Konferencja Wikimedia Polska pod Warszawą i ze Stallmanem

Jeszcze pod koniec zeszłego roku nie było konceptu kogo i gdzie zapraszać. Ale się poukładało. W Jadwisinie nad Jeziorem Zegrzyńskim w długi majowy weekend, czyli 1-3 maja będzie kolejna konferencja poświęcona Wikimediom (Wikipedii, Wikisłownikowi i podobnym) organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

W styczniu Richard Stallman pojawił się w Krakowie, więc zakładaliśmy, że drugi raz do Polski w tym roku nie przyjedzie, ale jak najbardziej na maila odpisał. No i będzie. Niektórzy może woleliby Erica Raymonda, tego od “Katedry i bazaru”, ale… to może w następnym roku.

To już czwarta konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Do 15 kwietnia można jeszcze rezerwować noclegi (koszt częściowo pokrywany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska), gdyby ktoś chciał dojechać z dalsza. Można jeszcze też zgłaszać wykłady i warsztaty. Ogólnie tematyka kręci się wokół wolnego oprogramowania, zasobów edukacyjnych, zagadnień prawnych dotyczących zamieszczania treści w internecie i wymiany doświadczeń między projektami związanymi z ruchem wolnej treści. Wejście na konferencję będzie za darmo, ale organizatorzy potrzebują tylko tego, aby im przesłać dane (imię i nazwisko – kwestia przejścia przez ochronę ośrodka w Jadwisinie).

Do tej pory zgłosiło się ok. 80 osób. No i jest już 11 tematów wykładów i warsztatów.

Pierwszego dnia przed wieczorną… znaczy przed ogniskiem pewnie będziemy siedzieć i edytować wiki, ale dwa następne dni będą na pewno intensywne. Poza prelekcjami – warsztaty dla nowicjuszy i pewnie ad hoc dla zaawansowanych w edytowaniu wiki, tworzeniu botów, obrabianiu grafiki.

Aha, no i jak u Piwowskiego – będzie (dla chętnych) rejs :>

Uwaga dla dziennikarzy – Stowarzyszenie Wikimedia Polska zajmuje się promowaniem Wikimediów oraz wspomaganiem wolontariuszy, nie jest właścicielem Wikimediów ani ich treści.

Kontakt:
e-mail: konferencja@wikimedia.pl
tel: (+48) 22 219 56 94
fax: (+48) 42 637 47 87

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar revcorey
    revcorey

    Osobiście za Stallmanem nigdy nie przepadałem, w moim mniemaniu czasami zbyt go ponosi, dla niego wszystko co komercyjne to złe. Moim zdaniem linus ma do tego zdrowsze podejśćie

    1. Awatar Thar
      Thar

      Stallman wcale nie sprzeciwia się komercji – uważa tylko, że wraz z programem powinieneś nabyć prawo do modyfikowania go.

      1. Awatar trasz
        trasz

        Innymi slowy, RMS uwaza, ze jedyna etyczna metoda kupna na przyklad Photoshopa powinno byc kupno calej firmy Adobe. Faktycznie, genialny pomysl. ;->

        1. Awatar Thar
          Thar

          To raczej Adobe tak uważa. Przecież Photoshopa nie sprzedaje a dzierżawi kopie ;]

        2. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: Ale cala "filozofia" RMS-a polega wlasnie na uznaniu dzierzawy – czyli tego, co zwykle nazywa sie sprzedaza oprogramowania – za nieetyczne i, gdyby mogl miec jakis wplyw na stanowienie prawa, pewnie takze i nielegalne.

        3. Awatar Thar
          Thar

          Ale cala “filozofia” RMS-a polega wlasnie na uznaniu dzierzawy – czyli tego, co zwykle nazywa sie sprzedaza oprogramowania – za nieetyczne

          Oczywiście, że tak. Więc co właściwie próbujesz udowodnić, poza tym że nie zgadzasz się sam ze sobą?

        4. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: Odpowiadam na twoj komentarz, w ktorym nie zgodziles sie z moja teza, jakoby RMS uwazal, ze jedyna etyczna metoda kupna Photoshopa powinno byc kupno calej firmy Adobe.

        5. Awatar maciek
          maciek

          Dziwne, że cywilizowane firmy potrafią – w odróżnieniu od Adobe – udostępniać swoje oprogramowanie jako open source.

        6. Awatar Królik
          Królik

          Podaj w takim razie choć jedną, która może się poszczycić czymś porównywalnym z Photoshopem i wypuściła to na licencji OS.

        7. Awatar maciek
          maciek

          Akurat chyba firmy w branży okołograficznej – po za nielicznymi wyjątkami – nie dojrzały jeszcze do Wolnego Oprogramowania, więc takiego przykładu nie będzie.

        8. Awatar trasz
          trasz

          @maciek: A jakie firmy dojrzaly? Z branzy konsolowych odtwarzaczy MP3, czy branzy managerow plikow? 😉

        9. Awatar Thar
          Thar

          Odpowiadam na twoj komentarz, w ktorym nie zgodziles sie z moja teza

          Rotfl, w odpowiedzi sam się nie zgodziłeś z tą tezą.

      2. Awatar krzy2
        krzy2

        Oraz prawo do dalszego rozpowszechniania go. Co blokuje autorowi najprostszy i najskuteczniejszy sposób zarabiania na swoim programie.

        P. Stallman uważa, że można utrzymać się ze sprzedaży nośników z programem, bo sam tak robił. Problem polega na tym, że nie każdy ma możliwość aby przez 2 lata mieszkać w pomieszczeniach uczelni i prowadzić na jej sprzęcie własny biznes, nie będąc przy tym nawet jej pracownikiem (sic!).

        1. Awatar Thar
          Thar

          Co blokuje autorowi najprostszy i najskuteczniejszy sposób zarabiania na swoim programie.

          Nikt nie powiedział że wszystko ma być proste – w zamian odbiorca programu otrzymuje najprostszy i najskuteczniejszy sposób jego modyfikacji.

          Taki JBoss jest produktem w 100% komercyjnym, co nie przeszkadza w zarabianiu na nim 🙂

        2. Awatar Thar
          Thar

          Oczywiście pomyłka – w 100% otwartym.

        3. Awatar Królik
          Królik

          JBoss jest przypadkiem bardzo specyficznym. Zarabiają na nim ci, którzy świadczą dla niego wsparcie techniczne, szkolenia albo piszą książki i dokumentację. Najlepiej sprzedaje się takie rzeczy do produktów, które są niepotrzebnie skomplikowane i trudne w obsłudze. Stąd nie dziwię się wcale, że JBoss obrał taką taktykę 😉 Gdyby mieli to sprzedawać w klasycznym modelu zamkniętym, ponieśliby sromotną porażkę z WebLogic czy WebSphere.

          Poza tym nie każdy produkt jest celowany w rynek B2B. Zwykli konsumenci nie kupują wsparcia technicznego ani szkoleń. Stąd forsowanie na siłę jednego modelu rozwoju i sprzedaży oprogramowania jako jedynego słusznego i etycznego jest chore.

        4. Awatar Thar
          Thar

          Toteż mało która firma większą część zysków osiąga z rynku "zwykłych konsumentów". Głównym celem są przedsiębiorstwa, a te potrzebują supportu i sowicie za niego płacą. Jak mówię – w filozofii Stallmana nie chodzi o to, by firmy przestały zarabiać. Chodzi o to, by zarabiały nieco mniej.

          Nawiasem mówiąc – czy JBoss jest skomplikowany w obsłudze? Nie mam żadnego doświadczenia w administrowaniu serwerem a postawiłem go od zera używając jedynie wolnodostępnej dokumentacji. Pewnie pisanie aplikacji wymaga dodatkowej wiedzy, ale to samo dotyczy programowania w ogóle 😉

        5. Awatar krzy2
          krzy2

          > Chodzi o to, by zarabiały nieco mniej.

          No, to teraz idź, zaczep dowolnego człowieka na ulicy i wytłumacz mu, że powinien zarabiać mniej.

          Niestety cały pomysł na biznes p. Stallmana działa tylko jeśli program jest (1) nieinnowacyjny i (2) trudny w obsłudze, czyli wymagający supportu. Do kompletu premiuje ona nie twórców programu, tylko pośredników, czyli ludzi którzy sprzedają przepakowane cudze programy, a następnie je supporują (vide RedHat).

        6. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: Mowiac brutalnie, koncepcja RMS-a sprawdzi sie tylko wtedy, kiedy oprogramowanie bedzie badziewna kopia czegos komercyjnego – zeby zarabiac na supporcie, po pierwsze klient tego supportu musi _naprawde_ potrzebowac, a po drugie w rozwoj oprogramowania chcesz wlozyc jak najmniej, bo i tak ci sie nie zwroci.

        7. Awatar Królik
          Królik

          Co do Jbossa – postawić w domyślnej konfiguracji to pryszcz. Ale skonfigurować do odpowiednich wymagań, szczególnie żeby działało przy dużych obciążeniach i z aplikacjami rozproszonymi – już nie takie proste. Ogólnie dużo grzebania w plikach konfiguracyjnych i manual nie zawsze wszystko wyjaśnia. Przez długi czas była też niezła wtopa z JDBCową implementacją JMSa, która się sypała przy dużych obciążeniach i trzeba było przestawić kilka opcji w configu, żeby to naprawić. Oczywiście nie było to opisane w manualu, tylko na wiki… 😀

        8. Awatar Thar
          Thar

          @krzy2: przecież firmy już zarabiają mniej, niż zarabiałaby gdyby np. możliwość wykonania sobie kopii zapasowej nie była zagwarantowana prawnie. Za to zapis taki ma niewątpliwie korzystne skutki dla konsumentów, a to o to chodzi Stallmanowi, a nie o jakieśtam pomysły na biznes 😉

  2. Awatar mor
    mor

    Faktycznie, "wiadomość dnia".

    1. Awatar maciek
      maciek

      A co ma być wiadomością dnia? że do Polski przyjedzie jakiśtam drugorzędny biznesmen z USA, aby promować swoje własnościowe oprogramowanie? No bądźmy poważni… 😀

      1. Awatar trasz
        trasz

        @maciek: Zalezy jeszcze, jakie to oprogramowanie. Jesli chodzi ci na przyklad od gosci od Winampa, to jego oprogramowanie jest uzywane (chyba nadal) przez wieksza ilosc osob niz dorobek zycia RMS-a, ktory kompletnie nie obchodzi 99% ludzi. Analogicznie z Photoshopem czy iTunes. Nie wspominajac o Windows, ktorego znaczenie i dla klientow, i dla przemyslu jest w ogole nieporownywalne ze znaczeniem GCC i emacsa.

  3. Awatar pelnalufa
    pelnalufa

    bedzie mozna to jakos obejrzec poprzez neta?

    1. Awatar przykuta
      przykuta

      Nie ma problemu, by wziąć ze sobą kamerę i to nagrać, więc pewnie będzie. Zakładam jednak, że nie wszystkie eventy będą nagrywane, ale jeśli "to" to wystąpienie RMS, to pewnie tak.

      BTW – w końcu będzie myślę że ciekawe spotkanie z przedstawicielami onetu, szkoda, ze jeszcze PWNki się nie udało namówić.

      1. Awatar pelnalufa
        pelnalufa

        transmisja na zywo to byloby cos…

  4. Awatar Sex Cam
    Sex Cam

    This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *