W grudniu ubiegłego roku projekt KDE ogłosił powstanie Calligra Suite. Kontynuacji i rozwinięcia dotychczasowego pakietu biurowego swojego środowiska – Koffice. Po 10 miesiącach prac zreorganizowany projekt Calligra opublikował pierwszą wersję beta swojego pakietu i zaprasza do testów.
O ile wcześniejsze wersje alfa pozwalały na podejrzenie tego nad czym pracują deweloperzy, wydana dziś beta prezentuje wszystko co znajdzie się w ostatecznym wydaniu. Od teraz prace członków projektu będą skupione jedynie na dopieszczeniu nowości i usuwaniu błędów.
W pierwszej stabilnej wersji Calligra zaserwuje znane nam z Koffice aplikacje pod nowymi nazwami. Words – procesor tekstu z poprawioną obsługą tabel oraz cytowań i bibliografii. Tables – arkusz kalkulacyjny z przyspieszonym startem, pozwala teraz na tworzenie większych i bardziej skomplikowanych zestawień. Stage – program do tworzenia prezentacji zawierający nowy widok sortowania slajdów wykorzystywany w różnych momentach pracy nad prezentacją (efekt tegoroczego projektu GSoC) oraz usprawnioną edycję notatek. Kexi – aplikacja do tworzenia i obsługi baz danych z nowym menu będącym przyczynkiem do odświeżenia interfejsu programu. Plan służący do zarządzania projektem pozwalający na drukowanie większej liczby różnorakich wykresów oraz importowanie danych z różnych źródeł.
Zupełną nowością w pakiecie są aplikacje Flow i Braindump. Pierwsza służy do tworzenia diagramów, które mogą powstawać również na podstawie importowanych lub stworzonych samodzielnie szablonów. Z kolei Braindump jest narzędziem pozwalającym na tworzenie i organizowanie szeroko rozumianych notatek składających się z pomysłów, rysunków, grafik czy tekstów.
Calligra zawiera również znane z Koffice aplikacje graficzne. Krita wzbogaciła się o usprawnione narzędzie do edycji pędzli oraz kilka innych poprawek w interfejsie optymalizujących prace z programem. Karbon służący do edycji grafiki wektorowej posiada lepsze wsparcie dla formatu SVG oraz poprawione narzędzie artystycznego tekstu.
Calligrę można wypróbować przez pobranie zrzutu aktualnego kodu źródłowego i samodzielną kompilację, lub instalację pakietu z testowych repozytoriów poszczególnych dystrybucji. Więcej wskazówek w tym zakresie znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu na stronie projektu.
Dodaj komentarz