Polski procesor

Stworzony przez firmę GryfTechnologia, prędkość taktowania 700Mhz, 32bit oraz cenę poniżej 100PLN. Możliwość tworzenia oprogramowania bezpośrednio na procesor w Javie. Potwierdzeniem możliwości procesora Warszawa jest zbudowany w pięć miesięcy kompletny system do zastosowań telemetrycznych. Na stworzonym ukłądzie można zbudować komputer, urządzenie mobilne, urządzenia dla medycyny, armii, przemysłu lub automatyki domowego zastosowania. Możliwych sposobów wykorzystania jest znacznie więcej.

Specyfikacja procesora Warszawa to:
– Architektura procesora: 32 bitowa
– Zegar systemowy: 700MHz (prototyp 66MHz)
– Pamięć Cache: 4KB
– Stack RAM:512B
– Obsługa Portów: GPIO
– 32 bitową szyna peryferii, umożliwiającą podłączenie do 128 urządzeń.

Przykładowe peryferia:
Porty RS232, RS485, USB
Przetworniki ADC, DAC
Kontrolery Ethernet’u
Pamięci Flash, SRAM, DDR SDRAM
Obsługa interfejsów komunikacyjnych takich jak:
SPI, 1-Wire , I2C , Can, ISA , Profibus itp.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

13 odpowiedzi na „Polski procesor”
  1. Awatar houp
    houp

    Czy komuś udało się wynaleźć więcej informacji o tym procesorze? Na stronie producenta: http://www.gryftechnologia.com/ nie ma za wiele.

    Bardzo ta sprawa jest zastanawiająca, szczególnie biorąc pod uwagę to jak mało wiadomo o tym procesorze. Natywnie wykonuję Javę. Super. Ale którą wersję? I co to właściwie znaczy – rozumiem, że natywnie rozumie instrukcje JVM – ale z classpathem? Dostarczają swój? No i najbardziej smutne pytanie – co z patentami. Albo innymi słowy co na to Oracle. Spodziewam się, że mogą nie być zachwyceni faktem, że nie zarabiają na tym. A chyba nie zarabiają – gdyby mieli deal z Oracle to na pewno by się chwalili tym na stronie. A biorąc pod uwagę to, że news o tym procku można znaleźć właściwie wszędzie od wp.pl po komputerswiat – to nie sądzę, aby się nie dowiedzieli.

    Anyway… ciekawy jestem co z tego wyjdzie.

    1. Awatar _kj_
      _kj_

      Typowy ARM9E. Przy czym zastanawiam się, czy będzie to ewoluowało w kierunku mikrokontrolera (ADC/DAC na pokładzie) czy normalnego CPU do ogólnych zastosowań. Projekt ciekawy, ale na dzień dzisiejszy są już głęboko w tyle za zachodnimi producentami.

    2. Awatar Jarek Pelczar
      Jarek Pelczar

      To są raczej instrukcje wspomagające Javę. Pewnie wszelkie instrukcje modyfikujące obiekty przekazują kontrolę do jakiejś procedury, za to procesor ma dedykowane rejestry PC, SP, GPR używane przez JVM a jest trochę operacji, które procesor może wykonać natywnie.

      1. Awatar _kj_
        _kj_

        ARM9E ma możliwość rozbudowy o Jazelle, więc dalej nie ma tutaj niczego odkrywczego. Ot, wykupili licencję od ARM Ltd. i zrobili swoją implementację.

        1. Awatar kwahoo
          kwahoo

          Ktoś podający się za pracownika Gryfa twierdził, że układ nie ma nic wspólnego z ARM-em i jazelle. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów. Wiarygodność? Nieznana.

          1. Awatar _kj_
            _kj_

            Ciężko z podanymi przez Ciebie informacjami dyskutować. Korzystając z linku, który podany jest pod newsem można stwierdzić co następuje:

            "Pierwsze prototypy budowane były na ARM9 z Linux Embeded lub Windows CE z wykorzystaniem środowisk dołączanych do sprzętu."

            Skoro prototypy były na ARM9 a celem projektu jest zrobienie procka, na który jest dostępna duża ilość softu OpenSource, to obstawiam, że nadal jest to ARM9.

            "Po pierwszych próbach do założeń badawczych dodano jeszcze możliwość tworzenia oprogramowania w Javie."

            Tutaj właśnie wychodzi piękno architektury ARM. Potrzebujesz wsparcia do Javy? Dołączasz do rdzenia potrzebną otoczkę i masz.

            To byłyby argumenty za ARM9E+Jazelle.

            Coś przeciw?
            "Cel stworzenia procesora programowanego w Javie został osiągnięty. Stało się to głównie dzięki wprowadzeniu tzw. micro codu, który oprócz instrukcji bezpośrednio wykonywanych na elementach układu scalonego (instrukcja w Byte Code Javy plus parametry jako szereg impulsów elektrycznych przekazywanych na wyselekcjonowane części układu scalonego tj. tranzystory, bramki itp.), uzupełnia niezbędne do programowania w Javie zarządzanie pamięcią."

            Tutaj śmierdzi znacznie bardziej zaawansowanymi zmianami, ale nie mając nic na temat procka ciężko stwierdzić, co i jak zostało zrobione. Mój strzał na podstawie tego artykułu to właśnie ARM9 z dodatkami.

    3. Awatar Budyń
      Budyń

      Wiesz, był kiedyś taki procesor jak Elbrus…. Intel tak się nim przejął, że zatrudnił szefa projektu.
      Hadware'owa "akceleracja" dla Javy to żadna nowość – tzn. dla tych spoza Google'a, który istnienie tej funkcjonalności w większości współczesnych ARMów ostentacyjnie ignoruje, aby nie płacić tantiem.

      Sugestia, jakoby Oracle przejmował się publikacjami wp.pl i komputerświata….lol, dobre.
      Szczególnie, w czasach gdy Chiny na własnych, zaprojektowanych i wyprodukowanych u siebie procesorach, uruchomiły petaflopowy superkomputer.

      Normalnie, kolejna "nowość z Polski" wstrząśnie światem, jak nie przymierzając, niebieski laser, gaz łupkowy czy zderzak Łągiewki. Czy ta obiektowa baza z PJWSTK.

  2. Awatar BlizzardTech
    BlizzardTech

    W źródle było coś o tym, że są alternatywą dla taniej chińszczyzny. Mam rozumieć, że produkcja też odbywa się w Polsce?

    1. Awatar Budyń
      Budyń

      Nie są, a co najwyżej miały być.
      Pewnie nie będą, bo będą – znając polską tradycję – najdroższymi procesorami tego typu na świecie.
      Wreszcie, nie wiem, gdzie i kto w Polsce miałby je produkować. U nas, to być może, da się je umieścić po wycięciu z wafla w obudowach, a i to nie jest pewne…

      1. Awatar BlizzardTech
        BlizzardTech

        Nie wszystko mamy najdroższe. Goodramy są dość tanie i nie ustępują jakością innym pamięciom, więc nie zawsze jest źle. 🙂

  3. Awatar Marcin
    Marcin

    na stronie GryfTechnologia dostępne są nowe informacje o procesorze

  4. Awatar marcin
    marcin

    Kurde, to jest NEWS dla osnews.pl !!! Dlaczego to wciąż jest w wylęgarni, a nie ma tego na stronie głównej. ???

  5. Awatar admo
    admo

    Fajnie… ale nazwa jak zwykle beznadziejna… Warszawa:) Ale to kwestia gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *