Mark Cuban: zablokować ruch P2P!

Mark Cuban w otwartym liście do amerykańskich dostawców Internetu domaga się zablokowania przez nich całego ruchu P2P.

Cuban pisze:

Jeśli byłbym klientem Comcast, powiedziałbym im to co mówię teraz wszystkim providerom: PROSZĘ, ZABLOKUJCIE RUCH P2P! Jako konsument domagam się szybkiego Internetu. Ostatnią rzeczą jakiej potrzebuję to przestoje spowodowane przez “freeloaderów” P2P […] Dokładnie tak! Dystrybutorzy używający sieci P2P do rozprowadzania treści są ni mniej ni więcej tylko “freeloaderami” — wykorzystują cudze łącza do własnych celów biznesowych. Tylko oni tak naprawdę korzystają na P2P. Gdy konsumenci oddają swoje łącze aby pomóc dystrybucji komercyjnych aplikacji, po prostu dotują firmy je dostarczające, co powinno być (jeśli już nie jest) sprzeczne z regulaminem dostawców Internetu”

Cuban sugeruje korzystanie z serwisów a’la Google Video w celu dzielenia się plikami multimedialnymi, co ma zniwelować wykorzystywanie “cudzego łącza” przy pobieraniu plików.

W Stanach Zjednoczonych trwa debata nad neutralnością Internetu od czasu gdy popularny dostawca Comcast postanowił (bez ostrzeżenia) blokować cały ruch BitTorrent.

Cuban jest właścicielem klubu NBA — Dallas Mavericks oraz prezesem HDNet. Milarderem stał się w czasie pulchnięcia bańki internetowej, kiedy to sprzedał swoją ówczesną firmę, Broadcast.com, za $5.9 milardów dolarów firmie Yahoo!

Co ciekawe, niedawno sam zainwestował 1,7 miliona dolarów w firmę P2P — Red Swoosh, a jeszcze wcześniej z własnych pieniędzy bronił przed pozwami twórców sieci P2P Grokster.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

16 odpowiedzi na „Mark Cuban: zablokować ruch P2P!”
  1. Awatar krzychoocpp
    krzychoocpp

    Duże obciążenie łącz to właśnie problem powodowany przez serwisy typu YouTube 😉 Zresztą, jeśli łącze ISP ma wystarczającą wydajność, to żaden ruch kliencki go nie zamuli. To że ja ściągam przez P2P nie znaczy że mój sąsiad podłączony do tego samego serwera neostrady będzie miał spowolniony ruch.

    Zamulić może tylko mój komputer, o ile nie skonfiguruję sobie odpowiednio zarządzania łączem 🙂

    1. Awatar michuk
      michuk

      Ale w ostatecznym rozrachunku przepustowość jest skończona i ISP za nią płacą. Im więcej zużywasz tej przepustowości tym więcej płaci ISP (mimo że Ty płacisz tylko abonament). Właśnie dlatego większość ISP ogranicza miesięczny transfer oraz ostatnio próbuje blokować konkretne usługi.

      Przy okazji — providerzy mogli się również zmartwić tą analizą: Internet zatrzyma się w 2010 roku? i stąd pewne paniczne ruchy które wykonują (na szczęście na razie nie w Polsce).

      Ale rozumowanie Cubana jest mimo wszystko dość niespójne. Jeśli nie będzie P2P to dane będą płynąć nadal, tyle że więcej zapłaci za nie Google, Yahoo!, Microsoft i inne firmy udostępniające treść. To jednak nie zmienia faktu, że ściągane będzie nadal tyle samo danych.

      No chyba, że Cuban twierdzi, że brak P2P ograniczy tendencje ludzi do dzielenia się i ściągania multimediów w Internecie — wtedy rozumowanie miałoby sens. Ale nie wiem czy takiego właśnie "rozwoju" Internetu chcemy…

      1. Awatar zen
        zen

        "Właśnie dlatego większość ISP ogranicza miesięczny transfer"
        no to by bylo prawda jakies 5 lat temu.

        1. Awatar michuk
          michuk

          @zen: nie w Stanach, nie w przypadku dostępu z urządzeń mobilnych

      2. Awatar 3ED
        3ED

        Ja to kupiłem, ja z tego korzystam i nic więcej mnie nie obchodzi.. To tak jakby powiedzieć że jazda samochodem jest zła bo ubezpieczyciel może zapłacić za stłuczkę ale do jasnej cholery za benzynę i samochód nie płaci ubezpieczyciel tylko ja! Moje pieniądze są po to płacone by mieć to co sobie zażyczę w ramach umowy, a skoro u Ciebie w sieci marnej reputacji jakieś p2p ma wpływ na cokolwiek to zmień ISP.

        Pisałem pod wpływem emocji.. Jeśli kogoś obraziłem – przepraszam!

        1. Awatar 3ED
          3ED

          Sorry i nie w tym miejscu.. ;p

    2. Awatar elkor
      elkor

      Bzdury piszesz o YouTube. Właśnie dlatego żeby nie zamulać łącz, najbardziej popularne treści przenoszone są do CDN (content delivery network). Replikacja na wielu serwerach podpiętych do szkieletu sieci pozwala na maksymalne ograniczenie obciążenia łącz.

  2. Awatar zapcio
    zapcio

    taaa … glupota… p2p i tak nie zablokuja .. przeciez skype laczy sie za pomaca p2p a raczej wykorzustuje owy protokol… p2p jest juz na tyle rozslawnione ze zablokowanie tego skonczylo by sie fala protestow .

    1. Awatar Azrael Nightwalker
      Azrael Nightwalker

      E tam protestów – zwyczajnie powstałby nowy protokół, tyle że szyfrowany i nie do wykrycia.

    2. Awatar dna
      dna

      P2P to nie jest jeden protokół to raczej pewna technika, działająca w miarę sprawnie przy założeniu, że przy najmniej jedna ze stron transmisji ma zewnętrzny nr IP. W innym przypadku transmisja musi iść przez serwer pośredniczący.

  3. Awatar michuk
    michuk

    O sprawie napisało tez Mashable: Stupid Idea Of The Week: Stop All P2P Traffic

  4. Awatar zapcio
    zapcio

    a protokol juz powstaje… bylo przeciez o tym glosno ze pirat cos kombinuje 🙂

  5. Awatar yoshi314
    yoshi314

    s/freeloader/darmozjad/

  6. Awatar 3stan
    3stan

    No właśnie problemem nie jest p2p ale właśnie GV czy YT czy inne media strumieniowe. Żeby klient był zadowolony trzeba dać takie łącza, żeby na żywo dały radę pociągnąć video. Natomiast właśnie p2p może działać wolniej, bo klient i tak jest nastawiony na opóźnienie i najpierw pobiera a potem ogląda i pobieranie nawet kilka godzin dłuższe mu nie przeszkadza.

    nie na darmo p2p jest wykorzystywane coraz częściej, bo właśnie ta technologia pozwala na odciążenie łącz i na wykorzystanie wolnych przebiegów.

  7. Awatar Sawek
    Sawek

    'pulchnięcia' ?!
    przepraszam, jak się pulchnie bańkę internetową? :>

  8. Awatar Adenauer
    Adenauer

    So za idiotyzm: "Jako konsument domagam się szybkiego Internetu".
    Jako konsument domagam się takiego internetu o jakim podpisałem umowę, jak dostawca go zapewni to już mnie nie obchodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *