Zakładasz firmę i wnioskujesz o grant z funduszy unijnych lub krajowych? Prowadzisz firmę, organizację pozarządową lub instytucje samorządową i przygotowujesz wniosek o dofinansowanie, np. w ramach POKL, a później go rozliczasz? Co jednak, jeśli korzystasz z wolnego oprogramowania i nie możesz ani wnioskować ani rozliczać projektu, bo nie masz do tego narzędzi informatycznych? Dodatkowo masz wrażenie, że Grantodawca zmusza Cię do zakupu oprogramowania, z jego pkt. jedynego słusznego?
Pracujemy nad wspólnym stanowiskiem ws. swobodnego dostępu do wnioskowania i rozliczania grantów – dołącz się.
Przykładów zmuszania przez Państwo do korzystania z zamkniętego oprogramowania, w tym m.in. z tandemu MS Windows + MS Office, jest wiele. Podobny trend obserwujemy od dawna wśród zarządzających grantowymi środkami unijnymi czy krajowymi.
Nie uwzględnia się sytuacji, w której Beneficjenci grantów to użytkownicy którzy: (0) są przekonani, że wolne oprogramowanie optymalnie spełnia ich oczekiwania; (1) chcą gospodarować środkami publicznymi racjonalnie; (2) ideologicznie nie używają innych rozwiązań, jak tylko wolnych i otwartych na swoich komputerach; (3) doszli do wniosku, że nie stać ich na wykupienie licencji dla kompletu zamkniętego oprogramowania, żeby wnioskować i rozliczyć swój grant.
Prym w dyskryminacji wolnego i otwartego oprogramowania wiodą zasady i formularze dotyczące rozliczania projektów m.in. w ramach Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL) czy wnioskowania i rozliczania projektów, m.in. w ramach Programu Fundusz dla Organizacji Pozarządowych (FOP) – Mechanizm Szwajcarski.
Dlatego też FWiOO zainicjowało przygotowywanie wspólnego stanowiska ws. do najważniejszych instytucji w kraju.
Każdy może mieć swój głos w dyskusji i w procesie przygotowania wspomnianego stanowiska. Na Wasz wkład w opracowanie treści, która zostanie przesłana m.in. do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, czekamy do 8 marca 2012 roku.
Więcej informacji tutaj.
Dodaj komentarz