Premiera Windows 8 oraz przewodnika po nim

Wszyscy, nawet najbardziej zatwardziali użytkownicy Linuksa wiedzą, że dzisiaj na świat wychodzi system Windows 8. System, budząc skrajne emocje, może zmienić wiele nie tylko w sektorze IT albo okazać się całkowita porażką, za którą firma Microsoft będzie musiała słono zapłacić. Jak rynek przyjmie nowe dziecko z rodziny Windows? Tego dowiemy się w ciągu kilku najbliższych tygodni, ewentualnie miesięcy.

Ósemka będzie wymagała zmiany wielu wyuczonych przez lata przyzwyczajeń. Na pewno spora część użytkowników będzie miała problemy z przestawieniem się na interfejs Modern UI. Aby pomóc w bezbolesnej przesiadce na nowy system, napisałem Przewodnik po systemie Windows 8. Jest on napisany prostym, nie technicznym językiem po to, aby każda osoba mogła czerpać informacje w nim zawarte pełnymi garśćmi. Omawiane tematy w tym dokumencie to oczywiście nowy interfejs Modern UI: z czego jest zbudowany, aplikacje wchodzące w jego skład itd. Nie zabrakło również informacji na temat nowości, które znajdują się tylko w systemie Windows 8.

Serdecznie zapraszam do pobierania mojego przewodnika (66,2 MB) opublikowanego na licencji Creative Commons.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

88 odpowiedzi na „Premiera Windows 8 oraz przewodnika po nim”
  1. Awatar Franek
    Franek

    Nasi tam byli https://plus.google.com/111454658096031420737/pos… 😉

  2. Awatar sirmacik
    sirmacik

    Dzięki za newsa. Jestem pod wrażeniem Twojego przewodnika, dobra robota!

  3. Awatar veramird
    veramird

    Poradnik pisany po polsku dla Polaków więc dlaczego obrazki są po angielski? Wiem czepiam się.
    Jak już będziesz tworzyć aktualizację to może warto by dopisać o możliwości podziału okna 1/3 2/3 (nie wiem jak to MS nazwał). Fajnie się tak trzyma odtwarzacz muzyki tudzież IE i można odtwarzać youtube.
    Poza tym niezła robota

  4. Awatar herr
    herr

    No dobrze, rozumiem, że windows 8 to prowizorka, próba zdobycia tabletów nim będzie za późno. Akceptuję konieczność zlepienia dwóch interfejsów klejem marki poxipol, stawiania na html5 zgodnie z wytycznymi księgowych, analityków, menadżerów i innych osób które wyczytały sobie z wykresów, że technologie webowe to przyszłość (webOS i spółka nie mogą się mylić!) a wszystko inne jest dla nerdów i murzynów od faktycznego programowania ale…

    Nie rozumiem tylko dlaczego to musi być takie brzydkie. Mogliby przynajmniej zmienić ikonki w normalnym pulpicie by pasowały do nowego stylu (pomijając jego dyskusyjną urodę) i przeprojektować dekoracje okien.

    1. Awatar mikolajs
      mikolajs

      Tak, jeśli chodzi o wygląd to mocno cofają się w stosunku do Windows 7. Może boją się, że jak będzie ładnie to ich pozwie Apple? 🙂

      1. Awatar herr
        herr

        Windowsa 7 też nie uważam za szczytowe osiągnięcie, ale przynajmniej wyglądał estetycznie, czytelnie i nie był przeładowany świecidełkami jak OSX (jak ja nie znoszę Aqua…). W zasadzie nie podobały mi się tylko ikony, ale je też można było zaakceptować bo nie odstawały stylistycznie od reszty jak ma to miejsce w 8.

        Wygląd pulpitu windows 8 to katastrofa.

        Tak naprawdę za naprawdę uważam wygląd z windows 95 i 98. Niestety klasyczny styl strasznie się zestarzał.

      2. Awatar Druedain
        Druedain

        Ale o to właśnie chodziło, cofanie się było celem, nie skutkiem ubocznym. To była najprostszy sposób, by system przyspieszył. Z tego co widzę PR wystarczająco dobry był, bo część osób krytykuje, że brzydkie, część cieszy się, że ładne, ale nie wszyscy rozumieją, że chodziło głównie o możliwość bzdurzenia, że Windows 8 jest lepiej zoptymalizowany.

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          @Druedain
          Windows 8 _JEST_ zauważalnie sprawniejszy niż 7 i niebotycznie lepszy niż Vista – na tym samym sprzęcie. Przynajmniej w trybie "Desktop" w którym poza brakiem Menu Start, wygląda podobnie do 7ki.
          Na 6 letnim latptopie, w trybie destkop po prostu zjada responsywnością mocniejsza stacjonarkę z 7, a Vistę – którą na laptopie zastąpił – …. w ogóle nie ma porównania. Niektóre czynności są dużo mniej uciążliwe w trybie desktop, przemyślano typowe przypadku użycia i ograniczono klikologię.
          To co natomiast się muli, to to własnie Metro/Modern UI i aplikacje które są przekolorowane i nie mają ujednoliconego look&feel (co do tej pory, a w zasadzie do kilku lat temu, było główną siłą ekossytemu Microsoftu).

          Gdyby nie durna decyzja o wymaganiu SLAT dla wirtualizacji i zły sposób zintegrowania Modern UI (a można było zrobić jak Active Desktop w 95/98 z małymi zmianami), 8-ka byłaby znakomitą szansą na uporządkownie ogona kompatybilności wstecznej, bo nie byłoby sensu trzymania się Windowsów starszych niż 7.

          1. Awatar Druedain
            Druedain

            Nigdzie nie twierdzę, że nie jest. Ja tylko zwracam uwagę na to, że nikt nie użył magicznej różdżki. Powycinano mniej lub bardziej zasobożerne fragmenty jak np. Aero na rzecz nowego, kontrowersyjnego wyglądu (niedorobionego zresztą). Jądro to dalej linia NT 6.*. Nie było żadnej rewolucji.

          2. Awatar Budyń
            Budyń

            @Druedain
            GUI i cały "Metro dev stack" to _dodatek_.
            Natomiast zmiany są duże – nowy system plików, nowy model sterowników….niestety, jako się rzekło: przysłonięte w całości przez nikomu niepotrzebny drugi stosik developerski i natrętnie ulokowane Metro UI.
            I jak dla mnie jeżeli na tej samej maszynie Vista konsumowała 1.5 GB RAMu na dzień dobry i mieliła non stop dyskiem, 7 konsumował 1 GB i tylko mocno swapował, a 8 zabiera w porywach 0,7 GB i swap leży nie używany… to jest do postęp. I ruch w dobrą stronę.

          3. Awatar Druedain
            Druedain

            Zaczekam na jakieś testy na dużej ilości sprzętu, bo jak na razie najczęściej ludzie piszą, że skok między Vistą i Win7 to był mit, a dobry odbiór wynikał głównie z tego, że po kilku latach ludzie mieli zazwyczaj lepszy sprzęt. Z kilku recenzji doczytałem również, że owszem Win8 szybciej się włącza, ale na dzień dobry zjada 1GiB RAMu, czyli brak różnicy pod tym względem. Może się mylę i bzdury piszę o braku postępu, ale mnie Windows przyzwyczaił do tego, że dłuższe jego użytkowanie prowadzi do samoistnego zamulania, więc świeża instalacja, a nie świeży system może mieć znaczenie. Oczywiście o tym, że SWAP przechodzi samego siebie w Win8 też już czytałem…

          4. Awatar apache
            apache

            @Druedain
            " że owszem Win8 szybciej się włącza, ale na dzień dobry zjada 1GiB RAMu"

            Nowe 8GB można nabyć za 130 zł.

            ", że dłuższe jego użytkowanie prowadzi do samoistnego zamulania"

            Nie wiem co robisz na kompie, ale u mnie pięcioletnia Vista chodzi bardzo dobrze, w pracy ośmioletnie XPeki śmigaja bez problemów.

            Zamula, owszem, ale jak się instaluje tony śmiecia i ten problem nie jest obcy również Linuksowi.

          5. Awatar Druedain
            Druedain

            Dzięki za nic nie wnoszący do dyskusji komentarz. To, że 8GiB RAMu to nieduży wydatek mnie nie obchodzi. Ja tu nie walczę z poglądem, że 1GiB to za dużo, tylko z poglądem, że Win8 automagicznie ma mniejsze wymagania niż Win7, co w ogóle okazuje się czasem nie być prawdą. Jeśli uważasz, że sens mojej wypowiedzi był inny to mi może zacytuj, gdzie sugerowałem cokolwiek, co by tłumaczyło pisanie takiego komentarza jak Twój.

            „Nie wiem co robisz na kompie”, a za chwilę „jak się instaluje tony śmiecia”. Ja Ci dziękuję serdecznie za sugerowanie mi czegokolwiek. Nie masz pojęcia jak korzystam z używanego przeze mnie systemu, więc na przyszłość komentarze o podobnym tonie zachowaj dla siebie.

          6. Awatar apache
            apache

            @Druedain

            Napisałeś:
            "ale mnie Windows przyzwyczaił do tego, że dłuższe jego użytkowanie prowadzi do samoistnego zamulania, "

            Czyli jesteś wstrętnych kłamczuchem, bo niby jak system sam z siebie ma zacząć przymulać? Administrując setkami komputerów nie zauważyłem takiego zjawiska.

            Przymulają – tak – głównie komputery prywatne jak ich właściciele mają syndrom śmieciarza.

          7. Awatar Druedain
            Druedain

            Zawsze ludziom, o których nie wiesz nic wyliczasz przypadkowe cechy, typu śmieciarz, kłamca? Jeśli tak ma wyglądać dalsza rozmowa, dla mnie EOT.

          8. Awatar apache
            apache

            @Druedain

            Nie, pie…., tylko napisz jakim cudem komputer sam z siebie przymula. Takie kity to możesz wciskać koleżankom, lub dzieciom, a nie na portalu gdzie spotykają się osoby żyjące z informatyki.

          9. Awatar Druedain
            Druedain

            Spoko, masz racje. Te wszystkie poradniki do czyszczenia rejestru, programy czyszczące system ze śmieci, których Windows nie potrafił usunąć przy odinstalowaniu prostych aplikacji, to tak tylko na niby powstały. Proszę Cię… A co mi tam, skoro ty możesz, to ja też! Niech zgadnę, pracujesz w wielkiej korporacji, w której instalacja najprostszego programu wymaga przedarcia się przez beton zarządczy, by po miesiącu dostać na piśmie odmowę. Każdy komputer musi być identycznie ustawiony, żeby można było się sprawnie przesiadać między stanowiskami. Zgadłem? To mi teraz jeszcze powiedz, czy winę za to ponosi użytkownik, czy system operacyjny, który nie spełnia podstawowym wymogów stawianych systemom, czyli umiejętność panowania nad komputerem. Zresztą niech Ci będzie, jestem największym śmieciarzem na Ziemi! A jak kiedyś miałem Ubuntu, to zamieniłem sobie w nim Rhythmboksa na Clementine. Niesamowite! Ale potem był TAAAKI burdel na komputerze! A nie, zaraz, to był nie był Windows…

            W jednym popełniłem błąd: pochopnie nazwałem to samoczynnym zaśmiecaniem. Zwracam honor.

          10. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            Wiesz chętne przyjmiemy Ciebie na praktyki i zobaczysz jak to jest pracować w dużej korporacji. Dodatkowo wyznaczymy Ci dział np. produkcyjny będący poza kontrolą np. 30 komputerów – bez różnicy czy to będzie Linux czy Windows i zobaczymy ile zgłoszeń będziesz miał z tego działu. Dodatkowo trzeba będzie zrobić update softu jak i systemu.
            Powodzenia.

            Mówisz o porządku w systemie ale jak ja odinstalowałem thunderbirda i pliki w konfiguracyjne w /etc/ zostały

          11. Awatar Druedain
            Druedain

            Niech sobie korporacje żyją własnym życiem, nic mi do tego. Mnie tylko bawi porównywanie użytkowników domowych do pracowników korporacyjnych i nazywanie ich śmieciarzami, bo nie mieszczą się oni w sztywnych procedurach korporacyjnych.

            A mnie pliki w /etc nie zostały.

          12. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            A mnie śmieszy wciskanie koncepcji z SOHO do dużych ( powyżej 100 końcówek) firm. Coś co działa w małej firmie nie musi działać w dużej firmie

          13. Awatar Druedain
            Druedain

            Ale to chyba nie do mnie miało iść, bo ja tego nikomu nie wciskam.

          14. Awatar apache
            apache

            @Druedain
            "A mnie pliki w /etc nie zostały. "

            To ciekawe co piszesz, bo u mnie, podobnie jak pow3rshellowi, również zostały, nie tylko w /etc, łącznie 28 plików śmieci.

          15. Awatar Druedain
            Druedain

            Z dedykacją dla pracowników korporacji:

            [wicu@bridge ~]$ sudo pacman -Rsc thunderbird thunderbird-i18n-pl
            [sudo] password for wicu:
            sprawdzanie zależności…

            Cele (2): thunderbird-16.0.2-1 thunderbird-i18n-pl-16.0.2-1

            Całkowity rozmiar do usunięcia: 44,59 MiB

            Czy chcesz usunąć te pakiety? [T/n]
            (1/2) usuwanie thunderbird-i18n-pl 100%
            (2/2) usuwanie thunderbird

            [wicu@bridge ~]$ cd /etc/

            [wicu@bridge etc]$ ls -l | grep thunderbird
            [wicu@bridge etc]$

          16. Awatar apache
            apache

            Typowe linuksowe 'u nie działa',

            Od dzisiaj wciskamy wszystkich archa.

          17. Awatar Druedain
            Druedain

            WTF??? Czego Ci jeszcze brakuje, co? Stawiasz jakieś tezy, które dla mnie są z kosmosu, a potem masz pretensję, że znajduję kontrargument. Trzeba było od razu napisać, że przyszedłeś tu tylko potrollować, nie marnowałbym swojego czasu na bezsensowne próby dojścia do konsensusu.

            Serdeczne dzięki. EOT

          18. Awatar apache
            apache

            Napij się meliski na uspokojenie. Ciekawe skąd ta frustracja? Pewnie pingwinek się znowu wykrzaczył.

            A konsensus jest taki, że u mnie pozostał syf, a u Cienie nie, bo korzystasz najprawdopodobniej archa, a ja z minta.

          19. Awatar XXX
            XXX

            W Mint można zawsze:
            dpkg –purge thunderbird
            i śmieci nie zostaną.

          20. Awatar apache
            apache

            Mint się posypał i poszedł się kochać, teraz jest Ubuntu :).

            apache@UbuntuLAP:~$ sudo dpkg –purge thunderbird
            [sudo] password for apache:
            dpkg: dependency problems prevent removal of thunderbird:
            thunderbird-gnome-support depends on thunderbird (= 16.0.2+build1-0ubuntu0.12.10.1).
            thunderbird-globalmenu depends on thunderbird (= 16.0.2+build1-0ubuntu0.12.10.1).
            thunderbird-locale-en depends on thunderbird (>= 16.0.2+build1-0ubuntu0.12.10.1).
            thunderbird-locale-en depends on thunderbird (<< 16.0.2+build1-0ubuntu0.12.10.1.1~).
            thunderbird-locale-en depends on thunderbird (>= 16.0.2+build1-0ubuntu0.12.10.1).
            thunderbird-locale-en depends on thunderbird (<< 16.0.2+build1-0ubuntu0.12.10.1.1~).

            dpkg: error processing thunderbird (–purge):
            dependency problems – not removing
            Errors were encountered while processing:
            thunderbird

          21. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            Nie wiem czy ktoś przeprowadził "benczmark" przed użyciem tych "programów" jak i po użyciu. Co do takich programów na linuxa : http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/10/12/9…

            lub : http://www.searchengines.pl/Czyszczenie-dysku-z-t…

          22. Awatar Druedain
            Druedain

            Nie wiem jak jest w Ubuntu. Nie korzystam, bo nie lubię. Ja w każdym razie problemów ze śmieciami nie mam, jeśli go mieć nie chcę.

          23. Awatar herr
            herr

            http://lwn.net/Articles/313679/

          24. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            To przeczytaj sobie jeszcze komentarze pod tym zalinkowanym postem 😛

          25. Awatar herr
            herr

            Nie muszę, wiem co zobaczę: pojękiwania na to, że programy cachują masę danych. Tylko, że:

            1) Czy jest to sens czyścić?
            2) Czy pod windowsem owe aplikacje nie cachują jak opętane?

          26. Awatar Patryk
            Patryk

            Co za bajki wypisujesz kolego. Mi zżera czysta instalka do 1.6GB RAMu. Ramu żre zdecydowanie więcej jak 7 i mogę Ci to udowodnić na przykładzie instalacji obu systemów na tej samej maszynie. Szybciej bootuje to fakt od 7, CPU zżera tyle samo co 7.

    2. Awatar mieszaniec
      mieszaniec

      prosty wyglad kojaży sie z szybkim działaniem – ot taki chwyt marketingowy ?

      1. Awatar herr
        herr

        Jakby nie patrzeć: skoro nie ma gradientów, cieni ani przeźroczystości to nie ma też wiele do renderowania…

        1. Awatar Druedain
          Druedain

          Dokładnie. Był to udany marketingowo zabieg, bo przy jednym ogniu (Modern) udało się upiec dwie pieczenie (większa szybkość i wygląd pulpitu mniej odstający wyglądem od kafli).

    3. Awatar Marta
      Marta

      Jak niepodobają się ikonki to wystarczy ściągnąć sobie ikonki i zamienić na inne lub ściągnąć program do zmiany ikon.

  5. Awatar A_od3do20znakow
    A_od3do20znakow

    Unity się nie przyjęło. Modren UI też się nie przyjmie… chociaż użytkownicy windowsa są jakby bardziej uzależnieni od machinacji korporacyjnych i mogą zostać przez "rynek" (w sztucznym jego słowa znaczeniu) zmuszenie do przesiadki.

    1. Awatar sirmacik
      sirmacik

      Po czym wnioskujesz, że Unity się nie przyjęło? Jakiś wielki exodus użytkowników Ubuntu po wprowadzeniu go do dystrybucji nie nastąpił. Dalej jest wiodącym desktopem, a realna konkurencja nie pojawia się na horyzoncie.

      1. Awatar Jan
        Jan

        Unity miało bardzo złe opinie wśród bloggerów, wystarczyło śledzić blogosferę w 2011 roku.
        Podobnie było z GNOME 3, zbyt rewolucyjne zmiany nie podobały się użytkownikom. Dlatego powstał Cinnamon. Teraz też nie widzę przyszłości dla Modern UI, ludzie zaczną instalować nieoficjalne Menu Start.

        1. Awatar sirmacik
          sirmacik

          Zauważ, że samo powstanie forka nie powoduje zbyt wielkiego odwrotu użytkowników. Czując się blogerem mam dobre zdanie o Unity i GNOME3, choć dostrzegam ich mankamenty, które jak na razie nawet są usuwane.

          1. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            Ja też sobie chwaliłem Gnome3

        2. Awatar cutugno
          cutugno

          "Unity miało bardzo złe opinie wśród bloggerów"

          I to znaczy, że się nie przyjęło? Akurat opinie wśród bloggerów to jest coś czym się nikt normalny nie przejmuje.

        3. Awatar Patryk
          Patryk

          Testuję wszystkie środowiska graficzne pod Ubuntu i Cinnamon pożera więcej zasobów jak Unity. Na 100% więcej GPU. Testowałem też Mate, LXDE, XFCE, KDE, Unity, RazorQT i jak narazie nie znalazłem nic lżejszego od LXDE czy XFCE, ale to ma swoje minusy bo oba te środowiska wyglądają jakby były żywcem z poczatku lat 90-tych, a end user chce jednak lśniący pulpit. Dlatego też Apple i Google odnoszą takie sukcesy. Nie ma się co czarować. Jeżeli produkt ma odnieść sukces to musi być "wybajerowany". Poważnie?! Jeszcze nadal uważacie, że Linux (czy jakikolwiek inny OS) powinien śmigać na 10- letniej kupie złomu? Co ile lat zmieniacie sprzęt? Ludzie zejdźcie z drzew i wypełznijcie z jaskiń. Mamy 21 wiek. Przeciętny Romek/Atomek wymienia sprzęt co dwa lata. Nie gadajcie też o biednych budowniczych własnych sytemów, których nie stac na upgrade komponentów raz na ruski rok. Wielkie halo o (np.) Unity i wzburzenie wśród "geeków" i popularyzacja Minta. Mint bije Ubuntu tylko na Distrowatch, a nie w realnym świecie. W realnym świecie rządzi Ubuntu z jego Unity i to dzieki niemu i Cannonical Linux na Desktop wyłaziz półmroku. To z myślą o Ubuntu Valve i inne firmy przygotowują swoje produkty więc zamiast tak narzekać trzeba biednemu Ubunciakowi raczej podziękować. A i proszę fanboyów o nie wypisywanie tekstów, "a gdyby nie Debian". Ale zaspamowałem 🙂

          1. Awatar apache
            apache

            Cinnamon jesk OK. Elegancki, skromy i schludny podobnie jak Windows 7. Niestety nie jest tak elastyczny i prosty w obsłudze jak W7.

      2. Awatar Druedain
        Druedain

        Czyżby??? Różne statystyki i raporty mówią co innego (i nie, nie chodzi mi o DistroWatch).

        1. Awatar pow3rshell
          pow3rshell

          link ?

          1. Awatar Druedain
            Druedain

            Chyba nawet tu na OS News była kiedyś ankieta, gdzie ludzie zaznaczali, że im Unity nie pasuje.

          2. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            [[Chyba nawet tu na OS News była kiedyś ankieta, gdzie ludzie zaznaczali, że im Unity nie pasuje]]
            Zupełnie jak bym czytał posty MikołajaS .Coś w stylu: gdzieś jest grupa ludzi, która stanowczo protestuje i się nie zgadza, ale gdzie – nie wiadomo . Dodatkowo nie przypominam sobie na OSnews.pl ankiety na ten temat 😛 Może poratujesz linkiem oraz tymi statystykami ?

      3. Awatar Darkhog
        Darkhog

        A bo nagle zniknęły inne menadżery okien/środowiska graficzne z repo Ubuntu. To że ktoś używa Ubuntu, nie musi znaczyć że używa Unity.

        1. Awatar sprae
          sprae

          Tylko szkoda, że musi tyle po nim sprzątać demonów.

    2. Awatar Budyń
      Budyń

      Użytkownicy korporacyjni pozostaną przy 7, poza tym 8-ka ma wciąż tryb pracy "Desktop", gdzie brakuje tylko firmowego menu start.

      1. Awatar o_O
        o_O

        Użytkownicy korporacyjni to pozostaną przy XP.
        A windows 8 to tragedia nawet w porównaniu z 7.

  6. Awatar Krzyc
    Krzyc

    Jak będzie dodawane do każdego komputera to się przyjąć musi. I tyle. A że nie będą się sprzedawać aktualizacje? Placówki budżetowe kupią i wystarczy.

    1. Awatar Druedain
      Druedain

      Wątpię, ludzie będą prosić dzieci sąsiadów by im zainstalowały Win7 (albo, żeby było śmiesznie, starego, „dobrego” XPka).

      1. Awatar o_O
        o_O

        LOL, minusy za napisanie oczywistego faktu 🙂

        Czyżby osnews upadło tak bardzo, że stało się siedliskiem odmóżdżonych windowsowców i gorzej-niż-amatorów, a ujemna punktacja komentarza oznacza, że jest on wartościowy? Tragedia…

  7. Awatar 123
    123

    Śliczne. To połączenie magenty i zieleni przypomniało mi czasy ZX Spectrum.
    Microsofcie, prowadź nas do przodu! Choćby to oznaczało cofanie się o trzy dekady, wierni fani zawsze będą z Tobą!
    Ja wiem, że znajdzie się setka obrońców tego arcydzieła, którzy będą mieli argumenty zarówno rzeczowe, jak i siłowe. I wszystkim im mogę jedynie bajkę o Bałtyku zadedykować.

  8. Awatar @undefined
    @undefined

    kafelki są wygodne na tabletach, a Windows 7 na tablet się nie nadaje, bo jak tu palcem w to wszystko klikac

    1. Awatar o_O
      o_O

      Kafelki to na tabletach są co najwyżej używalne, czego o nich na desktopie powiedzieć nie można.
      Do wygody windowsowi 8 to brakuje bardzo, bardzo wiele.

  9. Awatar Budyń
    Budyń

    Najsmutniejsze w tym jest, że cała masa ciekawych ulepszeń oraz dalszej integracji rozwiązań MS zostanie zabita przez śmieszne GUI – które (np. na telefonach) ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale jako desktop nie sprawdza się w ogóle. Tzn. konstrukcja jeszcze jako tako, ale kolory rodem z LCARS… to już przegięcie.
    Idea szczytna – ograniczenie chaosu i natłoku informacji – ale wychodzi coś przeciwnego.

    Na mój gust, to Metro UI powinno zadebiutować razem z np. Windows 9 – opartym o Barrelfish, w całości kod zarządzany (.NET 5, jeżeli by był)…

    1. Awatar sprae
      sprae

      Wariant z Longhornem się nie sprawdził (jeśli chodzi o ostatni akapit).

      A krok Microsoftu w Modern uważam za rozsądny. Lepsze to niż tkwienie w starociach i przyglądanie się jak inni zjadają coraz większe obszary rynku.
      Uważam jednak, że to Android już zbudował na tyle silną grawitację, że będzie Windowsem ery post PC.

      1. Awatar Budyń
        Budyń

        @sprae
        Nie grozi się porzuceniem strategicznej pozycji, a to właśnie robi Microsoft.
        Wypina się na profesjonalistów, indywidualnych twórców, firmy idą w stroną linuksiarskiego modelu repo z prostymi aplikacjami do pierdzenia za grosze albo za darmo. Opuszcza rynek na którym ma monopol idąc na wojną z Apple i Google… na ich warunkach !
        Kto pamięta późne lata '90, pamięta ile freeware'u – często dobrej jakości – było na platformę MS. Na produktach Shareware zbudowały się całe firmy. Bo miały spójny, dobry, dojrzały ekosystem do którego łatwo było wejść, szeroką bazę użytkowników.
        A teraz repo, mikropłatności, pierdznie, zmiana przyzwyczajeń….po co ?
        I najbardziej tylko żal tej całej dobrej techniki pod spodem, która jest w Windows 8, a którą pogrzebie nowe, durne podejście nie tylko do GUI, a do biznesu…gdyby 8-ka była takim Win 7 SP3, z prostą opcją aktualizacji do 1-2 wersji, Hyper-V, nowym modelem sterowników, itp, z aktualizacją za grosze… można by rozmawiać.

        1. Awatar sprae
          sprae

          Ze sklepem trudno się nie zgodzić, ale uważam, że dla większości programistów jest on na rękę. Mi ie przeszkadza, że jest dużo prostych aplikacji. Lubię szybko znaleźć coś co szybko i w prosty sposób zaspokoi moje nagłe potrzeby.

          Co do techniki, to Ms miał wielki problem co zrobić dla ludzi chcących robić natywne aplikacje. Ile mieli się męczyć z Win32? To co zrobili wyszło całkiem dobrze, mimo że to tylko nakładka (historia kołem się toczy). Mimo wszystko jest to dobra baza by zacząć wszystko od nowa. Od prostych fundamentów jakimi to jest teraz.
          Jak się za długo tkwi i zbyt wiele inwestycji wychodzi nietrafionych to czasem warto zacząć od podstaw niż trwać w czymś co pęka w szwach i sprawia masę problemów.

          1. Awatar Budyń
            Budyń

            A mnie bardzo – bo dużo aplikacji = dużo do przeszukania i pewnie będzie wszystko zatwierdzane.
            A do Windows powstawały np. alternatywne powłoki w czasach, gdy o Compizie nikt nie śnił…
            …dlaczego ? Bo był prawdziwy ekosystem, i swoboda instalacji i tworzenia. To wszystko teraz pójdzie w piach. Na takich "zabawach" wykształcili się programiści – dziś będą script-kiddies robić masówką aplikacji wg. tego samego tutoriala, bo można będzie w sklepie na piwo zarobić.
            A ludzie potrafiący i chcący robić powazne rzeczy przeproszą się z C++/Javą i Unixami…

          2. Awatar sprae
            sprae

            Możliwe. Sam kiedyś podmieniałem shell w 9x (to się chyba nazywa modowanie).

            Myślę, że programiści kształcą się na wszystkim. Nawet na takim zwyrodnieniu jakim było 6502.

            Nie widzę w tym nic złego, że programiści ambitni udadzą się do Maków i Linuksów. Mam tylko nadzieję, że za nimi przyjdzie ktoś z pieniędzmi :-).
            A co do ScriptKiddies to dramatyzujesz. Ja nie płacze, że na Youtubie jest masa śmieci. Potrafię wyszukać to co lubię.

          3. Awatar Druedain
            Druedain

            Ja też, ale przedtem muszę się przekopać przez masę śmieci. Problemem nie jest jednak ilość tylko wyszukiwarka. Na YT brakuje mi filtra po ilości odtworzeń…

    2. Awatar gosc
      gosc

      Nie Barellfish tylko Singularity. Barellfish to OS (co ciekawe budowany z użyciem narzędzi GNU) który ma się świetnie sprawować na maszynach wielordzeniowych. To co miałeś na myśli to Singularity http://en.wikipedia.org/wiki/Singularity_(operati…

      1. Awatar MikolajS
        MikolajS

        Na tej właśnie stronie piszą, że Singularity został porzucony 2 lata temu.

      2. Awatar Budyń
        Budyń

        Racja, dziękuję. Ale okazuje się, że był jeszcze inny projekt, łączący cechy obydwu – Midori, też Microsoftu.
        Tak sobie pomyślę…te same aplikacje, na urządzeniu mobilnym, PC, i w chmurze (dostępne przez api), synchronizowane przez chmurę lub bezpośrednio….to było by coś. No nic, Microsoft mial własny pomysł

    3. Awatar MikolajS
      MikolajS

      Ciekaw jestem czy na prawdę Microsoftu nie stać było na rozwijanie równocześnie dwóch systemów osobno na tablet i desktop. Jeśli chcieli aby ludzie mieli jeden interfejs w każdym urządzeniu i nie gubili się to może im jako tako wyszło (poza tym, że teraz ludzie będą musieli się nauczyć wszystkiego od nowa). Jednak mogli to zrobić lepiej, a przede wszystkim ładniej. Przecież Microsoft powinien rozumieć fakt, że wielu użytkowników patrzy głównie na wygląd, wystarczy spojrzeć na produkty Apple. Mogli zatrudnić ludzi od Plasma Active zrobiliby im to znacznie lepiej 😉

      1. Awatar insanelyapp
        insanelyapp

        Mój kumpel uważa, że pozazdrościli Apple ekosystemu i postanowili stworzyć własny mając gdzieś zdanie użytkowników. Ja z kolei uważam, że przez szybszy cykl rozwojowy po opóźnieniu z Vistą tak naprawdę nie mieli pomysłu na system operacyjny a jeśli jakieś były to zostały spalone albo nie dały się wykonać (świetne makiety Longhorna, raczkujące wizje Blackcomb/Vienna). Wzięli interfejs z oprogramowania odtwarzacza Zune, zmieszali z UI Windows Media Center i postanowili wsadzić na sam "wierzch" systemu operacyjnego oplatając w marketingowy bełkot pt. wszystko jest dotykowe, potrzebujesz interfejsu dotykowego nawet jeśli pracujesz na desktopie.

        1. Awatar sprae
          sprae

          Tym się różnią teorie od praktyki.
          Narysować i wymyślić można wszystko, ale nie wszystko da się zrealizować. Na tym polega inwestowanie, że rozwijasz kilka rzeczy i część się sprawdza, a część trzeba odrzucić.

          1. Awatar o_O
            o_O

            Windows 8 należy odrzucić.

      2. Awatar sprae
        sprae

        To okropne ludzie będą musieli się uczyć.
        Plasma Active nie odniosła na razie żadnego sukcesu i wygląda na niedorobione.

        1. Awatar mikolajs
          mikolajs

          "To okropne ludzie będą musieli się uczyć. "
          Zdziwiłbyś się, niektórym to ciężko przychodzi. Ludzie pozostają przy Windows bo wygląda znajomo i nie muszą się uczyć gdzie kliknąć. Teraz równie dobrze będą mogli przejść na Maca czy Linuksa wysiłek będzie podobny (a może nawet mniejszy).

          "Plasma Active nie odniosła na razie żadnego sukcesu i wygląda na niedorobione. "
          Na razie nie odniosła i bez większych pieniędzy nie odniesie. Jednak sama koncepcja znacznie lepsza niż Modern UI i przy odpowiednim rozwoju byłby lepszy menadżer. Poza tym nie mówiłem zupełnie poważnie, Windows na bibliotekach KDE jest raczej mało prawdopodobny 😉

          1. Awatar sprae
            sprae

            Wiem, widziałem osoby które od 5 lat nie mogą pojąć idei okien (są po studiach). Dla nich ekran jest płaski i wszystko co na nim jest należy do jednego kontekstu. Jak coś wyskoczy, nawet MsgBox to się zastanawiają co się stało z ich aplikacją. Są dobrym obiektem eksperymentów, a Modern wydaje się idealne dla nich.

            Pieniądze to nie wszystko. Przekonaliśmy się o tym po zabawie w Ubuntu i przekonamy po zabawie z BlueSystems. Musi być jeszcze/zamiast dobre i wiarygodne TQM/CD (zamiast kółka wzajemnej adoracji).

  10. Awatar Fanatyk MS
    Fanatyk MS

    Windows 8 jest doskonałym systemem. Moje dziecko wreszcie jest zadowolone z kolorowego interfejsu Modern UI z dużymi blokami, które pozwalają na łatwe wcelowanie myszką w to co chce (jej rączka lubi się trząść no i myszka jest jeszcze dla niej za dużo). Do tego MS ma dostęp do wszystkich programów na moim komputerze co pozwala im usuwać wszelkie złe programy typu wirusy czy rootkity. Jest jeszcze ryzyko związane z instalacją nieautoryzowanych programów w "trybie pulpitu", jednak wierzę że do czasu Windows 9 zostanie to naprawione.

    Do tego cena certyfikacji spowoduje że tylko poważni ludzie się na nią zdecydują. Dość tych Firefoksów, DupenOffice'ów i innego badziewia. Jak gdyby Internet Explorer nie wystarczył. Co do gier tu też będą tylko wydawane poważne produkcje. Notch już powiedział że zrobi wszystko aby ani Minecrap ani 0x1D10cy nie działały na Windows 8. Super. Mniej będzie dzieci minecrafta i ogólnego debilstwa na forach.

    Będzie także bezpieczniej dla dzieci, bo żadne gry z przemocą czy krwią nie trafią do Windows Store.
    Oczywiście jest jaszcze furtka z trybem pulpitu, jednak tak jak wspominałem mam nadzieję że zostanie to rozwiązane do Windows 9 (a najlepiej w Windows 8 SP1).

    1. Awatar chmod777
      chmod777

      Ciekawe kto zminusował – ci co nie wyczuli ironii, czy też fanboje Microsoftu, którzy "zajarzyli", że to jajca są robione z ich systemu 🙂

      1. Awatar pat
        pat

        Fani minecrafta

      2. Awatar snsd
        snsd

        Przecież tego nawet ironią nie można nazwać… Trollowanie z poziomu poniżej gruntu.

  11. Awatar Tomek
    Tomek

    Wygląda swietnie, chcialbym zeby moj arch tak wygladał :).
    Kumpel zaaktualizował z win 7 do 8 i jest zadowolony, podobno chodzi jak burza i genialny interfejs

    1. Awatar Marek
      Marek

      MS sprzedał w 3 dni ponad 4 miliony aktualizacji. Czyli znacznie więcej niż w przypadku WIndows 7 oraz Visty. Powód? Prosty jak cep. Aktualizacja z XP do Windows 7 professional kosztowała 700zł. Aktualizacja z XP/Visty/7 do nowego Windows 8 kosztuje 129zł

      To pokazuje ile może zdziałać niska cena. Windows 8 jest oczywiście dużo szybszy niż Windows 7 ale to głównie niska cena powoduje że miliony ludzi poświęciło ostatni weekend na aktualizację systemu

      1. Awatar apache
        apache

        "To pokazuje ile może zdziałać niska cena"

        Niestety w przypadku linukowego guana nawet to nie działa,

        ale jakby dawali przynajmniej 100zł do ręki i przy okazji instalowali , to mieliby większy udział niż ten marny 1%.

    2. Awatar Budyń
      Budyń

      W zwykłym "Desktopowym" interfejsie też jest trochę poprawek w stosunku do 7ki – całość jest bardziej estetyczna, ma masę fajnych drobiazgów itp.
      Pozbyto się agresywnego swapowania, które spowalniało skądinąd rewelacyjną 7kę.
      Zużycie RAMU w ogóle też jest niższe i całość faktycznie działa szybko.
      Natomiast aktualizacja z 7 do 8 to zasadniczo pomyłka – natomiast sprzety z XP i Vistą dostają (jak mój laptop) drugie życie dzięki 8.
      A dzięki Policy Editor i wyłączeniu "lock screena" oraz Classic Shell, Modern UI prawie nie widuję 😀

  12. Awatar marcinsud
    marcinsud

    Odtwarzają się już animowane gify, czy programiści z microsoftu dalej nie ogarnęli tej diabelnie trudnej sztuki?

  13. Awatar o_O
    o_O

    Przepraszam, ale jak ja ide do toalety, to nie ogłaszam wszem i wobec po całym Internecie premiery Kupy 8. A w porównaniu z tym produktem microsoftu raczej nie miałbym się czego wstydzić.
    Szanujmy użytkowników…

  14. Awatar future stock market
    future stock market

    Success is to be measured not so much by the position that one has reached in life as by the obstacles which he has overcome.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *