Swego czasu Chiny domagały się od korporacji Microsoft wydłużenia wsparcia dla systemu Windows XP. Większa cześć użytkowników korzysta ze wspomnianego oprogramowania, w urzędach i instytucjach państwowych wcale nie jest inaczej i nic nie zapowiada na to, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa zmianie. Microsoft powiedział nie. Data śmierci Windows XP obowiązuje każdego, bez wyjątków.
Korea Południowa jest w podobnej sytuacji co Chiny. Z Windowsa XP korzysta ponad 20% internautów, Windows 8 nie jest w tym rejonie popularnym systemem więc trzeba przekonać ludzi do zakupu nowszej wersji oprogramowania, albo porzucić stary system na rzecz nowego, ale darmowego.
Tutaj według Koreańczyków na pomoc przychodzi Ubuntu, który od jakiegoś czasu nadaje się do użytku dla każdego bez względu na to, czy posiada obszerną wiedzę z informatyki, czy też nie. Dodatkowo system zaraz po zainstalowaniu dysponuje całkiem bogatym zestawem oprogramowania, w tym kodekami oraz łatwą możliwością zainstalowania zamkniętych sterowników graficznych.
Wszak baza oprogramowania dla Ubuntu jest dużo mniejsza niż w przypadku Windows, jednak według Koreańczyków nie ma to w obecnych czasach większego znaczenia. Przeciętny użytkownik i tak przeważnie korzysta z przeglądarki internetowej, klienta pocztowego oraz odtwarzacza filmów czy muzyki, które automatycznie są dostępne w systemie zaraz po instalacji.
Być może dla użytkowników domowych korzystanie z Ubuntu nie jest problemem, tak w przypadku instytucji rządowych pojawiają się kłopoty. W Korei Południowej działa specjalny system identyfikacji elektronicznej, który został oparty na kontrolkach ActiveX. Prędzej czy później będzie on musiał być zmieniony, jeżeli rząd Korei Południowej poważnie myśli o przesiadce na wolne oprogramowanie.
Źródło: Business Korea
Dodaj komentarz