Płacisz ryczałt? Pamiętaj o PIT-28

Artykuł sponsorowany

Ryczałt jest często wybieraną formą opodatkowania w Polsce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przepisy dają możliwość płacenia niższego podatku dochodowego. Ryczałt 2023 może być opłacalny dla wielu przedsiębiorców i osób prywatnych i to właśnie oni muszą pamiętać o wypełnieniu odpowiedniego formularza.

Sprawdź, kogo obowiązuje PIT 28 2023 i jakie stawki ryczałtu dostępne są dla podatników w Polsce. Pamiętaj również o zmianach w przepisach związanych z Polskim Ładem, które wprowadzają konieczność rozliczania się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego osobom, które czerpią dochody z tytułu najmu nieruchomości.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2023 – dla kogo?

Ryczałt ewidencjonowany zaliczany jest do tzw. uproszczonych form opodatkowania w Polsce. W zależności od charakteru uzyskiwanych przychodów, stawki ryczałtu 2023 mogą wynosić od 2 do 17%. Jest to rozwiązanie, na które decydują się przede wszystkim te osoby i przedsiębiorcy, którzy zarabiają bez ponoszenia przy tym dużych kosztów prowadzenia działalności. Należy bowiem zaznaczyć, że miesięczne rozliczenie ryczałtu oznacza brak możliwości pomniejszania podatku dochodowego o koszty prowadzenia działalności. W gospodarce jest jednak coraz więcej tego typu zawodów, co w wielu przypadkach zwiększa zainteresowanie tą formą rozliczania się z urzędem skarbowym.

PIT-28 najem – kto płaci podatek od najmu?

Ponadto nowelizacje w przepisach sprawiły, że w niedawnym czasie niektórzy podatnicy zostali niejako zmuszeni do tego, aby płacić podatek ryczałtowy. Mowa tu oczywiście o zmianach wprowadzonych przez tzw. Polski Ład, które nakazują, aby osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy nieruchomości, rozliczały się z urzędem skarbowym na zasadach ryczałtu zamiast np. zasad ogólnych. Nie ma już zatem możliwości odliczania chociażby kosztów przeprowadzonego remontu na rzecz kosztów uzyskania przychodu z tytułu najmu. Zmiany wprowadzane są sukcesywnie i na razie ryczałt 2022 obowiązuje przede wszystkim podatników, którzy dopiero zaczęli uzyskiwać tego typu dochód. Z czasem jednak wszyscy rentierzy będą zmuszeni do rozliczania się przez ryczałt.

Podatek od najmu czy przychody w branży budowlanej? Sprawdź, jaką stawkę ryczałtu zapłacisz

Jak już zostało wspomniane, podatnicy w Polsce w zależności od charakteru prowadzonej działalności, mogą płacić od 2 do 17% ryczałtu. Poznaj szczegółowe stawki w zależności od poszczególnych branż:

  • 17% – jest to stawka, które obowiązuje w przypadku tzw. wolnych zawodów. Zaliczyć tu można przede wszystkim takie profesje jak tłumacz, prawnik, księgowy, agent ubezpieczeniowy, makler papierów wartościowych czy rzecznik patentowy. Lista jest jednak znacznie dłuższa.
  • 15% – jest to stawka dla wielu branż usługowych, jak np. pośrednictwo sprzedażowe, usługi magazynowania, zawody związane ze sportem i rozrywką, kulturą oraz reklamą.
  • 14% – jest to stawka dla osób z branży usług w zakresie opieki zdrowotnej, prac architektonicznych i inżynierskich oraz projektantów.
  • 12% – jest to stawka dla przedsiębiorców związanych z wydawaniem gier komputerowych oraz różnego rodzaju oprogramowania.
  • 10% – jest to stawka ryczałtu dla osób, których przychody pochodzą z handlu nieruchomościami na własny rachunek.
  • 8,5 lub 12,5% – są to stawki dla osób, które czerpią zyski z najmu nieruchomości lub pojazdów. Próg 8,5% obowiązuje jedynie do 100 000 zł rocznych przychodów.
  • 5,5% – jest to stawka dla przedstawicieli działalności wytwórczej, robót budowlanych, handlu biletami oraz przychodów z tytułu odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia otrzymanych przez podmioty zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
  • 3% – jest to stawka ryczałtu dla przedstawicieli przemysłu gastronomicznego, handlu, produkcji zwierzęcej oraz odpłatnego zbycia składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej.
  • 2% – jest to najniższa stawka ryczałtu i dotyczy osób, które uzyskują dochód z tytułu sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu z zastrzeżeniem, że nie jest to produkcja przemysłowa.

PIT 28 za 2022 – wszystko co musisz wiedzieć

Jeżeli zaliczasz się do którejś z wymienionych powyżej grup, formularzem, który musisz wypełnić przy rozliczeniu rocznym jest PIT 28. Co to za formularz? Jego konstrukcja nie odbiega znacząco od innych znanych większości podatników formularzy PIT, jednak warto wiedzieć, gdzie pojawiają się różnice, kiedy wypełniasz PIT 28. Termin składania rozliczenia w tej formie jest taki sam jak w przypadku pozostałych form rozliczenia się z urzędem skarbowym. Wypełniony formularz powinien trafić do właściwego urzędu przed końcem kwietnia. W 2023 roku jest jednak pewien wyjątek jeśli chodzi także o PIT 28. Do kiedy należy go złożyć? Ostatni dzień kwietnia przypada na niedzielę, natomiast 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego ostateczny termin dla podatników to 2 maja.

Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia rozliczeń, sprawdź jak łatwo rozliczyć ryczałt ewidencjonowany

Warto również wiedzieć, że PIT28 trzeba rozliczać indywidualnie. Nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem, gdyż wykluczają to przepisy podatkowe. Pod względem samego formularza nie ma różnicy charakter uzyskiwanych przychodów czy stawka ryczałtu 2023. Należy jedynie uzupełnić odpowiednią rubrykę i wybrać właściwą dla danej działalności gospodarczej stawkę ryczałtu. Podobnie jak w przypadku pozostałych formularzy, także PIT 28 można wysłać przez internet. PIT 28 online to wygodny sposób na ominięcie kolejek i wsparcie przy wypełnianiu formularza.

 

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *