresu wydawniczego nie ma, testować można (prawie) do woli. Tex i reszta bandy dokładnie testuje nowe pakiety, a aktualizacja pojawia się "when it's done". Nie ma przymusu by wydawać nową wersję co 6 miesięcy.

    3. Awatar NomadDemon
      NomadDemon

      tu sie zgadzam, ubuntu to tylko gnome, kde chodzi mega kalecznie, ale inne dystrybucje znowu nie poitrafia gnoma wbudowac dobrze w system, tam znowu tylko KDE wchodzi w gre.

  16. Awatar anemus
    anemus

    Co tam za mutację NM stosują skoro nie obsługiwał 3g i VPN?
    Przecież NM od lat to wspiera…

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      ale teraz wyklikasz

      1. Awatar anemus
        anemus

        Aplet do obsługi NM w gtk o bardzo dawna posiada możliwość wyklikania tego. Właściwie interfejsy tekstowe do NM są bardzo ubogie i raczej trudno było by to zrobić…

    2. Awatar merez
      merez

      Obsługiwał. W tym wypadku chodzi o kompatybilność z wersją 0.9 NM.

    3. Awatar Budyń
      Budyń

      NM z KDE zasadniczo nie wspiera(ł) niczego.
      Ciekawe, czy sieci z ukrytym SSID już widzi 😀

  17. Awatar max---
    max—

    Orientuje się ktoś dokąd ma wsparcie Gnome 2? A dokladnie wersja 2.30?

    1. Awatar hyj
    2. Awatar 321
      321

      Do Moskwy.

    3. Awatar o_O
      o_O

      A jaki to ma związek z KDEi jego wydaniem 4.7?
      Czy to wygląda na forum użytkowników gnome?

  18. Awatar pol
    pol

    Ja jakoś od około dwóch tygodni zainstalowałem PCLinuxOS z KDE. Środowisko jest co prawda bardzo stabilne i wszystko działa dobrze, ale dużo bardziej wolę GNOME 2 i teraz mam zamiar zainstalować z powrotem jakieś distro własnie z tym środowiskiem (najprawdopodobniej CentOS'a).

    1. Awatar Druedain
      Druedain

      KDE > Gnome

      1. Awatar fdsd
        fdsd

        FVWM > KDE

    2. Awatar NomadDemon
      NomadDemon

      jak to qwa wolisz? nie masz prawa wolec! CHLOPAKI!! ON WOLI GNOME, LINCZUJCIE GO

  19. Awatar Felini Felinowski
    Felini Felinowski

    E tam, jak i tak wolę TWM + xtermy – szybko, w pełni konfigurowalnie, po prostu najlepiej.

  20. Awatar jarek
    jarek

    "w tym wydaniu twórcy skupili się na usprawnieniu/poprawce dotychczasowych kompilacji."

    Fantastycznie, jak wiadomo latwosc kompilacji KDE jest dla ZU kluczowa.
    Czyli mamy kolejne wydanie KDE ktore mozna olac z duzej wysokosci.

    1. Awatar Budyń
      Budyń

      Czujesz subtelną różnicę między Kompilacją (tak KDE nazywa kolejne wydania) a kompilacją, czyli procesem przerabiania kodu źródłowego na wykonywalny ?

      1. Awatar jarek
        jarek

        Poprosze mi jeszcze wytlumaczyc magiczne przejscie pomiedzy:
        "KDE Software Compilation" a
        "lecz w tym wydaniu twórcy skupili się na usprawnieniu/poprawce dotychczasowych kompilacji."

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          Nowa Software Compilation zawiera usprawnienia i poprawki błędów w stosunku do wcześniejszych Software Compilations.
          Elementary, My Dear Watson.

          1. Awatar jarek
            jarek

            Belkot w tlumaczeniu jak i w tlumaczeniu. (czujesz subtelna roznice miedzy
            tlumaczeniem newsa z angielskiego a tlumaczeniem tlumaczenia?)

          2. Awatar speedvin
            speedvin

            No tak ale po co się powtarzać ze słowem wersja skoro mogę użyć słowa kompilacja której znaczenie większość "wtajemniczonych" rozumie, jak widać to takie trochę łapanie za słówka 😉

          3. Awatar jarek
            jarek

            Oh, przepraszam, myslalem, ze news byl dla wszystkich, a nie tylko
            DLA WTAJEMNICZONYCH. Czyli dla tych, co wiedza, ze kompilacja
            (z malej litery w tym newsie) w kontekscie KDE oznaczac moze cos innego.
            Proponuje dorosnac, a nie traktowac swoje zainteresowania KDE jako
            pepek swiata.

          4. Awatar 123
            123

            Nie przesadzaj. Równie dobrze mógłbyś napisać, że słowo kompilacja nie jest znane normalnemu użytkownikowi. Jak będzie news o javie czy C++ i padnie słowo klasa, to chyba nie będziesz myślał, że mowa o grupie uczniów?

          5. Awatar speedvin
            speedvin

            Po pierwsze, mój wiek określasz po tym w jaki sposób użyłem danego słowa… jak myślisz jakie to jest….
            Po drugie zgadnij dlaczego słowo wtajemniczonych napisałem w cudzysłowie, i teraz to Ty niewłaściwie użyłeś tego słowa wyrwanego kontekstu…
            Po trzecie warto się o to kłócić, jak widać tylko ty masz z tym problem…

          6. Awatar marines
            marines

            Dzieciaku sam jesteś bełkot. Polecam słownik. http://sjp.pwn.pl/szukaj/kompilacja

    2. Awatar Adam
      Adam

      To nie chodzi o kompilację rozumianą jako pracę kompilatora, jak np. GCC… Chodzi o wydanie KDE pojmowane jako zbiór aplikacji i bibliotek i w tym znaczeniu było to napisane

  21. Awatar Speaktrap
    Speaktrap

    Dołączam do flamewara. Xfce najlepszy!

    1. Awatar BociekPolski
      BociekPolski

      podstawowych rzeczy nie da się zrobić:
      – zmiana kolorów motywu… ? czemu? trzeba grzebać w plikach gtkrc :/
      – spróbuj włączyć w kompozycji xfwm-a tzw. vsync 60hz … nie da rady … wpisz w google "video tearing xfce problem" nikt tego do dzisiaj nie rozwiązał …

      KDE 4.7 – właśnie na nim siędzę … wyprawiam już wszystkie cuda jakie są możliwe … ani jednego crash-u… pulpit zdecydowanie przyspieszył… Activities dla przykładu domyślne utworzono kilka by pokazać na czym polegają … i teraz widzę dopiero jaki w tym tkwi potencjał …. dla skomplikowanej pracy na jednym komputerze genialne rozwiazanie…

      A KDE cenie za modyfikowalność i wolność którą wnosi do Linuksa. Można z niego nawet zrobić pulpit na wzór XMONAD czy AWESOME WM … Jestem pod wrażeniem pracy jaką włożyli programiści w ten wynalazek. Takie rzeczy tylko w Linuksie. Kibicuję każdemu środowisku, niech wszystkie czerpią od siebie nawzajem. Ale mój wybór pada obecnie na KDE 4.7 wzwyż… Polecam profesjonalistom, developerom, webdesignerom, każdemu. W 5 minut pulpit można dostosować do własnych potrzeb bez przedzierania się przez tony dokumentacji. Pracuje się teraz wyśmienicie, wygodnie i wcale nie trzeba mieć maszyny. Wyłączając całkowicie efekty pulpitu uzyskałem prędkość Open Boxa na moim laptopie. Dosłownie nie odczułem różnicy. A jeśli masz słabszą maszynę wymień menadżer okien na np. wspomnianego OpenBoxa i dalej używaj KDE. Wystarczy zainstalować O.B. a potem w domyślnych programach jako menedżer okien wybrać -> Inny: O.B. kliknąć O.K. i najszybsza wersja K.D.E., jaką można się podelektować, jest w zasięgu ręki.

      KDE od teraz mogę polecać bez chwili zawahania 🙂 pozdrawiam …

  22. Awatar linux-amator
    linux-amator

    Przyszlosc raczej nalezec bedzie do Xfce i LDXE!

    1. Awatar Psss
      Psss

      Zapomniałeś jeszcze dodać Lynxa!

    2. Awatar Garr
      Garr

      Raczej nie, bo nie są tak funkcjonalne.

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        Rynek pokazuje, że te mniej funkcjonalne środowiska są popularniejsze (win, mac osx)

    3. Awatar vampire
      vampire

      XFCE to bardzo przyzwoity WM. Uzywam od jakiegos roku i jak na razie ma wszystko czego potrzebuje.

  23. Awatar Artwi
    Artwi

    W KDE lubię to, że poza niechlubnymi wpadkami z wersjami 4.0-4.2 (4.3 to powinna być beta 4.0…), mimo coraz większych możliwości, środowisko chodzi co raz bardziej żwawo. Nie znam drugiego środowiska graficznego, gdzie na "grafice" typu Intel GM950 można mieć takie wypasione efekty na desktopie przy sensownym obciążeniu systemu! Lubię też konfigurowalność tego środowiska – nigdzie indziej użytkownik nie ma takich możliwości dostosowania desktopu pod swoje wymagania.

    1. Awatar Quinn2
      Quinn2

      Nigdzie indziej powiadasz? A słyszałeś o FVWM?

  24. Awatar senkal
    senkal

    Problem z dźwiękiem, jak zawsze przy aktualizacji systemu/KDE.
    Standardowo nie dość, żr instalują u mnie pulseaudio, ok, ale po jaką cholerę ustawiają mi to G*WNO jako domyślne i wyłączają inne rzeczy (alsa) ?
    Nigdy u mnie pulseaudio nie działało, niedziała i pewnie nie będzie, ale żeby wymuszać ?
    Próbowałem masy kombinacji z backendami itd., ale standardowe magiczne pseudo polecenie "purge pulseadu" i wszystko powiązane, naprawiło dźwięk jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
    Rozumiem, że niektórzy się spuszczają nad tym całym pulseaudio, ale po co nakazywać jego używanie ? Nigdy przy aktualizacji nie miałem okna z pytaniem, czy może chcę ten szajs jako domyślnie obsługujące dźwięk.
    Ehh
    Poza tym wszystko faktycznie przyśpieszyło, szkoda że bez dźwięku 😀

  25. Awatar NomadDemon
    NomadDemon

    po to, ze dla koncowego uzytkownika jest najłatwiejsze

    ja tez chcialem byc fajny i w ustawieniach gstreamera, wybraem backend alsa… i wtedy max 1 zrodlo moglo grac.. a na ustawieniu AUTO wszystko gra przez alse przez DMIX. dziwne, ale tak to działa, działa duzo lepiej.

    1. Awatar senkal
      senkal

      Wszystko się zgadza. Wiem co daje pulseaudio. Ale wyobraź sobie, że u kogoś w ogóle nie działa ?? Po co mi te 10 źródeł dźwięku, gdy żadne nie działa ??
      Szczerze nigdy nie potrzebowałem tej funkcji.
      Nie mam nic przeciwko pulseaudio i jego funkcjom. Przyjazne użytkownikowi ? To jak ktoś ma w ustawieniach cały czas alsa, skoro od roku ładują na chama pulseaudio to znaczy, że chyba po coś ma te ustawienia i lepiej zostawić je zostawić ?
      Niech mi zainstalują pulseaudio, ale niech go nie ustawiają jako domyślne i nie wyłączają wszystkiego innego. Dzięki pulseaudio nawet nie mogłem ustawić alsa pomimo, że miałem je zainstalowane to nie było nawet opcji jej ustawienia.
      Po co to. Przyjazne użytkownikowi ? Jak widać nie każdemu.
      Nie będę się nad tym już rozwodził bo i poco. Ważne, że ja wiedziałem co zrobić. Współczuje tylko użytkownikom którzy nie wiedzą gdzie leżał błąd i wywalili Linuksa.

      1. Awatar herr
        herr

        Też tak miałem w ubuntu 9.04 i 9.10. Później dałem sobie spokój z PA.

        Ale o dziwo włączyłem nowe livecd pardusa i wow mam dźwięk! Działa z miejsca i idealnie. Trochę słabo wygląda testowanie na livecd ale skłaniam się do tezy, że PA nie jest już takie fatalne.

        Tymczasem zostaję przy alsie i Sblaster live!

      2. Awatar NomadDemon
        NomadDemon

        wejdz w gstreamera i NIE USTAWIAJ ALSY
        ustaw na AUTO wszystko zwiazane z dzwiekiem, wlasnie o tym pisałem, jeden program blokuje alse i dupa, na AUTO alsa sie nie blokuje, nie musisz tez PA ustawiac, [tak dobry rok to studiowalem, jak to zrobic zeby działałalo] opanowalem juz alse i PA do perfekcji. wiec wierz mi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *