OpenMoko udostępnia schematy elektroniki

OpenMoko, firma odpowiedzialna za rozwój telefonów FreeRunner oraz oprogramowania do nich, opublikowała kolejny element na wolnej licencji. Tym razem są to schematy elektroniki.

Poprzednio OpenMoko opublikowało pliki ze schematami obudowy na licencji CC BY-SA, schematy elektroniki są podobno na tej samej licencji. Można pobrać zarówno schematy dla obecnej wersji telefonu (GTA02), jak i jego testowego wcielenia (GTA01).

Miłą niespodzianką jest podobny ruch ze strony u-blox AG, szwajcarskiej firmy produkującej kości GPS używane we FreeRunnerze. W ogłoszeniu prasowym nie podano niestety bliższych szczegółów na ten temat.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Silmethule
    Silmethule

    Miło. Może za kilkanaście lat będzie można spokojnie używać wolnego/otwartego oprogramowania na wolnym/otwartym sprzęcie ;).

  2. Awatar Michał Tomaszewski
    Michał Tomaszewski

    Hmm, to znaczy, że mogę teraz wziąć lutownice i zrobić własnego FreeRunner?

    1. Awatar krzy
      krzy

      NIE:

      1. Duża gęstość opakowania i obudowy BGA, czyli bez fabryki nie podskakuj.

      2. Nie ma rysunku ścieżek na płytkach drukowanych, ergo nie można ich wykonać. Jest tylko schemat elektryczny i umiejscowienie komponentów na płytce.

      1. Awatar skiter
        skiter

        Czyli taki otwarty to jednak nie jest 😉

      2. Awatar Student
        Student

        Po pobieżnym przejrzeniu schematów myślę, że jest to wykonalne. Mamy przecież schemat elektryczny, co za problem przenieść go na płytkę? Oczywiście możemy zapomnieć o zmieszczeniu takiej płytki w obudowie FreeRunnera. Wyszło by to raczej coś wielkości komputera PC 😀 Choć jak by się postarać i oddać płytkę do trawienia do odpowiedniej firmy… Tak czy siak, aby stworzyć FreeRunnera w domu trzeba by mieć niezły sprzęt.

        1. Awatar krzy
          krzy

          Wykonalne oczywiście jest. Problem w tym, że ilość czasu i pieniędzy którą to pochłonie wielokrotnie przekroczy koszt kupna najdroższego telefonu na rynku 🙂

          Musiałbyś: (1) Zdobyć soft do projektowania układów o takim stopniu integracji, (2) Pracowicie przerysować cały schemat elektryczny z tego PDF-a, (3) Zrobić layout (4) Znaleźć kogoś kto takie płytki wykona, (5) Zamówić elementy (a kupienie pojedynczych sztuk to zawsze jest cyrk), (6) Jakoś to wszystko zlutować, a (7) na końcu jeszcze uruchomić.

          Sęk w tym, że schemat elektryczny jest najprostszym elementem całości, bo tutaj sprowadza się on zasadniczo do prostego (w sensie potrzebnej wiedzy) połączenia scalaków. Najbardziej problematyczny jest fizyczny projekt płytki. Oczywiście, jeśli jestes producentem telefonów komórkowych, to sprawa jest łatwiejsza, ale znowu, wtedy masz ludzi i sprzęt którzy potrafią takie coś zrobić samodzielnie od podstaw.

          Zysk z otwartości projektu jest tu dokładnie taki sam jak zysk z otwartości SPARCA — możesz sobie wydrukować i powiesić nad łóżkiem 🙂

        2. Awatar Tomasz Chiliński
          Tomasz Chiliński

          Jeśli chodzi o zysk z otwartości SPARC-a: zależnie od tego jak szczegółowa jest dokumentacja od strony programistycznej procesora, znajomość jego architektury wewnętrznej pozwala tworzyć mocno zoptymalizowany kod. Zwykle bez znajomości architektury wewnętrznej nie da się w pełni zoptymalizować kodu – nie chodzi o znajomość instrukcji kodu maszynowego.

        3. Awatar agent_J
          agent_J

          Poza tym większości układów scalonych potrzebnych do budowy nie kupisz nie mając firmy i grubego portfela. Dodatkowo kupując takie układy musisz podpisać NDA. Na schemacie musieli usunąć moduł GSM (NDA), więc równie dobrze można się bawić emulatorem.

          Freerunner jest tak samo otwarty jak np. Nokia N95 – kiedyś wyciekły schematy.

        4. Awatar krzy
          krzy

          Kupowałem różne moduły GSM i nigdy nie musiałem podpisywać żadnego NDA. Z drugiej strony nie były to nigdy jakieś super zaawansowane moduły.

          Zdaje się panowie od OpenMoko w konflikcie między otwartością a zaawansowaniem wybrali to drugie. W efekcie mamy świnkę morską — ani to otwarte, ani zaawansowane.

        5. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          Robić domowo płytkę?

          Dokładne zaprojektowanie płytki do porządnego termostatu (mówiąc porządnego mam na myśli m.in. to że jest trochę więcej niż 3 elementy) zajęło mi dzień.

          Zaprojektowanie płytki gdzie są układy PGA czy BGA to jest delikatnie mówiąc duuuuuuużo czasu.

          Lepiej pobawić się softem no chyba że telefon ma w sobie jakieś PCI czy coś ale wątpię.

        6. Awatar jellonek
          jellonek

          dobry (podkreslam DOBRY) elektronik od "cyfrówki", majacy w tym zakresie praktyke – majac kompletny schemat ideowy – taka plytke zaprojektuje w 1-2 roboczo dni, a majac wykonane pierwsze testowe egzemplarze, zdebuguje je elektrycznie (pod kątem np. minimalnej szerokosci sciezek, przesluchu miedzy sciezkami) w przeciagu roboczo tygodnia.

          .

          btw. takich plytek nie wykonuje sie "w domu" – opracowujesz schemat, po czym go przekazujesz specjalizujacej sie w wytwarzaniu plytek firmie – przy ilosci sztuk ponizej 20tu jest to "malo oplacalne"…

        7. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          > taka plytke zaprojektuje w 1-2 roboczo dni

          To sie zgodze ale trza mieć mocny sprzęt, dużo mocnej kawy i naprawdę duuużo cierpliwości.

          No i oczywyście przy tej ilości ścieżek oraz (zwykle) płytkach wielowarstwowych nie robi się nic od ręki poza rozmieszczeniem układów – no czasami ręcznie trzeba pomóc programowi "swoją intuicją" 🙂

        8. Awatar jellonek
          jellonek

          przede wszystkim – musisz miec dobre oprogramowanie i praktyke.

          z kawa rzeczywiscie sie zgodze 😉

      3. Awatar Ło$
        Ło$

        Mimo wszystko to i tak mniej "NIE" niz jakby chcial sobie samemu zrobic iPhone'a 😛

    2. Awatar xd
      xd

      Nie za bardzo rozumiem waszej dyskusji.

      Otwarcie hardwaru nie oznacza, że masz go sam robić. Tak samo otwarcie źródeł nie oznacza, że masz je w całości zrozumieć przed skompilowaniem, albo przepisać od nowa.

      Otwartość sprzętu pozwala na dodawanie do niego własnych udoskonaleń i poprawianie błędów. Oczywiście, że jest to zadanie dla poważniejszych instytucji niż pojedynczy użytkownik, ale do nich też jest to skierowane.

      A zwykły user może dzięki tej wiedzy czasem sobie naprawić urządzenie. Również serwisy będą wiedziały więcej o tym telefonie.

      Kiedyś do radia dołączano schemat budowy. Dzisiaj radia są sklejane lub skręcane śrubami, do których śrubokręta w całym mieście nie znajdziesz, a na obudowie jest nalepka, że otwarcie radia grozi śmiercią.

      1. Awatar imem
        imem

        "A zwykły user może dzięki tej wiedzy czasem sobie naprawić urządzenie. Również serwisy będą wiedziały więcej o tym telefonie."

        Chyba żartujesz 😀 Wiesz jak się naprawia tego typu rzeczy ? Wyjmuje się zepsutą płytkę i wstawia nową, 0 wiedzy tu potrzeba. Stopień skomplikowania tego jest naprawdę spory…

      2. Awatar krzy
        krzy

        Otwartość sprzętu pozwala na dodawanie do niego własnych udoskonaleń i poprawianie błędów.

        A kto Ci wykona poprawiony sprzęt? OpenHardware ma sens np. w okolicach opencores.org, bo tam faktycznie można sobie komponent wgrać do matrycy FPGA. Tutaj gdy do wyprodukowania własnej rewizji trzeba mieć fabrykę, to cała zabawa mija się z celem.

        Zresztą otwartość jest taka sobie, bo raz – PDF _nie jest_ formatem który można zaimportować bezpośrednio do systemu projektowego i trzeba by to było ręcznie przerysować, a dwa – nie ma layoutu płytek.

        Oczywiście, że jest to zadanie dla poważniejszych instytucji niż pojedynczy użytkownik, ale do nich też jest to skierowane.

        "Poważniejsze instytucje" mają ten projekt głęboko w nosie, bo mają wypracowany przez wiele lat system dostawców, własnych projektantów i odbiorców. Ten projekt nie ma szczególnie tego ostatniego: klientem dla producenta telefonów nie jest użytkownik, ale sieć. A sieci otwartość jest nie na rękę, bo umożliwia kombinowanie jak najmniej zapłacić, np. przez stosowanie Jabbera po GPRSie (którego opłacalność dla sieci jest taka sobie) zamiast wysyłania SMS-ów (na których sieci mają gigantyczne przebicie).

        Jedyne do czego to się nadaje, to uczenie studentów. Aczkolwiek tutaj standardowe płyty ewaluacyjne są lepsze, bo tańsze i mają większe możliwości.

        A zwykły user może dzięki tej wiedzy czasem sobie naprawić urządzenie.

        Tak, bardzo dobrze naprawia się np. zimny lut pod spodem obudowy BGA 🙂

        Również serwisy będą wiedziały więcej o tym telefonie.

        Serwisy dostają tzw. instrukcje serwisowe, gdzie sprzęt jest rozrysowany. Zresztą nawet często są one po prostu udostępnione na sieci.

        Kiedyś do radia dołączano schemat budowy. Dzisiaj radia są sklejane lub skręcane śrubami, do których śrubokręta w całym mieście nie znajdziesz, a na obudowie jest nalepka, że otwarcie radia grozi śmiercią.

        1. Bo cóż poradzic, że idioci otwierają urządzenia pod napięciem, a potem idą do sądu że ich poraziło.

        2. Ile kosztuje takie radio? 15 PLN? Tego się w ogóle nie opłaca naprawiać!

        1. Awatar Dzunior
          Dzunior

          To samo mozna by powiedziec o otwartym oprogramowaniu. Czemu jest dostepny kod zrodlowy, ale nie jest on w postaci gotowego projektu dla np. Eclipse? Czemu sa 2 linie komentarza zamiast 4 etc.? Podali schemat telefonu, wiec wiemy teraz dokladnie jakie uklady zostaly uzyte i jak sa polaczone. Wiec jesli ktos bedzie chcial zmienic LCD na cos wiekszego albo dodac jaks funkcje, nie bedzie musial kombinowac z lupa co do czego i jak jest podlaczone.

        2. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          Ale radia za conajmniej pareset złotych się naprawia. Wiele takich trafiło w moje łapy i w żadnym nie wymieniałem całej płytki.

          Przykładowo jak mamy jakąś łatwo dostępną końcówkę np TDAxxxx i się nam spaliła to wymieniamy całe radio, płytkę czy końcówkę?

        3. Awatar jellonek
          jellonek

          norbert_ramzes: wymieniamy radio, bo czas poswiecony na wymiane TDAxxxx kosztuje wiecej niz nowe radio…

          krzy: "A kto Ci wykona poprawiony sprzęt?" – aby cos poprawic nie zawsze musisz wykonywac go od nowa, aby cos dodac – czasem wystarczy dowiedziec sie gdzie masz np. linie GPIO, jak sie podpiac pod konkretne sygnaly, a do tego schemat jest bardzo, ale to bardzo przydatna sprawa oszczedzajaca czas…

        4. Awatar jarek
          jarek

          > Podali schemat telefonu, wiec wiemy teraz dokladnie jakie

          > uklady zostaly uzyte i jak sa polaczone.

          Ale nadal nie wiemy, co siedzi w tych czarnych kostkach.

          Jaka masz gwarancje, ze producent nie zaimplementowal

          w tych scalakach czegos ponad to co jest opisane w oficjalnej

          dokumentacji, takiego krzemowego backdora na przyklad?

          To OpenBlabla nie jest wiec w pelni otwarte – uzywa

          zamknietych komponentow, "bibliotek".

        5. Awatar krzy
          krzy

          @jellonek: To GPIO powinno być po prostu wyciągnięte na jakieś złącze. Proste. A nie wpinać się na dziko pomiędzy scalaki. Ani to eleganckie, ani wygodne, o niezawodności już nie mówiąc.

          Spodziewałem się, że w duchu "open", ten telefon będzie łatwo replikowalny. Nie jest, bo nie ma rysunku płytek. Taka ta jego otwartość. Zresztą chyba właśnie mamy model biznesowy producenta: to, co jest najtrudniej zrobić, czyli layout płytek zostawiamy dla siebie.

        6. Awatar Dzunior
          Dzunior

          >Ale nadal nie wiemy, co siedzi w tych czarnych kostkach.

          >Jaka masz gwarancje, ze producent nie zaimplementowal

          >w tych scalakach czegos ponad to co jest opisane w oficjalnej

          >dokumentacji, takiego krzemowego backdora na przyklad?

          Wiemy dokladnie, poniewaz sa to scalaki ogolnodostepne z pelna dokumentacja. Nikt sie nie bawi w wyprodukowanie miliona badz wiecej ukladow z zaimplementowanym "backdorem":D

          > Spodziewałem się, że w duchu “open”, ten telefon będzie łatwo replikowalny.

          Wydaje mi sie, ze osoby, ktore na co dzien zajmuja sie oprogramowaniem, maja troche bledne pojecie o sprzecie. Sprzet to nie jest cos co mozna skopiowac przy uzyciu Total Commandera czy zwyklej komendy;)

        7. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          > norbert_ramzes: wymieniamy radio, bo czas poswiecony na wymiane TDAxxxx kosztuje wiecej niz nowe radio…

          Hmmm:

          Zakup TDA: 10 minut (licząc dłuuuugą kolejkę).

          Opłata za TDA: 10-50zł.

          Wyciągnięcie radia z samochodu: 2 minuty

          Wymiana końcówki: około 10-30 minut (zależy od konkretnego modelu)

          Włożenie radia spowrotem do auta: 2 minuty.

          Razem: 19 – 44 minuty.

          To ile ty zarabiasz że bardziej Ci się opłaca kupić nowe radio? (co innego jak radio jest warte/kosztuje +- 50 a nie 500)

          Jak można łatwo obliczyć, nawet naszym szanownym politykom opłaca się wymienić końcówkę w radiu.

          Pozostaje jeszcze jeden ważny aspekt – ekologia.

        8. Awatar jarek
          jarek

          > Wiemy dokladnie

          Otoz nie, bardzo czesto nie wiemy. Raz, bo dzisiejsze kosci

          sa tak skomplikowane, ze dolaczanie schematu zlozonego z

          setek tysiecy tranzystorow ma maly sens (i tak 99.999% ludzi

          ma to gdzies, podobnie jak ze zrodlami programow).

          Dwa, producenci chca zachowac te sekrety dla siebie, co

          zrozumiale – poprosze o linka do detalicznych schematow

          procesorow Intela obnazajacymi wszystkie zaawansowane technologie jakie sa w nich uzyte na przyklad?

          Zreszta, istnieje rewerse engineering scalakow wlasnie

          z tego powodu – zeskrobuje sie krzem mikrometr po

          mikrometrze i w ten sposob otwarzajac strukture

          polprzewodnika, odtwarza sie caly schemat scalaka – ot

          takie "debuggowanie krzemu".

          To co zazwyczaj dostajemy, to dokumentacja o ktorej wspomniales, czyli takie "api" do scalaka, nie mniej

          i nie wiecej.

        9. Awatar Dzunior
          Dzunior

          Hmm, pomijam, ze taka wiedza (typu rozmieszczenie pojedynczych tranzystorow) nie przyda sie nikomu poza firmami produkujacymi uklady scalone (a tych jest naprawde niewiele) Poza tym firma typu Moko nie ma takich informacji. O ile pamietam to do zadnej dystrybucji Linuxa nie dodaje sie schematu procesora x86:)

        10. Awatar Thar
          Thar

          Bo to dystrybucje software'u, nie sprzętu.

        11. Awatar Dzunior
          Dzunior

          Otwartosc sprzetu oznacza, ze mamy dostepne schematy polaczen, zastosowane uklady itp. Nic ponadto nie jest potrzebne deweloperom. Jesli bedziemy szli w takim kierunku "otwartosci" to nastepnym krokiem bedzie zadanie podania pelnych danych osobowych pracownikow.

  3. Awatar jarek
    jarek

    Czy ja dobrze rozumiem – do tej pory

    to badziewo nie bylo w pelni otwarte?

  4. Awatar Mieszko Kaczmarczyk
    Mieszko Kaczmarczyk

    Nierozumiem dlaczego pewne osoby od razu torpedują projekt i jego otwartość??? Nikt nikogo nie zmusza do ""siedzenia z lutownicą"".

    1. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      Ale może to ułatwić pisanie/debugowanie softu/naprawę czy też ew. przeróbkę sprzętu.

      Sam mam przerobioną Nokię 3330 (aka pancernik) z ultrajasną diodą która ma migać (a nie zawsze miga…) kiedy odbiera sms'a czy ktoś dzwoni i jeszcze w paru innych przypadkach – i tu jest zagadka. Gdzie ową diodę podpiąłem?

  5. Awatar Pan X
    Pan X

    Fajnie, złożę sobie na pajączku.

    1. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      I włożę do plecaka…

  6. Awatar znik
    znik

    Bardzo dobry ruch. Tutaj nie chodzi o to żebyśmy w domu robili free-runnery, ale aby można było pisać soft w pełni wykorzystujący możliwości sprzętu. Dodatkowo otwarta licencja to jest coś, co zrobił kiedyś IBM z IBM PC. Nagle wielu producentów zaczęło produkować sprzęt ze sobą zgodny. Mam nadzieję że taki los spotka free-runnera. Szkoda tylko że producenci wcześniej się nie dogadali aby zrobić to samo z różnej maści smart-phoneami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *