Artykuł sponsorowany
Współczesna logistyka rządzi się własnymi, specyficznymi prawami. Towary zamówione przez Klienta muszą być dostarczone szybko i sprawnie. Klient, który poprzez Internet posiada dostęp do produktów konkurencji nie toleruje błędów, ani opóźnień wysyłkowych. Jedyny sposobem, żeby nadążyć za tego typu zmianami jest informatyzacja gospodarki magazynowej.
Jak działa system WMS?
System WMS to informatyczny system zarządzania procesami logistyki wewnętrznej. Skrót WMS pochodzi od angielskiego sformułowania Warehouse Management System. System zarządza trzema podstawowymi obszarami działania magazynu:
- przyjęcie towaru do magazynu
- składowanie towaru w magazynie
- wydanie towaru z magazynu
W ramach procesów przyjęcia towaru do magazynu system WMS nadaje każdej partii towaru wchodzącej do magazynu indywidualny, unikalny numer rejestracyjny w postaci etykiety samoprzylepnej zadrukowanej kodem kreskowym przy wykorzystaniu drukarki etykiet. Podczas przyjęcia towaru mogą być również określane wymiary produktu, który jest wprowadzany do magazynu po raz pierwszy.
W ramach procesów związanych ze składowaniem towaru w magazynie system zarządza doborem miejsc składowania najbardziej optymalnych pod względem późniejszego procesowania danego towaru. Dzięki zastosowaniu składowania nadzorowanego przez system WMS możemy osiągnąć naprawdę spore oszczędności w gospodarowaniu przestrzenią magazynową (sięgają one nawet 30%, w przypadku analizy przestrzeni miejsc składowania)
W ramach procesów związanych z wydaniem towaru z magazyny system korzystając z interfejsów wymiany danych z systemami kurierskimi w sposób automatyczny wygeneruje etykiety samoprzylepne wysyłkowe. W ramach przygotowania do wysyłki system przeprowadzi również kompletację towaru, oraz jego spakowanie do najbardziej optymalnych opakowań.
Alternatywne sposoby kompletacji sposobem na lepszą efektywność magazynu.
Istnieją sytuacje, kiedy wymagany jest wzrost efektywności działania magazynu ponad efektywność, która możemy uzyskać poprzez wdrożenie systemu WMS w klasycznej postaci. Istniej kilka sposobów na uzyskanie takiego efektu, na przykład poprzez inwestycje w automatykę magazynową lub poprzez zatrudnienie kolejnych operatorów magazynu. Sposobem tańszym bywają jednak zazwyczaj inwestycje w usprawnienie procesu kompletacji. W tym artykule opowiemy o dwóch nowoczesnych sposobach kompletacji, które powodują, że praca operatorów stanie się bardziej intuicyjna, a przez to sprawniejsza i szybsza. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie głosu w procesie kompletacji. Kompletacja głosowa wykorzystuje komunikację głosową na linii operator – system WMS. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania operator magazynu nie musi już zaglądać do kolektora danych, polecenia są jemu odczytywane, a ich realizacji jest potwierdzana komunikatem wypowiadanym przez operatora. Innym sposobem na zwiększenie efektywności magazynu jest zastosowanie technologii świetlnej w procesie kompletacji, czyli tak zwany pick to light. W ramach tej technologii operator jest prowadzony do miejsc kompletacji towaru poprzez kolorowe lampki zapalane w miejscu regałowym, z które ma być pobrany towar. Taka metoda kompletacji wpływa na wzrost jej szybkości i zmniejszenie ilości generowanych błędów.
Dodaj komentarz