Microsoft zdradza szczegóły obsługi ODF w Office

Na stronie Document Interop Initiative Microsoft opublikował szczegóły swojego planowanego wsparcia dla otwartego standardu Open Document Format w najbliższym wydaniu Office 2007 SP2.

Zgrabnie podsumował to na swoim blogu Doug Mahugh, naczelny piarowiec Redmond piszący o standardach. We wpisie ODF Implementation Notes for Office 2007 SP2 czytamy m.in., że:

  • obsługiwaną wersję standardu będzie ODF 1.1,
  • każda implementacja jest unikalna, a standard nie definiuje często “prawidłowego” podejścia do implementacji konkretnej funkcji. Dlatego też bardzo ważna jest współpraca między programistami implementującymi ODF w różnych produktach, do czego Microsoft zachęca.
  • Jak to osiągnąć? Ano przez otwartość, przezroczystość i współpracę.
  • Pierwszym krokiem do tego jest opublikowanie przez Microsoft informacji o swojej implementacji ODF (czyli sposobu w jaki MS implementuje standard w Office i ewentualnych różnic między implementacją a standardem spowodowanym ograniczeniami tego pakietu), w przyjaznym formacie, łatwym do prześledzenia dla osób “zaprzyjaźnionych” z dokumentacją samego standardu ODF.

Wygląda na to, że Microsoft podchodzi poważnie do interoperacyjności swojej implementacji ODF z innymi pakietami biurowymi, co dobrze wróży na przyszłość. Już niedługo przekonamy się czy w praktyce będzie wyglądać to równie dobrze jak w teorii.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

43 odpowiedzi na „Microsoft zdradza szczegóły obsługi ODF w Office”
  1. Awatar przemo_li
    przemo_li

    Heheheheheheheh

    Hmm "Jak to osiągnąć? Ano przez otwartość, przezroczystość i współpracę." to cytat M$ czy autora newsa ??

    1. Awatar michuk
      michuk

      Cytat z Douga.

    1. Awatar agent_J
      agent_J

      Raczej 3*$ 😉

    2. Awatar TheBlackMan
      TheBlackMan

      3 X "Ładnie brzmi, dużo buzzwordów, a wyjdzie i tak jak zawsze"

  2. Awatar jellonek
    jellonek

    ms poraz kolejny wykazal sie rozwaga i odwaga i to w przypadku ich drugiego po systemach operacyjnych produktu…
    czyli sprawdzaja sie wczesniejsze informacje, jakoby mieli zrezygnowac z wlasnego wczesniejszego formatu oxml (ktory ewoluowal z binarnych formatow stosowanych w poprzednich wersjach office) i najprawdopodobniej uczynia odf swoim formatem domyslnym.
    pytanie pozostaje czy nie zrobia z odf tego, co probowali zrobic z html/js – wyglada na to ze majac ow bagaz doswiadczen, rzeczywiscie beda sie nie tylko zaimplementowac odf, ale i go wspoltworzyc.

    1. Awatar Otaq
      Otaq

      czyli sprawdzaja sie wczesniejsze informacje, jakoby mieli zrezygnowac z wlasnego wczesniejszego formatu oxml (ktory ewoluowal z binarnych formatow stosowanych w poprzednich wersjach office) i najprawdopodobniej uczynia odf swoim formatem domyslnym.

      Skąd masz takie informacje? MS na pewno nie zrezygnuje z OOXML a tym bardziej nie uczyni z rozwiązania konkurencji domyślnego formatu.
      Może jestem czarnowidzem ale ja to widzę tak, że albo MS będzie wymuszać zmiany w samym formacie żeby zgadzał się z ich implementacją albo wstawią ODF na "odczep się" żeby pokazać użytkownikom MS Office'a jaki to "beznadziejny" format i tym bardziej przywiązać ich do starych formatów albo pokazać "wyższość" OOXMLa…

      1. Awatar kocio
        kocio

        Nie wierzę w bezbolesną zmianę, ale ponieważ np. sprawę dokumentacji dla Samby (i innych wolnych projektów) udało się załatwić w sensowny sposób, a przedstawiciel MS nawet przyznał, że ODF wygrało walkę formatów:

        http://linuxnews.pl/odf-wyraznie-wygralo/

        to jestem skłonny wierzyć w pojedyncze pozytywne zmiany. Ale oczywiście zaufanie buduje się długą pracą, a nie zrywami, więc spokojnie poczekam jak to wyjdzie w praktyce.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @kocio: I jakiez to rewolucyjne zmiany nastapily w Sambie dzieki otwarciu dokumentacji? Czego dowiedzieli sie developerzy, czego nie wiedzieliby wczesniej?

        2. Awatar kocio
          kocio

          A dlaczegóż w ogóle mnie o to pytasz? Deweloperzy chcieli i dostali co chcieli – masz dużo czasu to sobie doczytaj dlaczego tak im zależało.

        3. Awatar trasz
          trasz

          @kocio: Probuje zauwazyc, ze w praktyce "otwartosc" nie robi wiekszej roznicy. Tak samo zreszta, jak w najszerzej implementowanym formacie sformatowanych plikow tekstowych, czyli DOC – implementuje go praktycznie wszystko, mimo zamknietosci.

        4. Awatar Rsh
          Rsh

          A teraz pomyśl ile roboczo godzin mogłoby być przeznaczonych na normalne życie zamiast na inżynierię wstecznę.

        5. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          Tia, implementuje. To, że na 99% tych aplikacji pliki wyglądają zupełnie inaczej jak powinny 😛 Najbliżej jest OpenOffice i Word (który notabene też nie zawsze potrafi poprawnie otworzyć swoje pliki -.-') ale i tak nie jest idealnie.

        6. Awatar trasz
          trasz

          @niedzwiedz_2: Dokladnie tak samo wyglada obsluga ODF-a. Popatrz sobie, co z nim robi chociazby Notes (btw, ta obsluga jest juz oficjalna i supportowana?)

        7. Awatar vf
          vf

          @trasz no jak robi "Notes"? Każde rozszerzenie ODF-a w OOo jest realizowane tak jak zaleca specyfikacja XML czyli przez instrukcje przetwarzania lub przestrzenie nazw (z odpowiednim schematem). OOXML (i MS Office) tak nie realizują rozszerzeń.

        8. Awatar trasz
          trasz

          @vf: Nie chodzi o XML-a, tylko o renderowanie dokumentow. Na razie, poza samym OOo, istnieje dokladnie jeden silnik renderujacy, dajacy "na wyjsciu" dokumenty wygladajace podobnie jak w OOo – plugin do Worda. Inne "implementacje" albo robia z dokumentu praktycznie czysty tekst, albo robia "cos dziwnego".

      2. Awatar vries
        vries

        Na "odczep się" tego nie zrobią, bo KE na nich wsiadła i czekały by ich kary. Ale oczywiście nie zrezygnowali z OXMLa (bo tak się teraz ten format oficjalnie nazywa). Ostatnio nawet wydali plugin do firefoksa pozwalający na przeglądanie w nim dokumentów OXML (tylko ciekawe skąd wziąć takie dokumenty).

    2. Awatar Thar
      Thar

      @jellonek: stare formaty Office miały z XML cokolwiek wspólnego?

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        nie bardzo rozumiem do czego piejesz.
        to ooxml mial z nimi cos wspolnego (np. tagi zaczerpniete z nazw funkcji realizujacych konkretne roziwazania (somethingLikeInWord6)) w tym powielane od lat bugi (chociazby z traktowaniem lat przestepnych).

        1. Awatar Thar
          Thar

          Piję do tego, że iirc struktura dokumentów jest zupełnie inna. Czytałem gdzieś wywiad z programistą Microsoftu, który stwierdził, że przy starych formatach w ogóle nie zwracali uwagę na kompatybilność – z kolejnymi wersjami Office'a, a z innymi programami tym bardziej. Każda kolejna wersja zapisywała sobie jak leci, a do następnego numerku dorzucali stary silnik działający w "trybie kompatybilności". Tagi które masz na myśli (np. AutoSpacesLikeWord95) zapewniają zgodność z formatami, ale są już w nowej xml-owej strukturze. Co nie oznacza że podoba mi się zostawianie takich anachronizmów, po prostu chcę jasno napisać że nowy format Microsoftu a stare to zupełnie różne bajki 😉

  3. Awatar spawn666
    spawn666

    Odnoszę wrażenie że odkąd Bill odszedł to M$ zmienia taktykę, ale to moje subiektywne odczucie :/

    1. Awatar Quinn
      Quinn

      Odnoszę wrażenie że odkąd Bill …

      Został jeszcze Steve 😉
      Widocznie doszli do wniosku, że skoro nie można pokonać wroga, to należy nauczyć się z nim żyć 🙂

  4. Awatar niedzwiedz_2
    niedzwiedz_2

    Kurde, na pewno chodzi o MS? 😉 Bo to aż nieprawdopodobne. Mówiąc szczerze spodziewałem się, że implementację zrobią na odwal – a wygląda na to, że faktycznie im zależy…

  5. Awatar hrabia
    hrabia

    Skończy się na tym, że ODF od M$ będzie lekko niekompatybilny ze standardem. Tak jak IE było niekompatybilne z HTML i CSS. Wszyscy będą korzystać z M$ Office bo nie będzie możliwości odczytania takich ODF w innych programach.

    1. Awatar trasz
      trasz

      Chcialbym niesmialo zauwazyc, ze ODF produkowany przez OpenOffice.org tez jest "lekko niekompatybilny" ze standardem. To, co jest ustandaryzowane jako ODF, jest juz z lekka obsolete.

      1. Awatar vf
        vf

        W którym miejscu, bo ja już od paru lat zajmuje się ODF-em, a na co dzień pracuje w OOo. I jakoś nie widzę, "lekkich niekompatybilności" czy to z ODF 1.1 w OOo 2 czy to z draftem ODF 1.2 w OOo 3. Mimo, że specyfikacje prawie znam na pamięć.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @vf: Sam sobie wlasciwie odpowiedziales – standardem (ustandaryzowanym przez jakakolwiek instytucje standardyzacyjna, w tym przypadku ISO) jest wylacznie ODF 1.0. ODF 1.1 to "standard" OASIS, czyli zaden standard. 1.2 _byc moze_ stanie sie standardem ISO – ale na bank bedzie sie roznilo w paru miejscach od tego, co obecnie implementuje OOo.

        2. Awatar vf
          vf

          @trasz
          1. ODF 1.1 standard OASIS, tak zgodnie ze statutem jest nazywany. Więc pisząc standard zakładam, że dla Ciebie to standard. Nie widzę powodu dla którego używasz cudzysłowów ale to Twoja sprawa.
          2. ODF 1.0 czyli ten "prawdziwy standard" jest idealnie obsługiwany przez OOo. Tak więc ponawiam pytanie są te "lekkie niekompatybilności"?

        3. Awatar vf
          vf

          ODF 1.1 jest standardem OASIS, dokładnie takie nazewnictwo jest stosowane w statucie. Więc jak piszesz standard, to mam prawo założyć, że piszesz o ODF 1.1. ODF 1.0 czyli (dla Ciebie) "prawdziwy" standard jest obsługiwany przez praktycznie każdą wersje OOo. Więc ponawiam pytanie gdzie stwierdziłeś “lekkie niekompatybilności" w ODF 1.0 jeśli Ci się nie chce pisać o ODF 1.1.

        4. Awatar Apage
          Apage

          Kiedyś już tu było napisane, że jakość standardu ocenia tylko Trash, bo sam standardowo pitoli te same ustandaryzowane przez siebie o glupoty, jak katarynka

        5. Awatar trasz
          trasz

          @vf: "Standard OASIS" to cos jak "Standard Microsoftu". Standardem jest wylacznie ODF 1.0 – a ODF produkowany przez OOo nie jest z nim zgodny, bo OOo produkuje ODF-y zgodne z nowsza specyfikacja, ktora standardem juz nie jest.

      2. Awatar quest
        quest

        "ODF 1.1 to “standard” OASIS, czyli zaden standard."

        Jak dobrze pamiętam to jednym z celów Komisji Europejskiej było osiągnięcie neutralności technologicznej krajów Wspólnoty Europejskiej. OpenDocument miał stać się oficjalnym formatem rekomendowanym przez KE, jeśli rozwój tego zostałby przekazany organizacji OASIS. W tym przypadku nie jest to "żaden standard" a "standard UE".

        1. Awatar trasz
          trasz

          @quest: Najpierw trzebaby okrzyknac OASIS oficjalna organizacja standaryzacyjna.

    2. Awatar R
      R

      Sądzę, że jak zawsze są wredni ale we własnym interesie będą się przynajmniej starali zaimplementować ODF poprawnie, bo Microsoft wie że nie jest już monopolistą. Najlepszy jest przykład Rosji, gdzie administracja ma docelowo pracować na systemach linuksowych. Jeżeli soft z M$ będzie produkował pliki, nieprzydatne do korespondencji z urzędami to po prostu we wszystkich firmach zaraz poleci do śmietnika.

      1. Awatar jolsky
        jolsky

        Nie tylko w urzędach. W szkołach w Rosji planowane jest całkowite zastąpienie produktów MS wolnym oprogramowaniem. Od sierpnia tego roku w trzech regionach (na stronach podają liczbę 1092 instytucji) wdrożono program pilotażowy zastępując Windows Linuksem i MS Office – OpenOffice'm. W Wymienionych regionach do końca roku w co najmniej 50% szkół miejskich i 20% szkół wiejskich ma zostać zainstalowane Wolne Oprogamowanie.
        Źródełko tutaj

        1. Awatar Memphis
          Memphis

          Z tym, że w Rosji nie robią tego ze względu na jakiekolwiek zalety Otwartego Oprogramowania. To po prostu jedyna alternatywa, która nie jest produkowana przez amerykańską firmę. Mogą wziąć kod i mieć "swój" soft. A czy to będzie tańsze, bezpieczniejsze, szybsze ma znaczenie drugoplanowe.

        2. Awatar jolsky
          jolsky

          A czy to będzie tańsze, bezpieczniejsze, szybsze ma znaczenie drugoplanowe.

          Nie masz racji. Przynajmniej kwestia ekonomiczna ma znaczenie.
          Tutaj można znaleźć artykuł, w którym wypowiada się minister łączności i telekomunikacji Federacji Rosyjskiej Igor Szczegoliew:

          по истечении трех лет школы смогут сделать выбор: использовать платные лицензионные программные продукты, приобретая их за свой счет, или перейти на отечественное свободное ПО.

          W tłumaczeniu: "Po upływie trzech lat szkoły będą miały wybór: posługiwać się płatnym licencjonowanym oprogramowaniem, ale płacąc za niego we własnym zakresie (bez dotowania z budżetu państwa) lub przejść na Wolne Oprogramowanie".

  6. Awatar quest
    quest

    Zauważył ktoś pewną ciekawostkę? W swoich planach, Microsoft głosił, że zaimplementują obsługę ISO ODF 1.0, jednak teraz wyszło, że implementują OASIS ODF 1.1. A dlaczego od razu nie 1.2?

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Stawiam na to, że ze względu na… kompatybilność. 1.2 nie jest otwierany poprawnie w starych OO.o natomiast z 1.1 ani w 2.x ani w 3.x nie ma problemu.

  7. Awatar vf
    vf

    standard nie definiuje często “prawidłowego” podejścia do implementacji konkretnej funkcji

    Typowo, microsoftowe gadanie. Wszyscy wokoło są winni tylko nie my. Te zdanie jedynie ma odniesienie do funkcji z arkusza kalkulacyjnego (a i to są już końcowe drafty, które je definiują więc jeśli by chcieli to by zrobili). Ale w wypowiedzi nie pada słowo "Excel", więc trzeba się już nastawiać na brak możliwości poprawnego odczytu wszystkich dokumentów między MS Office a innymi programami biurowymi.

    Dlatego też bardzo ważna jest współpraca między programistami implementującymi ODF w różnych produktach, do czego Microsoft zachęca.

    Nie, nie. Na współpracę to był czas w okresie projektowania specyfikacji i procesie standaryzacji w OASIS i ISO, a nie teraz. Nie rozumiem, dlaczego np programiści mieli by zmieniać jakąś implementację (zgodną ze standardem) tylko po to, żeby dokument z OOo otworzył się poprawnie w MS Office, który implementuje coś troszkę inaczej.

    ewentualnych różnic między implementacją a standardem spowodowanym ograniczeniami tego pakietu

    I nareszcie szczera prawda. Implementacja MS nie jest zgodna ze standardem. A MS będzie dążył (patrz poprzedni cytat) na drodze współpracy, żeby popsuć inne implementacje (bo poco płacić swoim programistom, którzy nota bene nie są etatowi – tylko doraźni, skoro programiści np z OOo zrobią to za darmoche).

  8. Awatar hrioeagn
    hrioeagn

    Są walidatory do ODF więc łatwo sianem się nie wykręcą.

    Chyba, że tak rozpracowali ten format, że są w stanie wygenerować plik przechodzący walidację przy jednoczesnym braku zgodności z OOo.

    Kto ich tam wie …

    1. Awatar Jarek
      Jarek

      Właśnie tego się obawiam 🙁 Termin "współpraca" używany przez przedstawicieli Microsoftu, przy znanym, monopolistycznym (wyrażanym przez ich slogan "tworzymy standardy") podejściu do rynku, może oznaczać w praktyce: "Zróbta tak jak my!". Uprzedzanie już na samym początku o "różnicach w implementacji wywołanych ograniczeniami" może oznaczać, że ich programiści będą wytrwale szukać właśnie takich niejednoznaczności w opisie standardu, aby plik stworzony wg standardu ODF, walidując się poprawnie, dawał jak najbardziej różniące się od innych implementacji wyniki.

      Chciałbym, aby moje obawy nie ziściły się. Czas to pokaże.

  9. Awatar BorysM
    BorysM

    bardzo się czesze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *