Linux Driver Project po roku

Na początku zeszłego roku Greg Kroah-Hartman zaproponował pisanie sterowników dla Linuksa na życzenie producentów sprzętu. Dziś jest zadowolony z efektów tej akcji, wnioski są jednak nieco zaskakujące.

Linux Driver Project (LDP) żyje i ma się dobrze, ponad 300 deweloperów chce w nim uczestniczyć, wiele sterowników zostało napisanych i przyjętych do jądra, a prace nad wieloma dalszymi trwają. Głównym problemem jest brak projektów. Okazuje się, że naprawdę nie ma zbyt wielu urządzeń, których Linux jeszcze nie obsługuje.

Do sprzętu, z którymi nadal są problemy, należą urządzenia wejściowe obrazu (np. kamery) oraz — co powszechnie wiadomo — bezprzewodowe karty sieciowe. To jednak nie jest robota dla LDP, ponieważ stan obsługi tych urządzeń już się poprawia. Z oczywistych powodów niewiele mogą też zrobić ze starymi urządzeniami, do których brak sterowników, oraz jeszcze jedną często wspominaną przez użytkowników klasą urządzeń — drukarkami i skanerami. Pod Linuksem te urządzenia nie są obsługiwane przez jądro, wszystko odbywa się w przestrzeni użytkownika.

W związku z takim niespodziewanym rozwojem sytuacji energia zespołu przesunęła się w kierunku edukacji programistów, aby tworzony na zewnątrz kod miał większe szanse trafić do jądra. Praca przy czyszczeniu zewnętrznego kodu sterowników dała LDP najwięcej rezultatów, a jest tu jeszcze sporo do zrobienia.

Aby uniknąć problemu “znikających” osób w poszczególnych projektach (przez co część łatek została osierocona), Greg K-H wystawił cały kod LDP w postaci publicznie dostępnego drzewa git, które jest automatycznie włączane do codziennych wydań gałęzi linux-next.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar [r4]
    [r4]

    Oto idea godna ozlocenia! I chyba najlepiej pokazuje i wykorzystuje zalozenia Open Source.

  2. Awatar niedzwiedz_2
    niedzwiedz_2

    a telefony, palmtopy, połączenia typu UTMS? Chętnie bym to zobaczył 🙂

    1. Awatar abc
      abc

      I modemy ADSL – obecnie wymagają zamkniętego firmware.

      1. Awatar uzytkownik
        uzytkownik

        O ile znam założenia firmware to to nieprędko się zmieni – potrzeba choćby odpowiednich kompilatorów do tego co siedzi na takim urządzeniu, zapewne trzeba znać specyfikę architektury (to nie x86) itp.

        1. Awatar avalan
          avalan

          W większości urządzeń elektronicznych używa się procesorów opartych o architekturę ARM (wszystkie nowe komórki i smartfony, modemy, routery, etc.)

        2. Awatar czajnik
          czajnik

          Jest całkiem sporo routerów/modemów opartych o rdzenie MIPS, choćby na chipach AR5/7 TI'a http://www.linux-mips.org/wiki/AR7, czy układach Broadcomm'a.

          Anyway – MIPS czy ARM nie są problemem, "schody" zaczynają się gdy trzeba napisać sterowniki do np. właściwego modemu – okazuje się, że dokumentacja jest dostępna tylko pod NDA.

      2. Awatar grizz
        grizz

        A po co modemy ADSL? Routerek się kupuje i nie trzeba się siadziajstwem przejmować.

        😉

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          I co, Google'a Ci w LANie kolega po NFSie udostępni ? 😀
          ROTFL.

        2. Awatar Akira
          Akira

          Mu chodziło chyba o to, że routery mają wbudowane modemy.

        3. Awatar grizz
          grizz

          Dokładnie… Skrót myślowy. Modemy w routerkach działają nieporównywalnie stabilniej.

        4. Awatar xpio
          xpio

          A to już by była sprzedaż wiązana , proponuję klientowi darmowego ubunciaka a w promocji wspaniały routerek , działający o wiele lepiej niż najnowszy wynalazek TP czyli modem ZXDSL , bo ten ostatni działa tylko czasami 🙂 .
          Z kartami WiFi też tak można , kup se pan cegłę a dokładniej AP i już się pan nie będziesz musiał przejmować tą wbudowaną w laptopa .
          Ale na poważnie to chyba nie o to chodzi , a panowie z LDP trochę przesadzili z tym " nie ma nic do roboty " !

        5. Awatar kocio
          kocio

          @xpio: nie powiedzieli, że nie ma nic do roboty, tylko że w ramach tego specjalnego projektu nie ma. Zajmują się tym właśnie "zwykli" deweloperzy, a LDP skupia się na edukacji zewnętrznych programistów piszących sterowniki.

        6. Awatar czajnik
          czajnik

          @grizz: A nie chciałbyś móc zainstalować na takim routerku Linuksa? Ja sobie bardzo chwalę możliwość zainstalowania OpenWRT czy Tomato na moim Linksysie WRT54GL, możliwości są bez porównania większe.

          Jeśli zakładamy, że instalacja alternatywnego softu jest warta zachodu, pytanie "A po co modemy ADSL?" traci sens 😉 W końcu trzeba wtedy oprogramować modem będący częścią routerka 🙂

  3. Awatar vries
    vries

    Ameryki nie odkryli, standardowy sprzęt zawsze był wspierany w miarę dobrze (choć pamiętam jeszcze spore zamieszanie z kontrolerami jmicron masowo wprowadzanymi, gdy intel przestał wspierać ATA). Ale zapomnieli o kartach telewizyjnych, multimedialnych myszkach, klawiaturach, kontrolerach sata i ata na PCI i pewnie jeszcze znalazłoby się parę rzeczy.

    1. Awatar wroobel
      wroobel

      Kto zapomniał? Producenci sprzętu? Jeżeli tak, to pełna zgoda.

      1. Awatar trasz
        trasz

        Pamietac powinien ten, komu zalezy. Czyli bynajmniej nie producentom sprzetu w tym przypadku.

  4. Awatar norbert_ramzes
    norbert_ramzes

    Widział ktoś kiedyś działający sterownik do drukarki Epson EPL-3000 (do cups'a)? bo szkoda mi ją wyrzucać.

    1. Awatar del
      del

      Probowales na stronie Epsona?
      http://esupport.epson-europe.com/FileDetails.aspx…

  5. Awatar richiem@tlen.pl
    richiem@tlen.pl

    Ja bym zaproponował stworzenie sterowników programu do komunikacji linuxa z telefonami wyposażonymi w np windowsa mobile 6 bo tego telefonu ni jak idzie ppodłaczyc do kompa nawet jako dysku go nie widzi. Zeby nie automapa to w życiu bym nie kupił tego szmelcu z windowsem na pokładzie wiesza sie jak sie go nie zresetuje raz w tygodniu to nie działa.

    1. Awatar mini
      mini

      Czasem musze toto resetowac 2x dziennie. Roznica miedzy WM5 a WM6 to glownie to, ze 6 dziala wolniej. Wieksze dziadostwo to chyba tylko Blackberry.

  6. Awatar romek
    romek

    tych 300 robi to za ka$e??

    1. Awatar kocio
      kocio

      Nie, za d4rmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *