Makiety interfejsu z Mozilla Mobile

Prototyp Mozilla Mobile w akcji

Serwis ars technica donosi o makietach interfejsu przeglądarki dla urządzeń mobilnych, powstającej w ramach projektu Mozilla Mobile. Opracowywane są dwie wersje interfejsu: dla urządzeń z ekranem dotykowym oraz dla wszystkich pozostałych.

Mozilla Mobile stanowi kontynuację prac nad eksperymentalną przeglądarką Minimo, która została niedawno uznana za zamknięty etap prób. Obecny projekt będzie wykorzystywał architekturę Mozilla 2 (nie mylić z Firefoksem 2).

Mobilna przeglądarka Mozilli będzie skalowała całe strony dzięki mechanizmowi wprowadzonemu do Gecko 1.9, znajdą się w niej również „Miejsca” – przygotowywane do nowego Firefoksa – oraz technologia przechowywania danych użytkownika na serwerach sieciowych, Weave. Przewidywane są nawet karty, choć rozwiązane nieco inaczej niż w Firefoksie ze względu na ograniczone miejsce na ekranie – za pomocą przycisku na dole strony (środkowy, widoczny na obrazku) wywoływany będzie podgląd najwyżej 4 otwartych stron.

Prototypową makietę dla urządzeń z ekranem dotykowym można uruchomić na własnym komputerze – pobrany pliki należy uruchomić w środowisku XUL.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

13 odpowiedzi na „Makiety interfejsu z Mozilla Mobile”
  1. Awatar krzychoocpp
    krzychoocpp

    "Makietę" ? Jakoś strasznie dziwnie to brzmi…

    BTW, dla spostrzegawczych, co jest żywcem skopiowane z Opery 😉 ?

    1. Awatar Livio
      Livio

      Ikonka gwiazdki.

  2. Awatar bitels
    bitels

    Wszystko 🙂

  3. Awatar barteq
    barteq

    Właśnie ogladam ten obrazek kolejny raz i jakoś widzę samą operę, nawet z operowymi ikonkami, kolorami i układem.. Minomo mam na pocketcie i wygląda nieco inaczej…

    1. Awatar kocio
      kocio

      Mówisz o wersji Mobile?

      http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Opera85_WinCE….

      Bo ja jakoś nie mogę się dopatrzeć tego podobieństwa na zrzutach. W Operze Mobile na tym obrazku np. przycisk cofania widać na górze, koło paska adresu, w zrzucie od Mozilli jest na dole (wraz z klawiszem powtarzania), Opera nie ma przycisku do obsługi miejsc ani kart itd. Jak na bardzo ograniczoną liczbę elementów to przecież niemal kompletnie inne ułożenie…

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        na n70 wersja mobile wyglada jeszcze inaczej…
        ale faktem pozostaje ze ikonki gorne wygladaja na operowe.

  4. Awatar zapal
    zapal

    ej ale przeciez to tylko wstepne fazy… wyglad zmienia .. trza sie cieszyc ze wchodzi konkurecje rowniez na ten rynek (pda,gsm) kogo obchodzi do czeg to jest podobne.. wazna jest funkcjonalnosc.. i to jak to bedzie dzialac…

  5. Awatar adas
    adas

    Nie… Ta gwiazdeczka była przez kilka wersji testowych w Operze desktopowej w pasku adresu 😉 I może nawet teraz też jest (w zakładkach) 🙂

    1. Awatar http://dos.openid.pl
      http://dos.openid.pl

      Tylko ta gwiazdeczka to z Firefoksa 3 jest wzięta, nie z Opery ;P

      1. Awatar krzychoocpp
        krzychoocpp

        Bingo! Ta gwiazdka jest (była) w Operze od dawna, nie tylko w pasku adresu, również jako ikonka listy Top 10, dużo wczesniej przed Firefoksem 3.

        1. Awatar Zbigniew Braniecki
          Zbigniew Braniecki

          A jeszcze wczesniej we flocku. Podnieca was listowanie ktora funkcja w jakiej przegladarce byla pierwsza?

          W sensie, podnosi to wasze ego?

          Zastanawia mnie, bo smutno mi patrzec na takie podejscie w dobie wolnego oprogramowania i zalozenia, ze nie liczy sie kto pierwszy, tylko kto daje userowi najlepsza jakosc…

        2. Awatar morsik
          morsik

          Opera nie jest open…

  6. Awatar steelman
    steelman

    A ja sobie sapiens tak. Ludzie ścigają się w projektowaniu wygodnego interfejsu na urządzenia przenośne. To dobrze. Ale czy ktoś próbuje projektować aplikacje pod kontem energooszczędności? Może warto przypomnieć sobie setki trików wykorzystywanych ćwierć wieku temu aby programy uczynić szybszymi i mniej pamięciożernymi. Te same techniki pozwoliłyby na wydłużenie (-; czasu życia baterii w naszych tamagoczi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *