Mozilla staje się powoli coraz poważniejszą siłą promującą wolne rozwiązania. To już nie tylko organizacja patronująca rozwojowi Firefoksa oraz Thunderbirda, ale także coraz bardziej liczący się gracz dla innych projektów.
Niedawno Mozilla Foundation i GNOME Foundation ogłosiły współpracę, którą rozważano już 4 lata temu (wówczas w obawie przed dominacją XAML). Na mocy tego porozumienia dojdzie w końcu do integracji GNOME z XUL i Firefoksem (nie tylko wizualnie), poza tym przedstawiciel Mozilli zasiądzie w radzie doradczej GNOME, a Fundacja Mozilla przekaże Fundacji GNOME grant w wysokości 10 tys. dolarów na poprawę uniwersalnego dostępu w ramach „GNOME Outreach Program: Accessibility”.
Mniej znany jest fakt, że Mozilla wspiera też rozwój bazy danych SQLite w ramach powołanego w grudniu razem z Symbianem „SQLite Consortium”. Doszło do tego nieco przypadkiem, w trakcie rozmów technicznych z opiekunem tej bazy, Richardem Hippem. Okazało się, że:
Wiele firm zamierzało chętnie — a nawet gorliwie — zawrzeć kontrakt na rozwój SQlite, aby spełniało ono ich potrzeby. Ale tylko nieliczne finansowały rozwój jego zasadniczych mechanizmów. Z zażenowaniem odkryłam, że Mozilla także należy do tej grupy. (…)
Gdy moje zażenowanie przeszło, spędziłam pewną ilość czasu na rozmowach z Richardem, aby zrozumieć jakie cele stawia dla SQLite i żeby zorientować się, jak najlepiej Mozilla może pomóc jemu i SQlite.
— napisała w swoim blogu przewodnicząca fundacji, Mitchell Baker.
To wszystko nie przeszkadza w głównym celu działania Fundacji. Przygotowania do wydania Firefoksa 3 idą pełną parą, Thunderbird 3 pod parasolem niedawno powołanego Mozilla Messaging także ma się pojawić bardzo szybko, Mozilla Labs eksperymentuje z Mozilla Weave (przechowywanie danych aplikacji Mozilli na serwerach w sieci), a Mozilla Prism (mechanizm uruchamiania aplikacji sieciowych jakby były zainstalowane lokalnie) można już testować dzięki odpowiedniej wtyczce do nowej wersji Firefoksa.
Dodaj komentarz