PostgreSQL ze zintegrowanym systemem replikacji

Podczas konferencji PGCon doszło do dyskusji, po której zapadła decyzja o zintegrowaniu systemu replikacji z całością PostgreSQL od wersji systemu 8.4.

PostgreSQL od dawna czeka na system replikowania bazy danych, który odpowiadałby aspiracjom całego systemu baz danych do konkurowania z takimi tuzami jak Oracle. Dotychczasowe rozwiązania były rozwijane poza samym systemem i stanowiły jedynie jego elementarny dodatek. Model ten okazał się jednak niewystarczający; deweloperzy PostgreSQL doszli do wniosku, że obecne systemy replikacji dla PostgreSQL są albo zbyt ubogie pod względem funkcjonalności albo ich obsługa jest zbyt skomplikowana.

Nowy system replikacji ma zostać zintegrowany z wydaniem 8.4 PostgreSQL; ma to być tylko podstawowa funkcjonalność, która zostanie rozbudowana wraz z wydaniem 8.5 PostgreSQL. Nowy system replikacji nie ma za zadanie eliminacji dotychczasowych rozwiązań takich jak: Slony, pgPool, Continuent czy Londiste. Nowy system ma pozwalać na asynchroniczne replikowanie wraz z dziennikiem transakcji.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar michuk
    michuk

    A czy mają zamiar dodać w końcu możliwość replikacji w obie strony, tj. dwie bazy stoją niezależnie na dwóch serwerach, obie są read-write, synchronizacja zachodzi w obu kierunkach? To w tej chwili największa dla mnie wada PostgreSQL w stosunku do MySQL, który wspiera taką replikację (wykorzystywaną m.in. między serwisami Grupy Jakilinux).

    1. Awatar lamprez
      lamprez

      Wersja 8.5 być może; 8.4 slave jako ro

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        nie chodzi o to co w tej chwili jest (tryb standby, dostepny niemal od reki), tylko o 2 odrebne bazy danych. to JEST w tej chwili bez najwiekszego problemu dostepne. tyle ze w innej formie niz w mysql, bo inne wymagania byly stawiane u podstaw…

        1. Awatar stronger
          stronger

          Czy masz na myśli replikację master-master? Bo jeśli tak, to byłoby dobrze gdybyś opisał to obszerniej.

        2. Awatar Maciej Mrozowski
          Maciej Mrozowski

          dołączam się do pytania – co z replikacją PostgreSQL master-master
          oczywiście wiemy, że jest google, ale interesuje mnie Twoja opinia na ten temat (skoro są dostępne bez najmniejszego problemu)

        3. Awatar jellonek
          jellonek

          o jakiego rodzaju master-master pytacie? prawdziwy? (dostepny w mysql przy uzyciu zewnetrznych narzedzi jak np. http://mysql.com/products/database/cluster/ ), czy to co zazwyczaj jest mylone z master-master (2x master-slave skrosowane)?
          tak, czy inaczej – http://developer.postgresql.org/index.php/Replica… – powinno wam wyjasnic.
          .
          michuk – jesli dobrze zrozumialem to chodzi ci wlasnie o 2x master-lave skrosowane (dwie niezalezne bazy dzialajace w trybie master-slave, przy czym domyslnie jeden master na jednej maszynie)?

    2. Awatar jellonek
      jellonek

      od reki ci cos takiego stawiam w tej chwili, tyle ze potrzebujesz do tego 2 odrebne instancie serwera na obu wezlach klastra.

      co wiecej – podejscie postgressa jest blizsze zasadzie KISS.
      generelnie chodzi o to – ze inaczej to wyglada u podstaw obu systemow.

    3. Awatar riklaunim
      riklaunim

      zazwyczaj masz sporo odczytu i mało zapisu. Ustawienie wszystkich serwerów odczyt-zapis nie bruździ za bardzo istniejącej aplikacji www, lecz zawsze dałoby się to zrobić "trochę lepiej" np. dając jeden serwer do zapisu replikujący na X serwerów do odczytu, lecz to już wymaga rozdzielonej obsługi bazy do zapisu i baz do odczytu w kodzie aplikacji 🙂

  2. Awatar michuk
    michuk

    A tak przy okazji to zainteresowanym najnowszymi zmianami w PostgreSQL polecam blog Depesza, jednego z największych specjalistów tej bazy danych w Polsce.

  3. Awatar BoBsoN
    BoBsoN

    Zastanawiające dlaczego nie wprowadzą po prostu zmian z PgCluster do głównego drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *