“Komputery z oprogramowaniem Open Source są o wiele tańsze w utrzymaniu w przeciwieństwie do konfiguracji komputerów z oprogramowaniem własnościowym”, powiedział Rolf Schuster, dyplomata niemieckiej ambasady w Madrycie i były główny dyrektor IT w Ministerstwie Finansów.
Schuster był jednym z uczestników dyskusji na temat Otwartych Standardów i interoperacyjności, która odbyła się w zeszłym tygodniu we wtorek podczas konferencji Open Source World w hiszpańskiej Maladze.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych od ponad roku migruje wszystkie swoje 11.000 komputerów na GNU/Linuksa i inne aplikacje Open Source. Według Schustera to zdecydowanie obniżyło koszty utrzymania w porównaniu z innymi ministerstwami.
MSZ posiada komputery w wielu odległych i trudnych miejscach. Wydajemy tylko tysiąc euro za komputer za jeden rok. To jest o wiele mniej niż w innych ministerstwach, które średnio wydają więcej niż 3000 euro
Migracja na GNU/Linuksa dotknęła jak dotąd prawie cztery tysiące desktopów i oczekujemy zakończyć ten ruch do lata 2009 roku. Około połowa ze wszystkich 230 ambasad i konsulatów została zmieniona.
mówi Schuster i dodaje:
Nie obyło się bez problemów. Zabrało nam chwilę znalezienie dewelopera w Japonii, który bym nam pomógł ze sprawą pewnych czcionek, którą mieliśmy w Open Office.
[…]
Oprogramowanie w Japoni i Korei zostało całkowicie wymienione, a ambasada w Madrycie używa wyłącznie GNU/Linuksa od października zeszłego roku”, dodał Schuster, mówiąc o sukcesie migracji.
Przeszkody
MSZ w 2001 roku rozpoczęło migrację backendowych systemów IT na Open Source by dostarczyć wszystkim ambasadom i konsultatom dostęp do Internetu i poczty e-mail.
Naszą strategią było użycie tak wiele jak to możliwe Otwartych Standardów i oprogramowania Open Source. Redukcja kosztów była głównym powodem tej decyzji.
Po zakończeniu tego projektu, ministerstwo zdecydowało w 2004 roku objąć migracją również komputery desktop.
Główną przeszkodą okazało się być przekonanie dwustu pracowników IT w ministerstwie.
Ich powody nie były techniczne. Po prostu nic nie wiedzieli o Linuksie i Open Source i musieli zmienić poglądy.Zabraliśmy ich wszystkich na intensywny kurs używania serwerów Linuksa i konfiguracji Apache. Tam odkryli, że to działa.
Schuster dodał, że z jego danych nie można jednak wnioskować bezpośrednio na temat całkowitego kosztu użytkowania (TCO).
Zdecydowanie mamy najniższy koszt IT w federalnych ministerstwach i dlatego twierdzę, że mamy bezkonkurencyjne TCO, ale nie powinno się podawać danych na temat TCO bez jasnej definicji co ma się na myśli i jak się mierzy.
Dodaj komentarz