PSPP – statystyka dla ludzi

PSPP to odpowiednik popularnego pakietu statystycznego SPSS, ale rozwijany na wolnej licencji w ramach projektu GNU. Najnowsza seria to wydana w czerwcu 0.6. Można ją znaleźć w repozytoriach Ubuntu 8.10, a wkrótce także w Fedorze 10 i openSUSE 11.1.

Warto się nią zainteresować, ponieważ ten mający już 10 lat projekt dorobił się wreszcie interfejsu graficznego (PSPPIRE). Interfejs PSPP, tak samo jak jego składnia, jest wzorowany na SPSS.

Interfejs graficzny PSPP

Aplikacja jest funkcjonalna, ale wciąż jeszcze stosunkowo uboga. Brak w niej takich możliwości, jak np. analiza MANOVA, także wyjściowe tabele i wykresy mają mniej opcji niż w SPSS.

W zeszłym miesiącu pojawiła się nowa wersja 0.6.1, która głównie naprawia problem z nieprawidłowościami przy obliczaniu regresji liniowej.

Użytkownicy, którym nie zależy na zgodności z SPSS, mogą wypróbować inne graficzne narzędzie do analizy statystycznej na wolnej licencji, RKWard, które korzysta z języka R.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

15 odpowiedzi na „PSPP – statystyka dla ludzi”
  1. Awatar leo
    leo

    Fajnie jakby jeszcze był ten program na mandrivie:)

    1. Awatar kocio
      kocio

      Pewnie trzeba liczyć na członków Klubu żeby poparli to zgłoszenie:

      http://www.mandrivaclub.com/xwiki/bin/view/Softwa…

  2. Awatar mloskot
    mloskot

    Świetna sprawa. R-project uruchomił chyba popularność otwartych rozwiązań tego typu. Bardzo mnie to cieszy 🙂

  3. Awatar resus
    resus

    opensuse 11.1? to jeszcze rozwojowa jest — 11.0 🙂

    1. Awatar kocio
      kocio

      No właśnie: będzie w obecnej rozwojowej, jak ona wyjdzie.

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        Tylko dlaczego mam jej nie być w 11.0?

        1. Awatar kocio
          kocio

          Major distributions like Fedora and Ubuntu include PSPP in their package repositories, but today they include an outdated version. Upcoming versions of Ubuntu, Fedora, and openSUSE include 0.6.0. Until they are released, if you want to try PSPP, you can compile the current version from source, or look on PSPP's wiki to see if a volunteer has provided a binary for the distribution you're using.

          [ http://www.linux.com/feature/150363 ]

  4. Awatar abcman
    abcman

    Statystyka raczej nigdy nie będzie dla ludzi. Jest tylko dla specjalistów. Ludzie nawet średniej arytmetycznej nie opanowali za dobrze, przykładem jest średnia pensja. Wszyscy się ekscytują, że w Polsce średnia pensja to jakieś 3100PLN i wszyscy widzą, że mało kto tak zarabia 🙂

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      Ano, żeby się znać na statystyce, trzeba być zawodowym oszustem 😛

      1. Awatar vampire
        vampire

        ej nie zgodze sie z tym i troche to mnie obraza. W pracy czesto wykorzystuje zaawansowana statystyke i jakos nie czuje sie "zawodowym oszustem" – wrecz przeciwnie – statystyka pozwala pokazac, czy dana metoda spelnia oczekiwania czy nie.

        1. Awatar kocio
          kocio

          A jesteś w stanie powiedzieć kilka słów o tych aplikacjach (PSPP, RKWard)? Ciekaw jestem na jakim są poziomie używalności.

        2. Awatar vampire
          vampire

          nigdy ich nie uzywalem – ale zerkne na nie. Moze nawet cos napisze na jakilinux.org. Kiedys juz mialem zamiar napisac artykul tam odnosnie konsolidacji serwerow oraz systemow HA ale jakos ciagle go odkladam z braku czasu.

          Glownie pracuje w Matlabie lub tworze autorski kod. R jest fajne pod wzgledem mozliwosci, ale syntax tego jezyka mnie odpycha i czesto wole przekodowac cos z niego na C++ i dopiero pozniej dalej na tym pracowac. W tym czym sie zajmuje (zagadnienia zwiazane z wielowymiarowym modelowaniem map gestosci elektronowej obiektow biologicznych poprzez estymacje "maximum likelihood" (MLE) parametrow modelu wzgledem danych eksperymentalnych**) jedynym rozwiazaniem jest wlasny kod.

          [**] zdanie moze nie po Polsku, ale mieszkam poza Polska i szczerze mowiac nie znam polskiej terminologii statystycznej zbyt dobrze.

        3. Awatar kocio
          kocio

          O, artykuł nawet – oczywiście bardzo zapraszam! =}

        4. Awatar halish
          halish

          Prawda jest taka, że takie oprogramowanie nie jest szczególnie przydatne w modelowaniu. O wiele lepiej sprawdza się w analizie wielowymiarowej i przygotowywaniu eleganckich wykresów na potrzeby marketingu, badań społecznych etc. – żeby marketingowiec mógł sobie w miarę łatwo wyklikać te swoje grupy klientów i ładnie je zaprezentować szefowi.

  5. Awatar lukass
    lukass

    Witam, jestem socjologiem i jednocześnie informatykiem.

    Właśnie jestem po testach PSPP i powiem, że mile mnie ten projekt zaskoczył. Wcześniej używałem tylko SPSS, ale PSPP nie jest gorszy (tym bardziej, że studenci używających programów statystycznych zazwyczaj używają podstawowych funkcji jak np. korelacje). Fakt, że wizualne gorzej prezentuje dane, ale można to bardzo szybko zmienić za pomocą choćby Calca, gdzie możemy gotowe korelacje/obliczenia wrzucić i zaprezentować w miłym dla oka wizualnym środowisku.

    Dodam też, że każdy kto miał styczność z SPSS-em (zna go) bez problemu da sobie radę z PSPP. Programy są bliźniacze więc problemów z obsługą nie będzie.

    Pozdrawiam i polecam PSPP bo WARTO!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *