Opera 18 – jeszcze więcej możliwości dostosowywania do preferencji użytkownika

Opera Software nieprzerwanie rozwija swoją przeglądarkę internetową Opera bazującej na Blinku, który jest forkiem silnika Webkit. Kilka dni temu upubliczniono nową wersję ze stabilnego kanału, która wprowadza wiele ważnych zmian, część znanych z dawnej Opery tworzonej na silniku Presto. Co dokładnie wprowadza wersja 18?

Jedną z najważniejszych zmian jakiej oczekiwali użytkownicy jest przywrócenie możliwości zmiany skórki (theme) okna przeglądarki. Alternatywne motywy można pobierać już z oficjalnego katalogu dostępnego tutaj. Opera Software pomyślała także o osobach, które chcą stworzyć skórki według własnego pomysłu i w związku z tym opublikowane zostało wprowadzenie do tworzenia skórek (artykuł w języku angielskim) szczegółowo opisujące każdy krok niezbędny do stworzenia poprawnie działającego wyglądu przeglądarki.

opera18_2

Przywrócono możliwość przeciągania otwartych kart między oknami przeglądarki. Funkcjonalność ta pozwala na przeniesienie karty z jednego okna do drugiego jednak nie w pełnym zakresie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy przenieść kartę z okna działającego w normalnym trybie do okna działającego w trybie prywatnym oraz odwrotnie.

Opera Software rozwijając przeglądarkę na silniku Presto 19 października 2011r. wypuściła w kanale „Labs” build Opery 12 prezentujący obsługę kamery i mikrofonu za pomocą elementów getUserMedia. Funkcjonalność ta następnie trafiła do buildów z kanału „Next” by ostatecznie trafić do stabilnej wersji przeglądarki. Początkowe wersje Opery na nowym silniku niestety nie posiadały tej funkcji aż do wersji 18. Wraz z nią obsługa getUserMedia powraca dzięki czemu obsługa kamerek i mikrofonów na stronach internetowych nie musi już być realizowana poprzez zewnętrzne wtyczki.

opera18_1

Kolejną funkcją dodaną do przeglądarki bazującej na Webkicie jest możliwość tworzenia własnych szybkich zapytań do ulubionej wyszukiwarki. Jak to zrobić? Używając Opery 18 odwiedzamy naszą ulubioną wyszukiwarkę, np. bing.com, klikamy prawym przyciskiem myszy na stronie w polu wprowadzania i z menu kontekstowego wybieramy „Utwórz wyszukiwarkę” po czym nadajemy jej nazwę i słowo kluczowe, np. nazwa: Bing, słowo kluczowe: b. Teraz wyszukiwanie informacji ogranicza się do wpisania frazy: b fraza do wyszukania.

Przeglądarkę Opera w najnowszej wersji można pobrać z oficjalnej strony producenta. Program jest dostępny dla systemów Windows i Mac OS X.

Źródło: Opera

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

9 odpowiedzi na „Opera 18 – jeszcze więcej możliwości dostosowywania do preferencji użytkownika”
  1. Awatar TomEk
    TomEk

    To czego ja oczekuję to jest połączony z przeglądarką czytnik email i rss. Skórki – już nie jestem w gimnazjum.

    1. Awatar Jan
      Jan

      Czytnik email + RSS masz już w przeglądarce, jako przypięta karta lub rozszerzenie (Feedly, Mail Checker). Ewentualnie zainstaluj SeaMonkey, gdzie jest wbudowany klient poczty.

  2. Awatar o_O
    o_O

    „jeszcze więcej możliwości dostosowywania do preferencji użytkownika”
    Tzn. zamiast 2 opcji są teraz 3?

    Kiedy wreszcie Opera zacznie poprawnie wyświetlać strony i przestanie przedkładać szybkość wyświetlenia strony nad poprawność renderingu i ustawienia elementów?
    Opera jest wadliwa i zwyczajnie nie działa. Tyle na temat tej przeglądarki.

    Jeśli ktoś jej używa, to jest sam sobie winien, że jakaś strona mu nie działa. Opera to drugi internet explorer.

    1. Awatar m
      m

      No tak, w koncu Opera uzywa „wadliwego” engine renderujacego tworzonego glownie przez Google. 😉

      1. Awatar o_O
        o_O

        Opera używa własnego silnika Presto. Który szybki może i w miarę jest, ale za to poprawnością renderingu dorównuje internetu explorerowi.

      2. Awatar Prometeusz888
        Prometeusz888

        Witamy w XXI wieku, O_o! Dołącz do nas, czytanie ze zrozumieniem jest teraz na topie.

  3. Awatar Morfeusz888
    Morfeusz888

    @o_O

    Opera używa silnika Presto tylko w wersji Linuksowej. Najnowsze wersje, które nie są dostępne dla Linuksa używają Blinka, Presto zostało porzucone. Jest nawet o tym mowa w newsie ;].

  4. Awatar sirsimon
    sirsimon

    Gdzie Dragonfly?

  5. Awatar o_O
    o_O

    „jeszcze więcej możliwości dostosowywania do preferencji użytkownika”
    Tzn. zamiast 2 opcji są teraz 3?

    Kiedy wreszcie Opera zacznie poprawnie wyświetlać strony i przestanie przedkładać szybkość wyświetlenia strony nad poprawność renderingu i ustawienia elementów?
    Opera jest wadliwa i zwyczajnie nie działa. Tyle na temat tej przeglądarki.

    Jeśli ktoś jej używa, to jest sam sobie winien, że jakaś strona mu nie działa. Opera to drugi internet explorer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *