PCLinuxOS 2009.2 – przegląd nowości

W ciągu ostanich kilku tygodni dało się zauważyć wzmożona aktywność deweloperów PCLinuxOS. Efektem ich prac jest wydanie 4 nowych wersji: PCLinuxOS Gnome 2009.2, PCLinuxOS 2009.2 kde3, MiniMe 2009, Gnome Zen Mini 2009.1

W ramach tzw. kwartalnych aktualizacji wydano 2 uaktualnione obrazy iso – PCLinuxOS Gnome 2009.2 i PCLinuxOS 2009.2 kde3:
PCLinuxOS 2009.2 kde3 jest to przede wszystkim PCLinuxOS 2009.1 wraz z najnowszymi aktualizacjami oraz odświeżonym wyglądem. Choć wydania aktualizacyjne mają na celu przede wszystkim wyposażenie systemu w najświeższe oprogramowanie, to w wersji 2009.2 wprowadzono też kilka nowości. Dzięki update-notifier użytkownik jest informowany o ukazujących się poprawkach, dzięki Addlocale bez problemu spolszczymy nasz system. Natomiast dzięki GetOpenOffice zainstalujemy wersję 3.1 pakietu biurowego OpenOffice.
W PCLinuxOS Gnome 2009.2 znajdziemy środowisko graficzne GNOME 2.26.2. Oprócz tego na płycie z obrazem ISO znajdziemy ponad 2,5 GB aplikacji, w tym przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 3.0.11, klienta poczty Thunderbird 2.0.0.22 oraz Abiword.

PCLinuxOS MiniMe 2009 można najlepiej opisać jako odchudzoną wersję uaktualnionego PCLinuxOS 2009.2. MiniMe jest wybierany głównie przez bardziej zaawansowanych użytkowników, lub osoby które pragną dostosować system do własnych potrzeb, instalując swoje ulubione programy.
Zen Mini jest to PCLinuxOS GNOME oparty o najnowszą wersję Minime 2009 – w pełni funkcjonalny GNOME z kilkoma programami zainstalowanymi dodatkowo (Firefox, Gedit, grdc i Eog). Jest to obecnie jedna z najmniejszych dystrybucji z GNOME dostępnych do pobrania w Internecie.

A oto co nas czeka w kolejnych miesiącach:
Dodanie KDE 4.3 do stabilnego repozytorium
Aktualizacja jądra do możliwie najwyższej wersji przy możliwościach istniejącego zestawu narzędziowego (toolchain)
Wydanie wersji 2009.3 ze zaktualizowanym jądrem i kde4
Rozpoczęcie prac nad aktualizacją gcc do wersji 4.4.0
Wydanie społecznościowych wersji PCLinuxOS z XFCE, LXDE i E-17

Zrzuty ekranu http://pclosmag.com/html/Issues/200907/page03.html

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar loki
    loki

    PCLinuxOS nadal bazuje na Mandrivie? Jest on rozwijany z aktualnych wersji Mdv?

    1. Awatar bitels
      bitels

      Nie PCLinuxOS to obecnie samodzielna dystrybucja z właasnym repo itd. Korzysta jedynie z kilku rozwiązań z mandrivy np centrum sterowania (mcc)

      1. Awatar loki
        loki

        Proszę tylko jeszcze wytłumacz mi na jakiej zasadzie dystrybucje się usamodzielniają od swoich "ojców"? Na zasadzie, że PCLOS bazował przykładowo na 2008.1 i następnie jego rozwój następował już tylko od tej wersji? Czy na zasadzie, iż Mdv została całkowicie porzucona i wszystko napisane od nowa, a MCC i inne draki po prostu z niej (Mdv) zaczerpnięte?

        1. Awatar bitels
          bitels

          Z PCLinuxOS jest podobnie jak z Ubuntu i Debianem z tym, że o ile ubuntu korzysta co pół roku z Debiana sid (o ile dobrze pamiętem) jako bazy, to PCLinuxOS robi to podobnie z mandrivą, średnio raz na 3 lata. Ostania wersja na której w części oparty został pclinuxos to była mandriva 2007. Potem pclinuxos jest aktualizowany na bieżąco (rolling release) i aż do momentu gdy istniejący toolchain zrobi się przestarzały

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Swoją drogą, swego czasu Mandriva (wtedy Mandrake) bazowała na Red Hacie, po czym ich drogi się rozeszły. Pewnie podobnie jest teraz w przypadku PCLinuxOS i Mandrivy.

  2. Awatar pawo12
    pawo12

    Nie jestem pewien, ale kiedyś czytałem, że się całkowicie oddzielił i poszedł wlasną drogą, więc chyba nie jest opierany bezpośrednio na obecnych, aktualnych wersjach Mandrivy. Mnie w najnowszej wersji PCLOS nie podoba się przede wszystkim dość stare jądro. Nie pamiętam dokładnie numeru, ale jest z serii 2.6.26. Może jak wyjdzie wersja 2009.3 z jak najświeższym jądrem i najnowszym KDE, to zainstaluję. Czekam co prawda ciągle na nowego cdlinuxa.pl, ale kiedy będzie dokładnie nowa wersja – nie wiadomo. A że dysk mam duży, zainstaluję PCLOS i zostawie wolne miejsce na cdlinuxa.pl. Chociaż ostatnio miałem z PClinuksem duże problemy. Zaraz po zainstalowaniu system zaczął wariować. Posypała się grafika – to znaczy system takjakby "rozwalił się" graficznie, zaczęły wyskakiwć komunikaty o jakichś dużych błędach – i to zaraz po instalacji, gdzie nie zdążyłem nawet nic zainstalować jeszcze. System zgłupiał i nie dało się go używać normalnie :/ Ktoś ma jakiś pomysł, dlaczego tak się stało??? Uzywałem jego starszych wersji – sprzed 2008 i było wszystko ok, tylko na innym komputerze. Ta wariująca u mnie wersja to właśnie 2008.

    1. Awatar tomacaster
      tomacaster

      Skąd wiesz ze duże błędy skoro nawet nie wiesz co to było? Moim zdaniem błędem było posadzenie Cię przed linuksem. O! Coś kręcisz…

      Może cos jest z Twoim komputerkiem, nie linuksem.

      1. Awatar pawo12
        pawo12

        Nic nie kręcę. Na linuksie siedzę już prawie trzy lata. Obecny komputer mam od roku. Instalowałem różne distra i wszystkie chodzą normalnie. Tylko przy PCLOS 2008 miałem takie problemy, więc to nie wina komputera bo jakby tak było, inne distra też by szwankowały. Aplikacje nie chciały się uruchamiać, były komunikaty jakichś błędów i nie dało się wogóle pracować. Nie wiem dlaczego tak było i szybko usunąłem go, bo nie mogłem nic uruchomić.

    2. Awatar Maciupeq
      Maciupeq

      Skoro na innym komputerze, to nie możesz powiedzieć, że w 2008 coś się pokićkało, tylko, że nie potrafisz go odpowiednio skonfigurować na obecnej maszynie.

      1. Awatar Gunther
        Gunther

        Skoro PClinuxOS jest dystrybucją dla początkujących, to pisanie o tym, że człowiek z 3 letnim doświadczeniem w linuksie nie umie go skonfigurować jest nieco dziwne.
        Wszyscy chcą by lin odnosił sukcesy na rynku desktopów, ale z takim podejściem, to raczej nie ma szans…

    3. Awatar bitels
      bitels

      Obecna wersja to 2009.2. Jeśli mówisz o wersji 2008 to było to pewnie MiniMe 2008, dlatego polecam zainstalować najnowszą wersję. Jeśli natomiast oczekujesz od dystrybucji, najnowszych pakietów to polecam fedorę albo archa. PCLinuxOS stara się zachować odpowiednie proporcje miedzy nowinkami a stabilnością, dlatego niektóre pakiety trafiają do niego z opóźnieniem np.kde4. A i pytanie do szanownych redaktorów, kto zmienił tytuł??? Oryginalny brzmiał "PCLinuxOS – przegląd nowości" Być może ktoś nie zauważył ale nie opisywałem nowości jakie pojawiły sie w wersji 2009.2, ale starałem sie opisać ogólną sytuację w dystrybucji, dlatego proszę o przywrócenie starego tytułu.

    4. Awatar rafi
      rafi

      No na niektórych kompach z kartami NVIDII PCLOS "tak ma" że wykłada X-y na binarnych sterownikach od producenta. Nie tylko PCLOS ma z nimi problemy, ale to distro jest polecane dla "początkujących" i tych, którzy nie lubią zbyt długo konfigurować swojego "pingwina". Sam należę do tych którzy w jednym przypadku (lapek) spasowali i jadę na driver=nv 🙂 Cieszę się że NVIDIA pamięta o 1% swoich klientów, szkoda że przez to że stery są zamknęte, wszyty "generator błędów" przypomina pewien z wiodącego na rynku OSu 🙂 PCLOSa cenię właśnie za to że odważniejsi mogą doklepać sobie w Synapticu grupę paczek "testing" a dla pozostałych są sprawdzone rozwiązania. W tej chwili KDE4 nadaje się już do użytku, do tego presja nas- użyszkodników i chłopaki postanowili przejść na "4". Jeśli Kolega woli nowe rozwiązania, bardziej dla niego są Ububntu i Mandriva bo "wzorcowe" Debian czy Slackware lubią zaczekać aż nowość się uleży- czasami zdąży wystygnąć 😛

  3. Awatar kamo
    kamo

    WYbaczcie za pisanie o kompletnie innym temacie ale zerknijcie na e17…widac ze coraz popularniejsze staje sie tworzenie nowych środowisk graficznych…
    jesli bedzie ich wiecej, ciezej bedzie dopracowac na 100% przykłądowe 2-3 najczesciej uzywane srodowiska… PC-gnome/kde/xfce , stare PC -xfce/flux/lxde , nowe kompy-najczesciej kde i żadko gnome… eepc-lxde/e17 natomiast dla PPC-opie i inne…
    to nie lada problem.

    Natomiast zachęcam do zapoznania sie z tematem
    http://elive.homogenica.com/compiz/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Elive

    pozdro dla wszystkich:)

  4. Awatar willy
    willy

    "Zen Mini jest to PCLinuxOS GNOME oparty o najnowszą wersję Minime 2009" nie jest on oparty o minime !!! Wiem ze na glownej stronie pclos-a tez tak pisze ale myla sie… na poczatku byl tworzony na podstawie minime 2008 a teraz poprostu zaktualizowany i dodanych kilka rzeczy…

  5. Awatar DerDevil
    DerDevil

    Spodobał mi się Zen Mini i jestem ciekaw jak będzie wyglądać też wersja pclinux z E-17

  6. Awatar Linuksiarz
    Linuksiarz

    Ciekawe kiedy ubuntu bedzie ze srodowiskiem LXDE, np. Lubuntu?

    1. Awatar Energizer
      Energizer

      Coś było takiego jak PUD.

  7. Awatar funny advertisements on aging
    funny advertisements on aging

    You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *