OpenMoko: tym razem porządnie

Do tej pory odbywały się głównie rozmowy kuluarowe na różnych konferencjach, ale ich efektem jest konkretna decyzja: OpenMoko zostanie zmodernizowane. Nowa architektura jest właśnie opracowywana.

Nowa infrastruktura ma zmienić sposób myślenia w projekcie. Zamiast dotychczasowego wykorzystywania wszystkiego, co tylko jest dostępne, i dopasowywania nawet na siłę do wizji OpenMoko, powstanie ogólna rama programistyczna, która dopiero w miarę możliwości będzie wypełniana przez odpowiednie klocki z zewnątrz.

Jej istotą będą dwie warstwy usług ponad warstwą jądra: niskopoziomowa (takie jak obsługa dźwięku przez GStreamer czy GPS przez gypsy) i wysokopoziomowa (np. preferencje, sieć czy PIM). Zarówno pomiędzy sobą, jak i z elementami wyższych poziomów (X11, GTK+ itp.), poszczególne komponenty mają się porozumiewać za pomocą D-Busa.

Na dziś niemal wszystkie elementy niskopoziomowe (poza obsługą GSM) są już gotowe, do opracowania pozostaje więc cała warstwa usług wysokiego poziomu. Zgodnie z założeniami infrastruktura ma także zostać uzupełniona o aplikację wykorzystującą nowe API, aby nie pozostało ono tylko papierowym zwycięstwem.

Generalne cele dla infrastruktury i aplikacji są identyczne: mają być proste i koncentrować się na podstawowej funkcjonalności. Architektura ma być ponadto agnostyczna w kwestii języków programowania i interfejsów użytkownika oraz wykorzystywać jak najwięcej gotowych narzędzi, ale nie kosztem jakości API. Demonstracyjna aplikacja ma być z kolei atrakcyjna wizualnie, wydajna, mieć spójny interfejs użytkownika, dobrze się rozszerzać przez skrypty i dobrze prezentować zalety nowej infrastruktury.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar mazdac
    mazdac

    zapowiada się nieźle, gdyby jeszcze tylko fundusze pozwalały na zakyp takiego cacka.

  2. Awatar jedi1
    jedi1

    gdyby jeszcze to cacko bylo normalnie w sprzedazy, bo z tego co wyczytalem na stronie to sie rozchodzi jak swieze buleczki

    1. Awatar phund
      phund

      Openmoko nie jest na sprzedaż 😀

      Co najwyżej Neo, wersja 1973 jest już wyprzedana, a FreeRunner jeszcze nie wyszedł 😉

  3. Awatar Magnes
    Magnes

    "Demonstracyjna aplikacja ma być z kolei atrakcyjna wizualnie" – miejmy nadzieję, bo na razie to wygląda… hm… nie chcę kląć 😉

  4. Awatar Daniel
    Daniel

    gdyby wyszlo openmoko z fizyczna klawiatura qwerty 😉

    1. Awatar morsik
      morsik

      Ale działającą na bluetooth jako opcja, bo wstawiona qwerty to obudowy to jak dla mnie idiotyzm…

  5. Awatar univac
    univac

    Przydało by się im jakaś poprawa, bo narazie to coś niebardzo …

    1. Awatar cactus
      cactus

      Przydaloby sie im pomoc a nie marudzic 😀

      Ja tam chetnie kupie freerunnera.

  6. Awatar Patryk
    Patryk

    > (…) do opracowania pozostaje więc cała warstwa usług wysokiego poziomu.

    Od siebie dodam, że w nowym OpenMoko będzie wybajerzona warstwa od smsów, a w niej filtr antyspamowy, zdalne sterowanie telefonem przez SMSy (można zdalnie np. zrobić voice call i mamy gotowy podsłuch na życzenie 😛 ). Do tego jeszcze schedulowanie smsów do wysłania (np. automatyczne życzenia na święta)

    1. Awatar maruday
      maruday

      > Do tego jeszcze schedulowanie smsów do wysłania (np. automatyczne życzenia na święta)

      Hehe, tak. Automatyczne życzenia na święta, urodzinowe, imieninowe. Automatyczne odpowiedzi na te życzenia. A potem… A potem to telefony same będą rozmawiać między sobą, żebyśmy my nie musieli 😉

  7. Awatar guitar
    guitar

    I am impressed, I should say. Genuinely hardly ever do I encounter a web site which is each educative and entertaining, and let me tell you, you have got hit the nail about the head. Your assumed is spectacular; the situation is something that not enough persons are talking intelligently about. I am extremely blissful that I stumbled all the way through this in my search for a single point referring to this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *