Często po instalacji nowego systemu tracisz czas na skonfigurowanie klientów mailowych, takich jak Thunderbird, Kmail, czy Opera Mail? A może chcesz w wygodny sposób używać z Google Docs, Youtube’a czy innych webowych aplikacji?
Jest sposób na uproszczenie tych czynności. Przedstawiam wam Prisma – wygodną, lekką przeglądarkę służącą do hostowania aplikacji webowych, pozbawioną normalnego interfejsu.
Prism jest tworzony przez zespół Mozilla, twórcę Firefoksa, Thunderbirda i obsługującego je silnika Gecko. Sam Prism jest także oparty na silniku Gecko, co prawda nie na najnowszej wersji, zapewnia jednak dostateczną szybkość ładowania stron. Prism jest dość lekką przeglądarką – w Archu zajmuje ok 40 mb pamięci ram, podczas gdy opera 10 ok 80, a firefox 85 mb.
Działanie programu
Instalacja programu przebiega bezproblemowo, w domyślnych repozytoriach większości dystrybucji znajdują się paczki z aplikacją, w przypadku Archa trzeba posiłkować się AUR-em.
Po zainstalowaniu paczki uruchamiamy aplikację, pojawia się coś takiego:
Wpisujemy kolejno adres aplikacji webowej, której zamierzmy używać, nazwę nowopowstałego skrótu, oraz decydujemy, czy ma być widoczny pasek adresu, pasek postępu i klawisze nawigacyjne. Musimy także zaznaczyć, że chcemy, aby skrót pojawił się na pulpicie. Po wpisaniu adresu program automatycznie pobierze odpowiednią ikonę, ale możemy też wybrać sami spośród lokalnych ikon.
Po dokonaniu wyboru klikamy ok i gotowe, nasz Prism jest gotowy do użycia. Aby dodać kolejne aplikacje webowe trzeba powtórzyć cały schemat ;p
Odinstalowywanie aplikacji webowych polega na usunięciu skrótu z Pulpitu.
Chociaż Prism jest zbudowany na bibliotece GTK+ gtk-qt-engine sprawia, że pod KDE 4.2 prezentuje się całkiem ładnie.
Na stronie producenta możemy pobrać wersje zarówno dla Linuksa, Windowsa i Mac OS-a X.
Dodaj komentarz