[Materiał sponsorowany]
W toku prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności gdy wiąże się ona z magazynowaniem różnego rodzaju produktów lub materiałów, konieczny dla przedsiębiorcy może być wynajem magazynów. Decyzja o wynajęciu magazynu nie może być jednak podjęta zbyt pochopnie. Popełnienie błędu w tej kwestii niesie za sobą nie tylko konsekwencje finansowe, ale także te związane z logistyką i transportem. Dlatego decydując się na wynajęcie konkretnego magazynu trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.
Lokalizacja magazynu
Decydując się na wynajęcie magazynu należy przede wszystkim wybrać odpowiednią lokalizację. Magazyn powinien znajdować się jak najbliżej miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Pozwala to na oszczędność czasu i pieniędzy na transportowanie surowców, materiałów lub towarów na linii zakład produkcyjny – magazyn. Warto jest także zwrócić uwagę na to, by magazyn miał dobre połączenie z infrastrukturą drogową w postaci dróg szybkiego ruchu co usprawnia transport. Należy unikać lokalizacji w magazynu w centrum miasta. Wiążą się one często z licznymi ograniczeniami wjazdowymi dla większych pojazdów.
Powierzchnia magazynu
Podejmując decyzję o wynajęciu magazynu, trzeba w miarę precyzyjnie określić także powierzchnię magazynową jaka będzie potrzeba w konkretnym przypadku biorąc pod uwagę fakt, że za rok lub za kilka lat potrzeby w tej kwestii mogą się zmienić. Z jednej strony nie warto jest wynajmować zbyt małego magazynu, pozostawiając sobie mało dodatkowej powierzchni, ponieważ materiały lub produkty w skrajnej sytuacji mogą się w nim nie zmieścić. Z drugiej strony zaś wynajęcie zbyt dużego magazynu będzie generować dodatkowe koszty, ponieważ płaci się za powierzchnię, która jest określona w umowie, a nie za tą, która jest faktycznie wykorzystywana. Dlatego jeśli chodzi o powierzchnię magazynową, należy znaleźć złoty środek.
Czas najmu i możliwość wypowiedzenia umowy najmu
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga często elastyczności w kwestii dostosowania się do bieżącej sytuacji. Zdarza się, że konieczne jest zamknięcie określonego punktu prowadzenia działalności lub zmiana profilu takiej działalności co powoduje sytuację, w której trzeba zrezygnować z najmu magazynu w danej lokalizacji. Zazwyczaj czas najmu w umowie określany jest na 3 lata i więcej, ale zdarza się, że osoby lub przedsiębiorcy, którzy wynajmują magazyny określają w umowach minimum 10-letni okres najmu. W takiej sytuacji, gdy nie ma się pewności co do czasu na jaki planuje się wynająć magazyn, warto jest zapytać się o możliwość zastosowania w umowie bezpiecznego rozwiązania w postaci okresu wypowiedzenia.
Zobacz oferty wynajmu magazynów na http://www.warehouses.pl/
Dodaj komentarz