Z początkiem bieżącego roku Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania rozpoczęła realizację projektu “Monitorowanie zamówień publicznych na oprogramowanie komputerowe przeprowadzanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej”. Roczny projekt stanowi kontynuację ubiegłorocznego projektu “Prawidłowe przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”.
W ramach projektu przewidziane jest – prócz monitoringu przetargów – podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku stwierdzenia naruszeń Prawa zamówień publicznych, z naciskiem na przetargi o wartości powyżej 50 tys. zł., prowadzone przez urzędy szczebla centralnego i wojewódzkiego oraz urzędy największych miast. Duże zakupy oprogramowania, dokonywane przez te instytucje w największym stopniu rzutują na kształt, jaki przybiera informatyzacja administracji.
Będziemy przy tym podkreślać korzyści, jakie może przynieść administracji rządowej i samorządowej wdrażanie wolnego i otwartego oprogramowania, a w przypadku przetargów na przygotowanie oprogramowania na zamówienie – zakup programu włącznie z autorskimi prawami majątkowymi oraz gwarancją pełnego dostępu do kodu źródłowego, a nie tylko licencji (prawa do użytkowania). Przetargi ogłaszane z naruszeniem przepisów PZP oraz informacje o naszych interwencjach i ich efektach będą przez cały rok opisywane w serwisie PPP IT. W działaniach prawnych wspierać nas będzie – jak w poprzedniej edycji projektu – Kancelaria Radcy Prawnego Rafała Malujdy.
Ponadto zostaną przygotowane dwa półroczne raporty analityczne które będą zawierać analizę sytuacji na rynku zamówień publicznych IT. Raporty będą bezpłatnie udostępnione w serwisie PPP IT. Cały czas dostępne są trzy publikacje, opracowane w ramach poprzedniej edycji projektu: „Prawne aspekty zamówień publicznych na oprogramowanie” Krzysztofa Siewicza, „Zamówienia publiczne na oprogramowanie – aspekty technologiczne i finansowe” Tomasza Barbaszewskiego oraz raport z prekursorskich w skali kraju badań pt. „Wykorzystanie wolnego i otwartego oprogramowania w rządowej administracji publicznej”, przeprowadzonych wspólnie z renomowanym instytutem badawczym Pentor RI.
Najciekawsze informacje będziemy publikować także na łamach OSnews.pl – zapraszamy do lektury i zachęcamy do komentowania.
* * *
Projekt jest realizowany przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania przy wsparciu udzielonym przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”
Dodaj komentarz