Konkurs na nowe GUI dla OpenWRT – 200 tysięcy dolarów w puli

Firma Ubiquiti Networks – producent sprzętu sieciowego – ogłosiła konkurs na nową szatę graficzną dla wykorzystywanej w jej routerach dystrybucji OpenWRT. Nagroda dla zwycięzcy to niemała kwota 160 tysięcy dolarów. Poza nią przyznane zostaną cztery wyróżnienia wraz z „nagrodami pocieszenia” w wysokości 10 tysięcy dolarów.

OpenWRT to specjalizowana dystrybucja Linuksa, stworzona pierwotnie jako zastępcze oprogramowanie dla routerów firmy Linksys. Z czasem dorobiła się ona wielu portów na inne urządzenia i jak się okazuje, zyskała również uznanie producentów sprzętu.

System zapewnia podstawowe funkcje routingu i potrafi zarządzać połączeniami radiowymi. Obsługuje DHCP, maskaradę, filtrowanie hostów, umożliwia budowanie wirtualnych sieci prywatnych (VPN-ów), zawiera programowy firewall. Ponadto oferuje wiele możliwości, których próżno szukać szczególnie w domowych routerach. Wśród nich znajduje się serwer HTTP, wraz z obsługą PHP. Istnieje możliwość stworzenia serwera wydruku (ze zwykła drukarką, podłączoną przez USB) oraz serwera plików z zewnętrznym dyskiem. Potencjalnych zastosowań jest tak wiele, że trudno byłoby je tu wszystkie wymienić.

Routerem z zainstalowanym systemem OpenWRT zarządzać można poprzez SSH, albo z pomocą wygodnego interfejsu, dostępnego przez przeglądarkę sieciową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pakiet X-WRT, choć istnieje kilka innych – i tego właśnie dotyczy konkurs. Uczestnicy mogą bowiem skupić się na rozwoju którejś z graficznych nakładek oraz wizualnym dopracowaniu jej lub też zdecydować się na stworzenie kolejnej od podstaw.

Autor zdaje sobie sprawę, że nie jest to news per se, lecz informacja może być interesująca dla osób uzdolnionych artystycznie. Być może zwycięzca będzie Polakiem i dowie się o konkursie właśnie z naszego wortalu 🙂

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar mith
    mith

    Używam OpenWRT. Wgrałem go na mojego routera ASUS-a i jestem naprawdę zadowolony 🙂 Szczerze mówiąc, obecny wygląd X-WRT również mi odpowiada, ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej, więc zobaczymy 😉

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      specjalnie pod niego kupowalem asusa 😉
      jakos nie moge sie przekonac do interface www.
      jak dla mnie (podkreslam: osobiste podejscie) najwygodniejszym interfejsem konfiguracyjnym tego sprzetu jest ash+vi po ssh 😉

    2. Awatar http://gajownik.id.f
      http://gajownik.id.f

      A próbowałeś kiedyś napisać stronę zarządzającą do X-WRT? Oglądałeś kiedyś ich kod? Jedna wielka papka składająca się z poprzeplatanego HTML-a ze skryptami powłoki.

      Nie bez powodu powstał nowy interfejs www – Lua Configuration Interface (LuCI). Mi się łatwiej pisało w Lua – wszystko było logicznie podzielone i zajmowało ostatecznie mniej linijek kodu niż w przypadku X-WRT.

      http://luci.freifunk-halle.net/About

  2. Awatar zxc
    zxc

    Informacja jest interesująca choćby z tego powodu, że zawsze miło przeczytać o takiej inicjatywie, która docenia w jakiś sposób autorów OpenWRT oraz tych, którzy w taki, czy inny sposób przyczyniają się do rozwoju tego projektu. Informacja może też sprawić, że o projekcie dowiedzą się nowe osoby, które zechcą wykorzystać OpenWRT w swoich urządzeniach.

    1. Awatar mith
      mith

      Tak, o tym, że to jest okazja do napisania, czym w ogóle jest OpenWRT, też pomyślałem 😉

  3. Awatar cromo
    cromo

    Z całym szacunkiem, ale czy tylko mnie wydaje się, że kwota 160.000$ za samą szatę graficzną to… zdecydowanie za dużo? Czy te pieniądze nie mogłyby być mądrzej rozdysponowane, choćby na jakieś granty dla programistów OpenWRT? Ja wiem, że to prywatna kasa tej firmy, ale, raz jeszcze, za szatę graficzną?!?!

    1. Awatar Stiep
      Stiep

      Przyłączam się do opinii cromo. Myślę, że można by lepiej wykorzystać tę kwotę.
      Choć może jesteśmy w błędzie i firma ta wydała już podobną lub większą sumę na wsparcie twórców openWRT?

      Miejmy nadzieję, że pieniądze będą częściej trafiały do programistów tworzących "bebechy" aplikacji, a nie tylko do tych tworzących GUI.

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        jak dla mnie gui na serwerze jest zbędne, i tak wszystko da sie zrobic przez ssh… ale to ich kasa i niech robią z nią co im sie podoba 😉

        btw, jak w openwrt wyglada sprawa z QoS? jest tam chociazby jakies proste htb, a moze jakies ciekawsze filtry (ipp2p,l7)?

        1. Awatar mith
          mith

          Coś tam niby jest, ale nigdy w tym nie grzebałem, bo mi do niczego nie było potrzebne 😉

        2. Awatar wieszti
          wieszti

          Masz wszystko htb hfsc filtrowanie po ipp2p l7 itp.

    2. Awatar jellonek
      jellonek

      czy moglbys sie powstrzymac od komentowania tego na co ludzie wydaja _wlasne_ pieniadze?
      jesli uwazasz ze jestes na tyle liczaca sie osoba, ze powinni sie zapoznac z twoim zdaniem na ten temat – to napisz o tym na liscie dyskusyjnej, a nie w komentarzach w serwisie, do ktorego na pewno nie zajrza…
      ps. tak ciezko zrozumiec ze ktos moze miec inne priorytety niz ty?

  4. Awatar virhilo
    virhilo

    bo nie chodzi tylko o GUI ale tez o firmware-cytat ze stronki:
    "Develop the next great User Interface and Firmware for Ubiquiti's RouterStation and you could win one of several cash prizes!"

    1. Awatar Stiep
      Stiep

      No tak, nie zajrzałem do źródła…
      A wystarczyło rzetelnie przekazać informację z podlinkowanej strony, żeby nie wywoływać niepotrzebnej dyskusji na forum:(

  5. Awatar luk
    luk

    straszny suchar… wiadomo o tym od kilku miesiecy, conajmniej od grudnia.
    Ubiquiti cce mieć działający soft dla ich płytek routerboard…. bo ichni AirOS (Linux based) średnio się nadaje do obsługi więcej niż jednego interfejsu wireless i kablowego (jak nano, bullet czy np. loco). Ogólnie robią dobre CPE, konkurencyjne z tymi od MT.

    A 160k to dosc tanio za wyprodukowanie softu dla urządzenia, które teraz pełza po DD-WRT, ale nie zapomiajcie ze to embeded wiec to nie x86 ktore jest proste w robocie: ograniczone zasoby, nowa, nieznana platforma.

    1. Awatar antoszka
      antoszka

      Ach, ta niebywała *satysfakcja* napisania, że coś jest „sucharem”. „Stare.” So what?

      Sądząc po komentarzach, dla wielu osób to jednak news.

      1. Awatar Yeti
        Yeti

        Ale przeciez to społecznosciowy serwis newsow. Skoro wyszzedł nagłowna znaczy to, że był to dla nich news. I o ile nie jest nieaktualny to co za roznica kiedy się o nim dowiedzieli?

        I co masz do tego jak ktoś czerpie satysfakcje? Jeśli pisząc tu ktoś ma fun, to lepiej dla niego. I myślę, ze większość ludzi dodających wpisy na tego typu serwisach robi to, ponieważ dana informacja ich wstrząsnęła/zaskoczyła, ogólnie wywarła wrażenie i chcą to uczucie dzielić z innymi. "Zaistnienie" to rzecz imho wtórna.

  6. Awatar Cezary
    Cezary

    RuterBoard nieznana platformą? Zobacz OpenWrt z portem na at71xx…

    1. Awatar luk
      luk

      każdy PCB jest ciut inaczej zaprojektowany zgodnie z życzeniem inwestora… np GPIO, ilość pamięci, jakies hardware bugi, itp 😉

      Przykład zamkniętego po części MT i ichnich RouterBoardów… założę się o czteropak piwa, że to na linuksie by chodziło niestabilnie – ichni soft łata (raz lepiej, raz gorzej: wersje 3.14 – 3.19 raczej gorzej) niedociągnięcia sprzętu.
      Nie powiesz mi, że chipset 8181, 8186, broadcom leżący w wrt54g nie są lepiej rozpowszechnione.
      Owszem, sam chipset to pół sukcesu jeśli producent dodaje SDK, jednak trzeba taki soft wyprodukować i dogłębnie sprawdzić na bycie bug free… przykładowo na rtl8181 wylistowanie z proca listy podpiętych stacji kończyło się wywaleniem apeka jeśli było podpięte więcej niż 10 stacji. Różne kwiatki wychodzą przy użytkowaniu.

      1. Awatar Cezary
        Cezary

        Cały czas mówimy o produktach Ubiquiti. Zarówno RouterStation i RouterStation Pro jest wspierane przez OpenWrt.

  7. Awatar Cezary
    Cezary

    ar71xx oczywiście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *