Podsumowanie akcji Humble Indie Bundle

Prawie dwa tygodnie temu rozpoczęła się akcja typu “płać ile chcesz”, w której to mogliśmy nabyć tytuły takie jak: World of Goo, Aquaria, Gish, Lugaru HD oraz Penumbra Overture za dowolną cenę. Pisaliśmy o tym na łamach OSnews.

Dziś, kilka dni po zakończeniu akcji czas na podsumowanie. Organizatorzy nie ukrywają, że eksperyment zakończył się sporym sukcesem.

Gry zakupiono 138 797 razy, co daje niesamowity przychód 1 273 479 dolarów. Łatwo policzyć, że średnia wpłata wyniosła trochę ponad 9 dolarów.

30,85% dochodu trafi na cele charytatywne. Pieniądze zostaną przekazane fundacjom: Electronic Frontier Foundation oraz Child’s Charity Play.

Najwyższą wpłatę w wysokości 3333,33 dolarów złożyła osoba anonimowa.

Użytkowcy systemu Linux okazali się najbardziej hojni, to właśnie średnia ich wpłat jest najwyższa i wynosi 14,53 dolarów. Mniej hojni fani systemu spod znaku jabłka ze średnią 10,18 dolarów. Najmniejszą średnią osiągnęli entuzjaści Windowsa: 8,05 dolara.

Największy udział liczbowy w akcji mieli kolejno użytkownicy: Windows – trochę ponad 50%,  Mac- ok. 25% oraz Linux – trochę poniżej 25%.

Czas przedstawić najważniejszą oraz najbardziej interesującą wiadomość. Twórcy Aquaria, Gish, Lugaru HD i Penumbra Overture postanowili udostępnić kod źródłowy tych gier.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar dawidope
    dawidope

    Penumbra oraz Lugaru HD są już "otwarte". Pozostałe są w trakcie "otwierania".

  2. Awatar Silmethule
    Silmethule

    Do tagów przydałoby się dorzucić tytuły pozostałych gier (w czym niby Penumbra zasłużyła się bardziej od pozostałych?). Do tego nazwa wolfire (to oni zaczęli akcję).

    Poza tym:

    Pieniądze zostaną przekazane fundacją

    s/fundacją/fundacjom/

    Chyba tyle 😉

    1. Awatar dawidope
      dawidope

      Oj, przepraszam. Poprawie. Penumbrę najbardziej lubię 😀

  3. Awatar BigBen
    BigBen

    Czy na kodzie Penumbra Overture można uruchomić pozostałe części serii?

    Poza tym teraz nie trzeba sprowadzać Penumbry zza granicy, tylko kupię sobie w Polsce wersje na windows, wydobędę potrzebne pliki, ściągnę binarna ze strony penumbry, wszystko połączę w całość i mam natywną penumbę pod linuksem.

    Mam nadzieję że na bazie kodu Penumbry powstaną jakieś fajne przygodówki Open source, bo na razie połowa gier OS to strzelanki sieciowe bez fabuły, które wielu się już przejadły.

    1. Awatar Silmethule
      Silmethule

      A jeszcze tydzień temu mogłeś wpłacić dowolną kwotę przez PayPala na Humble Indie Bundle i mieć nie-tylko-Penumbrę natywnie na Linuksie za dowolną cenę ;-). SWzkoda, że akcję zakończyli.

      1. Awatar Silmethule
        Silmethule

        Ahh, no i do statystyk w ten sposób liczy się do Windowsa, przez co później deweloperzy narzekają, że przecież "gry na Linuksa się nie sprzedają!" ;-).

      2. Awatar BigBen
        BigBen

        Akurat z tym jest u mnie problem. Mam dopiero 17 lat, nie mam jeszcze konta bankowego a zatem i PayPala. Za rok może pomyśle nad kontem bankowym (albo pogadam z rodzicami i założę PayPal'a na ich konto bankowe).

        Konto na PayPalu przyda mi się tym bardziej iż nie długo pojawi się na steamie HL2 i inne hity Valve na linuksa.

        W przypadku takich instalatorów/binarek dla linuksa autorzy mogą mierzyć popularność stawiając na stronę licznik pobrań.

        1. Awatar Eviltux
          Eviltux

          @BigBen
          "W przypadku takich instalatorów/binarek dla linuksa autorzy mogą mierzyć popularność stawiając na stronę licznik pobrań."

          Nie mogą ponieważ jest to bardzo niewiarygodne źródło informacji. Liczą się tylko statystyki sprzedaży, jeśli gra na Linuksa nie jest sprzedawana to jej twórcy nie wiedzą czy ktoś jest zainteresowany taką wersją.

        2. Awatar launchpad.net/~mgol
          launchpad.net/~mgol

          @BigBen
          Można mieć PayPala i nie mieć konta bankowego, jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Pieniądze na PayPala można w Polsce od pewnego czasu wpłacać pieniądze jak na każde inne konto.

        3. Awatar dzikus
          dzikus

          Ta i trwa to prawie tydzień czasu, oczywiście $ płyną pierwszą sesją eliksira do banku docelowego, a oni już przez tydzień obracają nimi.

    2. Awatar kwahoo
      kwahoo

      Nie można, bo HPL1 nie obsługuje AI zarażonych…
      Zaskoczyło mnie, że silnik Penumbry wywodzi się ze silnika jakiejś platformówki 2D.

      PS Oprócz HIB dałem się naciągnąć na trylogię Penumbry – za 6,10 USD (cholerny VAT) była gdy się zassało Overture z HIB.

  4. Awatar marcinsud
    marcinsud

    Jakie są szczegóły uwolnienia tych gier? Całość modele tekstury silnik etc, czy tylko silnik bez modeli i tekstur?

    1. Awatar Lewy
      Lewy

      Penumbra: Overture
      First of all I would like to stress the fact that this open source release does not make Penumbra: Overture free in anyway. All assets (except a few that are part of the engine) are still under the same copyright as before. The thing that is free is the source code for the executable which is now released under the GPL version 3 licence.
      (…) oprócz silnika jest ichszejszy wrapper openal (http://frictionalgames.blogspot.com/2010/05/penumbra-overture-goes-open-source.html);

      Lugaru
      We are releasing the source code under the General Public License(GPL), which means you can distribute modified versions of the Lugaru code, but they must also be open-source under the GPL. The game assets are included in the snapshot, and can be redistributed for free, but cannot be resold without our permission. (http://blog.wolfire.com/2010/05/Lugaru-goes-open-source)

    2. Awatar BigBen
      BigBen

      Z tego co się orientuje to tylko silniki tych gier zostały wypuszczone jako OS. Pozostałe elementy (modele, muzyka, tekstury itp) pozostają na starej "płatnej" licencji. Mimo to jest to wielki podarek dla świata OS, nic tylko brać silnik penumbry i tworzyć własną przygodówkę.

      1. Awatar Lewy
        Lewy

        ja bardziej bym się ucieszył, gdyby ktoś z Lugaru stworzył jakąś bardziej zrównoważoną grę akcji 😉
        Jest to imho fajna, dynamiczna gra dopóki nie spotka się prawie niezniszczalnych wilków. No i ten miecz – po co komu broń którą 10 razy łatwiej odebrać przy ataku przeciwnika niż nią kogoś zranić?

        1. Awatar bies
          bies

          Poczytaj forum Lugaru — wilki nie są takie niezniszczalne. A i miecz się przydaje. 😉

  5. Awatar MDW
    MDW

    Śmieszna zasada. Użytkownicy najdroższego systemu (Windows) płacili najmniej, użytkownicy znacznie tańszego systemu (MacOSX) płacili więcej, a użytkownicy darmowego systemu (Linux) płacili najwięcej. 🙂

    1. Awatar gidgnulur
      gidgnulur

      Użytkownicy Windowsa wolą wzbogacać Blla Gates'a, niż znacznie słuszniejsze cele.

      1. Awatar tadzik_
        tadzik_

        Nie, oni po prostu przywykli do piracenia wszystkieco, co mogą.

      2. Awatar launchpad.net/~mgol
        launchpad.net/~mgol

        O jakich to "słuszniejszych celach" mówisz? Bo jeśli chodzi o gry, to kupuje się te, na które ma się ochotę, a nie te "słuszniejsze".

    2. Awatar launchpad.net/~mgol
      launchpad.net/~mgol

      Z tą taniością Mac OS X to nie przeginaj – system działa tylko na Makach, a te swoje kosztują; Apple sobie odbija cenę trochę na sprzęcie…

  6. Awatar ufoludek
    ufoludek

    Mam nadzieję, że ta "niesamowitość" przychodu 1.3M$ za 4 gry to ironia?

  7. Awatar Memphis
    Memphis

    Najmniejszą średnią osiągnęli entuzjaści Windowsa

    Od tej ideologi już Wam się w głowach przewraca… To już nie można być użytkownikiem systemu operacyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *