Artykuł sponsorowany
Czy natknąłeś się już na pojęcie operat szacunkowy? Co ono oznacza? Czy będzie Ci potrzebne? Jaki jest jego koszt? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Zachęcamy do lektury.
Czy natknąłeś się już na pojęcie operat szacunkowy? Co ono oznacza? Czy będzie Ci potrzebne? Jaki jest jego koszt? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Zachęcamy do lektury.
Operat szacunkowy- co to jest?
Zgodnie z definicją (link) operat szacunkowy to autorski dokument urzędowy, opracowany przez rzeczoznawcę majątkowego, który określa wartość wybranej nieruchomości. Według przepisów powinno się znaleźć w nim między innymi: dokładne określenie nieruchomości, cel, zakres oraz podstawa prawna wyceny nieruchomości, źródła informacji o posesji oraz termin jej wyceny.
Jak powinien wyglądać operat szacunkowy?
Poprawnie oraz dokładnie opracowany operat szacunkowy musi zawierać również wskazanie celu szacowanej nieruchomości zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, wymienienie metod oraz technik kalkulacji razem z obliczeniami i analizę rynku nieruchomości co do celi i sposobu wykonywanej wyceny.
Mówiąc prościej i krócej w operacie szacunkowym powinny być wykazane wszystkie działania rzeczoznawczy majątkowego, które wykonał, aby wycenić nieruchomość. Metoda opracowania tego wpływa również na ocenę pracy rzeczoznawcy, w tym jego prestiż i wiarygodność wyceny.
Gdzie w praktyce stosuje się operat szacunkowy?
Operat szacunkowy sporządza się zawsze wtedy, gdy wymagana jest wiedza o wartości nieruchomości. To znaczy między innymi przy transakcjach nabycia, sprzedaży lub zamiany nieruchomości, wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki w postaci nieruchomości., przy ustaleniu wysokości opłat lub podatków dotyczących wartości nieruchomości, na przykład opłaty za wieczyste użytkowania, przy prowadzeniu egzekucji komorniczej lub postępowaniu spadkowym.
Jednak fakt, że żadna z wymienionych wyżej sytuacji Cię nie dotyczy wcale nie oznacza, że nigdy nie będziesz miał do czynienia z koniecznością wykonania operatu szacunkowego. Gdy będziesz się starał o kredyt hipotecznym, to nie obejdzie się bez pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Doradca kredytowy często już na wstępie poinformuje Cię o wszystkich etapach uzyskania kredytu hipotecznego oraz potrzebnych dokumentach.
Poza zaświadczeniami o zatrudnieniu i osiąganych dochodach, jednym z najważniejszych dokumentów, aby uzyskać kredyt hipoteczny jest operat szacunkowy. Dzięki niemu bank będzie wiedział, czy pożyczana kwota nie jest wyższa niż wartość nieruchomości. Jest to bardzo ważne, ponieważ dom lub mieszkanie będzie stanowiło główne zabezpieczenie udzielanego kredytu.
Czy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy z polecenia banku?
Większość kredytodawców podejmuje współpracę z określonymi rzeczoznawcami i namawia do skorzystania z ich usług. Takie rozwiązane jest bardzo korzystne dla banku. Niekoniecznie dla Ciebie.
Kredytodawcy często korzystają z usług tylko kilku rzeczoznawców majątkowych, ponieważ mają do nich zaufanie, znają metody ich pracy oraz strukturę przygotowywanych wycen. Systematyczna współpraca z bankiem sprawia, że rzeczoznawcy mogą zaproponować ich klientom trochę niższe ceny za opracowanie operatu szacunkowego.
Nie tutaj widzimy problem. Polega on na tym, że dokument stworzony na zlecenie banku jest jego własnością. Z tego względu, Ty jako klient banku nie masz do niego żadnych praw. Bywa tak, że nawet nie możesz go w całości przeczytać, więc nie wiesz, co jest w nim dokładnie. Nie możesz również złożyć wniosku o kredyt hipoteczny w innym banku, bo znowu musiałbyś wykonywać operat szacunkowy. Masz związane ręce. Nie ma co tego ukrywać.
Sam znajdź rzeczoznawcę majątkowego
O wiele lepiej jest samodzielnie poszukać rzeczoznawcy majątkowego i zlecić mu wycenę nieruchomości. W przepisach bardzo dokładnie są określone wymogi formalne w zakresie treści operatu szacunkowego. Z tego względu każdy bank powinien przyjąć poprawnie wykonaną wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę. Jednak pamiętaj, że masz obowiązek poinformować rzeczoznawcę, w których bankach będziesz się ubiegał o kredyt. Będzie on wiedział, czego oczekuje konkretna instytucja, jeżeli ma odpowiednie doświadczenie.
Najlepiej, aby rzeczoznawca wycenił nieruchomość na kwotę o 10 procent wyższą niż cena transakcyjna. Dzięki temu będziesz mógł wnioskować o trochę wyższy kredyt hipoteczny. Pozwoli Ci to na sfinansowanie ewentualnego remontu. Natomiast niższa wycena nieruchomości da Ci bardzo dobry argument przy negocjacjach ze sprzedających. Pamiętaj o tym, że im mniejszy kredyt hipoteczny weźmiesz, tym niższe odsetki i prowizja.
Koszt wykonania operatu szacunkowego
Zgodnie z https://sonarhome.pl/lp/wycena-rzeczoznawcy-koszty, koszt operatu szacunkowego dla mieszkania waha się pomiędzy 450 a 600 zł. Na ostateczny koszt wyceny mają wpływ następujące czynniki: unikalność nieruchomości, liczba składników nieruchomości, odległość od Warszawy i sytuacja prawna mieszkania.
Wstępną wycenę można wykonać również za darmo, korzystając z kalkulatora wyceny nieruchomości znajdującego się na stronie: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania. Po podaniu podstawowych danych, takich jak piętro, czy powierzchnia mieszkania, uzyskasz jego wycenę. Kalkulator obejmuje tylko Gdańsk i Warszawę. Nie trzeba się logować, ani zostawiać żadnych swoich danych. Szybko i prosto.
Dodaj komentarz