Łamanie CSS w Finlandii jest nielegalne

Helsiński Sąd Apelacyjny wydał wyrok, że łamanie zabezpieczeń CSS w Finlandii jest nielegalne.

CSS jest to system kodowania zawartości płyt DVD, mający na celu ograniczenie niekontrolowanego przepływu płyt pomiędzy rynkami, na których są wydawane. Rok temu, Helsiński Sąd Rejonowy ogłosił wyrok, że obchodzenie nieefektywnych zabezpieczeń jest dopuszczalne. Chodziło o sprawę, w której dwóch lokalnych aktywistów zostało oskarżonych o rozpowszechnianie informacji, w jaki sposób złamać zabezpieczenia CSS. Jednakże 22 maja 2008 roku, Sąd Apelacyjny stwierdził, że takie postępowanie jest przestępstwem.
Wpis na blogu Turre.com dotyczący decyzji Sądu Apelacyjnego (polskie tłumaczenie przy użyciu Google Translate).

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar mlodedrwale
    mlodedrwale

    Ciekawe czy nieefektywność zabezpieczenia ma jakieś znaczenie dla sądu. Kiedyś były jakieś zabezpieczenia płyt cd, które działały tylko pod Windowsem i czy kopiowanie takiej płyty pod Linuksem, kiedy na prawdę można nie zauważyć, że są tam jakieś "zabezpieczenia" też jest łamaniem tychże zabezpieczeń? A może wystarczy na płycie wydrukować, że jest zabezpieczona przed kopiowaniem i kopiowanie będzie łamaniem zabezpieczeń?

  2. Awatar tockar
    tockar

    Ostatnio kupuję płyty DVD z odcinkami "Drużyny A" dołączone do pewnego tygodnika z programem telewizyjnym.
    Te legalnie zakupione płyty nie chcą się odpalać na komputerze jeśli nie ma się zainstalowanej biblioteki libdvdcss2 (w przypadku Linuksa) lub programu zaopatrzonego w tą bibliotekę (na Windows jest to np. Media Player Classic). Na takim Windows Media Player już się nie odpala.

    Dlaczego więc mam cokolwiek kupować legalnie, skoro bez użycia nielegalnych (póki co tylko we Francji i Finlandii) sposóbów nie mogę tego odtworzyć?
    Aha, jeśli się nie mylę (a interesowałem się tą sprawą jak zostało to zakazane we Francji) wystarczy mieć libdvdcss2 (lub program mający w sobie tą bibliotekę) zainstalowane, żeby łamać prawo. Nawet jeśli nie mamy płyt zabiezpieczonych CSS.
    Paranoja.

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Zgadzam się w 110%! To jest absurd! Najlepsze jest to, że zniechęca to do bycia uczciwym 😉

      1. Awatar Moarc
        Moarc

        Przecież to, że chcę oglądnąć film na systemie, który nie daje korporacjom naruszać mojej prywatności jest jak najbardziej uczciwe.

  3. Awatar Sławek
    Sławek

    To już nawet rozpowszechnianie informacji o łamaniu zabezpieczeń jest nielegalne. Czyli nie mogę rozreklamować mojego cacy-nowego modelu odtwarzacza, jako nie zwracającego uwagę na restrykcje nadane przez dystrybutora(pozbawionego DRM)? Jako informatyk, to nie mogę też poinformować klienta, jak może otworzyć dany film na kompie, bo twórca pewnie nie zamieścił informacji, jaki zakres czynności jest dopuszczalny? I jeszcze jedno pytanie. Gdzie znajdę informację o tym, co na wolno, a co nie? Na wszelkich nośnikach zaopatrzonych w "zdradziecką technikę" takowa informacja często nie widnieje. Nie wspominając o takich wymaganiach, jak korzystanie z konkretnego odtwarzacza.

  4. Awatar much
    much

    Kurde. Myślałem że chodzi o coś w stylu że nie można pisać złego kodu w CSS który umożliwia np. cross site scripting(nie wiem czy taka sytuacja jest możliwa, nie znam się na CSS). A tu jakieś DRMy:D

  5. Awatar Queight
    Queight

    Hmmm… Myślałem, że nieefektywne zabezpieczenie to z definicji takie, które zostało złamane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *