Palm wydaje Mojo webOS SDK

Palm otwiera platformę deweloperską Mojo, służącą do pisania aplikacji dla systemu operacyjnego webOS.

webOS to system operacyjny wykorzystywany w telefonie Pre firmy Palm. Firma wierzy, iż dzięki temu ruchowi Pre zaistnieje na rynku. Tym, czego obecnie brakuje platformie webOS są aplikacje. W AppStore firmy Apple dostępnych jest ponad 65 tysięcy aplikacji, w Googlowskim AndroidMarkecie ponad pięć tysięcy, natomiast Pre oferuje ich około stu. Liczba jest przerażająco mała, biorąc pod uwagę fakt, iż użytkownicy oczekują po smartphone’ach między innymi mnogości aplikacji możliwych do zainstalowania.

Palm sądzi, iż liczba możliwych do instalacji aplikacji dla systemu webOS wzrośnie w krótkim czasie. Jako jeden z powodów takiego rzekomego biegu rzeczy ma być to, iż pisanie aplikacji pod system firmy Palm jest bardzo łatwe. Aplikacje tworzy się jak strony internetowe, tzn. korzysta się z podobnych technologii – HTML, CSS, JavaScript i innych.

We wpisie na blogu Palm pisze:

Pierwsze reakcje na aplikacje dla Palm webOS, zarówno ze strony deweloperów, jak i klientów, były entuzjastyczne. Pomimo istnienia w początkowej wersji beta, ponad 1,8 miliona aplikacji zostało pobranych z wersji beta App Catalog od kiedy Palm Pre został wydany, czyli w czasie mniej niż sześciu tygodni.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar jey
    jey

    Jak z wydajnoscia takich aplikacji ?

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Dobry silnik JS i problemów nie ma. Z drugiej strony do pisania złożonych aplikacji to raczej nie zachęci 🙂

      1. Awatar hind
        hind

        Złożone aplikacje to może i przejdą, ale graficznie wszystko co wykracza po za proste wykresy (canvas) raczej nie będzie zachwycać.

  2. Awatar Ark
    Ark

    ktoś ma lub zna kogoś kto ma palma pre w naszym pięknym kraju?
    bo ten model jeszcze mnie powstrzymuje przed ew. zakupem G1 (lub innego smartphona na androidzie)

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Pre jak na razie ma znikomą popularność, szczególnie poza USA. Android większą, iPhone miażdżąco większą 🙂

    2. Awatar Marcin Juszkiewicz
      Marcin Juszkiewicz

      Palm Pre w Europie ma być dostępny przed gwiazdką dopiero. Wersja amerykańska nie ma racji bytu u nas (inne zakresy GSM).

  3. Awatar Przemek
    Przemek

    Testowałem zarówno SDK webOSa jak i Androida, pierwsze wrażenie jest takie, że niestety emulator Androida działa przerażająco wolno, podczas gdy emulator webOSa wręcz śmiga. Owszem mój laptop swoją młotość miał już dosyć dawno, ale różnica szybkośc jest po prostu gigantyczna.
    Jeżeli chodzi o ilość dostępnych aplikacji, to akurat iPhone bardzo zyskał na tym, że był pierwszy który otworzył centralny sklep dostępny z poziomu urządzenia. Jeżeli tylko webOS lub Android bardziej bardziej się upowrzechnią to szybko mogą zacząć doganiać iPhona w ilości dostępnych aplikacji. Pisanie aplikacji dla iPhona jest trudniejsze niż dla webOS czy Androida i SDK dla iPhona jest dostępne tylko dla MacOSa, podczas gdy pozostałej dwójki również dla Windowsa i Linuksa. Poza tym co z tego, że dla iPhona są tysiące aplikacji skoro większość z nich to gry, a ilość faktycznie przydatnych aplikacji mozna policzyć na palcach obu rąk.

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Pod Linuksem można załadować moduł kqemu żeby emulator qemu szybciej działał. Emulator Androida działa wolno bo to pełna emulacja całego systemu 🙂

  4. Awatar Marcin Juszkiewicz
    Marcin Juszkiewicz

    Na moim blogu opisałem niedawno wrażenia z pierwszej wersji SDK.

    Czemu działa to szybko? Proste wyjaśnienie – aplikacje są pisane w zasadzie jako rozbudowane strony WWW więc cała warstwa pod spodem jest skompilowana na x86 zamiast na ARM. Tym sposobem odpada narzut emulacji architektury.

  5. Awatar palmserwis
    palmserwis

    Hej Marcinie – czy mógłbym wykorzystać Twoje informacje na moim blogu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *