W Polsce na obecną chwilę nie istnieją przepisy, które jasno określałyby zasady dotyczące monitorowania przestrzeni publicznej oraz przeznaczonej do użytku publicznego. Każdy montuje kamery gdzie chce oraz jak chce. Dodatkowo nie wiemy przez jaki okres czasu materiały są przechowywane oraz kto ma do nich dostęp. Ustawa nosząca nazwę „Przeciw wielkiemu bratu” ma to zmienić.
Nowa ustawa wprowadzi oddzielne przepisy dotyczące monitoringu przestrzeni publicznej oraz przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego (inaczej mówiąc w budynkach). Zainstalowanie monitoringu w miejscu publicznym będzie poprzedzone odpowiednią analizą, która wskaże, czy faktycznie występuje tutaj konieczność montażu kamer. Jeżeli właściciel otrzyma zgodę, będzie musiał zatrudnić administratora systemu monitoringu wizyjnego, którego zadaniem będzie zapewnienie ochrony przetwarzanych danych. Zabezpieczenia mają uwzględniać możliwość fizycznej jak i internetowej kradzieży. Oprócz tego administrator będzie musiał prowadzić coroczną statystykę dotyczącą naruszeń bezpieczeństwa ujawnionych przy pomocy systemów monitoringu.
Zarejestrowany materiał będzie przechowywany maksymalnie przez 90 dni. Czas ten może ulec wydłużeniu, jeżeli odpowiednie służby wystąpią z wnioskiem o ich zabezpieczenie. W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o jednej ważnej kwestii, a mianowicie ustawa zabrania stosowania kamer, które umożliwiają jednoczesną rejestrację obrazu i dźwięku. Atrapy również będą zakazane.
Obszar, który został objęty monitoringiem zostanie oznaczony specjalną tablicą, która posiadać będzie piktogram oraz dane kontaktowe administratora systemu monitorującego.
„Kończymy z wolnoamerykanką. Do tej pory każdy mógł nagrywać każdego w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie i robić z tymi nagraniami wszystko. Przygotowana przez nas regulacja ma na celu nie likwidację monitoringu, ale nadanie monitoringowi wizyjnemu pewnych ram prawnych i cywilizowanego kształtu.” – komentarz Ministra Bartłomieja Sienkiewicza dotycząca przygotowanych przepisów.
Więcej informacji na temat ustawy można się dowiedzieć z materiału wideo znajdującego się poniżej oraz z oficjalnej strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Dodaj komentarz