Kolejna "wspaniała" nowina dla właścicieli kart ATI/AMD

Po wczorajszej “wspaniałej” nowinie o końcu wsparcia 3 serii kart graficznych AMD. Dziś kolejna jeszcze lepsza…..

Jak donosi serwis Phoronix ostatnie sterowniki obsługujące te karty – czyli 9.3 nie będą obsługiwały X Servera 1.6. Co to oznacza w praktyce? Niby niewiele obecnie, ale już w najbliższej przyszłości po ukazaniu się nowych wydań dystrybucji Linuksa (np Fedora 11 czy Ubuntu 9.04) nie będzie można z nich normalnie skorzystać. Prawdopodobnie będzie można zrobić tzw. “selektywny downgrade” paczek związanych z serwerem X, ale może to spowodować nieprzewidziane problemy, poza tym nie jest to rozwiązanie dla początkujących użytkowników.

Mniej “bloga” w newsach, proszę.. – maly

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar val-gaav
    val-gaav

    osblog.pl ? News to news 2/3 tego wpisu to dość emocjonalna reakcja autora.

    Jesli zaś chodzi o mnie to moim zdaniem otwarte stery są lepsze od sterów legacy. Dodatkowo otwarte stery zyskają na jakości bo teraz ludzie będą je musieli używać a co za tym idzie zaangażują się w zgłaszanie błędów itp.

    Ogólnie zresztą dziwi mnie reakcja społeczności. Cały czas dało się słyszeć narzekania użytkowników na fglrx i płacz o dokumentację i otwarte stery, teraz jak to już mamy to jest płacz za fglrx.

    1. Awatar eee
      eee

      no jeśliy rozwinęli otwarte stery to niech kończą legacy. ale otwarte stery nie mają pełnej funkcjonalności – czyt. ludzie rozstali wy***jani

      1. Awatar val-gaav
        val-gaav

        ja ich używam i nie narzekam. Dla porównania fglrx nie wspiera(ł?) EXA tylko XAA i ogólnie miał (ma?) problemy z Xv … Ostatnio fglrx używałem pół roku temu więc nie wiem może coś się zmieniło.

        Jedyne w czym otwarte stery przegrywają z fglrx to ilość fpsów w grach i wsparcie dla OpenGL 2.0 3.0 … Pytanie tylko jak ważne jest to dla przeciętnego użytkownika Linuksa ? Linux to nie jest platforma dla gier…

        1. Awatar eee
          eee

          Mylisz się, dla wielu jest. W dodatku czasami płatnych. Jeśli masz w miarę nową kartę graficzną, kupiłeś sobie grę i przestaje Ci działać, to masz prawo być zły. Nie na takichzasadach kupowałeś kartę. Ja rozumiem wściekłość Autora.

        2. Awatar val-gaav
          val-gaav

          I te gry które wymagają fglrx można policzyć na palcach jednej ręki, czyż nie ?

          No chyba, że masz na myśli Wine, ale wine jest ogólnie napisane pod nvidię więc ?

        3. Awatar vries
          vries

          @eee: dla wielu, czyli pewnie dla niecałego 30% z niecałego 1% użytkowników komputerów. Jeśli jesteś graczem, to stać cię na windowsa (gry i sprzęt nie są tanie). AMD dość dobrze wykalkulowało, że dawanie wsparcia dla starszych kart powoduje, ze sterowniki są nie do końca dopracowane dla nowych (na tych, na których zarabiają). Bo praca nad ciągłymi poprawkami dla ciągle zmieniającym się środowiskiem linuksa pochłania cenny czas programistów. Po to powstał projekt otwartych sterowników, by nie zostawić użytkowników starszego sprzętu całkiem na lodzie (zresztą te sterowniki będą z czasem coraz lepsze).
          Jeśli wyobrażasz sobie (zresztą jak wielu użytkowników linuksa), że sprzęt ma starczyć na długie lata, to się mylisz (jakiemu producentowi sprzętu miałoby na tym zależeć?). Sprzęt dla graczy to góra cztery lata. Rozwijanie sterowników dla graczy dla starszych kart wydaje się nieopłacalne. Jak chcesz mieć długowieczny sprzęt do gier, to najlepszym rozwiązaniem są konsole.

        4. Awatar eee
          eee

          "Gracze" to nie tylko miłośnicy najnowszych tytułów.

          Komu miałoby na tym zależeć? Ano nie wiem, ale mam 8-letnią NVidię i zero problemów. I wiem, że następna karta, jaką kupię, to będzie właśnie NV. To zawsze jest jakieśtam budowanie zaufania do marki.

          Ogólnie to zgadzam się, że stery powinny być otwarte, ale też mogliby trochę zaczekać, aż osiągną wymaganą funkcjonalność.

        5. Awatar Mariusz
          Mariusz

          Ja używam otwartych sterowników od Ubuntu 8.10 i jestem z nich bardzo zadowolony. Działają zdecydowanie lepiej niż te zamknięte… Jeśli ktoś się ich boi to niepotrzebnie – naprawdę nie ma z nimi problemu (poza hibernacją systemu, bo po wybudzeniu system się sypie)…

        6. Awatar boorack
          boorack

          @eee: mylisz się

          Stream SDK działa tylko i wyłącznie z binarnymi sterownikami ATI. I jest bardziej wymagający od aplikacji graficznych. Dla niektórych osób liczenie czegoś przy pomocy karty graficznej może się wydawać dziwne ale wydajność takiego liczenia jest w porywach 10-20x większa od CPU.

        7. Awatar vries
          vries

          @eee: a widzisz, bo "gracz" dla sprzętu komputerowego to jest termin marketingowy. Określa się tak osobę, która gra kupuje sprzęt do gry i kupuje gry (albo przynajmniej sprzęt, bo poziom piractwa jest taki, a nie inny). Pogrywanie sobie od czasu do czasu nie ma z tym nic wspólnego.

        8. Awatar XpT
          XpT

          Ma dużo wspólnego.

    2. Awatar pitr
      pitr

      Pytasz się dlaczego narzekamy? Odpowiem Ci prosto – obecnie mam następujący dylemat:
      1. Mogę używać (jeszcze) fglrx ale jeżeli nie mam podpiętego zewnętrznego monitora to 9 na 10 przy wyłączeniu zasilacza z laptopa zawiesza mi się system.
      2. Mogę używać otwartych sterowników (radeon lub radeonhd) ale nie mam akceleracji 3d (to jeszcze mogę przeżyć) i mój zewnętrzny monitor 24" o natywnej rozdzielczości 1920×1200 jest źle rozpoznawany i maksymalną rozdzielczość jaką mogę uzyskać to 1600×1200. (Teoretycznie np. krandrtray pozwala mi ustawić 1920×1200 ale w praktyce uzyskuję pulpit o rozdzielczości 1600×1200 z obciętą prawą częścią)
      Co Ty byś wybrał?

      Co do "blogowego" charakteru newsa… nie mnie o tym osądzać. Nie jestem ani ekspertem w dziennikarstwie ani w blogowaniu, więc pozostaje mi tylko pokornie pochylić głowę krytykom 😉

      1. Awatar val-gaav
        val-gaav

        Jeżeli jesteś objęty problemem braku wsparcia w fglrx to znaczy, że twoja karta jak najbardziej powinna wspierać akcelerację 3d w otwartych sterach.

        Zgłaszałeś bugi developerom otwartego stera ? Jaką masz kartę w tym laptopie? Próbowałeś wyłączyć zarządzanie energią? Czy ustawiałeś w Xorg parametr DynamicClocks ? Jakie distro ? Jesli nie masz akceleracji to może jest to jakieś konserwatywne distro w stylu debian lenny ? Jeśli tak to możesz pozostać przy zamkniętych fglrx przez jeszcze długi czas.

        1. Awatar pitr
          pitr

          Nie przesadzajmy z tym wsparciem akceleracji 3d – chyba nie widziałeś "olbrzymiej" wydajności takiego rozwiązania. A co do reszty to próbowałem już wszystkiego z wyjątkiem parametru DynamicClocks. Używam Fedory 10 (na 9 też wieszał się komputer z fglrx przy przełączaniu na zasilanie bateryjne, ale przynajmniej na sterownikach radeon można było używać rozdzielczości 1920×1200).

        2. Awatar val-gaav
          val-gaav

          wparcie 3d jest… Więc nie pisz, że go nie ma napisz że za mało wydajne brak OpenGL 2.0 lub coś w tym stylu.

          Co do zaś wydajności to dla open source'owych gierek jest ona wystarczająca.

          W przypadku błędów zawsze warto ściągnąc inne distro najlepiej live i zobaczyć czy tam też to występuje. Jesli np na ubuntu bedziesz mial to same zachowanie po odlaczeniu kabla to zglos buga w bugzilli freedesktop.

      2. Awatar Xarafaxz
        Xarafaxz

        Ależ rozwiązanie jest proste tylko wymaga cierpliwości, uporu i konsekwencji.

        Od ponad 2 lat nie kupuje nic z logo AMD || ATI.

        Nie kupuje dla siebie. Odrzucam wszystkie oferty przy zamówieniach w firmie w której pracuje. Odradzam wszystkim którzy pytają o radę.

        Nie interesuje mnie cena tych produktów, ich możliwiści ani stosunek jednego do drugiego. Jeżeli ma logo AMD || ATI to odpowiedź brzmi nie i koniec…

        1. Awatar vries
          vries

          Robisz ludziom krzywdę. Można mieć np. procesor od AMD i kartę nvidii (i również ich chipset). Dla graczy (co z marketingowego podejścia uważa się za graczy napisałem wyżej) karty ATI są jak najbardziej ok. W firmach, o ile nie zajmujesz się grafiką i nie korzystasz z linuksa (chociaż dla systemów linuksowych też nie powinno być problemów, bo w sumie nie powinno być potrzebne być wiele więcej niż oferuje vesa) to najlepszy jest Intel (dla rozwiązań biurowych bardzo fajne są atomy), lub ATI (jeśli potrzebujemy trochę wyższej wydajności jest to najtańsze rozwiązanie). Nowe phenomy są również nienajgorszym produktem dla entuzjastów podkręcania (cena całej platformy jest niższa). Szczególnie 3-rdzeniowe, w których da się odblokować 4-ty rdzeń (najtańszy sposób nabycia procesora 4-rdzeniowego).
          Ale oczywiście pobudki osobiste nie pozwolą ci tego dostrzec.

        2. Awatar Paweł
          Paweł

          Krzywdę to robi producentowi i słusznie. Jak ma być skutek to trzeba działać szeroko lecąc ogółem produktów na wszelkie platformy, wtedy jak odczują to może pomyślą, bo brak zakupu z tytułu: mam linuksa, to im się nie liczy, nie zauważają tego. Musi być radykalny spadek sprzedaży, aby zaczęli łaskawie pytać o co chodzi.

        3. Awatar Xarafaxz
          Xarafaxz

          @vries:

          Pamiętam swego czasu wypowiedź jednego z naczelnych jogurtów ATI który stwierdził że niema co liczyć na poprawę jakości driverów fglrx oraz na zaimplementowanie w nich obsługi nowych rozszerzeń X, bo jak to stwierdził coś w stylu: "nie ma na to zapotrzebowania wśród naszych klientów". Można to zrozumieć jako: "my nie potrzebujemy tych klientów i niech nam głowy nie zawracają". No jasne: trzeba wtedy nam zatrudnić więcej inżynierów, a co najgorsze zapłacić im, a wtedy zostaje mniej pieniędzy dla jogurtów i luksusy zarządu.

          Jeszcze wcześniej inny magik roztaczając wizje fantastycznej współpracy z microsoftem dał jasno do zrozumienia że będziemy konsekwentnie wspomagać jedną stronę (DirectX) kosztem drugiej (OpenGL).

          Wreszcię po fuzji z AMD inny dyr samiec alfa stwierdził że ani dokumentacja ani otwarte sterowniki nigdy nie zostaną udostępnione…

          Polityczne przesłanie wcześniejszych wypowiedzi jest jasne: "mamy was w dupie i to bardzo głęboko". Komuś jednak musiało coś zaświtać w głowie bo przynajmniej oficjalna polityka obecnie uległa zmianie, co jednak zupełnie nie przekłada się na stan faktyczny.

        4. Awatar vries
          vries

          @Xarafaxz: ale jak sam widzisz otwarte sterowniki masz. AMD zatrudnia 3 ludzi do pracy nad nimi. Sterowniki legacy nigdy nie będą mogły zostać otwarte z powodów prawnych. OpenGL jest wspierane później, ale jest wspierane. W umie nie widzę tutaj jakichś szczególnych uchybień (nie wiem, czy coś do końca wspiera tą technologię).

          Oczywiście programiści jasno oświadczyli, że radeonhd będzie miał jakieś 40-60% wydajności fglrx (gdy będzie skończony). Ale bardzo możliwe, że faktycznie nie ma zapotrzebowania na więcej.

          Bojkotem tego nie da się przeforsować. Użytkownicy linuksa zwyczajnie musieliby zacząć kupować sprzęt, a na to się nie zanosi. Jeśli im się nie opłaca więcej wydawać na linuksa to odbieranie im kasy tego nie poprawi (szczególnie przy ich marnej kondycji finansowej).
          A zejście AMD mogło by być katastrofalne w skutkach (monopol Intela na rynku x86 i bardzo możliwe, ze również na przyszłych rynkach SoC).

        5. Awatar gotar
          gotar

          @Xarafaxz – ale sterowniki do Intela to również jest jedna wielka pomyłka. Więc jakie procesory kupować?

        6. Awatar Xarafaxz
          Xarafaxz

          @gotar:

          Czemu uważasz że sterowniki do intela to pomyłka ?

          To prawda że nowe układy mogą nie współgrać ze starymi sterownikami. Sam tego doświadczyłem mając laptopa z Intel GMA 4500. Ale upgrade driverów do 2.5.1 rozwiązał większość problemów (pozostało przymulone 3d w EXA, ale działa hibernacja, wstrzymanie, composite i filmy w HD też idą bez zająknięcia). Nowsze drivery wymagają już niestety nowszego X serwera, DRI2 aby uruchomić UXA itp na co póki co nie mam ochoty.

          Miedzy ATI a Intelem i Nvidią jest olbrzymia dysproporcja.
          Nowe stery INTELA mają GEM-a i kernel mode switching. Nvidia ma CUDA, vdpau testowałem niedawno bardzo ciekawe i obiecujące. W ATI natomiast nie chce działąć nawet tak fundamentalne rzeczy jak hibernacja albo wykrywanie trybów monitora.

        7. Awatar dna
          dna

          moje 0.03 PLN apropo VGA Intela:

          ja sobie właśnie zainstalowałem openSuse 11.1 na komputerze wyposażonym w intel 845. Podczas konfiguracji sax zawisł. Podczas ręcznej edycji xorg.conf zastanawiam się właśnie czy ustawić sterownik "VESA" czy "Intel" w xorg.conf, bo na obydwu sterownikach widać wyraźnie i porównywalnie odrysowanie podczas odświeżanie okna.
          Wcześniej wszystko chodziło w miarę wydajnie pod "i810", teraz niestety na tym sterowniku nie wykrywa w ogóle karty.

        8. Awatar trasz
          trasz

          @Xarafaxz: Nie bylo zadnej zmiany polityki. ATI jest w trakcie pozbywania sie problemu Linuksowych sterownikow. Trzy osoby (w dodatku nie jakies mocno doswiadczone, tylko najtansze inzynierskie mieso armatnie) to inwestycja nie w sterowniki, tylko w marketing. Dokladnie tyle, ile jest wart dla nich (i nie tylko dla nich) rynek kart graficznych pod Linuksem.

        9. Awatar gotar
          gotar

          @Xarafaxz – bo mam 965GM w notebooku (a GF 6200 w desktopie).
          Od 12 miesięcy śledzę WSZYSTKIE wydania sterowników, libdrm, Mesy, teraz
          mam X serwer 1.6, działa mi DRI2, UXA i nadal twierdzę, że jest to g*.

    3. Awatar chemikk
      chemikk

      A ja powiem tak. Na fglrx mogę mieć na moim Radku 9600 góra 60Hz przy rozdzielczości 1440×900. Co dziwne przy tej samej rozdzielczości mogę mieć 75Hz na otwartych sterownikach. Brakuje mi tylko akceleracji, ale już od dobrych 2 miesięcy nie mogę zainstalować sterowników xD Ach ten cooker ;D

      1. Awatar xeros
        xeros

        Zgadza się, ja na swoim Radku 9600 również odkryłem, że na otwartych sterkach mogę więcej wyciągnąć niż na fglrx. Chociaż trochę brakuje mi poprawnie działającego wyjścia na tv (przez s-video) – to akurat jako jedna z nielicznych rzeczy w fglrx działało.
        No i te fps-y w grach… – na fglrx mogłem bez problemu grać na "średniej jakości" detalach na każdej mapie w Nexuiza to na otwartych przy najniższych detalach potrafi trochę przycinać na części map. Ale cóż – coś za coś. W końcu jednak wybrałem sterowniki otwarte ze względu na brak dokuczliwych błędów i lepszą stabilność od flgrx.

      2. Awatar evil_core
        evil_core

        O ile nie korzysta Pan z CRT, tylko z plazmy lub LCD, to psize Pan glupoty, i to ze da sie ustawic 75Hz to jesy to bug w otwartych sterownikach, lub monitor ma spieprzone EDID. Zadna matryca LCD nie ma wiecej niz 60Hz, tak naprawde maja zawsze troche mniej(np 58,9). I ustawiajac wiecej(lub znacznie mniej), meczy sie tylko niepotrzebnie przetwornice, ktora i tak konwertuje rozdzielczosc/odswiezanie na "natywny tryb", pogarszajac przy okazji jakosc obrazu(jak bardzo, to zalezy juz tylko od jakosci przetwornicy), co jest rozwnoaznaczne z meczeniem oczow/niszczeniem wzroku. Nawet jezeli logika monitora jest na tyle inteligentna ze po prostu pomija co ktores skanowania, o i tak nic sie nie zyska. Juz pomijam ze wiekszosc nwoych monitorow na DVI, wpsiera tylko i wylacznie "natywny tryb", i obraz jest konwertowany juz na poziomie karty graficznej na natywny tryb matrycy(w przypadku terminala i nVidii dostaje sie rozmazany syf, karty AMD po prostu rozciagaja obraz najprostrza metoda, i da sie w wypadku nvidii to poprzestawiac w xorg.conf).

        Pamietam jak jeszcze pare lat temu, ludzie sie cieszyli ze z jakiegos powodu moga ustawic wieksza rozdzielczosc, niz natywna matrycy LCD, traktujac to jako rodziaj "overclockingu" i chwalili sie tym na forach. Albo, co dotyczylo starszych osob przyzwyczajonych do win98 z CRT 800×600, kupowali LCD 1024×768 i ustawiali 800×600 by miec "wieksze ikonki i literki", rowniez rozmazujaqc obraz/niszczac sobie wzrok.

        1. Awatar chemikk
          chemikk

          A tam od razu Pan 🙂

          Tak, mam LCD. Nie wiedziałem, że LCD nie wyświetla 75Hz (u siostry Radeon x1250 zintegrowany i ten sam monitor) ma opcje 75Hx, a u mnie na Windowsie (kiedy ja go miałem) było tylko 60. Otwarte sterowniki na Linuksie dają także możliwość ustawienia 75Hz, a zamknięte nie.

        2. Awatar Kacper86
          Kacper86

          @chemikk: Ja zaobserowalem (na Windowsie), ze jak podlaczam ten sam monitor przez zlacze DVI to mam opcje odswiezania 75Hz, a kiedy podlaczam przez zwykly SUB (VGA) to moge ustawic 60Hz. Nie wiem jednak czy w tym pierwszym wypadku monitor naprawde odswieza 75Hz czy tez jest to jakis bug sterownikow (jak napisal evil_core).

        3. Awatar dnkt
          dnkt

          Mój stary NEC 1560NX sam się prosi o 75Hz. Bez przesady.

  2. Awatar witcher
    witcher

    nie pisz więcej newsów w stanie wzburzenia 😉 Za dużo tu emocji, za mało informacji. A to w końcu jest osNEWS, nieprawdaż 😉

    1. Awatar asassello
      asassello

      Nie bądź taki Tomasz Lis. 😉 News zawiera całkiem sporo i to całkiem istotnej treści i choć sporo jest też emocji to np. ja wolę takie newsy niż bezjajeczne dwulinijkowce.

      1. Awatar nat
        nat

        wuj z tą Polską 🙂

      2. Awatar Blastboy
        Blastboy

        Ta wiadomośc bardziej przypomina komentarz niż wiadomość.

  3. Awatar dsdvsd
    dsdvsd

    Jesteś 'szczęśliwym' posiadaczem asusa. Tak jak jak. Laptop za 3k pln nie działa po odpięciu od prądu. Pomaga update biosu, niestety komputerek dalej będzie głośniejszy niż lodówka.

    1. Awatar skiter
      skiter

      "Kupiłem laptopa dwa lata temu, był to wtedy topowy model uznanej marki (żeby uniknąć kryptoreklamy), kosztował więcej niż niejeden samochód jeżdżący po polskich drogach, więc nie można raczej powiedzieć, że zastosowano w nim przestarzałe komponenty."

      No tak ja mam takie przekonanie ze cos co jest 'tanie' nie jest dobre … Posiadam Toshiba A200 na Intelu i nie kupowalem laptopa do GIER! tylko do pracy, to ze gry dzialaja jest dodatkiem do GIER sa konsole albo maszyny z NV na pokladzie.

      1. Awatar Paweł
        Paweł

        Jasne, nie ma to jak dorabiać ideologię. Zapomniałeś, że do gier są desktopy, a nie laptopy (jak przesadzać to na maksa). Argument, że jak chcesz grać to kupuj tylko NVidię i, że niby wszyscy o tym wiedzą jest żenujący i tylko służy jako dodatkowy argument przeciwko AMD.

      2. Awatar pitr
        pitr

        @skiter O Thinkpadzie T60 za ~10K PLN można dużo powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest tani 😉
        @dsdvsd bios mam w najnowszej wersji i niestety nic to nie daje 🙁

  4. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    ciężko się nie zgodzić… ale ten news to raczej na notke na blog się nadaje.

    1. Awatar kell99
      kell99

      Albo jako przestroga dla nabywcow. Nie tak dawno mocno zastanawialem sie nad karta graficzna do nowego komputera. Bylem juz praktycznie zdecydowany na hd4850 po czym przypomnialem sobie te wszystkie teksty o problemach ze sterownikami. Po raz 3ci zdecydowalem sie na nvidie (gtx260) i nie zaluje. Mozna nie kochac nvidii za zamkniety sterownik, ale od kilku ladnych lat wszystko dziala bez problemu. Nowe jadro? Nowy xorg? W najgorszym wypadku bede zmuszony skorzystac z beta wersji sterownika.

  5. Awatar sheytan
    sheytan

    Kupowałem nowy sprzęcik jakiś rok temu. Ani chwili się nie zastanawiałem nad AMD/ATI. W starym sprzęcie miałem. 2tyg męczyłem się ze sterami, a i tak nie udało mi się ich zmusić do działania. Kupiłem nVidię i poza problemami z wydajnością ich sterów w KDE4 nie mam problemów. Jestem zadowolony. Teraz to i KDE nawet nie myśli o przycinaniu 😀

    1. Awatar Aix
      Aix

      postawili na rozwój otwartych sterowników, jako zamknięte będą rozwijać te z serii 2xx, 3xx, 4xx i nowsze. Trzeba zauważyć, że te mają zupełnie inną strukturę od starszych generacji. Oczyszczenie sterowników zapewne je przyśpieszy i ułatwi dalszy rozwój. Zauważcie, że Nvidia ma aż 3 różne sterowniki dla różnych generacji kart i te starsze też są nie rozwijane. Poza tym GAINWARD Radeon HD4650 kosztuje już 250zł, a jest przecież bardzo szybką kartą.

      1. Awatar trasz
        trasz

        @Aix: Nie, nie postawili. Jakby postawili, to zrobiliby cos wiecej niz zatrudnienie trzech praktykantow.

        A co do nVidii – to nie sa trzy rozne sterowniki, tylko trzy rozne galezie tego samego sterownika.

  6. Awatar mario
    mario

    Widząc takie "newsy" mam ochotę w sondzie obok wybrać: "A OSnews to nie blog?".

    1. Awatar chemikk
      chemikk

      To po co czytasz Wylęgarnie ? 😐

      To pewnie nawet nie wyjdzie z wylęgarni więc w czym problem?

      1. Awatar mario
        mario

        W sumie ma już 6 głosów …

        Generalnie temat jest chwytliwy, wielu ludzi to denerwuje i mogą głosować. Demokratycznie ten wpis do bloga może wylądować jako news tak samo prawdopodobnie jak demokratycznie ludzie wybierają patałachów do rządzenia. Plusik nie jest naciskany tylko przez rozważne osoby, które wiedzą jak ma wyglądać news …

      2. Awatar mario
        mario

        I co kolego wylądował na głównej? 23 głosy teraz!

        Ach ta demokracja… zawsze jest głupia…

      3. Awatar ja
        ja

        wyszło 🙂

  7. Awatar Karl
    Karl

    Pół biedy, autor newsa ma tylko jeden komputer, który niebawem przestanie być używalny. A teraz wyobraź sobie pracownię komputerową z radeonami X300 (sprzęt z 2005), gdzie jest zainstalowany Debian i fglrx (fglrx jest potrzebny do oprogramowania do wizualizacji cząsteczek chemicznych). Póki co problemu nie ma (działa), ale przy następnej aktualizacji dystrybucji… okaże się, że zamiast pracowni jest złom, który trzeba wymienić w ilościach hurtowych. Wniosek: nigdy więcej radeonów w sprzęcie służbowym. SIWZ również zaczną specyfikować sprzęt tak, żeby nikt więcej nie podrzucił nam czegoś takiego.

    1. Awatar val-gaav
      val-gaav

      Zanim będzie kolejny debian to sterowniki open source mogą sporo zyskać na wydajności 3d 🙂 … Nikt też im nie każe robić upgrejdu od razu.

      1. Awatar Karl
        Karl

        Taki update robi się w przerwach procesu dydaktycznego (czyt. wakacje), a Debian zapewnia wsparcie i łatki łatające dziury w bezpieczeństwie dla poprzedniej stabilnej wersji (oldstable) tylko przez rok od daty wydania stabilnego. W tym wypadku to oznacza upgrade w te wakacje albo przyszłe ferie zimowe. Jakoś w cuda pt. 'nagła poprawa sterowników ATI w 4 miesiące' nie chce mi się wierzyć…

        1. Awatar gotar
          gotar

          Jeśli admin nie umie pominąć pewnych elementów podczas aktualizacji, to zamiast "wymieniać w ilościach hurtowych złom" należy po prostu wymienić admina.

        2. Awatar Karl
          Karl

          Teoretycznie masz rację (sam takie rzeczy robię, testing w Debianie to czasem pole minowe…;) Ale to zależy od tego, co musisz zablokować w paczkach, dlaczego i na jak długo takie rozwiązanie wystarczy. A, no i od tego, jakie paczki zależą od tej zablokowanej. Albo jakie dziury i jak poważne zostaną w takiej znalezione…

          Sam kiedyś miałem niezłego zonka, jakoś w 1998. Przyniosłem sobie z uczelni program, menedżer plików (coś podobnego jak mc), bo autorzy akurat tam pracowali, dali nawet rpma (ale źródeł już nie!). Okazało się, że nie ruszy, bo wymaga jakiegoś starego libca i cośtam jeszcze. Na serwerze studenckim, na którym miałem wtedy konto działało, bo jeden z autorów wyż. wym. menadżera plików po prostu tam adminował i zainstalował. W domu trzeba było się przesiąść na mc (które to mc wtedy jeszcze miało wersje 'graficzną' w tcl, o funkcjonalności takiej samej jak wersja konsolowa).

        3. Awatar gotar
          gotar

          Przecież stare wersje bibliotek można też mieć. Ja na swoim komputerze najstarszy zainstalowany pakiet mam zbudowany Sat Aug 10 12:16:32 2002.

    2. Awatar wojtek46_2
      wojtek46_2

      Bez przesady. Od tego jest obsługa pracowni komputerowych aby zadbali o to by przy aktualizacji dystrybucji reszta się nie posypała (poza tym jak coś działa to nie ruszać! – złota zasada Linuxa 🙂 ). A jak sobie nie poradzą to pojawia się miejsce dla firm/specjalistów którzy ogarną temat za niemałą kasę. Im więcej sektora publicznego przejdzie na "pingwiny" to subiektywnie prognozuje zapotrzebowanie na tego typu fachowców będzie rosło.
      U mnie na uczelni są pracownie, w których na sprzęcie klasy Core2Duo, 2GB Ram, grafika jakiś low-end, ale nie integra, działa debian+IceWM i daje radę. Oczywiście jest na nich jeszcze jakiś XP, ale to głównie dla oprogramowania występującego wyłącznie na winzgrozę.

      1. Awatar 3ed
        3ed

        "poza tym jak coś działa to nie ruszać!" – ta zasada stosuje się np. do plików konfiguracyjnych, a nie łatek błędów, itp.

        1. Awatar gotar
          gotar

          A jakież to błędy występują na stacjach roboczych? Dziury w firefoksie (którego może tam w ogóle nie być, nie widzę nic o dostępie do sieci), innego wejścia niż przez wykorzystanie programów 'wysysających' robactwo z sieci na takie komputery nie ma.

        2. Awatar gotar
          gotar

          Ah, zapomniałbym – a nawet jeśli inne wejście na takie komputery jest, to odwtworzenie stacji roboczej z gotowego obrazu (normalna chyba technika przy obsłudze wielu ogólnodostępnych maszyn) powinno zająć może pół godziny, a więc w tym przypadku taniej, łatwiej i szybciej naprawiać, niż zapobiegać.

      2. Awatar Karl
        Karl

        "A jak sobie nie poradzą to pojawia się miejsce dla firm/specjalistów którzy ogarną temat za niemałą kasę."
        Nic tylko pozazdrościć autorowi fantazji 🙂 [albo powspółczuć naiwności] Widziałeś kiedyś polską uczelnię wydającą 'niemałą kasę' na coś takiego?

    3. Awatar vampire
      vampire

      Karl: mnie zastanawia po co kupowaliscie karty ATI do takich celow.
      Wiekszosc oprogramowania bio-chemicznego pracujacego w 3D pod linuksem (a na pewno: VMD, InsightII, Discovery Studio, PyMol) o wiele lepiej dziala na kartach NVIDIA – chociazby ze wzgledu na fakt, ze gdy bylo ono pisane czy portowane to tylko karty NVIDIA dzialaly jakos sensowanie pod linuksem.

      1. Awatar Karl
        Karl

        A wiesz co to takiego jest przetarg zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych? Jeśli odpowiednio nie napiszesz warunków, jakie ma spełniać sprzęt, to dostaniesz najtańszy szajs za cenę półtora raza wyższą niż w normalnym sklepie. A jak chcesz konkretnej marki, to od razu jest krzyk że marnuje się pieniądze podatników itp itd. Napisałbym Ci więcej, ale lekarz zabronił mi się denerwować 😉

        1. Awatar gotar
          gotar

          Czyli ktoś zapomniał dopisać, że ma być działająca implementacja 3D pod Linuksem? Bo taki warunek do dzisiaj spełnia tylko nVidia, reszta to jakieś gonienie za ogonem przypomina.

        2. Awatar Karl
          Karl

          A kto ich tam wie? Poza tym, po czym odróżnisz działającą implementację od tej niedziałającej? Bo pójdzie Ci Quake? Czy może raczej oprogramowanie niezbędne do pracy?
          Z nVidią też trzeba być ostrożnym, kto wie co im strzeli do łba za np. miesiąc? 😉
          Niestety, tak to już jest, gdy z kilkudziesięciu producentów kart graficznych z lat 80-tych i 90-tych zostało nam dwóch, a reszta firm albo zbankrutowała, albo została zamieniona w składaczy lutujących chipy jednego z dwóch producentów do laminatu i klejacych na tym swoje logo (kto pamięta z lat 80-tych Herculesa, ręka w górę!;).

        3. Awatar gotar
          gotar

          Działająca to jest dla mnie nawet taka, na której płynnie chodzi glxgears. Na razie udało się to osiągnąć jedynie nVidii. A Herculesa pamiętam:)

      2. Awatar R
        R

        @ Karl "A wiesz co to takiego jest przetarg zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych? … jest krzyk że marnuje się pieniądze podatników itp itd."
        To się świetnie składa ponieważ najlepsze wsparcie 3D na wolnym sterowniku mają starsze (a więc tańsze) modele Radeonów. Nie dość, że będzie sprawniej działać to jeszcze podatnicy będą zadowoleni. Wiem co mówię, bo sam mam taką kartę. 🙂

    4. Awatar R
      R

      @ Karl "Póki co problemu nie ma (działa), ale przy następnej aktualizacji dystrybucji… okaże się, że zamiast pracowni jest złom, który trzeba wymienić w ilościach hurtowych. Wniosek: nigdy więcej radeonów w sprzęcie służbowym."
      Wniosek jest błędny. To co napisałeś powyżej jest w rzeczywistości argumentacją przeciwko korzystaniu z własnościowego oprogramowania a nie przeciwko marce Radeon.

      1. Awatar Karl
        Karl

        Będę pierwszy w kolejce po wolne sterowniki do dowolnej posiadanej przeze mnie karty graficznej, o ile zapewnią jakość pracy i wydajność na poziomie takim, jak sterowniki własnościowe. Poki co, o czymś takim mowy nie ma, zatem trzeba patrzeć za producentem dostarczającym sterowniki binarne o odpowiednim poziomie funkcjonalności.

        Obecnie takimi producentami są nVidia, Matrox i ATI. Jeśli odsiać producentów niszowych (Matrox) to zostaje nVidia (obecnie 4 linie sterowników, do różnych generacji kart graficznych) i ATI (obecnie: binarne sterowniki wspierają sprzet, którego używam (radeon 1950, rdzeń rv570), pozostaje pytanie – jak długo jeszcze na moim debianie testing będzie działać oolite, flightgear, torcs, bzflag, compiz, zanim upgrade X serwera nie wymusi wymiany sprzętu na nowy?). Różnica w wydajności jest ok. 100-krotna (glxgears na sterowniku radeonhd to ok 150-200 fps, na fglrx ok. 21-23000 fps).

        Na laptopie mam zintegrowana grafikę Intela, ale pograć sobie w cokolwiek z wyż. wym. rzeczy nie idzie wcale, tylko compiz chodzi w miarę przyzwoicie. Jednak pomimo tego, w następnym laptopie również będę mieć coś zintegrowanego od Intela – bo do tej karty, której z samego założenia konstrukcyjnego wymienić się nie da, są sterowniki na licencji GPL. Działające, stabilne, od producenta układu.

  8. Awatar PiotrekS
    PiotrekS

    Dlatego wolę Nvidię 🙂 Ma lepsze wsparcie jeśli chodzi o sterowniki.

  9. Awatar Apage
    Apage

    LINUKSIARZE!

    Wasza ulubiona firma robi bokami, tnie koszty gdzie tylko się da! Nawet w dziale oprogramowania opensource. Zamiast gżdelić i narzekać – biegiem do sklepów wesprzeć firmę swoim portfelem i kupować nowe karty graficzne naszej kochanej firmy!

    DO ZAKUPÓW!

    1. Awatar Fazer
      Fazer

      Mam kupić nową kartę graficzną do laptopa?

      1. Awatar Apage
        Apage

        Nie stać się i dorabiasz ideologię ;p

        1. Awatar nat
          nat

          @Apage: apage!

        2. Awatar gothmori
          gothmori

          →Apage a nawet jesli go nie stać? to co? ma zostać na lodzie? Mnie np. na wydawanie co 2 lata 250zł na kartę graficzną może i stać ale jest to dla mnie niepotrzebny wydatek… Prawdę mówiąc jakby wziąść pod uwage moje poważne wydatki to powiem wprost: nie stać mnie nawet na kartę za 150zł. Taki wydatek wymagałby ode mnie ważnych wyrzeczeń 🙂 Najczęściej "nie stać Cie" to pisza ci którzy są na maminym utrzymaniu. Idź do roboty i zobacz jak to łatwo jest zarobić na komputer, do tego wlicz koszty comiesięcznych opłat, wyżywienie i ubranie. Tak sprzęt sobie zafundujesz kolego że ho ho…
          Dzisiaj sytuacja na rynku pracy nie jest ciekawa… ludzie walczą żeby nie polecieć z roboty! chłopie! obudź się! mamy kryzys gospodarczy!!! nas on też dotyczy!!!

        3. Awatar Moarc
          Moarc

          @gothmori: sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego

        4. Awatar gothmori
          gothmori

          nie skumałem xD nie powiem ;p bywa tu błyskotliwie w komentarzach 🙂 ja zbyt niekumaty jestem ;|

  10. Awatar Dinth
    Dinth

    Kompletnie nie rozumiem autora.
    Po pierwsze jezeli kupil super topowego laptopa 2 lata temu to raczej powinnien byc on juz na R600.
    Prawie dwa lata (bez moze 2 miesiecy) temu gdy skladalem swojego desktopa, to najtansza (kosztujaca doslownie grosze) i najslabsza karta na rynku Ati to HD2400, czyli juz R600. Jakos nie specjalnie wierze ze w ciagu dwoch miesiecy pomiedzy naszymi komputerami rynek kart graficznych przeskoczyl nagle z R500 jako "topowy model" do R600 jako cos czego nawet biednym dzieciom wstyd dac.

    Po drugie, uzytkownicy R600 i R700, poki co SKAZANI na fglrx mocno zazdroszcza posiadacza R500 ich nie-fglrxowych sterownikow. Chetnie zamienilbym sie moim HD2600+ za jakakolwiek R300/400/500. Co za tym idzie uzytkownicy R500 nie zostana bez sterownikow – zostana ze sterami lepszymi niz fglrx. Nie ma o co plakac.

    1. Awatar Karl
      Karl

      No to ok, możemy się zamienić. 1950 za 2600? 🙂

    2. Awatar ufos
      ufos

      Ja mam na zbyciu Radeona 9600Pro na AGP 😉 Zainteresowany?

      1. Awatar Dinth
        Dinth

        Bez przesady, w gre wchodzi tylko PCI-E 🙂 Skad ja bym plyte glowna z AGP wzial 🙂
        Aha, jak intela jakiegos znajdziecie to rowniez sie zmienie

        1. Awatar gotar
          gotar

          Ja mam Intela w laptopie – wymienię chętnie na dowolną nVidię.
          Co prawda – muszę to przyznać, mając najnowsze wszystko (żeby już po raz kolejny nie wymieniać) już działa, ale… działa wolno, a X serwer zżera od razu 320 MB. W tym tempie sterowniki Intela dogonią nVidię w okolicach 2012.

  11. Awatar sjakub
    sjakub

    Developerzy Archa wlasnie zdecydowali o wywaleniu binarnych sterownikow ATI z oficjalnych repozytoriow do community czy nawet AURa, bo nie nadaja sie do niczego 😉 Jak ja sie ciesze ze mam nvidie…

    1. Awatar Dragonex
      Dragonex

      I dobrze – mi na otwartych 9200se śmiga jak marzenie i to jeszcze z akceleracją. Za niektóre rzeczy warto kochać niektóre dystrybucje.

  12. Awatar smagic
    smagic

    ja zakupilem laptopa na rs780g i jedyny system w jakim toto chcialo jakos dzialac to byla vista.
    po 4-ch nic nie wnoszacych aktualizacjach fglrx-a postanowilem ten wynalazek sprzedac. jakos niee tesknie, pracujac na zestawie nvidia+ intel
    i powiem wam ze koniec koncow postanowienie pozostalo: nigdy wiecej ati.

  13. Awatar Marcin Wilk
    Marcin Wilk

    Jakby to powiedziec, a czy zakupywany laptop mial gdzies w instrukcji zapisane ze bedzie w 100% poprawnie wspolpracowal z Linuxem? Czy moze bylo tak ze napisano (jest wsparcie dla linuxa) i autor tego wpisu nie sprawdzajac jakosci tego wsparcia po prostu kupil bo "myslal" ze na jego system of choice wszystko bedzie gladko chodzic.

    Moja propozycja jest taka: zainstaluj system operacyjny, w ktorym nie bedziesz musial sie meczyc. Jezeli bardzo potrzbujesz Linuxa, to dodatkowo skorzystaj z darmowych narzedzi VMWare czy VirtualPC czy jeszcze innych, ktorych troche jest. Po prostu nie ma sensu sie meczyc.

    Nie zapomnij tez podziekowac spolecznosci Linuxa za to ze ABI/API ciagle sie zmienia, przez co zamiast usprawniac sterowniki, producenci ciagle musza je poprawiac zeby dopasowac do czegos nowego. I nie narzekaj ze stare wersje nie sa wspierane, to typowa polityka systemow open source, i tak one zostaly pomyslane, ze sa w nieskonczonosc zmieniane, ulepszane, a o stabilnosci mozna zapomniec (chociaz srodowiska BSD pokazuja ze jednak da sie ja osiagnac na jakims tam poziomie).

    1. Awatar wojtek46_2
      wojtek46_2

      Przykre to, aczkolwiek prawdziwe. Wsparcie dla Linuxa to tylko bonus, dobra wola producenta – nie oszukujmy się, aktywne wsparcie dla systemu poniżej 1% popularności to strata pieniędzy, a biznes na podziękowaniach i dobrym słowie się nie opiera. Przy zakupie nie było żadnych gwarancji, że będzie działać – więc wszelkie zażalenia w stronę AMD są bezpodstawne. Idąc tokiem rozumowania pana Stallmana jeśli korzystasz z nie-wolnego oprogramowania ponieważ nie ma takowego w wersji free-software, to NAPISZ JE! Tym sposobem winą możesz obarczać jedynie nieefektywność developerów otwartego sterownika (chcieliście specyfikacje – macie i nie narzekać).
      Sam używam karty AMD, lecz opisany problem raczej mnie nie dotyczy.
      Poza tym dużą rolę odgrywa tutaj kurs dolara, przez co przyzwoite karty nie są dostępne tak łatwo jak na wakacjach 2008. Nie wspominam już o zamożności przeciętnego użytkownika w PL, gdzie jak widać masa jest jeszcze przestarzałych o kilka generacji kart (2 lata to dużo w tej branży – niestety).

      1. Awatar gotar
        gotar

        I dlatego dziękujmy nVidii. Za to, że wiele lat temu napisała sterownik i utrzymuje go w kilku już liniach. Sterownik najwyraźniej zawierający manager pamięci na wiele lat przed tym, zanim ktoś wymyślił, napisał i porzucił TTM a później rozpoczął zabawy z GEM.

    2. Awatar SeeM
      SeeM

      Jest jeden problem – na BSD te karty ATI działają jeszcze gorzej niż na Linuksie.

      1. Awatar trasz
        trasz

        @SeeM: BSD na desktopy nazywa sie MacOS X. I w nim, wyobraz sobie, te karty po prostu dzialaja.

        1. Awatar ak47
          ak47

          od kiedy Macosx == BSD ? Prędzej już Windows bo chyba nawet więcej kodu z *bsd zawiera:].

        2. Awatar gothmori
          gothmori

          bardzo bardzo wiele ;p zachęcam do lektury ;]

        3. Awatar trasz
          trasz

          @ak47: Windows nie zawiera praktycznie nic z BSD. W szczegolnosci, mitem jest bazowanie ich stosu TCP/IP na BSD.

          Z kolei OSX z BSD wzial wieksza czesc kernela (liczac bez driverow) i wieksza czesc uniksowego userlandu.

  14. Awatar jotte
    jotte

    Jedni sie zgadzaja z decyzja Ati inni nie.
    Dla mnie to akurat bardzo zla wiadomosc jako, ze na swoim Radeonie 9550 Vivo dosyc mocno ekspolatuje TV-Out, dziwi mnie, ze w zadnym z komentarzy nikt nie zauwazyl tego, ze otwarty sterownik srednio wspiera owa funkcje (przynajmniej u mnie). Artefakty w wyswietlanym obrazie, przelaczanie wyswietlania w 800×600 i zarzucanie komendami w konsoli, za kazdym razem, gdy chce obejrzec cos na TV, to dla mnie rozwiazanie nie do przyjecia.
    Czy mi sie to podobalo czy nie zmuszony bylem uzywac fglrx, teraz pozostaje siedziec na starych Xach poki nie poprawi sie otwarte stery albo przesiasc sie na jakas uzywana nvidie (AGP).

    Moze i R3xx sa obecnie niezle wspierane jesli chodzi sterowniki otwarte, ale na pewno nie w kwestii TV-Outu.

  15. Awatar szczerydobolu
    szczerydobolu

    matko bosko co to amd robi?! olewa jakis 0,05% użyttkowników linuxa posiadających ich w miarę nowe karty graficzne?
    Na szczęście są sterowniki open source – napewno wkrótce będzie się ich dało używać – bo jak wiemy open source bardzo szybko się rozwija.
    5-10 lat i będze można na nich uruchomić Quake 2.

    1. Awatar nat
      nat

      udaj sie gdzies, szybko i daleko.

      1. Awatar szczerydobolu
        szczerydobolu

        prawda boli :(?

        1. Awatar Moarc
          Moarc

          Tak, jeśli jest kłamstwem jakiegoś przypadkowego zielonego zwierza z lasu.

        2. Awatar trasz
          trasz

          @Moarc: Ale w tym przypadku akurat szczerydobolu ma racje. Po pierwsze, uzytkownikow Linuksa jest malo. Po drugie, mam wrazenie, ze przecietny uzytkownik Linuksa raczej niewiele wydaje na nowy sprzet. Po trzecie, sterowniki do karty graficznej to dosyc skomplikowany kawalek kodu, co widac chociazby po ich wielkosci.

        3. Awatar ak47
          ak47

          Używam na laptopie z x1400 (r500) sterowników otwartych i powiem ci że efekty w kde4 działają, różnica w glxgears jak jest pomijalna. Podobno są problemy z grami prze wine ale jakoś nie gram tyle aby na to trafić.
          Więc proszę szanownego Edwarda o docenienie wkładu osób trzecich i po spektakularnym zaimplementowaniu obsługi memory sticków w freebsd zajął sie sterownikami ati, a nie naginał świat do do swojego widzimisię :]

        4. Awatar DIM
          DIM

          Kiedyś po szumnych zapowiedziach ATI o rychłym wydaniu sterowników dla linuksa kupiłem ich kartę Radeon 7500. Minęło 10 lat, karta się zestarzała, a ATI, na czarnej liście producentów sprzętu, którego nie kupuję, dalej obiecuje.

          Ponad skały i rzeczki
          Pędził pasterz owieczki.
          Gdy zeszło zorze
          A ujźrzał morze,
          Jak wspaniałe, dostojne,
          Jak w zaciszu spokojne,
          Jak się szklniły po wodzie
          Blaski słońca przy wschodzie —
          Zakochał się w żywiole.
          Więc rzekł: "Płynąć ja wolę,
          Niż się tułać po ziemi
          Z owieczkami mojemi".
          Przedał je więc i z stratą,
          A za to
          Nakupował daktylów, na okręt zgromadził.
          Płynął morzem, a gdy go wiatr przeciwny zdradził,
          W złą chwilę
          Stracił okręt i daktyle.
          Więc do owiec nieborak: a gdy je pasł znowu,
          Zoczył morze. Wspomniawszy na korzyść z obłowu,
          Rzekł kłaniając się nisko raz, drugi i trzeci:
          "Mówię to i powtarzam z przysięgą waszeci,
          Bądź jeszcze pozorniejsze,
          Bądź jeszcze spokojniejsze,
          Szklnij się, jak chcesz, w pogodzie,
          I w zachodzie, i w wschodzie;
          Wiem ja, co cię łagodzi,
          Wiem ja, o co tu chodzi!
          Chciałoby się daktylów?… Nie uda się sztuka!
          Panie morze! Ostrożny, kto się raz oszuka".

          Źródło &bdquo ;http://pl.wikisource.org/wiki/Pasterz_i_morze”
          Kategorie: Ignacy Krasicki • Bajki

        5. Awatar abc
          abc

          Glxgears to nie benchmark. Służy raczej do sprawdzenia czy akceleracja działa i czy nie jest śmiesznie wolna

        6. Awatar gotar
          gotar

          http://wiki.cchtml.com/index.php/Glxgears_is_not_…

  16. Awatar bendyz
    bendyz

    eeee tam przesadzacie z tymi sterami. Mam 2 maszyny na radeonach + procki AMD i na żadnym nie mam problemów. Lapek na Athlonie QL60 + Radeon hd3200 i desktop na Athlonie x2 i Radeonie hd2600 (wcześniej x1250). Na obydwu Ubuntu 8.10 z włączonym compizem wszystko śmiga na fglrx-sie aż miło. Jakichkolwiek problemów z usypianiem czy hibernacja tez nie mam. Wiec nie nie gadajcie że wszystko co ATI/AMD jest be itp. Następne moje maszynki również będą czerwono-zielone.

    1. Awatar avalan
      avalan

      No to zobaczymy jak bedziesz poróbować uruchomić Catalysty na xorg-xserver w wersji 1.6. Wszystko szlag trafi,a ty bedziesz klnął bo Ci nie działa :>

      1. Awatar bendyz
        bendyz

        Znając życie to catalisty 9.4 będą obsługiwać xorg-server 1.6, wiec instalacja sprowadzi się do kliknięcia kilka razy dalej. Nie płaczcie zbyt wcześnie 😉

      2. Awatar Emdé
        Emdé

        A ja mam X1200 na moim lapku, i co prawda Catalysty nie działają, ale na open source mam normalną akcelerację :D. I żaden xorg-server mu nie straszny ;).

  17. Awatar bitels
    bitels

    Dokładnie sam mam radeona 9600 i nie narzekam, nigdy nie miałem większych problemów z kartą, zarówno na otwartych jak i na zamkniętych sterach.

    1. Awatar ufos
      ufos

      Też używałem Radeona 9600 (na Gentoo) i jedynym problemem było uruchomić akcelerację 🙂 W końcu jednak udało mi się to zrobić i byłem bardzo zadowolony z działania compiza, gierek itp.

      Po przesiadce na Nvidie byłem miło zaskoczony łatwością ustawienia akceleracji, do dziś nie miałem okazji narzekać na drivery od NV i szczerze mówiąc jak czytam takie rewelacje ze światka ATi to drugi raz bym ich karty już nie kupił.

      Procesory AMD natomiast sobie bardzo chwalę, są wydajne i tanie. Nie rozumiem tych lamentów dot. tych procków – za połowę ceny mam taką samą wydajność co w Intelu, a czasem nawet i lepszą (sławetne Athlony XP, które biły P4 na łopatki pod każdym względem…). W najbliższym czasie mam w planach kupno lepszego sprzętu i również wybiorę procesor AMD + kartę NV, szkoda mi podwójnie przepłacać gdy i tak nie zauważam różnicy. Parę sekund mniej przy kompilacji to nie powód aby wydawać drugie tyle na procek…

      Pozdrawiam.

  18. Awatar glewik
    glewik

    ja tylko dodam, że też nigdy już nie kupie grafiki z logo AMD/ATIi, a następnego kompa planuje na pełnym INTEL-u

    1. Awatar gotar
      gotar

      Żebyś się tym Intelem nie udławił. Poszukaj sobie moich komentarzy na osnews zawierających słowa kluczowe: TTM, GEM, Mesa, libdrm, (i)965GM, XAA, EXA, UXA.
      Oczywiście część się już zdezaktualizowała, ale teraz gtkperf wykonuje się u mnie 20 sekund (w porównaniu do 10 sekund na starym GF 6200 i dużo starszym komputerze).

  19. Awatar mojo
    mojo

    Panowie powoli, ziółka pijcie- AMD usmierciło linie od 9500 w dół rówinież w wersji windows, więc nie płaczcie tak nad "rozlanym mlekiem pingwina" bo wygląda to… żałośnie

    1. Awatar LEW21
      LEW21

      I teraz jedyne dobre, nadal aktualizowane (i do tego otwarte) sterowniki dla tych kart są dla jakiego systemu? Windowsa? Nieee. Linuksa. Tak więc należałoby się raczej cieszyć.

    2. Awatar trasz
      trasz

      @mojo: Tyle, ze te pod Windows beda dzialac jeszcze przez ladnych kilka lat, mimo servicepackow. Te pod Linuksa stana sie bezuzyteczne za pare miesiecy.

      1. Awatar ak47
        ak47

        jak będziesz używał stable debiana to tez ci to lata będzie chodzić :]

        1. Awatar trasz
          trasz

          @ak47: Tyle, ze bez wsparcia dla wspolczesnego sprzetu. A pod Windows problemu z tym nie ma.

  20. Awatar michalzxc
    michalzxc

    Ja wolę mieć w laptopie kartę graficzną na której ani stara, ani nowa gra nie pojedzie, ale która będzie mieć dopracowane otwarte sterowniki. Będzie działać stabilnie i wszystkie funkcje będą działać (np wybudzanie z hibernacji).
    Poza tym im "gorsza" karta graficzna w laptopie, tym dłużej baterie trzymają 🙂

    1. Awatar gotar
      gotar

      Ostatnie zdanie nie musi być prawdą – lepsza karta może mieć lepsze mechanizmy oszczędzania energii, jeśli będą poprawnie obsługiwane przez sterowniki, to wystarczy.

  21. Awatar yantar
    yantar

    Przyszedl czas na zmiany. Zobaczymy jak ta strategi ATI wypali. Milosnikom NV tez polecam odrobine wyluzowac i zajrzec co sie pisze o nowych kernelach, i jak maja w nich siedziec sterowniki. Jeszcze bardzo roznie to moze byc z driverami do kart NV i ich wydajnoscia w przyszlosci w systemach linuksowych jesli nie bedzie otwartego sterownika.
    Narazie konkluzja jest taka, ze znadna z liczacych sie firm produkujacych uklady graficzne nie ma produktu, ktory by w pelni satysfakcjonowal srodowisko open source. (wydajnosc/wsparcie/otwarte sterowniki)

    1. Awatar vries
      vries

      Muszę się zgodzić. ATI nie jest doskonałe i to co zrobili z pewnością uderzy w wielu użytkowników. Ale nie znaczy to, ze nie ma problemów z Intelami (o których ludzie zresztą piszą tu od czasu do czasu), czy nvidią (wystarczy przejrzeć dział linuksowy na nvforums).

      1. Awatar vries
        vries

        Ups…błąd… oczywiście chodziło mi nvnews forums.

      2. Awatar gotar
        gotar

        Problemy z nVidią to jest nic w porównaniu do Intela. Rozwiązuje się je góra jedną opcją w xorg.conf, Intela rozwiązuje się kompilując najnowsze wersje (a do niedawna to nawet nie wersje, co kod wprost z gita) przynajmniej 5 różnych projektów.

    2. Awatar gotar
      gotar

      Jeśli zmiany w kernelu uniemożliwią działanie sterowników binarnych od takiej nVidii, to może być kilka wariantów zakończenia:
      1. strzał w stopę, nie będzie już żadna karta graficzna działała prawidłowo i zacznie się 'rok Linuksa bez desktopów',
      2. ludzie oleją nowe kernele, z czasem w starych będzie brakowało obsługi nowych rzeczy, może ktoś będzie backportował, jeśli w pewnym momencie będzie do wyboru kamera ALBO grafika, to patrz punkt 1 – ludzie wybiorą windowsa.

      Na pewno takie zagranie nie zmusi nVidii do niczego, prędzej firma oleje 30% z 1% użytkowników niszowego systemu.
      Wczoraj sam już się zastanawiałem, czy pod OSX miałbym funkcjonalność icewm+xterm+zsh, po po 10 latach mam powoli dość walki z pingwinami i niedorobionymi sterownikami do wszystkiego.

      1. Awatar trasz
        trasz

        @gotar: Nie wiem, co dokladnie potrzebujesz icewm, ale xterma i zsh spokojnie mozesz z MacPorts zainstalowac.

        (Oho, kolejny starej daty uniksiarz przechodzacy na OSX. Nie daje sie nie zauwazyc pewnego trendu 🙂 )

        1. Awatar gotar
          gotar

          Z icewm potrzebuję obsługi klawiatury, a konkretnie kierowania oknami:

          przełączanie okien tył/przód: alt-lewo/prawo (przełączanie natychmiastowe, a nie takie jak w alt-tab)

          przesuwanie okna w dół (w osi Z, czyli po prostu przełączanie na następne): menu, alt-(shift-)esc – dwie wersje

          szybka lista okien (taskbar): ctrl-alt-góra
          szybka lista okien (okno): ctrl-alt-esc, SuperR

          przełączanie pulpitów tył/przód: ctrl-atl-lewo/prawo (z shiftem przenoszenie aktualnego okna)
          przełączanie pulpitów poprzedni/obecny: ctrl-menu

          ctrl-alt wszędzie zastępowalne SuperL.

          Z racji tego, że pracuję jednocześnie na dużej liczbie okien xterma (i właściwie poza FF tylko nim), muszę mieć możliwość przypisywania takich akcji; nie musi to być oczywiście icewm, ale jak dotąd tylko on mi takie coś oferował.

          I w tej chwili to jest już chyba ostatnie, co mnie tak mocno trzyma przy obecnym środowisku, pozostałych swoich modyfikacji systemu nie używam już od lat (część po prostu przestała działać, inne stały się zbędne wraz z lepszym sprzętem), a wszystkie zabawki terminalowe przeniosłem na serwery (stąd u siebie mam same xtermy z ssh).

          Tak, teraz potrzebuję cichego komputera, do którego można bezproblemowo podłączyć przez bluetootha słuchawki i internet przez PDA, przez jakiś dziwny PTP aparat fotograficzny, a system będzie po prostu działał jak należy, przyciemniał matrycę, łączył się z wifi, miał LaTeXa, sprawnego Firefoksa (który pod Linuksem chodzi topornie) i jakiś procesor tekstu.

          Aha – wymagane zmapowanie klawisza caps-lock na prawego alta do polskich literek;)

          Może więc jeszcze nie teraz, ale przy obecnych trendach to właśnie na OSX skończę…

  22. Awatar gothmori
    gothmori

    wcale najdroższa nie jest: http://www.itart.eu/upload/31/00/00/04/48/m/x0_y0…

    mus to mus… ati chce stracić klientów i upaść, ich sprawa…
    wcześniej nie było sterów na windows a teraz nie ma i na linuxa…
    powoli przestaje sie dziwić że ludzie wolą geforcy.
    To jednak kpina ;/
    Ale takie zachowanie prowadzi tylko do upadku a im się wcale aż tak dobrze nie wiedzie ;/

    1. Awatar vries
      vries

      Bo zależy im na tym 1% użytkowników prawie nigdy nie wymieniających sprzętu i kupujących najczęściej lowend. I z tego powodu na 100% upadną. C'mon, świat nie kręci się wokół linuksa.

      Co do windowsa, AMD odrobiło lekcje. Pierwsza wersja testowa sterownika do siódemki została wydana w październiku (czyli w sumie tylko dla testów wewnętrznych MS). Poza tym klienci ATI mają już darmową akcelerację odtwarzania wideo pod win.

      Z tego jasno i wyraźnie widać. AMD nie am gdzieś klientów, ma tylko gdzieś linuksa i jego użytkowników.

      PS. Aczkolwiek w dłuższym okresie czasu to, co robią jest jak najbardziej słuszne.

      1. Awatar gothmori
        gothmori

        no na moją karte nawet do siódemki nie ma sterów więc… dla mnie ATI nic nie zrobiło… komputer z radeonem 9250 kupiłem 2 lata temu… rok temu można było jeszcze znaleźć tą kartę w sprzedarzy…dla mnie to śmieszne…
        Moim zdaniem sytuacja jest analogiczna do windowsa… i zarówno userzy windowsa jak i linuxa powinni się wściekać ;p

        1. Awatar gothmori
          gothmori

          powiem więcej!!! na chwilę obecną są stery pod radeona 9250 na linuxa a nie ma na windowsa viste i 7!!! to raczej userzy windowsa powinni się martwić ;p

        2. Awatar vries
          vries

          Ale wiedziałeś, że ten układ dwa lata temu miał już 5 lat. Do tego nie ma sprzętowego wsparcia DX9 (i to chyba przesądziło o braku wsparcia) i ogl2. W sumie nie wiem, co robią na sklepowych pułkach tego typu karty.

        3. Awatar gothmori
          gothmori

          wiesz… wydać na najnowszy układ 400zł to mnie niezbyt stać… poza tym mi potrzebna jest jedynie grafika która będzie pozwalała na pracę… nie jestem graczem ;] co do karty to w sprzedarzy obecnie jej już nie ma chyba w ogóle… ja kupiłem komputer z nalepką vista capable więc sterownik do visty po prostu powinien być ;p jest owszem jakiś domyślnie instalowany ale pod nim wiele rzeczy mi nie działa ;p i nie jest to sterownik do radeona 9250 tylko jakiś 9000u
          Moim zdaniem to właśnie userzy windowsa powinni bardziej się obawiać ;] ja np. na linuxie nie mam kłopotów ze sterownikami ;]
          A teraz takie pytanie, jesli nawet kupię dziś nową kartę w sklepie to skąd mam wiedzieć ze sytuacja za 2 lata się nie powtórzy? chce kupić nową płytę główną i procesor w wakacje, grafika miała zostać ale teraz dowiaduję się że trzeba będzie pomyśleć i o grafice… na razie mam debiana i się martwić nie muszę ale co będzie póżniej gdy wyjdzie 6 wersja? podejrzewam że w granicach 120 zł nie da się kupić czegoś super nowoczesnego a nie chcę zmieniać grafiki co 2 lata bo mi karta graficzna ma jedynie służyć do wyświetlania obrazu, nie potrzeba mi grafiki do rzadnych gier…

        4. Awatar vries
          vries

          @gothmori: Powiem tak, na twoim miejscu zdecydowałbym się na coś zintegrowanego (powinno wyjść w miarę tanio) lub jakąś lowendową nvidię (np. 8400gs). Nigdy nie będziesz miał pewności jak długo potrwa wsparcie i jakiej będzie jakości (nvidia to jakieś 8lat i w miarę dobra jakość wsparcia). W wypadku nvidii dostaniesz dość wydajne sterowniki binarne i akceleracje video (vdpau). Jeśli nie potrzebna ci duża wydajność zwróć przede wszystkim uwagę na ilość ramu (i wsparcie dla OpenGL3, które kiedyś może się przydać). Wszelkiego typu efekty pulpitu, bądź też vdpau wymagają sporej jego ilości (512mb lub 1gb).

        5. Awatar gothmori
          gothmori

          dzięki za radę ;] przyda się 🙁 niestety ;/ ale na szczęscie nie prędko ^^ ponieważ zanim ja debiana zupgrade'uje do wersji która będzie niekorzystna dla grafiki… xD do 6.0 trzeba będzie poczekać ;] chociaż z drugiej strony zainwestować wczesniej… przyznam że kiedyś myślałem o radeonach ale jak patrzę teraz ;| to jednak nie ma mowy ;| co do integrowania czego kolwiek w płytę… ;/ ja wolę mieć oddzielnie ;p ale jakiegoś taniego geforce'a na pewno znajdę ;]

  23. Awatar Łechtak
    Łechtak

    Użytkownicy Gentoo nie mają się co martwić tam i tak stable jest Xorg 1.3 😀
    1.4 może ustabilizują za jakieś 2,3 lata więc do 1.6 trzeba będzie poczekać z 10 lat ROTFL.

    1. Awatar ufos
      ufos

      I co w tym śmiesznego jest, bo nie bardzo rozumiem? Jak sama nazwa wskazuje stable to wersja stabilna, przetestowana pod tym względem.
      Im dłużej dana wersja jest testowana tym większa pewność na jej stabilność, a to jest bardzo pożądane na serwerach, dla których gentoo jest wprost stworzony.

      Zawsze możesz siedzieć na unstable i cieszyć się najnowszym numerkiem, ale żyć w niepewności czy aby się nie wysypie za moment.

      Korzystasz z systemu dla numerków wersji czy dla jego stabilności? Śmiać mi się chce z takich komentarzy… "Bo ja mam już wersję 120.281.28172, a Ty dopiero 120.281.28171… Jesteś noob!".

      1. Awatar gotar
        gotar

        Co jest śmiesznego? Bo bez 1.6 nie powalczysz z grafiką Intela, po prostu. Co prawda już na 1.5 uruchomi się UXA, ale porażkowo.
        Gentoo na serwery, taaa…

      2. Awatar mor
        mor

        Stable to jak sama nazwa wskazuje: stajnia; czyli miejsce, gdzie kup nie ma tylko dlatego, że ktoś je ciągle sprząta.

  24. Awatar Sparrow1
    Sparrow1

    Kiedy producent sprzętu olewa użytkowników po 2 latach, to zaczynam się zastanawiać co będzie z tymi wszystkimi inicjatywami typu CUDA(to akurat nVIDIA, ale ATI ma coś podobnego)? Czy po dwóch latach posiadacze mega-wypasionych stacji roboczych usłyszą: "Sorry ale już nam się nie chce. Kup sobie nowy model."? A zapewnienie wsparcia dla nowych kerneli czy X-ów to przecież nie jest wielki problem, bo zmienia się jedynie fragment interfejsu kernel-sterowniki. A pozostałe "bebechy" sterownika raczej nie muszą być ruszane. nVidia pokazuje że można…

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      creative powiedział po premierze visty, że im się nie chce i masz kupić nową kartę dźwiękową, ale koniec końców jakoś to chyba rozwiązali, tak jak niemożność sprzętowego EAX pod vista

  25. Awatar Domker_
    Domker_

    No proszę. Jak mi sterowniki nie będą działały pod X serverem 1.6.
    Osobiście to raczej będę im spamował na supporcie, niech sobie banują adresy. Resztę też zachęcam do takich działań aż odniosą skutek. W końcu zapłaciło się za produkt i wsparcie, może nawet ktoś odważniejszy wytoczy im proces w sądzie.
    Jedno jest pewne – nigdy więcej ATi/AMD!

    1. Awatar gotar
      gotar

      Nie zapłaciłeś za support! I nie kupiłeś produktu przeznaczonego do pracy z innym systemem niż Windows.
      Takimi działaniami będziesz jedynie udowadniał tezę, że linuksiarz==pryszczaty pieniacz. Głosuj portfelem i po prostu kupuj nVidię, wypełniaj ankiety kupując sprzęt itp.

  26. Awatar dreemtul
    dreemtul

    ARCHlinuksa i fglrxa użytkownikom:

    dodajemy te dwie linijki do pliku /etc/pacman.conf :

    [options]
    IgnorePkg = xorg-server

    powinno nam to zapewnić ignorowanie paczki xorg-server przy kolejnych aktualizacjach systemu (np. komendą pacman -Syu). Wszystkie kolejne aktualizacje będą miały ustawione konflikty z tym pakietem, zatem będzie jasne które inne zależne pakiety powinniśmy dodać do listy pakietów ignorowanych.

    Za: http://www.archlinux.org/news/436/

  27. Awatar romek12
    romek12

    polecam uzywac systemu gdzie autorzy niemaja uzytkownika w (_|_) jest stabilne abi i niema co tydzien problemu ze sterownikami

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      nie ma takiego

      1. Awatar trasz
        trasz

        @marcin: Alez sa. Pod powyzsza definicje podpada praktycznie kazdy system inny niz Linux.

  28. Awatar marcinsud
    marcinsud

    Fani windowsa nie powinni się cieszyć, bo na windowsa te karty też zostają porzucone, a na prawdę bym się zdziwił, gdyby nagle suppport tych kart wrócił wraz z premierą win7

    1. Awatar vries
      vries

      Um… dla windowsa ATI będzie robić sterownik legacy wydawany kwartalnie.

  29. Awatar Qlawy
    Qlawy

    1. Nvidia Legacy również nie będzie działać z xorg-server 1.6
    2. Zamknięte sterowniki nie będą wspierały "starszych" kart, ale za to AMD/ATI cały czas udostepnia dokumentację i bardzo ochoczo i dobrze tworzone są otwarte sterowniki.
    3. Czasami trzeba przeczytać więcej niż jeden news aby widzieć odrobinę więcej niż koniec swojego nosa. Swoją drogą, strasznie dużo emocji w tym newsie/poście.

  30. Awatar devegoo
    devegoo

    nvidia legacy (fx5xxx) czy tylko old legacy(Geforce 4 and older, TNT) ?

  31. Awatar mojo
    mojo

    @trasz
    Chyba że zostaniesz przy XP, które jakbyś nie zauważył nie jest już sprzedawane;)
    Zresztą zobacz co się dzieje na rynku laptopów- rzadko do nowego modelu są sterowniki pod XP (wiem bo to moja najliczniejsza klientela, ludzików co pokupowali lapki z Vistą i chcą downgradów do XP właśnie)
    Choć znam ten ból bo kart ATI miałem kilka i Nvidii też, ostatno nawet wymieniłem GF 9600gt na Radeona HD4850 i akceleracji jeszcze nie udało mi sięuzyskać…;(
    Należy tylko mieć nadzieję że ATI skupiając się na nowych kartach zrobi to pożadnie, a otwarte stery na "starocie" w końcu dojrzeją na tyle że będzie się dało ich używać bez problemów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *