Google wydało wersję beta Picasy 2.7 — programu do katalogowania, przeglądania i edycji zdjęć — dla Linuksa. Jeśli nie odpowiada Ci gnomowy F-Spot, ani DigiKam z KDE, Picasa może być tym właściwym rozwiązaniem. Wersja 2.7 dodaje lepszą obsługę formatu RAW, poprawione opcje importowania i inne nowości. Program nie jest natywną aplikacją linuksową — używa WINE, czyli implementacji Windows API dla systemów UNIX. Picasę można ściągnąć ze stron Google.
Picasa 2.7 Beta dla Linuksa
żadnych reklam, sama wiedza.
Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.
Bez reklam.
26 odpowiedzi na „Picasa 2.7 Beta dla Linuksa”
-
wersja to 2.7 , a nie 1.7 🙂
-
Poprawione, dzięki. Literówki zgłaszamy na jabberze lub mailem.
-
-
pomyłka to jest wersja 2.7 , nareszcie jest web album i szybkość jak pod win.
-
Co do obslugi RAW, to w featurach Picasy jest blad. Ona nie obsluguje formatu RAW, ona go potrafi wczytac i tyle. Nie ma korekty ekspozycji, balansu bieli, nie mowiac juz o bardziej zaawansowanych funkcjach typu: korekcja aberracji chromatycznej, plynne "przycinanie" (clipping), odzyskiwanie "cienia".
Taka obsluga RAW, jaka Picasa ma w zasadzie eliminuje korzysci plynace z robienia zdjec w RAW. No ale mozna wykorzystac RawTherapee, ktory jest jednym z najlepszych bezplatnych konwerterow RAW (i dostepny natywnie dla Linuksa!)
-
Ale bardzo przydatna do 1) ocenienia jak zdjęcie w RAW wyszło, 2) ocenienia czy przypadkiem wywołując w programie do RAW-ów nie uzyskaliśmy gorszego efektu niż to co pokazuje Google. 😉
-
Tyle że RAWy można spokojnie wywołać sobie w standardowym digikam, a do tego nanieść wszelkie poprawki.
No i jak się ktoś zawczasu zaopatrzył może używać LightZone dla Linuksa. Przez pewien czas istniała taka wersja półoficjalna, ale ostatnio strona linuksowa zniknęła, więc pewnie producent postanowił się wycofać.
No i jest natywny, ale płatny Bibble.pro…
O wtyczkach do Gimpa nie wspominając.
Krótko mówiąc ta "funkcjonalność" Googla nikomu nie jest potrzebna. Lepiej niech wprowadzą pełną obsługę, jak się chcą w tym segmencie liczyć.-
Mi się przydawała, po prostu do tego żeby sobie na szybko posegregować zdjęcia.
-
-
-
Czyli co – nie można wykonywać standardowych operacji picasy na plikach w formacie RAW? Jeśli można to nie wiem czego się czepiasz. Kabrio też blokuje ci wiele korzyści z posiadania samochodu, jak na przykład przewożenie bagażu…
-
piszesz tak, jakby te opcje dostepne byly dla innych formatow "obslugiwanych"…
-
Nie sa dostepne – ale jest ku temu powod – inne formaty nie maja mozliwosci korekty ekspozycji, czy balansu bieli.
Ale cos za cos – robiac zdjecia w RAW trzeba liczyc sie z dodatkowa praca, potrzebna na "wywolanie" tych plikow. Za to efekty… moga byc swietne
-
-
-
myślałem że może natywna wersja… 🙁
-
Też miałem nadzieję – na Suse 10.2 musiałem się sporo nagimnastykować żeby któraś z poprzednich wersji zaczęła działać (w końcu poszła picasa z windy na innym wine, czyli nic z paczki), ale nie działało kilka rzeczy, np. automatyczne wykrywanie nowych zdjęć.
-
-
ale xnview i tak rządzi, a wygląda jak wygląda… może kiedyś wypuszcza na xWidgets albo GTK
-
"Program nie jest natywną aplikacją linuksową — używa WINE"
Od dawna wydawana jest w repozytoriach natywna wersja, po szczegóły odsyłam do repozytoriów google (http://www.google.com/linuxrepositories/ubuntu704.html).-
To, że istnieje możliwość zainstalowania tego via apt, nie jest równoznaczne z natywnością samego programu.
Ktoś odpalał toto na x86_64?
-
Mea culpa – właśnie zobaczyłem wersję dla amd64, zaraz potestujemy (:
-
-
a na czym ma polegać ta natywność? Bo jak mniemam w tych paczkach jest zwykła picasa pod wine, chyba że chodzi Ci o to że to są natywne paczki do ubuntu 😉
-
-
tatar111 to po prostu program razem z wine zapakowany w deb
-
"Program nie jest natywną aplikacją linuksową — używa WINE, czyli implementacji Windows API dla systemów UNIX."
To zdanie samo w sobie się wyklucza! Skoro WINE jest implementacją Windows API dla Uniksa to nie ma mowy o wersji nie natywnej. To jest jak najbardziej natywna wersja! Wadą jest używanie WINE, którego API jeszcze nie jest na tylko zgodne z oryginałem na ile być powinno. Picassa jest kompilowana do natywnego ELFa i używa bibliotek winelib, przez co jest pełnoprawną aplikacją natywną.
WINE = Wine Is Not Emulator
WINE to jest natywna implementacja Windows API dla systemów klasy UNIX i środowiska X Window, jedyną rzeczą jaką WINE emuluje to tłumaczenie plików EXE PE do formatu ELF – reszta jest w pełni natywna. W przypadku Picassy dla Linuksa nie ma etapu tłumaczenia EXE do ELF, więc nie ma mowy o implementacji nie natywnej.
-
hmmm, podoba mi się ten komentarz :]
(nie wiedziałem, że WINE nie jest emlutorem) -
Pełnoprawną, jak pełnoprawną. Z zaszytymi bibliotekami wine nie jest aż tak pełnoprawna. Ale fatem jest, że do uruchomienia nie potrzebuje osobnej instalacji Wine. I tej informacji brakło w newsie.
-
Mario: masz w sumie rację, tzn rozumowanie jak najbardziej prawidłowe. Ale jakoś nie może mi przejść przez gardło powiedzenie, że EXE jest natywnym formatem w Linuksie 🙂
To jednak implementacja obcego API. I jak sam wspomniałeś EXE jest emulowane do formatu ELF.-
A Picassa nie jest czasem przekompilowana do ELF z użyciem Winelib'a?
-
Nie. Korzysta z wine. To chyba nawet lepsze rozwiązanie – łatwiejsze testowanie, rozwój palikacji, jeden kod, jedna wersja itp.
-
to w koncu .exe (jak pisze michuk), czy ELF (jak pisze mario)
nie jest to na tyle pasjonujace pytanie by zainstalowac cos co dla mnie jest useless 😉
-
-
-
-
W końcu doczekałem się wysyłania fotek do albumów picasaweb. Co ciekawe dodali także wywoływanie zdjęć przez polskie firmy, na liście których jest moja ulubiona (tzn. taka z której korzystam). Niestety nadal w interfejsie mam posypane polskie krzaki. Też to macie?
media społecznościowe
ostatnie artykuły
Popularne tagi
android apple bezpieczeństwo biznes google hardware internet iphone kaspersky media microsoft mobile open-source press-release programowanie software UNIX windows Wydania Wydarzenia
Kategorie
- Archiwum (4)
- Bez kategorii (49)
- Bezpieczeństwo (498)
- Felietony (39)
- Finanse (151)
- Informacja prasowa (45)
- Internet (528)
- Kryptowaluty (261)
- Marketing (693)
- Mobile (461)
- Oprogramowanie (477)
- Oprogramowanie (6)
- Pozostałe (40)
- Reklama (81)
- Rozrywka (62)
- Social Media (78)
- Sprzęt (508)
- TechBiz (452)
- Technologie (10 653)
- Video Converter Software (1)
Dodaj komentarz